המתנדבים שהוזמנו לבית הגר"ח קנייבסקי

בישיבה מקפידים על שימוש בגנרטור בחג, כפי שהורה מרן החזו"א זצוקל"ל, אך זמן קצר טרם כניסת החג גילו כי המכונה מסרבת להניע • בצאת חג התבשרו תלמידי הישיבה כי בזכות ההקפדה על חשמל כשר נמנעה מהם השבתת שמחת החג

המתנדבים מתקבלים בבית הגרח
המתנדבים מתקבלים בבית הגרח
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

ביום ראשון בשבוע שעבר, שעה קלה לפני כניסת חג שמחת תורה, התקבלה במוקד ידידים קריאה לא שגרתית: על הקו היה הגבאי של ישיבת 'תורה בתפארתה' בעיר אלעד. הוא סיפר למוקדן התורן כי הם נתקלו בבעיה בהפעלת הגנרטור שאמור לספק חשמל לעשרות הבחורים שהגיעו זה עתה מבתיהם על מנת לשהות בשמחת תורה בישיבה. "הגנרטור פעל ביום הכיפורים וכנראה לא הספיק להיטען מספיק מאז, ועכשיו אנחנו לא מצליחים להפעיל אותו. אין שום בעל מקצוע שיסכים לבוא כמה רגעים לפני כניסת החג. בישיבה לא משתמשים בשבת וחג בחשמל ואנחנו חייבים מישהו שיבוא לעזור לנו להפעיל את המכונה" הוא דיבר בשטף ובקול כמעט מתחנן. המוקדן הזריז לא המתין ומיד הוציא קריאה לכוננים באזור.

כעבור כמה רגעים הגיע למקום כונן מסניף אלעד עם רכבו, במטרה להעביר כבלים מרכבו למכונת הגנרטור, אך מהר מאוד גילה כי למקום בו מונח הגנרטור אין גישה לרכב. הוא לא התייאש ועדכן בקבוצה המבצעית של הארגון כי הוא לא מצליח להגיע עם רכבו למכונה וכי נדרש בוסטר נייד וגדול על מנת להניע את הגנרטור. בשלב זה החלו להתאסף במקום בחורים נוספים מהישיבה והפצירו במתנדב להזעיק מישהו אחר שיגיע עם הציוד המתאים. "תבין, אין מצב שנשתמש בחשמל בחג. אתם חייבים לפתור לנו את התקלה".

בעוד הם מדברים הגיע למקום יניב מליחי, סג"מ סניף אלעד, ויונתן לוי, מתנדב הסניף. הם לא בזבזו זמן, הוציאו בוסטר ענקי ובקשו לראות את הגנרטור. כאשר ראו את הגודל של הגנרטור הודיעו לגבאי כי "כזו מכונה צריך טריבונה בכדי להפעיל. הבוסטרים שלנו מיועדים להפעלת מצברים של רכבים, לא מכונה ענקית כזו", הם הודיעו לו בצער.  הגבאי ביקש מיניב כי בכל זאת ינסה "אתה תעשה את שלך ואנחנו נעשה את שלנו", הוא הפטיר ומיד פנה לבחורים שעמדו בסמוך וביקשם לומר יחד איתו פרקי תהילים. המתנדבים ראו את מצוקתם והחליטו לנסות בכל זאת.

"מה שקרה מאותו רגע היה לא פחות מנס", משחזר באוזנינו הגבאי. "יניב חיבר את הבוסטר שלו, מכשיר בגודל 30 סנטימטרים, ובעוד כולנו אומרים בקול ובכוונה פרקי תהילים, הוא השאיר את הבוסטר מחובר למכונת הגנרטור כשתי דקות. לאחר מכן לחצנו על כפתור ההפעלה והופ.. המכונה התעוררה לחיים!

רק לאחר צאת החג הבינו בישיבה כי קרה להם נס כפול: התברר להם, כי במהלך החג שכונות שלמות ברחבי העיר אלעד שהו ללא חשמל, זאת עקב נפילת קו מתח מרכזי בעיר, בבתי כנסת רבים נאלצו הפסיק את הריקודים לאחר שהמזגנים והתאורה הפסיקו לפעול, ואילו בישיבת 'תורה בתפארתה' שמחת החג לא הופרעה, זאת בגלל העובדה כי הם אינם משתמשים בחשמל המיוצר בשבת.

הסיפור עשה לו כנפיים והגיע עד בית מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי שליט"א. הגר"ח כידוע הוא נושא הדגל בדורנו בכל הקשור לאי שימוש בשבת וחג בחשמל המיוצר על ידי חברת החשמל. באי ביתו של הגר"ח הודיעו למתנדבים כי הם מוזמנים אל הקודש לקבל את ברכתו של שר התורה. "בזכותכם עשרות יהודים זכו לשמור חג כהלכתו", נאמר להם. הגר"ח קבלם במאור פנים וברכם בכל מילי דמיטב. למעונו של הגר"ח הגיע גם סמנכ"ל ארגון ידידים אליעזר שטרן, אשר קיבל גם הוא את ברכתו של מרן להמשך פעילות הארגון.

השארת תגובה