צעירים שזומנו לשב"כ שלא כחוק – יפוצו

שלושה צעירים שנעצרו על ידי המשטרה שלא כחוק יפוצו בסכום כולל של אלפי שקלים לאחר שזומנו לחקירת משטרה ומשהופיעו גילו כי מדובר בחקירת שב"כ

חדר חקירות
חדר חקירות
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בית משפט השלום בירושלים קיבל את עתירתם של שלושה צעירים שזומנו לשיחות אזהרה בשב"כ בניגוד להליך הקבוע בחוק, וקבע כי השלושה יפוצו בסך של למעלה מ 7000 ש"ח. מדובר בהחלטה שהתקבלה במסגרת הסדר פשרה בין הצדדים.

על פי החשד, אחד הצעירים נקרא לחקירת משטרה, כאשר בשיחת הטלפון הציג את עצמו השוטר כ"תורג'מן מהמשטרה, אני צריך שתגיע לחקירה היום". הצעיר נסה לברר אם הדובר באמת שוטר, ובתגובה ענה לו השוטר "אין בעיה, אז אתה רוצה שיבואו, יעכבו אותך ויקחו אותך? עלי". בהמשך שאל הצעיר על מה החקירה, והשוטר ענה "החקירה, אני אגיד לך שתגיע לתחנה… אני צריך להגיד לך שאתה מוזמן לחקירה, זה הכל".

רק משהגיע הצעיר לתחנת המשטרה לצורך החקירה המדוברת גילה כי לא עומדת נגדו חקירה כלשהי, וכי שיחת הטלפון לא היתה אלא בשביל לגרום לו להגיע לשיחת השב"כ, אליה הוא כלל לא מחויב להתייצב.

צעיר נוסף, עוכב אף הוא במשטרה לצורך מסירת צו מנהלי נגדו שלא כחוק, לעיני העוברים והשבים ברחוב, כשהשוטרים מסרבים למסור לו את סיבת העיכוב. משהגיע לתחנת המשטרה ערך לו השב"כ שיחת אזהרה ונמסר לו הצו המנהלי, שלא כדין.

הצעיר השלישי עוכב גם הוא ללא סמכות לצורך מתן צו מנהלי, וכשהגיע לתחנת המשטרה נוכח לגלות כי מדובר בשיחה עם אנשי שב"כ. כאמור, המשטרה והשב"כ יפצו אותם במעל 7,000 ₪.

עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו שייצג את הצעירים מסר, כי "פעילי ימין צריכים להילחם בציפורניים על זכויותיהם, בפרט מול רשויות הביטחון והשב"כ, אשר משתמשות בתחנות משטרה כמקום לשיחות שב"כ ובשוטרים לצורך זימון הפעילים לשיחות הללו. אנו מברכים על החלטת בית המשפט, אך עוד דרך ארוכה לפנינו, מערכה ארוכה ומתמדת".

בית משפט השלום בירושלים פסק כי בהתאם להסכמת הצדדים להסמיך אותו לפסוק פיצויים על דרך הפשרה, על המשטרה והשב"כ לשלם לשלושה צעירים פיצויים של למעלה מ7,000 ₪, היות וזומנו לשיחות אזהרה מטעם השב"כ שלא כחוק.

לדבריו, לצעירים לא נאמר כי מדובר בשיחת שב"כ, וכי זכותם שלא להתייצב לשיחה.

השארת תגובה