שלומית חיים, הכירו: סטנדאפיסטית חרדית

צילום: איחוד ברסלב באומן
צילום: איחוד ברסלב באומן
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בת 40, נשואה + 3, חרדית (חסידות ברסלב) , תושבת תל ציון (יישוב בבנימין).

20 שנים גננת עם תעודת הוראה, ובימים אלו מסיימת השלמת תואר ראשון בחינוך  B.Ed.בתכנית חינוך לגיל הרך במכללת לוינסקי לחינוך במסגרת תוכנית לבנות חרדיות. בשמונה השנים האחרונות עבדה בגן ילדים עירוני לבנים המוגדר "חדר", ולאחרונה התבשרה כי בעלי הגן מעוניינים להחליפה בגבר.

ב- 9 השנים אחרונות היא מופיעה כסטנדאפיסטית בפני נשים בערבי גיבוש, כנסים, חגיגות בת מצוות , נסיעות לאומן ועוד.

"את אהבה שלי להומור גיליתי כבר מגיל צעיר . כילדה קטנה בגן נהגתי להושיב בובות ולהופיע בפניהן, בבית ספר השתתפתי בהצגות. בגיל 20 שהכרתי את בעלי שיתפתי אותו שהחלום שלי להופיע על במות, ואני יודעת שיום אחד אגשים אותו. בעלי הסכים לעניין בכפוף להלכה. חלפו להם 12 שנים מאז אותה שיחה והחלטתי להגשים את החלום ולהצטרף לתיאטרון "פסיפס" – תיאטרון של נשים חרדיות. פעם בשבוע אנחנו נפגשות במתנ"ס השכונתי בשכונת הבוכרים בירושלים לחזרות ומדי פעם אנחנו מופיעים בבית "מאזיה" בירושלים. לפני כמה שנים גם החלטתי להתמקצע בתחום ולמדתי תיאטרון במסגרת שיעורים שמועברים בתיאטרון "פסיפס"".

איך הגעת להופיע כסטנדאפיסטית?

"לפני 17 שנה במהלך שיעורי הדרכה בקברי צדיקים התפתח שיח עם הבנות ודיברנו בהומור על חיי הרווקות, חיי המשפחה וחיי היום יום של נשים במגזר החרדי ובכלל. הבנות אמרו לי שאני מאוד מצחיקה ועודדו אותי להפוך את התחום למקצועי".

ההופעה הראשונה?

"גננת הזמינה אותי להופיע בפני אימהות על מחדלים של הקשר בין הגננת להורה".

על מה את מספרת בדיחות?

"על החיים, זוגיות הווי של גננות ומורות ועוד".

מה ההשראה שלך לכתיבת בדיחות?

"המוזה שלי לכתיבת חומרים הם ברגעים שאני מסיימת בהצלחה יעדים שהצבתי לעצמי במגוון תחומים. את החומרים אני שואבת מסיפורים של חברות, בגן הילדים, אסיפות הורים, מפגשים משפחתיים ואפילו מהשבעה שישבתי על אבא שלי עליו השלום ועוד".

תני דוגמא?

"במהלך השבעה על אבא שלי עליו השלום אחרי שכל האורחים הלכו כל אחד עם הסיפורים שלו ישבנו אני ואחיות שלי ולא הפסקנו לצחוק מהביקורים של המנחמים שחלקם השאירו אותנו פעורי פה. לדוגמא, הגיעה מישהי ודיברה בצורה לא ברורה ואמרה שהיא שכחה את השיניים שלה וביקשה את עזרתנו  בהרטבה של  האוכל כי היא לא יכלה לאכול בלי השיניים".

איך המשפחה והקהילה קיבלה את העובדה שאת מופיעה?

"ברוך השם כולם קיבלו את זה בצורה מאוד יפה. הילדים שלי מתגאים בזה".

ספרי על לימודים במכללה?

"הלימודים הם  השלמת תואר ראשון בחינוך  B.Ed. במסגרת תוכנית לבנות חרדיות במכללת לוינסקי לחינוך. הלימודים מתקיימים פעם בשבוע במשך שלושה סמסטרים. חששתי בהתחלה לחזור ללימודים אחרי המון שנים והופתעתי לטובה לגלות אנשי סגל מכילים ומקבלים. הלימודים תרמו לי הן ברמת הידע המקצועי ומתן כלים פרקטים לעבודה מול ילדים".

מה המסר שלך?

"כל אחד יכול להגשים את החלום שלו ולהישאר בגדר ההלכה היהודית".

מה התכניות שלך לעתיד?

"ללמוד תואר שני בפסיכודרמה ולהעביר שיעורי תורה לנשים ולהמשיך להיות אימא מכילה"

השארת תגובה