איימן עודה: ניקח את הזכויות שלנו

ראש הממשלה החליט על הקמת צוות בראשות מ״מ מנכ״ל משרד רה״מ למיגור האלימות והפשיעה בחברה הערבית. איימן עודה הגיב: ניקח את הזכויות בידינו

איימן עודה (צילום הכנסת)
איימן עודה (צילום הכנסת)
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס אמש דיון מיוחד בראשותו לקידום תוכנית לטיפול בתופעות האלימות והפשיעה בחברה הערבית, בלשכת רה״מ בירושלים.

רה"מ נתניהו בפתח הדיון: ״אנחנו מקיימים את הפגישה הזאת לאור הבעיות הקשות שהתפתחו בחברה הערבית, בתוך היישובים הערביים, של פשיעה ורציחות. זה גורם שם סבל עצום גם לתושבים, ופגיעה גדולה במדינת ישראל. לכן אנחנו נפגשים כאן בניסיון להביא לשינוי. הניסיון הזה כבר החל על ידי הקמה, בפעם הראשונה, של תחנות משטרה ביישובים הערביים בממשלה הקודמת, אבל אנחנו רוצים לנסות להרחיב את זה ולחבוק תחומים שונים בכדי שנוכל להביא לשינוי כולל.״

ראש הממשלה הנחה על הקמת צוות בראשות מ״מ מנכ"ל משרד רה״מ רונן פרץ שיגבש תוכנית לאומית למיגור האלימות והפשיעה בחברה הערבית בתוך 90 יום. הצוות יכלול את מנכ״לי המשרדים הרלוונטיים והמל"ל ויקיים דיאלוג גם עם ראשי הרשויות הערביות.

הוחלט בדיון גם על המשך פעילות מוגברת של המשטרה לשמירה על ביטחון האוכלוסייה ביישובים הערביים. כמו כן, רה״מ הנחה לאתר את המקור התקציבי לפתיחת תחנות משטרה נוספות ביישובים ערביים.

בדיון השתתפו השר לביטחון פנים גלעד ארדן, שר האוצר משה כחלון, שר הפנים אריה דרעי, שר החינוך רפי פרץ, שר המשפטים אמיר אוחנה, ראש המל"ל מאיר בן שבת, מ"מ מנכ"ל משרד רה"מ רונן פרץ, מ"מ מפכ"ל המשטרה ניצב מוטי כהן, ראש המועצה הלאומית לכלכלה אבי שמחון, נציגי משרד המשפטים ובכירים נוספים."

יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה על ההחלטה להקים צוות למיגור הפשיעה מהחברה הערבית: כבר עשרים שנים המשטרה והממשלה מפקירים את הרחובות שלנו לארגוני פשע – עד שיצאנו לחסום כבישים.

המאבק האזרחי נגד האלימות וההחלטה לגבש תוכנית מערכתית למיגור הפשיעה מוכיחים שאף אחד לא יתן לנו את הזכויות שמגיעות לנו עד שלא נקח אותן בעצמנו.

נמשיך את המאבק עד שההצהרות יהפכו למעשים.

הרשימה המשותפת בתגובה להצהרת נתניהו על הקמת צוות בראשות מ"מ מנכ"ל משרד ראש הממשלה למיגור האלימות והפשיעה בחברה הערבית: לא מסתנוורים מהבטחות נתניהו, מבחן ההבטחות הוא ביישומן.

עוצמת המחאה וקול הזעקה הגיעו גם אל ראש ממשלה ואילצו אותו לצאת מאדישותו. ההחלטה באה אל מול גל המחאה הצודק והעקבי והדרישה האלמנטרית והצודקת לחיים בביטחון.

טיפול בפשיעה בחברה הערבית מחייב דו שיח עם הנהגת החברה הערבית: חברי כנסת, ראשי רשויות מקומיות ומומחים מהחברה הערבית. לא נקבל הנחתות מלמעלה.

אנחנו מאמינים שהמאבק שלנו חייב להוביל להחלטת ממשלה ולוועדת חקירה שתבחן לעומק את הכשלים של הגופים הממונים על ביטחון התושבים.

איסוף הנשק ומאבק בגורמי הפשיעה הם נדבך חשוב במאבק בפשיעה כפי שאמרנו לשר ארדן בפגישתו איתו לפני שבועיים, והם לא צריכים להידחות עד לקבלת מסקנות הצוות.