מה זה VPS?

כבל סאטה
כבל סאטה
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

VPS הוא קיצור של Virtual Private Server (בעברית: שרת פרטי וירטואלי), מודל אחסון אינטרנטי פופולרי, ששייך לשירותי ה- IaaS (Infrastructure as a Service) הקלאסיים של רבים מספקי שירותי האינטרנט. Virtual Private Server הוא מהגדרה מכונה וירטואלית (VM), המסתמכת על משאביו של שרת פיזי ומנגישה למשתמשים פונקציונליות מגוונת הדומה לזו של שרת ייעודי. בהתאם, מושג נפוץ נוסף הוא Virtual Dedicated Server (VDS).

בתחום אחסון האינטנרט המסחרי ישנה באופן טיפוסי מכונה פיזית (שרת) בעלת ביצועים גבוהים המארחת מספר שרתי VPS, כאשר לכל אחד מהם מערכת הפעלה משלו ומעניקה למשתמשיה גישה מלאה ל-Root דרך האינטרנט. כך מתאפשר לכל מנהל שרת לעבוד באופן בלתי תלוי במשתמשים האחרים על אותה תשתית חומרתית. ניהול החומרה מתבצע על-ידי ה- Hypervisor, רכיב תוכנה המגדיר את הסביבה הווירטואלית ומקצה לכל VPS חלק מהמשאבים הפיזיים, כמו CPU, RAM או נפח דיסק קשיח. הרשאות ה- Root מאפשרות למשתמש שרת VPS התקנה של כל היישומים הנתמכים ע"י מערכת ההפעלה שנבחרה – כמו תוכנת שרת אינטרנט, שרת אימייל או יישומים ייעודיים כמו מערכות E-Commerce או מערכות בלוגים.

מהם יתרונתיו וחסרונותיו של VPS?

השרת הפרטי הוירטואלי מהווה פשרה בין אחסון שיתופי (Shared Hosting) לבין שכירת שרת ייעודי, שהיא לעתים קרובות יקרה. הרעיון מאחורי מודל האחסון הזה הוא לאפשר להציע למשתמשים ספקטרום רחב ככל האפשר של פונקציונליות במחירים סבירים. ההוספה הוירטואלית של מערכות מחשוב על מערכת אחסון משותפת כרוכה במשמעותית פחות מאמץ עבור המאחסן מאשר התקנת רכיבי חומרה נפרדים לכל לקוח בנפרד. עצמאות נרחבת לכל אחת מהמערכות המתארחות מושגת דרך אנקפסולציה – כל VPS על תשתית החומרה המשותפת פועל במיסוך ממערכות אחרות הפועלות במקביל.

החלק מהמשאבים החומרתיים שמוקצה לכלVPS  מה- Hypervisor נקבע בדרך כלל מראש. כך מובטח לכל משתמש רף ביצועים מינימלי מסויים. אולם ביצועיו בפועל של VPS יכולים, בזמני תנועה נמוכה במערכות הפועלות במקביל, לעלות באופן משמעותי על מספרי האצבע שהובטחו מראש, מפני שה- Hyervisor יעביר משאבים לא מנוצלים מהמערכות האחרות.

לכל VPS יש מעכת הפעלה משלו, ולכן משפיעות טעויות קונפיגורציה או מתקפות רושעה רק על מערכת ההפעלה הספציפית הרלוונטית – שרתים פרטיים וירטואלים אחרים על אותה תשתית חומרתית לא יחוו מגבלות כתוצאה מתהליכים אלו. ברם, כתוצאה מכך ש- VPS מעניק למשתמש גישת Root מלאה, הופך הניהול של שרת כזה מסובך יותר מאשר במקרה של Shared Hosting, שבו קונפיגורציות בסיסיות וניהול העדכונים מטופלים רק על-ידי המאחסן.

חסרונותיו של VPS בהשוואה לשרת ייעודי הן מגבלות בשימוש בחומרה ובמשאבי רשת. כל השרתים הוירטואלים במערכת אחסון מסוימת מתופעלים דרך מספר מסוים של כרטיסי רשת וחיבורי LAN, שסדרך כלל לא מתאים למספר ה- VPS.

מודל אחסון שטכנית דומה ל- VPS הוא Cloud Hosting, בו התשלום אינו מראש, אלא לפי שימוש.

למי מתאים VPS?

מודל האחסון האינטרנטי Virtual Private Server מכוון למשתמשים מנוסים המחפשים תשתית אחסון מותאמת אישית עבור הפרויקט האינטרנטי שלהם, אך אין להם את סדר גודל התקציב הדרוש עבור שרת ייעודי. בשל ספקטרום האפשרויות הרחב של VPS, השימוש בו ברשת הגלובלית מומלצת רק כאשר קיים ידוע יסודי בניהול שרתים.

בעוד אתרים של חברות קטנות, בלוגים או מאגרי מידע עם מעגל מבקרים מצומצם ניתנים לתפעול מוצלח גם עם Shared Hosting פשוט, שרתים וירטואלים מכוונים בראש ובראשונה לפרוייקטי רשת כבדים, כמו קהילות עתירות חברים, חנויות אינטרנט בינוניות או אתרי תדמית של חברות, בהן יש גם צורך בשיאי הביצועים של תשתית חומרה עם ביצועים מובטחים. בנוסף מאפשר ה- VPS דרך הגישה לקונסולה התקנת תוכנות שלא כלולות בחבילות Shared Hosting טיפוסיות (למשל, Ruby on Rails, Node.js, מסדי נתונים NoSQL או Windows).

תודות לעלויות חודשיות סבירות וסקאלאביליות טובה, ה- VPS הוא הפתרון האידיאלי לחברות בינוניות. שרתים וירטואלים ניתנים בדרך כלל לשדרוג באופן מהיר ולא מסובך. במידה ופרויקט דורש יותר ביצועים מששוער בתחילתו, יכול המשתמש להחליף בפשטות את תכנית האחסון. זאת תוך שבשונה מבתשתיות שרתים ייעדויות, שדרוג של שרת VPS לא דורש העברת נתונים (Data Migration), מפני שהמשאבים הנוספים פשוט מוקצים לשרת הדורש דרך ה- Hypervisor.

לייעוץ והכוונה חינם בנושא אחסון אתרים – שרת VPS – אחסון אתרי וורדפרס התקשרו:

   08-946-14-35 או באימייל info@hostcenter.co.il

הוסט סנטר – אחסון אתרים – בניית אתרים – הקמת שרת VPS

המאמר תורגם מגרמנית על ידי אופק בנגיאת מהאתר: ionos.de/digitalguide/server/knowhow/was-ist-ein-virtual-private-server-vps

תגובה אחת
  1. כתבה מעניינת על אחסון אתרים ועל שרת VPS – אהבתי 🙂

השארת תגובה