הסגן החרדי הראשון בעיר

פנחס סירוקה
פנחס סירוקה
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

"לראשונה ימונה סגן ראש עיר חרדי בכרמיאל", זעקו כותרות העיתונים המקומיים בכרמיאל עם היוודע תוצאות הבחירות ובחירתו של ראש העיר מר משה קונינסקי לראשות העיר בבחירות המקומיות שנערכו בראשית השנה החולפת.

כמי שנשלח ע"י גדולי ישראל בכלל ורבני העיר בפרט לייצג את הציבור החרדי בעיריית כרמיאל בפעם השלישית, אני חייב לומר שהשליחות שלי היא מאתגרת ואולי גם שונה מערים אחרות. ראשית, על אף שאין כאן קריה חרדית הציבור שלנו מרגיש בכל העיר ובפרט ברחובות בהם הוא מתרכז, ממש "בבית".

בבחירות האחרונות קרו שני דברים משמעותיים בעיר. אחרי שנים שהעיר נשלטה בידי מפלגת העבודה, נבחר לראשונה ראש עיר שמזוהה עם הליכוד, כשנוסף על כך, לראשונה בתולדות העיר התמנה סגן ראש עיר מהציבור החרדי.

מיד עם בחירתו הכריז ראש העיר הנבחר כי ימנה אותי לסגנו (למרות שלא היה הסכם כתוב בינינו). על אף הכותרות השליליות רה"ע וחברי הקואליציה לא נרתעו ויצאנו לדרך. קשה לי לומר שדווקא בשנה האחרונה חל שינוי מיוחד ביחס שמקבל הציבור החרדי בעיר, כי גם בקדנציה הקודמת היחס אלינו מרה"ע הקודם היה במיטבו, אך הפעם זה ממשיך ו'בגדול'.

העיסוק שלי ושל צוות משרדי כסגן ראש עיר הוא לדאוג לשולחי. בכללית, התנהלות העיר היא במיטבה, השירות לתושב, הטיפוח, הניקיון וכיו"ב. יש לנו כאן שתי קהילות מרכזיות, בשכונה הדרומית  את הקהילה הוותיקה יותר ובשכונת המייסדים את קהילת הישיבה – 'רינה של תורה'.

בשתי קהילות אלו חברים מאות משפחות, כשברחבי העיר משפחות חרדיות נוספות, בעלי תשובה, עולים מחבר העמים וכיו"ב. ולכל אלו צריך לדאוג לפרנסה, כוללים, מעונות, גנים, בתי ספר, חדרים, חינוך מיוחד למגזר החרדי, תחבורה למרכזים החרדיים ופעילויות תרבות, כשבנוסף לזה הישיבה הגדולה 'רינה של תורה' והישיבה לצעירים 'קרן אורה' הן תחת חסות 'דגל התורה' מבחינת מבנים ותקצוב עירוני.

עם עליית מחירי הדירות במרכז הארץ, קיימת התעניינות שיא של זוגות צעירים ישיבתיים, לבוא לכרמיאל ולבנות פה את עתידם. אני יכול לומר שכמי שקיבל לידיו את התפקיד החשוב אותו אני נושא כסגן ראש עיר יחד עם צוות לשכתי – מאז שנכנסתי לתפקידי אני חש כראש עיר של הציבור החרדי כמובן בשיתוף פעולה מלא עם רה"ע, משה קונינסקי, שלו אנו חייבים רבות.

כל הנושאים שהזכרנו כולם בהתפתחות רבתית, מוסדות הקהילה ומוסדות הקירוב, ואף התעסוקה לנשים, כאשר אני באופן אישי מנסה לדאוג לכל זוג צעיר שבא למקום לפרנסה מסודרת. בנוסף, הפעילויות לנשים ונוער סביב השנה לא פחות מכל עיר חרדית. כל משפחה שמגיעה למקום יודעת שהלשכה שלי היא הכתובת, זאת מלבד הטיפול השוטף והעמידה מול המשרדים הממשלתיים, החינוך העצמאי ויתר הגופים הרלוונטיים.

כאשר אתה משמש בתפקיד בכיר בעירייה חילונית, אתה תמיד צריך לחשב את צעדיך בזהירות כי בוחנים אותך על כל צעד ושעל, ובטוחים כי באת לשרת רק את הציבור שלך. בעצה אחת עם ראש העיר, מלבד תחומי האחריות של חינוך חרדי ודתי (כולל הממ"ד), תרבות יהודית וצורכי דת, הופקדתי על תיקים נוספים כמו רשות החניה, רישוי וקידום עסקים, תחבורה והוועדה לבטיחות בדרכים. המכנה המשותף לכל אלו שהנגישות שלהם לציבור היא גדולה מאוד וזה חלק מייעודו המובהק של נציג 'דגל התורה' עזרה לאזרח הפשוט.

ואכן, לשכתי טיפלה עד היום במאות פניות של אזרחים במגוון תחומים. ניתן לומר בוודאות שרוב הפניות לא באו מאנשים שהינם מצביעי 'דגל התורה' ואין ספק שזו הזדמנות לגרום לקידוש ד'. ואכן יש הערכה רבה של הגורמים המקצועיים לפעילותי בסייעתא דשמיא.

הדאגה לכלל הוכיחה את עצמה בבחירות המקומיות, כאשר הרשימה אשר כללה את 'דגל התורה' ו'ש"ס' בראשות עמיתי חבר מועצת העיר הרב אוריאל מלכא קבלה כמות קולות הרבה מעבר ל'בייס' הטבעי שלה, מה שמצביע על כך שהקהילה רוכשת הערכה רבה בקרב תושבי העיר. אם לסכם זאת כך, אני חושב כי היום, לאחר עשרה חודשים בתפקיד, הכותרות שציטטתי בראשית הטור יהיו שונות.

השארת תגובה