גנץ ינסה לסלול דרך לממשלה

פגישה ראשונה בין בנימין נתניהו לבני גנץ מאז שהאחרון קיבל לידיו את המנדט להרכבת הממשלה מידי הנשיא • ליברמן: "לא נתמוך בחוק שיקבע שראש ממשלה עם כתב אישום חייב להתפטר"

בני גנץ ונתניהו. צילום: חיים צח, לע"מ
בני גנץ ונתניהו. צילום: חיים צח, לע"מ
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

הפלונטר הפוליטי: מפלגות הליכוד וכחול לבן פרסמו הודעה משותפת לפיה תתקיים פגישה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו”ר כחול לבן בני גנץ בלשכת ראש הממשלה בקריה בת״א.

הפגישה תתקיים בשעה 17.30.

הפגישה סגורה לסיקור תקשורתי.

הפרשן הפוליטי הבכיר של חדשות 12, עמית סגל, צייץ: “מעניין המיקום של הפגישה. גנץ בא לנתניהו כאות כבוד? או שנפגשים בקריה כדי לדון בעניינים הבטחוניים הדרמטיים (באמת) שעל הפרק?”

בתוך כך דווח, כי בני גנץ ואיווט ליברמן יפגשו בכנסת מחר.

ביום רביעי האחרון הטיל נשיא המדינה ראובן ריבלין על גנץ את מלאכת הרכבת הממשלה.

לאחר קבלת המנדט, אמר גנץ: “הבטחתי שאקים ממשלת אחדות ליברלית – וכך יש בכוונתי לעשות”. הוא הוסיף, כי יפעל להקים “ממשלת פיוס לאומי שתאחה את הקרעים בין השבטים”.

בנאומו קרא גנץ לנתניהו לשבת עמו על מנת להוביל לממשלת אחדות: “אנחנו מכירים שנים רבות, אני מכיר בזכויותיך הרבות. שלחת אותנו למבצעים רבים והובלת אותנו לפעילויות רבות. אני מאחל לך לצאת זך ונקי. לשנינו ברור כי תוצאות הבחירות והמצב המשפטי מחייבים שינוי”.

גנץ התקשר לראשי מפלגות גוש הימין והציע להם להיפגש איתו, אך הוא שמע מכולם תשובה דומה: תוכל לשוחח איתנו דרך צוות המו”מ של בלוק הימין.

ביום חמישי, יממה אחת בלבד לאחר שקיבל באופן רשמי את המנדט להרכבת ממשלה מנשיא המדינה, פורסם בחדשות 12, כי יו”ר כחול לבן בני גנץ מתכוון להציע לראש הממשלה, הצעת פשרה חדשה בדרך לממשלת אחדות.

אחד הרעיונות שנבחנים בכחול לבן הוא להציע לנתניהו לוותר על אחד משני התנאים הקשיחים שהציב: אם הוא לא יהיה מוכן לוותר על בלוק הימין, אז הוא יצטרך לוותר על הבכורה בראשות הממשלה ולכהן בתפקיד שני. אם לא יהיה מוכן לוותר על הבכורה ברוטציה, הוא ייאלץ לוותר על הבאת כל בלוק הימין לממשלה.

יו”ר ישראל ביתנו, ח”כ אביגדור ליברמן, העניק ראיון לרינה מצליח בתוכנית ‘פגוש את העיתונות’ והתייחס לפלונטר הפוליטי – על רקע פגישת נתניהו וגנץ מחר בקריה בתל אביב.

“הליכוד וכחול לבן יכולות לפתור כל בעיה ולשים את האגו בצד. זה שהם לא עושים את זה – זה בעוכרינו” אמר ליברמן.

ליברמן הוסיף ופרס את האפשרויות העומדות כרגע להקמת ממשלה: “יש שלוש אלטרנטיבות רעות ואחת מצוינת: הרעות – ממשלה צרה של נתניהו, צרה של גנץ ובחירות חדשות. אלטרנטיבה מצוינת היא ממשלת אחדות – שתי מפלגות גדולות יושבות ביחד ומקימות קואליציה וממשלה וכל מי ששמע את הרמטכ”ל בתדרוך שלו צריך להבין שעל הפרק יש החלטות דרמטיות”.

ליברמן הסביר: “כדי לקבל החלטות מן הסוג הזה חייבים קונצנזוס רחב. מבחינת האינטרס האישי שלי – בממשלה צרה אני יכול לקבל את חצי המלכות. אין לי התחייבויות מכחול לבן ואין שום מחויבות”.

יו”ר ישראל ביתנו הבהיר: “אני מניח שבנושא דת ומדינה הרבה יותר קל לנו להסכים עם כחול לבן, אני לא בטוח לגבי מדיניות ביטחונית. שמנו מתווה על השולחן – צריך לגבש קווי יסוד. חייבים לאשר תקציב, הרבה יותר חשוב ששתי המפלגות הגדולות יקימו ממשלה”.

בהקשר לשימוע של נתניהו והתכנית של כחול לבן לחוקק חוק של הפסקת כהונת ראש ממשלה תחת כתב אישום – אמר: “לא נתמוך בחוק שייקבע שראש הממשלה עם כתב אישום חייב להתפטר”.

עמית סגל, הפרשן הפוליטי הבכיר של חדשות 12 צייץ: “אגב, בראיון לרינה מצליח לראשונה ליברמן לא מוכן לפסול ישיבה בממשלת ימין חרדים כמוצא אחרון מבחירות”.

השארת תגובה