תחקיר בין המצרים: הרמטכ"ל הסתפק בנזיפה

חרף הביקורת הקשה על התנהלות פיקוד הצפון בשיגורי טילי הנ"ט של חיזבאללה נגד רכב תאג"ד באופן שעשוי היה לגרור את ישראל למלחמה, החליט הרמטכ"ל להקל עם המפקדים הבכירים

חיזבאללה ירה טיל נגד טנקים
חיזבאללה ירה טיל נגד טנקים
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

צה"ל פרסם השבוע את החלטות הרמטכ"ל אביב כוכבי בעקבות תחקיר ירי הנ"ט לעבר ישראל שהתרחש בחודש ספטמבר ליד אביבים על ידי חיזבאללה. למרות הביקורת הקשה בצה"ל על התנהלות פיקוד הצפון בשיגורי טילי הנ"ט של חיזבאללה נגד רכב תאג"ד (זאב-בולנס) בחודש שעבר באופן שיכול היה לגרור את ישראל למלחמה, החליט הרמטכ"ל להקל בביקורת נגד מפקדים בכירים. באירוע נורו שלושה טילי נ"ט של חיזבאללה משטח לבנון לעבר מוצב וכמה כלי רכב צבאיים ליד מושב אביבים בגליל העליון. מממצאי התחקיר שצה"ל מפרסם בעקבות האירוע שבו לא היו נפגעים, עולה כי הטילים החטיאו בעשרות מטרים רכב ממוגן מסוג "זאב" שנסע בסמוך למושב בניגוד לפקודות בגזרה.

מתוצאות התחקיר של האירוע המכונה בצה"ל "בין המצרים" עולה עוד כי הרכב הצבאי נסע בציר שלא היה אמור לנסוע בו. הרמטכ"ל אביב כוכבי אמר כי מדובר בתקלה מבצעית חמורה. לפי התחקיר, המוצב לא פונה על פי הנהלים, ואף הושאר פתוח. על כן, מפקד גדוד 402 וסגנו ננזפו נזיפה פיקודית, מפקד החטיבה זומן לשיחת הבהרה. דובר צה"ל הבהיר שהרמטכ"ל קיבל את המלצות מפקד פיקוד הצפון, ועשה הבחנה בין אירועים במצב שיגרה ,פעילות מבצעית, ופעילות מבצעית תחת אש. הוא התייחס לכך שבמקרה זה מדובר בפעילות מבצעית אך לא כפעילות תחת אש. לפיכך, הרמטכ״ל מצא לנכון להעיר פיקודית למפקדים על קבלת החלטות שגויה, ויחד עם זאת להעניק גיבוי למפקדים שפעלו בשטח.

בשורה התחתונה, למרות התקלה המבצעית החמורה של נסיעת כלי רכב צבאי בשטח סגור ומאוים על ידי נ"ט חיזבאללה, החליט הרמטכ"ל על שורת צעדים פיקודיים מינוריים בלבד כלפי המעורבים באירוע ותו לא. נזיפה פיקודית נרשמה למפקד גדוד התותחנים 402 וסגנו, ו"שיחות הבהרה" למפקד חטיבה 300 ולקצינים נוספים מגדוד התותחנים שהיו מעורבים באירוע. "להבנתנו יש זיקה הדוקה בין האירועים בסוריה ובלבנון", מסביר דוברי צה"ל תא"ל הדי זילברמן. "התחקור חידד את מה שידענו – ההערכה שלנו היא שהקשר יאפיין את האירועים גם בעת הזו". לדבריו, "האירוע מתרחש ביום פתיחת הלימודים והשגרה האזרחית בסה"כ התנהלה כסדרה", מספר דובר צה"ל. "הרמטכ"ל קבע שההיערכות השיגה את מטרותיה, שנמנעה התדרדרות של המצב".

"היה מדובר ברכב של גדוד 402 שנסע על ציר שנאסר לתנועה", אמר דובר צה"ל. "סגן מפקד הגדוד נתן את האישור לנסיעה במרחב, שלא בהתאם להנחיות מפקדיו". בנוסף מעלה התחקיר, כי החטיבה המרחבית לא ביצעה בקרה ראויה וכי היה פיקוח לקוי על התנועה בצירים. לצד זאת, עולה בתחקיר כי מאמץ ההגנה המותאם לאיום ופריסת הכוחות במרחב לאורך ההיערכות, לצד חסימות הצירים, הם שהקשו על האויב במציאת מטרות לפגיעה במשך ימים רבים. "ההיערכות התבצעה על מרחב של מעל 100 ק"מ בפיקוד הצפון", מתאר דובר צה"ל. "למעשה הצלחנו להימנע מפגיעה במטרות ולא היו הישגים משמעותיים לאויב".

התקרית המדוברת אירעה ב-1 בספטמבר, סמוך לאביבים. הגזרה הייתה נתונה או בכוונות שיא, לקראת התגובה הצפויה של חיזבאללה על סדרת תקיפות שיחוסו לישראל, ובראשן פגיעת הרחפנים בציוד לפרויקט דיוק הטילים של הארגון בביירות וחיסול חולית משגרי הרחפנים בגולן הסורי. כחלק מהכוונות בגזרה ננקטו צעדים נרחבים, שכללו תגבור והסטת כוחות, תרגילי הונאה וכן פקודות מפורשות לגבי האזורים המותרים והאסורים לשהות ולתנועה. ההיערכות המוקדמות כללה גם הוצאת חיילים מכמה מוצבים בגזרה כדי שלא יהיו מטרה לפגיעה, וכן איסור על נסיעה בכבישים הנצפים מלבנון. מדובר בפקודות שנכתבו בד, ונשענות על ניסיון העבר, בין היתר על הרג שני חיילים שעלו לתקן אנטנה במוצב נורית ב-2004, והרג קצין וחייל שנפגעו מטילי נ"ט בעת שנעו בקטע כביש שנחשב "בטוח" ב-2015.

אולם כאמור, חרף ההנחיות, ותחת הכוננות הגבוהה, נכנס אמבולנס צבאי ממוגן ("זאב-בולנס") ובו רופא צבאי וארבעה חיילים לכביש האסור לתנועה בגזרת אביבים. כווני חיזבאללה שהיו ערוכים בכמה גזרות והמתינו למטרה זמינה, הבחינו ברכב הצבאי ושיגרו לעברו טילי נ"ט.

בתוך כך, לראשונה מאז החלו האירועים על הגדר בעזה, לוחם באחת מחטיבות החי"ר של צה"ל הורשע במסגרת עסקת טיעון בתקרית שאירעה ב-13 ביולי 2018, שבה עותמאן חסל, נער פלסטיני בן 16, נורה למוות מאש צה"ל בצפון הרצועה, מול מעבר קרני. הלוחם הודה שירה על דעת עצמו בלי לקבל אישור ממפקדיו, והורשע בעבירה מינורית של חריגה מסמכות. העונש שהוטל עליו הוא חודש עבודות שירות צה"ליות והרשעה פלילית.

השארת תגובה