אורו של עולם

אליעזר ראוכברגר
אליעזר ראוכברגר
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

כמעט שנה חלפה מאז התחולל השינוי הגדול בירושלים, שנה בה הציבור החרדי כבר לא עומד עוד כעני בפתח, שנה בה האווירה בעיריה כלפי הציבור החרדי השתנתה מהקצה אל הקצה, שנה שבה זרח האור ופסקו התחנונים ואנחנו מקבלים ב"ה את המגיע לנו בזכות ולא בחסד.

אחרי שנים ארוכות בהם כמעט לא נבנו דירות לציבור החרדי (וגם לציבור הכללי) בירושלים, אנחנו מובילים כיום מהפכה ותכנון שיחולל שינוי מדהים. ובכלל, כשאומרים היום עירית ירושלים, אומרים תנופת בניה עצומה. ואני שמח לקחת בזה חלק ולהוביל את שינוי המגמה הזו בירושלים.

הספקנו בתשעת החודשים שחלפו מאז הוקמה הקואליציה העירונית ונטלתי על עצמי את התפקיד הכבד ומלא האחריות של מחזיק תיק תכנון ובניה והתייצבתי בראשות הועדה המקומית לתכנון ובניה, לטפל באלפי תיקים, הכוללים גם אלפים רבים של תיקי בניה  להרחבות דיור כדי לסייע למשפחות ברוכות ילדים ולאברכים שצר דירתם מלהכיל את משפחתם. אלפי היתרי בניה נחתמו על ידי בתשעת החודשים הללו, כשהמשמעות היא בניה של אלפי דירות. בנוסף אישרנו תכנון לעוד כ-15 אלף יחידות דיור, שיבנו בשנים הקרובות, ועוד היד נטויה. היעד שלנו הוא להגיע לתכנון ובינוי של כ-35 עד 40 אלף יחידות דיור, הן בבנוה רגילה והן בהתחדשות עירונית וציפוף בשכונות, והציבור החרדי יקבל נתח יפה ומכובד כחלקו באוכלוסיית העיר ירושלים. לשם כך גם חתמנו הסכם גג מול הממשלה.

אני מבטיח לתושבי ירושלים, המגמה הזו לא תיפסק. אנחנו פה בשבילכם ולמענכם. אם אתם מעוניינים להרחיב את הבית, אם אתם רוצים לבנות דירה חדשה בירושלים, אם אתם יזמים או קבלנים, מקדמים תמ"א 38 או פינוי בינוי, להכל דלתנו פתוחה ואת הכל אנחנו מתחייבים לשים בראש סדר העדיפויות שלנו, כדי לקדם את בניין ירושלים.

בנוסף, התחלנו ברפורמה בתחום הרישוי. מהיום שנכנסתי לתפקידי נטלתי על עצמי כמשימה לצמצם את הבירוקרטיה ולזרז את הליכי הרישוי והוצאת היתרי הבניה. כיום אנו נמצאים כבר בהרצה של הרפורמה ברישוי, כך שלהוציא היתר בניה יקח בין חודש וחצי במסלול ירוק לבקשות קלות, ועד 200 יום לכל היותר לבקשות מורכבות הכוללות התנגדויות ומצריכות זמן ממושך כדי לסיים את ההליך.

ולא רק דירות נוספו לירושלים בשנה זו. הכפלנו ושילשנו את שטחי המלונאות שאושרו בעיר, אישרנו שטחי מסחר, תעסוקה ומשרדים לרוב, וגם הרצנו והאצנו את ביצוע הקווים הנוספים של הרכבת הקלה. וכן, אנו כמובן לא שוכחים בכל הפרוייקטים הגדולים לדאוג לאישור של כמות נכבדה של מבני ציבור, חינוך ודת: גני ילדים, מעונות יום, בתי כנסת ובתי ספר. לא יהיה עוד מצב שבו יבנו מאות ואלפי יחידות דיור, שכונות שלמות ופרוייקטים גדולים, ללא מענה ראוי והולם למבני ציבור. לא יהיה!

וכמובן, מלבד נושא הבניה השתנתה המגמה גם בכל שאר ההיבטים הקשורים לציבור החרדי בעיר, ויכלה הדף מלמנותם: הקצאות, בתי כנסת, מימון אירועים ופעולות, מענה לצרכי מערכת החינוך החרדית, פעולות רווחה, תשתיות ופיתוח באיזורים ובשכונות החרדיות ועוד.

זו גם הזדמנות להודות לידידי וחברי, ראש העיר מר משה ליאון, שמועמדותו זכתה לתמיכתם החמה של גדולי ישראל זצ"ל ויבלח"א, ובעיני הבדולח שלהם חזו את ההשפעה העצומה שתהיה לבחירתו על העיר. יש בינינו, ובינו לבין הציבור החרדי, שותפות אמיתית וכנה, והעיריה היום מתנהלת בשיתוף פעולה מלא, לא בהנחתות ותכתיבים, מתוך הבנה לצרכים ומתן מענים בצורה יוצאת מן הכלל, בכל התחומים.

נשאר רק לאחל לתושבי ירושלים היקרים, שכשם ששנה זו עמדה בסימן פריחה ושגשוג חסרי תקדים, כך נזכה גם בשנים הבאות להרחיב ולהתרחב, לגדול ולצמוח, כמאמר הנביא "כי אלוקים יושיע ציון ויבנה ערי יהודה וישבו שם וירשוה".

שנה טובה וכתיבה וחתימה טובה.

השארת תגובה