נתניהו: "הצגתי מתווה לממשלת אחדות"

ראש הממשלה בנימין נתניהו שהחזיר את המנדט שהופקד בידיו על ידי הנשיא להקמת הממשלה, פרסם מתווה פשרה שיאפשר לדבריו למפלגת 'כחול לבן' להצטרף לממשלת אחדות רחבה

הנשיא ראובן ריבלין מטיל על רה"מ בנימין נתניהו את תפקיד הרכבת הממשלה. צילום : חיים צח / לע"מ
הנשיא ראובן ריבלין מטיל על רה"מ בנימין נתניהו את תפקיד הרכבת הממשלה. צילום : חיים צח / לע"מ
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

ראש הממשלה בנימין נתניהו הציג בפני יו"ר 'כחול לבן' רא"ל במיל' בני גנץ מתווה נוסף שיאפשר לדבריו להקים בישראל ממשלה חדשה ורחבה בהקדם, כזו שתאחד את השורות בקרב שדרות הציבור.

בהודעת 'הליכוד' שהתפרסמה נכתב, כי "ראש הממשלה נתניהו העביר כעת ליושב ראש כחול-לבן ח״כ רא״ל (במיל׳) בני גנץ מתווה זה שגובש בעבודת מטה שנעשתה בימים האחרונים".

בהודעה מוצגות 5 סעיפים שיהוו בסיס למשא ומתן בין המפלגות ואלו כוללות את כלל נושאי הליב"ה העומדים על הפרק ושנויים במחלוקת.

בהודעה נכתב עוד, כי "ממשלה זו תהיה מבוססת על הסכמה לאומית רחבה ביותר כדי לאפשר התמודדות עם האתגרים הביטחוניים והכלכליים הדחופים המתגברים סביבנו. לצורך הקמת ממשלה זו מובן שכל הצדדים יידרשו לויתורים כדי להגיע להסכמות".

להלן עיקרי המתווה:

ביטחון.

הקבינט הפריטטי יעביר החלטה תוך שישה שבועות על תוכנית רב-שנתית עדכנית לביטחון ישראל, כולל החלטה להעברה מיידית של תקציב השנה הראשונה עוד לפני העברת תקציב המדינה. החלטה זו נחוצה באופן דחוף למערכת הביטחון מול אתגרים ביטחוניים גוברים.

2. כלכלי.

הממשלה תאשר יעד גירעון מוסכם ושינוי סדר עדיפות תקציבי לאור הצרכים הביטחוניים הדחופים. תקציב המדינה יועבר לא יאוחר משלושה חודשים ממועד הקמת הממשלה.

3. חברתי.

הממשלה תגבש הסכמה על צרכים חברתיים חיוניים שיתוקצבו בתקציב המדינה.

4. דת ומדינה.

הסטטוס קוו יישמר לשנה הראשונה.

מייד עם הקמת הממשלה יוקם צוות שיגבש הסכמות בנושא.

בנפרד, מייד עם הקמתה, הממשלה תביא את חוק הגיוס המתוקן (מתווה אטיאס) להצבעה ותאפשר חופש הצבעה סיעתי בנושא.

5. מדיני.

ראש הממשלה נתניהו ויו״ר כחול-לבן חבר הכנסת רב-אלוף (במיל׳) בני גנץ יביאו בפני הממשלה עמדה משותפת ביחס לתוכנית המאה של הנשיא טראמפ, כאשר תוצג, וביחס להחלת הריבונות הישראלית על בקעת הירדן וצפון ים המלח.

יצוין, כי ראש הממשלה הדגיש בפני גנץ שהאחריות הלאומית מחייבת הכרעה מיידית על מתווה זה. כל דחייה מיותרת תביא לכך שנגיע לאותה נקודה בעוד כחודשיים, עם כל המשמעויות שיתלוו לכך.

במפלגת 'יהדות התורה' הגיבו לדיווח באופן שמשתמע כי מתווה נתניהו הוצג בתיאום עם מפלגות הגוש ויהדו"ת בכללם, "כפי שהודענו אחרי הבחירות האחרונות סיעת יהדות התורה היא חלק מבלוק הימין ה- 55. כידוע, הסמכנו את רה”מ נתניהו לנהל מטעמנו מו”מ להקמה אפשרית של ממשלת אחדות עם מפלגות נוספות. כשיוגש לנו מתווה קואליציוני קונקרטי נדון בו ונכריע", לשון ההודעה.

השארת תגובה