עיר ללא קרוואנים 

שמעון שר. צילום: עידן אבני רשת ב'
שמעון שר. צילום: עידן אבני רשת ב'
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

כיהודים יראי שמים, אנו נוהגים לעשות באופן קבוע חשבון נפש, ולמסור לבורא העולם דין וחשבון על מעשינו.

ואם כך בכל ימות השנה, על אחת וכמה וכמה היו הדברים נכונים לימים הנוראים שזה עתה עברו עלינו בשלום, ובהם יצאנו כולנו בדימוס, לחיים טובים וארוכים.

אם בעניינים שבין אדום למקום, כל אחד ואחד עושה בעצמו את החשבון שלו עם הקדוש ברוך הוא, בעניינים שבין אדם לציבור שולחיו, הדין והחשבון צריך להיות ציבורי ופומבי. ולכן בחרתי להעלות על הכתב סיכום קצר של ההישגים אותם קצרנו בסייעתא דשמיא בשנה האחרונה וגם בשנים שקדמו לה, כדי שהציבור ידע מה נעשה עם התמיכה שהעניק לנו בקלפי.

זכינו בנתניה לשיתוף פעולה פורה במיוחד בין סיעת 'גל' המייצגת את הציבור החרדי בעיר, וגם את הציבור הכללי, לבין ראש העיר הגב' פיירברג. מדובר בשיתוף פעולה רב שנים, שהולך ומשתבח עם השנים, וככל שהציבור החרדי בנתניה גדל והולך, כך גם מעמידה העירייה לרשותו את כל הנצרך לקיום חיי קהילה וחיי דת בעיר.

לדעתי, גולת הכותרת והדובדבן שבקצפת הוא ללא ספק השוויון המלא שקיים בנתניה בין תלמיד חרדי לתלמיד שאינו חרדי. כיתות הלימוד, מוסדות החינוך, מתקני השעשועים, מגרשי המשחקים והתקציב השוטף המוענק למוסדות פר ילד, שווה באופן מוחלט.

מי שאינו מתגורר בנתניה אולי אינו מכיר את קצב הגידול של החינוך החרדי והדתי בעיר. כיום אנחנו נמצאים בפריחה חסרת תקדים וכ-38 אחוז מבין התלמידים במוסדות החינוך בנתניה לומדים בחינוך החרדי והדתי! לכאורה מצב כזה אמור היה להקשות על השוויון, כשמספר תלמידי המוכש"ר או מוסדות הפטור גבוה כל כך, יהיו ראשי ערים שינסו להתחמק ממתן תקציבים שוויוניים. אבל לא בנתניה! כל תלמיד, ולא משנה באיזה מוסד חינוך הוא לומד, מקבל את מלוא התקציבים המגיעים שלו באופן שוויוני לחלוטין.

יתירה מזאת: אפילו בערים חרדיות רבות אנחנו רואים שהעיריות לא עומדות בקצב הגידול והריבוי הטבעי המבורך. כולנו יודעים מה הם קרוואנים. תשאלו כל ילד בערים חרדיות והוא יסביר לכם שקרוואן זו כיתת לימוד. ובכן, בנתניה הקרוואנים אינם קיימים! בשנת הלימודים הקודמת עוד היו בנתניה שלושה קרוואנים בחצר של אחד מבתי הספר, והשנה הם כבר אינם קיימים כי במקומם נבנה שם אגף חדש ומרווח כך שלכל תלמידה יש כיתה מסודרת ובנויה.

לא זו אף זו, כל מוסדות החינוך בנתניה שוכנים במבנים חדשים או כאלו ששופצו שיפוץ יסודי בשנים האחרונות, וחודשו מן היסוד. גם גני הילדים כולם שוכנים במבנים מסודרים, ואלו שעדיין אין עבורם מבנה, שוכנים בווילות שכורות וכדו', כשמקביל מקודם פתרון של קבע לכל אחד מהם. רק השנה חנכנו שלושה גני ילדים דשים לרשת הגנים של אגודת ישראל, ואנו מצויים בעיצומה של בניית שלושה גנים חדשים שייחנכו בעז"ה עם תחילת שנת הלימודים הבאה.

כל אלו מתחוללים בשורה ארוכה של מוסדות חינוך חרדיים לכלל הזרמים, לציבור החסידי, הספרדי, הליטאי, חב"ד, החינוך העצמאי, בתי ספר יסודיים תיכונים – שבעה תיכונים חרדיים קיימים כיום בנתניה, ואפילו סמינר גדול כבר פועל כיום בקריית צאנז, עם למעלה מ-250 תלמידות בלעה"ר.

נוכל לספר על הטיילת שחודשה ושהשנה תורחב בעז"ה באופן משמעותי, נוכל לדבר על המינהלים הקהילתיים החרדיים שהוקמו באחרונה לכלל המגזרים החרדיים, חסידי, ליטאי, ספרדי, מרכז קהילתי מיוחד לנשים חרדיות, מתנס"ים, מרכזי פעילות ועוד ועוד. רק תקציב התרבות החרדית בעיר הגיע השנה ליותר משלושה וחצי מיליון שקלים! וזה לא כולל את המועצה הדתית הפעילה מאוד ועוד הרבה מאוד פרויקטים שנעשו לציבור החרדי, בדיוק כמו שנעשו לציבור הכללי.

נוכל לדבר על החוף החרדי בקריית צאנז, שהוכתר זה מכבר כחוף החרדי הכשר והמהודר ביותר בארץ, שהשנה שימש גם את כל תושבי בני ברק והסביבה בגלל שהחוף הנפרד בהרצליה לא הוכשר כמו בשנים עברו, ועל כך שהעירייה משקיעה משאבים רבים כדי שהחוף יוכל לקלוט את כל הבאים, בתנאים נאותים ועם הארת פנים לכל מבקר.

נוכל לספר על כל אלו בהרחבה, אבל מפאת קוצר היריעה בחרתי להתמקד בעיקר בנושא החינוך.

את כל אלו אנחנו עושים מהתפקידים השונים שלנו בעירייה, אני כממונה על המנגנון שזה בעצם תיק רוחבי שקשור לכל אופן הפעילות של העירייה וממילא גם לכלל התחומים המטופלים על ידה, חברי לסיעה ר' יוסי ביטון כממונה על התרבות החרדית וכממלא מקומי בתכנון ובניה, וידידנו ר' יצחק זמל, הנציג השלישי ברשימת 'גל' שעל אף שאינו מכהן כחבר מועצה באופן רשמי, הוא מעורב בעומק התהליכים ובפעילותו הנמרצת מביא המון המון ברכה לציבור החרדי בעיר.

יחד, בכוחות מאוחדים של כלל הקהילות החרדיות בעיר, ובשיתוף פעולה הדוק עם ראש  העיר, הצלחנו להביא בסייעתא דשמיא לשילוב נדיר וחסר תקדים של חינוך ותרבות למגזר החרדי, על הצד הטוב ביותר ומתוך שוויון מלא לתושבי העיר שאינם חרדים.

אסיים בברכה לקוראים היקרים ולכל בית ישראל: שנזכה לשנה טובה ומתוקה. א גוט'ן יום טוב!

השארת תגובה