כך חוגגים בחיפה בר מצווה – גם בהגבלה

בר מצווה ליעקב פלטניק. צילום:-עמותת אקים חיפה
בר מצווה ליעקב פלטניק. צילום:-עמותת אקים חיפה
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

אין ויכוח שטקס בר המצווה הינו משמעותי מאוד בחיי כל נער ומשפחתו. בבית הספר "גן אור" – בית ספר טיפולי, שיקומי, חינוכי לילדים עם נכויות התפתחויות קשות שמפעילה עמותת אקים חיפה, מקפידים מדי שנה להגשים עבור התלמידים שלהם את האירוע ולספק להם את החוויה רבת החשיבות הזו. באמצע חודש ספטמבר הגיעו לבית הכנסת של קיבוץ כפר מכבי משפחתו של יעקוב פלטניק, בן 13 מקרית ביאליק, מלווים בתלמידים נוספים ואנשי צוות, על מנת לחגוג ולקיים את הטקס המשמח. נטלי פלטניק, אמו של יעקוב, מספרת: בהתחלה חששנו מאוד ולא ידענו אם יעקוב באמת מסוגל לזה. זו תקופה שמלווה בהרבה מאוד רגשות אבל צוות גן אור מעמותת אקים חיפה ליוו אותנו מהרגע הראשון, הסבירו את התהליך ואפשרו את כל זה. מבחינתנו, העובדה שיעקוב חוגג בר מצווה משמחת שבעתיים, כי ההתמודדות היומיומית, השוחקת, מתישה וזה מאוד לא מובן מאליו. פתאום, אנחנו רואים את יעקוב שמח עם החברים שלו והצוות שמטפל בו בעמותת אקים חיפה והכול מתגמד". "במהלך טקס בר המצווה, מוציאים את התורה, קוראים בה, שמחים ורוקדים עם נער בר המצווה ועם התלמידים כולם. זהו מעמד מרגש מאוד עבור כולנו", אומרת נירי דוד, מנהלת בית ספר "גן אור" בעמותת אקים חיפה.

בפרויקט בר מצווה, שמתקיים לפחות אחת לשנה, מודגשת החגיגה המשותפת בין המשפחה, הצוות והתלמידים הנוספים. בשונה משנים קודמות, הפעם התלמידים עצמם לקחו חלק פעיל בבר המצווה ומלבד השתתפות בשמחה, מחיאות כפיים וריקודים, הם היו הראשונים שהחלו בברכות ליעקוב. דוד מספרת כי בבית הכנסת השתרר שקט ובסבלנות רבה ואורח רוח, התלמידים בירכו את יעקוב בעזרת טאבלטים, כאשר תלמיד אחד אמר שהוא רוצה להעניק חיבוק ליעקוב, אחר נתן לו נשיקה ותלמיד נוסף אמר לו "מזל טוב", וכל זאת ללא מילים אלא בעזרת תוכנת ה-Touch Chat, שמשמשת כפה של התלמידים ובעזרתה חלקם יכולים לתקשר בדרך נוחה ויעילה. האירוע עצמו מתקיים הודות לתרומות רבות – החל מבית הכנסת עצמו, דרך הקישוטים, התכנית האמנותית והכיבוד. הרב מנדי בליניצקי, מעמותת "יד לילד המיוחד" שפועלת לקידום ילדים וצעירים עם צרכים מיוחדים למימוש הפוטנציאל הגלום בהם ולעידוד עצמאותם ובין היתר מקיימת את הפרויקט המיוחד של בר מצוות לנערים עם צרכים מיוחדים, בירך את יעקוב וכיוון שהאירוע נערך בסמוך לראש השנה, כיבד את הנוכחים בברכת שנה טובה וכמובן – תקיעה בשופר. "לא נשארה עין אחת יבשה של האורחים – משפחה, חברים וצוות כאחד", מוסיפה דוד.

התלמידים בבית הספר "גן אור" הינם בגילאי 6-21 עם מוגבלות שכלית קשה ועמוקה. רובם מתניידים בכיסאות גלגלים ומתקשרים בעזרת מחוות וטכנולוגיה מסייעת. התלמידים מגיעים לבית הספר מעשרות רשויות מקומיות בצפון, יהודים וערבים כאחד, כאשר בשונה משיטות טיפול שגרתיות, כמו טיפולים הידרותרפיים בבריכה מחוממת, פיזיותרפיה, רפלקסולוגיה, רכיבה טיפולית, תרפיה במוסיקה, תרפיה באמצעות טיפול בבעלי חיים ועוד, עיקר העבודה בטיפולים היא לאתר את הגרעין הבלתי פגוע ולמצוא את דרכי התקשורת והביטוי בין האדם לעולם סביבו. לפיכך, ציון חגים ואירועים חשובים כמו בר מצווה, חיוניים לשמירה על הרצף הטיפולי ולעיתים מובילים לפריצות דרך בתקשורת עם המטופלים. "כולנו כאן – עובדים סוציאליים, צוותים פרא-רפואיים, עובדים שיקומיים ומתנדבים רבים – פועלים יחד על מנת להשיג ולממש את זכויותיו של האדם עם המוגבלות השכלית בתחומי החברה, התעסוקה, הדיור, הבריאות, הרווחה, החינוך ומניעת ניצול", מסכמת מיכל סגל, מנכ"לית עמותת אקים חיפה.

השארת תגובה