כחול לבן במשחק של ספינים

בעוד הצדדים מתבצרים בעמדתם, בני גנץ טוען כי מתחת לפני השטח קיימים מגעים חשאיים עם מפלגות בבלוק הימין במטרה להקים ממשלה בראשותו • נתניהו חושש כי אחד מחברי מפלגתו יערוק לכחול לבן

דרעי ונתניהו
דרעי ונתניהו
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

זה היה שבוע עמוס בחדשות, טרגדיות, חיסולים נועזים במזרח התיכון, כמעט חיסולים פוליטיים בין תומכי מערכת המשפט לאו המתנגדים לה, הפגנות תמיכה ועוד. ניתן היה בקלות לשכוח שיש לנו ממשלה להרכיב – או לחכות שתתפרק, לאלה שמתעקשים לדייק. לפני כשבוע קיבל יו"ר כחול לבן בני גנץ מנשיא המדינה את המנדט להרכבת הממשלה, אך בכירים בשתי המפלגות מעריכים כי הסיכוי להקמת ממשלת אחדות נמוך עוד יותר משהיה בתקופה שבה המנדט היה בידי ראש הממשלה המכהן, בנימין נתניהו. ב'כאן חדשות' ציטטו כמה מראשי גוש הימין שמעריכים כי בעקבות הדיווחים על כוונת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט להגיש כתב אישום נגד נתניהו, הסיכויים להרכבת ממשלת אחדות אפסו. "אין מנוס מבחירות שלישיות, וגוש הימין יתרסק", אמר אחד מהם.

כבר כשגנץ קיבל לידיו את המנדט, ההערכה שרווחה במערכת הפוליטית היא שהסיכוי לממשלת אחדות נמוך, אולם השבוע צוטטו ב'חדשות 12' בכירים משתי המפלגות שאמרו כי הסיכוי הנמוך ממילא – ירד עוד יותר. "ליכוד ששקוע בהטרדות עד והפגנות בפתח תקווה, לא מאפשר ללכת לממשלת אחדות", אמר בכיר בכחול לבן. בכיר בליכוד צוטט אומר כי "המשך המשא ומתן הוא בזבוז זמן", אותו בכיר הפנה אצבע המאשימה כלפי יאיר לפיד, משה (בוגי) יעלון וגבי אשכנזי – שלושה מתוך ארבעת ראשי כחול לבן. לדבריו: "האיש שנפגשים איתו (גנץ), הוא לא האיש שמחליט".

בתוך כך, לרגל ציון שבוע לקבלת המנדט, פרסם ביום רביעי בני גנץ פוסט שבו כתב כי התמונה המצטיירת מהתקשורת איננה מדויקת ושנעשים מהלכים שלא מדווחים עליהם. גנץ חשף שישנם מגעים עם מפלגות בבלוק הימין שסירבו במוצהר אפילו להגיע לפגישה איתו בטענה שרק נתניהו יכול לייצג אותם. קשה לאשש את דבריו, אולם אם נכונה טענתו הרי שמדובר באירוע שעשוי לשנות את המפה הפוליטית הנוכחית. "מטבע הדברים, איני יכול לפרט לעומק על הדברים שעלו בשיחות שלי עם ראשי הסיעות, כולל אלה שמהווים חלק מבלוק 55", כתב גנץ בפוסט והוסיף: "אוכל רק לומר לכם שהתמונה התקשורתית שמצטיירת אינה בהכרח מדויקת. מתקיימים מגוון ערוצי הידברות במטרה להביא להתקדמות". יו"ר כחול לבן סיכם: "בסוף, יש לכל אחד ואחת מ-120 חברות וחברי הכנסת אחריות אישית גדולה מאוד – עם ישראל נושא עיניו אלינו. אני מבטיח להמשיך ולעדכן אתכם ומאמין שהשבוע הראשון הוא רק הסיפתח לתהליך שבסופו תקום ממשלת אחדות רחבה וליברלית שתשרת את כלל אזרחי ישראל".

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו חושש כי אחד מחברי מפלגתו יערוק לכחול לבן ויעניק להם את הרוב הדרוש בכדי להקים ממשלת מיעוט, כך דווח ב'מעריב' מפי גורמים בבלוק הימין-חרדים. יצוין, כי כל עוד גנץ מחזיק במנדט, אין צורך ברוב של 61 חברי כנסת להקמת ממשלה, ומספיק רוב רגיל שיתאפשר במקרה שישראל ביתנו ובל"ד ימנעו, אם אכן חבר כנסת מהימין יערוק למחנה השמאל. גורמים בבלוק ה-55 צוטטו ב'מעריב' מספרים כי "נתניהו עומד איתם בקשר יומיומי ולאחרונה חוזר על האמירה שהסכנה האמיתית קיימת כעת, כאשר המנדט נמצא בידיים של בני גנץ. מספיק שחבר כנסת אחד מהליכוד יערוק לכחול לבן – ויש לגנץ קואליציה. בהתאם לחוק, כאשר מי שמרכיב את הקואליציה זה יושב ראש של אחת המפלגות שקיבל מנדט מנשיא המדינה, דרוש רוב רגיל בהצבעה במליאת הכנסת".

לדברי בכירי בלוק ה-55, "גורמים ממפלגת כחול לבן מקיימים מגעים בלתי פוסקים עם חברי רשימת הליכוד, בתקווה לגרום לפחות לאחד מהם לעזוב את גוש ה-55. מעמידים אותם בפני פיתויים פוליטיים שונים, מבטיחים תפקידים רמי דרג. נתניהו לא בטוח שכולם יעמדו בניסיון והוא מוטרד מזה", אמרו. בתוך כך, בדיווח של אריה בנדר ואנה רייבה ברסקי מצוטטים בכירים במערכת הפוליטית טוענים כי גוברת הערכה שהיועץ משפטי לממשלה יחליט על הגשת כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו. "ככל הנראה זה יקרה לקראת פקיעת המנדט של גנץ. אם וכאשר זה יקרה, אין טעם במתווה הנשיא. בכחול לבן כבר רואים את המתווה כלא רלוונטי", כך לדברי ה"גורמים".

השארת תגובה