ממציא ממשלה בשעת הנעילה

הערכה במערכת הפוליטית: מערכת בחירות שלישית היא בלתי נמנעת • בליכוד ממשיכים במאמצים לאתר עריקים ולהציג קואליציה • בעוד ב'כחול לבן' ממתינים לקבלת המנדט, הליכוד תאשרר את התמיכה בנתניהו

אביגדור ליברמן
אביגדור ליברמן
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

הרשו לי להניח שפוליטיקה פחות העסיקה אתכם ביום הכיפורים. אני די בטוח בכך. לפחות אותי פוליטיקה לא העסיקה. מי שכן העסיקה אותו פוליטיקה, זהו אביגדור ליברמן, שהתקשה להמתין עד שנתאושש מהצום ומיהר לפרסם את המתווה שלו לממשלה הבאה. האופציה היחידה שהוא נותן: ממשלת אחדות על בסיס קווי יסוד (כפי שנפרט מיד). הוא הבהיר כי חברי מפלגתו, עד כמה שקולם משמעותי בכלל, מתנגדים לכל הסכם שיכלול רוטציה על ראשות הממשלה בין ליברמן לנתניהו. כלומר, ככל הנראה לא יהיה מצב בו נתניהו קורא לליברמן לכהן ראש ממשלה תמורת הצטרפות לגוש הימין – וכפי שזה נראה, בחירות מועד ג' קרובות מתמיד. שוב אנו עלולים לראות את שעת הנעילה של ביבי בה הוא מוותר על שלל עקרונות ומתחנן למפלגות כמו העבודה להצטרף לממשלה. אבל נראה שהפעם השערים יהיו נעולים בפני ביבי והשאלה הגדולה: מה יהיה על החרדים?

כאמור, בעוד במגזר החרדי דואגים לעתיד עולם התורה, יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, פרסם במוצאי יום כיפור את המתווה שלו להקמת ממשלת אחדות. ספוילר: לא בשורה גדולה הוא הביא עמו. ליברמן הציג ארבעה שלבים להקמת הממשלה בה מפלגתו תהיה שותפה. "תוצאות הבחירות שנערכו ב- 17 בספטמבר, מדברות בעד עצמן ומבטאות יותר מכל את רצון העם להקמת ממשלת אחדות", פתח ליברמן והוסיף כי "ישראל ביתנו" הצהירה תמיד שהקמת ממשלת אחדות זה הפתרון. "דיברתי על כך לאורך כל מערכת הבחירות וגם לאחר שהתפרסמו תוצאות הבחירות". בהמשך כתב יו"ר ישראל ביתנו, "כפי שהבטחתי, אני מציג היום תוכנית בת 4 שלבים להקמת ממשלת אחדות לאומית". שלב ראשון לפי מתווה ליברמן מדבר על הקמת צוות משותף לשלוש המפלגות ("כחול לבן", "הליכוד" ו"ישראל ביתנו") לגיבוש קווי יסוד של ממשלת האחדות. "בראש ובראשונה, אנו חייבים להגדיר באופן ברור ובהיר את כל הנושאים הנמצאים על סדר היום – ביטחון, כלכלה, חברה, דת ומדינה. ישנן שאלות שנצטרך לתת להן מענה ולהגיע להסכמות באשר לפתרונות מקובלים".

ליברמן הביא דוגמאות לנושאים עליהם צריכות המפלגות לדון – "האם אנו ממשיכים במדיניות "ההסדרה" מול רצועת עזה? האם נבצע קיצוץ רוחבי עמוק או שנעלה מיסים, או שניהם יחד? האם ממשיכים בישום מתווה הנכים והעלאת קצבת הנכים לגובה שכר המינימום? האם אנו פועלים לתת הכנסת מינימום לכל גמלאי בגובה 70% משכר המינימום? האם משלימים את חקיקת חוק הגיוס בקריאה שניה ושלישית? האם מבטלים את חוק המרכולים? ועוד סוגיות נוספות רבות".

"השלב השני במתווה – במידה ותושג הסכמה בנוגע לקווי היסוד יש לאמץ את מתווה הנשיא לרוטציה על ראשות הממשלה. בשלב השלישי אומר ליברמן שתוקם ממשלת אחדות המרוכבת משלוש המפלגות "כחול לבן", "הליכוד" ו"ישראל ביתנו", אשר תפעל לאישור תקציב המדינה לשנת 2020 באופן מיידי, ולאישור תכנית רב שנתית (תר"ש) כפולה לצה"ל ל- 10 השנים הבאות".

לסיום, מציג יו"ר ישראל ביתנו את השלב הרביעי והאחרון, שבו לדבריו "על בסיס קווי היסוד הקיימים והתקציב המאושר, כל מפלגה שתרצה להצטרף לממשלת האחדות תוכל לעשות זאת".

"זה המתווה היחיד שיכול להוביל את מדינת ישראל להקמת ממשלה יציבה", מצהיר ליברמן. "במידה וכל המעורבים יהיו מסוגלים להתגבר על כל המשקעים והאמביציות האישיות. בכל מקרה ולמען הסר ספק, "ישראל ביתנו" לא תצטרף לשום ממשלה צרה, לא של הגוש החרדי-משיחי בראשות נתניהו ולא לממשלת שמאל בתמיכת רשימת החתרנים (הרשימה המשותפת) מבחוץ".

"על מנת לממש את המתווה הנ"ל, נתניהו חייב להיפרד מגוש החרדים-משיחיים שהקים וגנץ חייב לקבל את מתווה הנשיא. אני שב ומדגיש לאחר אישור קווי היסוד, הקמת הממשלה ואישור תקציב המדינה לשנת 2020, כל מפלגה שתרצה לקחת חלק בממשלת האחדות על פי העקרונות שנקבעו מראש, תוכל לעשות כן".

מפלגת הליכוד פרסמה הודעה בתגובה למתווה שהציג ליברמן ותקפה את הצעתו: "המתווה של ליברמן לא מחדש שום דבר. ליברמן ממשיך להתחמק מלומר בקולו שהוא ומפלגתו יצביעו נגד (ולא רק ימנעו / יעדרו) ממשלת שמאל בראשות גנץ שתשען בהקמתה על תמיכה חיצונית של המפלגות הערביות".

בליכוד הגיבו לפרסום המתווה שהציג ליברמן ומסרו: "המתווה של ליברמן לא מחדש שום דבר. ליברמן ממשיך להתחמק מלומר בקולו שהוא ומפלגתו יצביעו נגד (ולא רק ימנעו/יעדרו) ממשלת שמאל בראשות גנץ שתשען בהקמתה על תמיכה חיצונית של המפלגות הערביות".

לעומתם, בכחול לבן דווקא בחרו לברך את ליברמן. "אנחנו מברכים ורואים במפלגת ישראל ביתנו וביושב הראש שלה אביגדור ליברמן שותפים לדרך ושותפים לקואליציה שתקום, ומקווים שתקום במהרה. מיד לאחר הבחירות קראנו לליכוד לבוא ולנהל עמנו משא ומתן ענייני ותכליתי קודם כל על קווי היסוד. לצערנו בקשתנו עד כה נענתה בבלוק! אנו מקווים כי הצעת ישראל ביתנו תהיה קריאת השכמה נוספת לליכוד להתעשת ולעשות את המעשה הנכון – לחשב מסלול מחדש ולבוא לשולחן הדיונים. כשיו״ר כחול לבן יקבל המנדט, נהיה מוכנים ליישם את השלב הראשון – ניסוח קווי יסוד ודיון בכלל הסוגיות הלאומיות שעל סדר היום", מסרו במפלגה.

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' הצטרף לביקורת על יו"ר ישראל ביתנו וכתב בחשבון הטוויטר שלו: "שמישהו יסביר לליברמן שבממשלת אחדות של הליכוד וכחול לבן אף אחד לא צריך אותו… ניתן להניח שאף אחד גם לא באמת רוצה אותו".

'העבודה' תזחול פנימה?

בתוך כך, ביקורת התעוררה בקרב בכירים במפלגת העבודה כלפי כחול לבן על כך שבמפלגתו של גנץ מסרבים לקבל את מתווה הנבצרות שהציע הנשיא ראובן ריבלין, כך דווח ב'כאן חדשות'. לטענת אותם בכירים בעבודה, המתווה הוא טוב ומאפשר לכחול לבן להקים ממשלת אחדות עם הליכוד ועדיין לעמוד בהבטחה שלהם שלא יישבו תחת ראש ממשלה עם כתב אישום.

מלשכת יו"ר העבודה-גשר ח"כ עמיר פרץ נמסר בתגובה לדיווח כי "העבודה גשר וכחול לבן סיכמו על שיתוף פעולה אסטרטגי ולכל הידיעות האנונימיות אין כל משמעות. אנחנו חוזרים ומדגישים כי אין כל כוונה לנהל משא ומתן או לשבת בממשלה בראשות נתניהו".  עם זאת, ב'מעריב' דווח מפי גורמים שונים במערכת הפוליטית, שמאחורי הקלעים בחן הליכוד אפשרויות לפנות לחברי כנסת בכמה סיעות, על מנת לבדוק היתכנות של עריקה. אולם ניסיונות אלה, נכון לעכשיו, לא הניבו שום תוצאה. גורמים בליכוד טוענים כי מאז הפגישה האחרונה שהתקיימה בין צוותי משא ומתן של שתי המפלגות הגדולות, הליכוד וכחול לבן, שהסתיימה ללא תוצאות, שום דבר לא זז בזירה הזאת.

ב'חדשות 12' דווח לפני מספר ימים כי ישנן שתי בעיות מרכזיות שעל הליכוד וכחול לבן יהיה לפתור בדרך לממשלת אחדות. לפי הפרשן הפוליטי עמית סגל, נכון להיום הוא גנץ ונתניהו הסכימו למתווה האחדות שהציע ריבלין בפגישה המשולשת בבית הנשיא. "גם גנץ עצמו לא פסל רשמית את ההצעה, אולם ח"כ יאיר לפיד כן פסל אותה" טוען סגל. אך מסביר את המחלוקת בנוגע למתווה עליו הסכימו השניים בכך שגם אם מסכימים על המתווה הזה, במסגרתו נתניהו ייצא לנבצרות אם יוגש נגדו כתב אישום וגנץ יחליפו בתפקיד ראש הממשלה – לא ברור מה יהיה חלון היציאה לנבצרות של נתניהו.

לדבריו, "גנץ ידרוש שנתניהו ייצא לנבצרות ברגע שהיועץ המשפטי לממשלה יודיע שהוא מגיש כתב אישום נגד נתניהו – מה שעל פי ההערכות, צפוי ככל הנראה לקרות בחודשיים הקרובים, עד סוף שנת 2019. מנגד בליכוד יגידו, "מה פתאום? יציאה לנבצרות של נתניהו צריכה להיות רק בתחילת המשפט עצמו" – מה שיכול לקחת בערך שנה".

סגל ציין כי קיימת מחלוקת נוספת בעניין הרוטציה בין נתניהו וגנץ. "על הצדדים יהיה להסכים איך סופרים את ימי הכהונה של כל אחד משני המנהיגים – נתניהו וגנץ – במסגרת הרוטציה על ראשות הממשלה: כלומר, מה יקרה כשגנץ ישמש ממלא מקום ראש הממשלה, בזמן תקופת הנבצרות של נתניהו?". הוא מסביר כי השאלה שיהיה על הצדדים לפתור היא: "האם הזמן שבו גנץ יכהן כממלא מקום ייחשב כתקופת הזמן של נתניהו בתפקיד – או ייספר כחלק מתקופת הרוטציה של גנץ? אם גם הזמן הזה יהיה על חשבון נתניהו, המשמעות היא שגנץ יהיה ראש ממשלה במשך כ-3 וחצי שנים, מה שעשוי להיות משתלם מאוד מבחינתו".

במקביל, מי שעוד תומך בממשלת אחדות, הוא הרב רפי פרץ. בטקס הוקרה לזוכי פרס שר החינוך לתרבות יהודית שהתקיים ביום ראשון התייחס פרץ למגעים לממשלת אחדות ואמר: "האחדות היום היא צו השעה. כמי שמכיר את שני האישים היטב, ראש הממשלה בנימין נתניהו ובני גנץ יכולים לעבוד יחד ולהתכונן יחד מול משימות ואתגרים ביטחוניים, מדיניים וכלכליים. ממשלת אחדות היא צו השעה וכל רגע שהיא לא קמה זה הפסד גדול לעם ישראל. בימים הקרובים אפעל ככל הניתן לסייע ולגשר על הפערים מתוך היכרות אישית והערכה גדולה לפועלם".

השר אמר בעניין איחוי הקרעים בחברה הישראלית לאחר הבחירות, ״אני מייחל ומתפלל לכך, שהדבק המלכד אותנו סביב היצירות הנפלאות, שיצאו תחת ידיכם, ימצא את ביטויו גם בשיח היום-יומי: בכּנסת – ובבית הכנסת; בתקשורת וברשתות החברתיות, ושנשכיל להעדיף את המחבר על המפריד. בין כֶּסה לעשור, וּלאחר כל-כך הרבה שיח מיותר של פלגנות, כמה טוב להתברך ביצירה מחברת מאין כמוה. "התורה כולה נקראת שירה", שכּן, במחלוקות הרבות, שאיפיינו את עולם התורה מאז ומתמיד- לא רק שיש מקום לגיטימי לכל דעה, אלא שדווקא הגיוון משביח אותן. העושר הססגוני שהתברכנו בו, הוא שהופך את הפסיפס הישראלי והיהודי לכל־כך מיוחד, עשיר ועוצמתי.״

לסיום אמר פרץ, "כמו שאנחנו יודעים לעמוד הערב ולחבר בין התרבות היהודית למציאות הישראלית, לתפור חיבור עדין בין היהודי לישראלי – כך צריך גם להיות במציאות הפוליטית. לבנות גשר שיחבר בין הצדדים השונים. זו משימה לא פשוטה אך היא אפשרית. אני יודע, שבמציאות הנוכחית זה נשמע קצת אוּטוֹפִּי, אבל הכל אפשר רק אם נרצה".

הליכוד לא מאוחד: סער מוכן ומזומן

עם שלושה איומים משמעותיים מתמודד נתניהו: החשדות נגדו, תוצאות הבחירות וגם, גדעון סער. ברקע הדיווח לפיו נתניהו מתכוון לכנס את מרכז הליכוד בכדי לאשר את מועמדותו כיו"ר התנועה עד לבחירות לכנסת ה-23 שייתכן ויתקיימו רק בעוד כ-4 שנים, ח"כ גדעון סער הגיב להחלטה וטען כי אין צורך לכנס את מרכז הליכוד. בהודעה שפרסם ברשת החברתית טוויטר כתב סער: "כינוס המרכז אינו נחוץ. איש אינו כופר בתפקידו של ראש הממשלה כיו"ר הליכוד. כשתהיה התמודדות על הנהגת התנועה – כפי שיזם לפני ימים ספורים ראש הממשלה עצמו – אני אתמודד".

מוקדם יותר השבוע נמסר כי נתניהו קיבל את הצעתו של יושב ראש מרכז הליכוד, חיים כץ, לכנס את מרכז המפלגה ביום חמישי כדי לאשרר שראש הממשלה נתניהו הוא מועמד הליכוד לראשות הממשלה בכל כהונת הכנסת ה-22. לפי הודעת הליכוד, "ההחלטה קובעת שהליכוד יהיה שותף אך ורק לממשלה שנתניהו יעמוד בראשה, בין אם לכל תקופת כהונתה או לחלק מכהונתה במסגרת רוטציה".

במקביל, גורמים בליכוד אומרים שראש הממשלה, בנימין נתניהו, צפוי להחזיר את המנדט לנשיא רק אחרי שמרכז הליכוד יצביע על תמיכה בו ולאחר שיקבל את ההבטחה ולפיה לא יתקיימו בחירות מקדימות בשנה הקרובה. המו"מ בין הליכוד וכחול לבן נמצא במבוי סתום ולא ידוע על התקדמות כלשהי במגעים.  כזכור, בשבוע שעבר נתניהו הודיע כי הוא שוקל אפשרות לקיים פריימריז בזק לראשות הליכוד. ח"כ גדעון סער, מספר 6 בליכוד, צייץ את המילים "אני מוכן" אך לא הסביר אם בכוונתו להתמודד מול נתניהו בפריימריז. כעת הבהיר סער כי בכוונתו להתמודד ראש בראש מול נתניהו בפריימריז.

חצי מהעם נגד ממשלת אחדות

50 אחוז מהציבור איננו תומך בהקמת ממשלת אחדות של כחול לבן עם הליכוד בראשות נתניהו, כך עולה מסקר שפורסם ב'וואלה'. על פי הסקר, 42 אחוז בעד ממשלה שכזאת, 8 אחוז לא יודע. בקרב מצביעים שמגדירים את עצמם ימין דווקא נרשמת תמיכה רחבה ברעיון של 54% בעד, לעומת 42% נגד. מנגד, בקרב מצביעי המרכז שמאל התמונה הפוכה, 68% נגד ממשלת אחדות בראשות נתניהו, 26% בלבד תומך. בסקר מנדטים, שהינו הראשון מאז הבחירות, יש שוויון בין הליכוד וכחול לבן שמקבלות כל אחת 33 מנדטים, הרשימה עם 13 מנדטים, שס 9, ימינה 7, יהדות התורה 7, ישראל ביתנו 7, העבודה-גשר 6, המחנה הדמוקרטי 5. בעצם, כלל המפלגות שומרות על כוחן למעט מנדט אחד שעובר מישראל ביתנו לליכוד, מה שמחזק ל-56 מנדטים את בלוק הימין של נתניהו.

על רקע הדרמה הפנימית בתוך הליכוד, הסקר שנערך על ידי מכון 'מדגם' בדק כמה תקבל הליכוד אם יעמוד בראשה גדעון סער. על פי התוצאות, הליכוד יורדת ב-6 מנדטים ל-26 מנדטים בלבד. המרוויחה המרכזית היא ימינה שעולה ב-4 מנדטים ומקבלת על פי הסקר 12 מנדטים. המפלגות החרדיות, שס ויהדות התורה, עולות כל אחת במנדט ל-10 ו-8 בהתאמה.

בהמשך לפריימריז על ראשות הליכוד, שלא יתקיים בסוף, המכון בראשות מנו גבע בדק גם מי לדעת כלל הציבור צריך לעמוד בראשות הליכוד. בנימין נתניהו עם 35%, גדעון סער ממש אחריו עם 29%, הרחק מאחור יולי אדלשטיין עם 5%, גלעד ארדן 2%, ישראל כץ 1%, מישהו אחר 8%, לא יודע 20%. בקרב מצביעי ימין הפער בין סער לנתניהו גדל, 54% לראש הממשלה לעומת 24% ליריבו הליכודי, יתר בכירי הליכוד ללא שינוי. בקרב מצביעי מרכז-שמאל, גדעון סער מוביל עם 41% לעומת 8% בלבד לנתניהו, יתר המועמדים כמעט ללא שינוי.

השארת תגובה