ימים חדשים בעיר

כינוס התמיכה בחבר מועצת העיר חיפה מיכי אלפר (5)
כינוס התמיכה בחבר מועצת העיר חיפה מיכי אלפר (5)

פחות משנה חלפה מאז נכנסתי לתפקידי כמ"מ וסגן ראש העיר חיפה כשלוחם של גדולי ישראל ובראשם מרן שר התורה הגר"ח קניבסקי ומרן ראש הישיבה הגר"ג אדלשטיין ובחיפה החרדית השינוי מורגש בכל פינה.

הוריתי לצוות לשכתי שאת כל המרץ צריך להפנות לעשיה, ולא רק לעשיה עבור הציבור שהצביע לנו בבחירות. הדלת פתוחה לכולם: חסידים, ליטאים, ספרדים. העשייה ב"ה מדברת בעד עצמה. יעידו על כך תושביה של העיר.

שכונת הדר החרדית בה לא דרך טרקטור במשך שנים החלה כבר תהליך של שיקום ושיפוץ כאשר רחוב ארלוזורוב, אחד הרחובות הראשיים בשכונה, עובר שיקום ושדרוג מלא.

לראשונה עם פתיחת שנת הלימודים קיבלו כל מוסדות החינוך ללא יוצא מן הכלל ציוד וריהוט חדש ואיכותי לכיתות הלימוד ולגני הילדים, והכל ברמה הגבוהה ביותר הקיימת.

נושא התרבות החרדית עבר גם הוא מהפכה כאשר לתקציב התרבות התורנית נוסף סך של מיליון ש"ח. כל קהילות העיר נהנות משלל פעילויות מרשים, המותאם לכל הגילאים, לגברים, לנשים, לילדים ולנוער.

הפעילויות שהיו מצומצמות זכו להרחבה כשהשוויון לא פוסח על תושבי שכונת קרית שמואל הזכורה ממאבקה למען בית הספר נתיבות משה. השכונה שהודרה לחלוטין מתרבות תורנית עלתה על המפה.

ואם הזכרנו את בית הספר נתיבות משה ואת קרית שמואל הרי שגם בתחום הזה ישנן בשורות משמחות מאד. לבית הספר שעמד בעין הסערה בעידן הועמדה קרקע של 5 דונם עליו תוקם קרית חינוך מפוארת.

בית הספר המשמש מגדלור תורני לבני השכונה כבר מייצר דורות של בוגרים ובוגרות כאשר ההתפתחות הנוספת באה השנה בהקמת תיכון חרדי לבוגרות, תיכון המצטרף לישיבה הקטנה החדשה במקום. התיכון הוקם בהליך בזק במרוץ מול השעון להספיק את תאריך פתיחת שנת הלימודים כאשר העירייה עשתה מאמצים אדירים כדי שכל המשאבים הנצרכים יעמדו לרשות התלמידות. הישיבה הקטנה נכנסה למשכנה החדש והמפואר כאשר במקביל אנו פועלים לאשר הקצאת קומה נוספת להקמת חדרי פנימייה מרווחים במקום.

הדבר הבולט ביותר בהתנהלותו הוא השוויון המלא בין כל הקהילות. כשכולם מקבלים את מלוא הצרכים אליהם הם נזקקים אם בתחומי התכנון והבניה אם במשאבים ואם בעזרה בכל עניין בירוקרטי ועירוני.

כיו"ר הוועדה לתכנון ובניה בעיר השלישית בגודלה בישראל, אני שמח להיות שותף מלא בעיצוב מחדש של פניה של העיר חיפה. בחודשים האחרונים הציגה הוועדה מספר מסמכי מדיניות משמעותיים שישפיעו מהותית על תכנונה ועתידה של העיר. התהליכים הפרועים שאפיינו את תקופתו של יהב בה כל קבלן 'חטף' כפי יכולתו, השתנו לגמרי כאשר כל פרוייקט נבחן בראיה כוללת של מצב התשתיות בשכונה והתאמה למרקם ולאופי השכונה, כשפרויקטים מקודמים בזריזות ואינם נסחבים ונגררים שנים.

במסגרת תפקידי אני מוביל תכנית לשינוי במדיניות הבניה במרווח צידי בשכונת הדר. המדיניות התכנונית שהיתה קיימת עד עתה מנעה הקמת מרפסות סוכה בבניינים רבים ועם אישור השינויים יהנו משפחות רבות מהיכולת לשבת סוף סוף בסוכה משלהם.

היכל ביהמ"ד הגדול של חסידות סערט ויז'ניץ המעטירה בעיר עמד בפני הליך משפטי קשה, כאשר ראש העיר הקודם בצד כפוי טובה הותיר להם תביעה משפטית כבדה על הרחבת היכל הטישים. מיד עם כניסתי לתפקיד וקבלת המידע על הדבר, הובלתי תהליך בזק של שינוי תב"ע והסדרת המבנה כך שתוך זמן קצר עברו כל שלבי התהליך והחסידות זכתה בטופס 4 למקום. הליך דומה עבר בית המדרש של קהילת 'קהל חסידים'. חסידות צאנז זכתה לקבל בהקצאה עבורה מבנה מרווח הסמוך לבית מדרשה.

גם החוף השקט, פנינת החמד של הנופשים החרדיים בחיפה – עבר שידרוג משמעותי כשבמסגרתו שופץ חלק ניכר מהחוף נוספו מתקני חוף, פוזרו עשרות ספסלים ברחבי החוף, הוחלפה מערכת הניקוז בחוף והותקנו סככות עץ חדשות שהחליפו את סככות הברזל הישנות. לקראת עונת הרחצה הבאה ימשך הטיפול בשדרוג החוף.

במקביל לכל זאת מוסדות החינוך החרדי זכו לתוספת תקציבית משמעותית מאד מה שמאפשר להם לתת לתלמידים תנאים מיטביים ושוויוניים ככל ילדי העיר.

פרויקט ענק של הכנת פרוגרמה שתמפה את כל צרכי מוסדות החינוך החרדיים יצאה לדרך כשבמסגרתה יבדקו צרכי מוסדות החינוך לשנים הבאות. עם סיומה, העירייה תצא לתוכנית בינוי מקיפה וכוללת לכל מוסדות החינוך. קינוח ראוי לכל זה מהווה הבשורה הטריה על השלמת כל תהליכי האישור לפארק הקישון החדש. פארק מטרופוליני ענקי שישתרע על פני יותר מ-600 דונם ויהווה ריאה ירוקה ומקום חוויתי למשפחות לבילוי והנאה. אין ספק שתושבי חיפה החרדים חיים הים בעידן חדש ומבורך.

השארת תגובה