טראמפ נסוג, התקיפה החלה

הכורדים חטפו סטירת לחי מצלצלת, לאחר שבאורח מעורר תמיהה החליט נשא ארה"ב דונלד טראמפ להסיג את כוחותיו מאזור הגבול הטורקי-סורי ובכך נתן אור ירוק לתקיפה מאסיבית של צבא טורקיה נגד המליציות הכורדיות

טראמפ
טראמפ
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

 

 

 

אחרי נסיגת כוחות צבא ארה"ב, טורקיה תקפה למעלה מ-181 מטרות צבאיות מאז החל המבצע הצבאי בצפון סוריה. על פי הודעת שר ההגנה הטורקי, התקיפות בוצעו על ידי חיל האוויר הטורקי ועל ידי כוחות ארטילריה.

במקביל, טורקיה החלה לנטר ברשתות החברתיות פרסומים שונים המבקרים את המתקפה הצבאית בצפון סוריה. המשטרה בטורקיה פרסמה הצהרה בה הודיעה כי היא יזמה מהלכים משפטיים נחוצים נגד 78 בני אדם שלטענת המשטרה "עסקו בתעמולה אפלה" נגד המבצע. טורקיה גם טוענת כי הם העלו טענות כוזבות "כדי לערער את המוניטין של כוחות הביטחון שלנו".

התקיפות באזור סוריה החלו לאחר שהבית הלבן הודיע בתחילת השבוע כי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שוחח בטלפון עם נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, ומסר לו כי כוחות הצבא האמריקנים לא יהיו מעורבים בפעולות הצבא הטורקי נגד ארגון דאע"ש בצפון סוריה, אך גם לא יתמכו בה, ולמעשה יאפשרו את התקיפה המתוכננת באזור. "מעתה, טורקיה תהיה אחראית לכל לוחמי דאע"ש שנלכדו באזור בשנתיים האחרונות במהלך הבסת החליפות האסלאמית על ידי ארה"ב", לשון ההודעה.

"לאחר שהבסנו את דאע"ש, הכוחות האמריקניים לא יישארו באזור הבטוח", נאמר בהצהרה מטעם הבית הלבן. הסיבה שמעתה טורקיה תהיה אחראית לכל לוחמי דאעש שנפלו בשבי באזור בשנתיים האחרונות, היא ש"ממשלת ארצות הברית לחצה על צרפת, גרמניה ומדינות אירופיות נוספות, שלוחמי דאעש רבים הגיעו מהם, לקחת אותם בחזרה אך הם לא רצו בהם וסירבו. ארצות הברית לא תחזיק בהם למשך מה שיכול להיות שנים רבות ומחיר עצום למשלם המיסים האמריקני", כך לפי הבית הלבן.

על פי הממשל הטורקי, טראמפ הזמין את ארדואן לפגישה בחודש הבא בוושינגטון. בהודעתו לא התייחס טראמפ להשפעות האפשריות של הפעולה על המיליציות הכורדיות, הנחשבות לבנות בריתה של ארה"ב ולאויבות של טורקיה. מטרתה של הפעולה הצבאית המתוכננת, לפי ארדואן, היא להרחיק גורמים טרוריסטיים מהגבול הטורקי ולאפשר לפליטים הסוריים לשוב בבטחה לאזור בטוח במדינתם. הכוחות הכורדים הגיבו לאיום וטענו: "לא נהסס להפוך כל מתקפה טורקית למלחמה כוללת".

נשיא טורקיה הודיע על התקיפה הצפויה, לאחר שחיילים טורקים הגיעו לאזור, ולמרות שההחלטה נוגדת את ההסכמים של טורקיה עם ברית נאט"ו על אזור חיץ מוגן ממזרח לנהר הפרת. "עשינו את ההכנות שלנו ועשינו תוכניות מבצעיות", אמר ארדואן בהתייחסותו למבצע הצבאי בימים האחרונים. "נתנו את כל האזהרות האפשריות, התנהלנו מספיק בסבלנות", טען וציין בנוסף כי הוא מתכנן מתקפה אווירית וקרקעית כבר בזמן הקרוב.

טראמפ הגיב על ההחלטה לסגת מצפון-סוריה ואמר כי "הגיע הזמן שארה"ב תצא מהמלחמות המגוחכות והבלתי נגמרות". טראמפ התייחס למתיחות באזור ואמר: "אנו נילחם היכן שזה לטובתנו, ונילחם רק כדי לנצח. טורקיה, אירופה, רוסיה, עיראק, סוריה והכורדים יאלצו עכשיו לפתור את המצב. הן יאלצו להחליט מהן עושות בכל הקשור לתפיסת לוחמי דאע"ש ב'שכונה' שלהם".

טראמפ הסביר כי התמיכה במיליציות הכורדיות, שנלחמו בדאע"ש בגיבוי הכוחות האמריקנים, נעשתה יקרה מדי. "הכורדים נלחמו איתנו, אבל שילמנו סכומי כסף גדולים וציוד לשם כך. הם נלחמים בטורקיה במשך עשורים. טורקיה, אירופה, סוריה, איראן, עיראק, רוסיה והכורדים ייאלצו עכשיו לפתור את הסיטואציה", כתב טראמפ בסדרת ציוצים. במקביל, הכוחות הסוריים הדמוקרטיים בהובלת המיליציות הכורדיות (SDF) הביעו אכזבה רבה מהודעת הבית הלבן וכינו אותה "סכין בגב". "היו הבטחות מצד ארצות הברית שהיא לא תאפשר אף מבצע צבאי טורקי נגד האזור", אמר דובר המיליציה בראיון לרשת אל-חדת'. הכוחות מורכבים בעיקר מהמיליציה הכורדית YPG, שהדפו את דאעש משטחים נרחבים בצפון-מזרח סוריה, בגיבוי הקואליציה האמריקנית.

לדבריו, הכוחות היו "מחויבים לחלוטין" להסכמות עם ארה"ב על "מנגנון ביטחון" באזור הגבול, "אך ההצהרה היום הייתה הפתעה, ואנחנו יכולים לומר שהיא בגדר סכין בגב ה-SDF". מוקדם יותר האשימו במיליציה כי ארצות הברית "לא מילאה את מחויבותה", הם הזהירו כי תהיה לכך השפעה שלילית רבה על המאבק בדאע"ש, והדגישו כי הם מוכנים להגן על עצמם מפני טורקיה, שכבר ניהלה שני מבצעים נגד הכורדים בצפון סוריה בשנים האחרונות.

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ המשיך להגן על החלטתו לסגת מהאזור חרף הברית עם הכורדים. בשיחה שערך עם כתבים אמריקנים אמר הנשיא כי "הכורדים לא עזרו לנו במלחמת העולם השנייה, בפלישה לנורמנדי למשל". טראמפ אמר כי הכורדים הזכירו כמה קרבות שבהם לקחו חלק – אך הדגיש שהוא קרא במאמר ש"הם לא היו שם", כדבריו. "בזבזנו כספים אדירים על הסיוע לכורדים. זה נכון שהם נלחמו איתנו, אבל הם נלחמים על האדמה שלהם", הוסיף טראמפ.

מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו הגיב לדיווחים על התקיפות ואמר כי "ארצות הברית לא נתנה אור ירוק לטורקיה לתקוף בסוריה". עם זאת פומפאו הוסיף כי לאנקרה יש "דאגות ביטחוניות לגיטימיות".

מי שתקפה את הנשיא בחריפות מבית כבר באותו הערב, היא שגרירת ארה"ב באו"ם לשעבר ניקי היילי, שהייתה נחשבת למזוהה עמו וקורבת אליו ואף זכה בעבר למחמאות יוצאות דופן ממנו. היילי מתחה ביקורת חריפה: "‏עלינו תמיד להיות בעלי גבם של בעלי בריתנו, אם אנו מצפים שיהיה להם גב. הכורדים סייעו במאבקנו המוצלח נגד דאע"ש בסוריה. להשאיר אותם למות זו טעות גדולה".

בהמשך אותו הערב השבוע, נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ התייחס להחלטתו לאפשר לטורקיה לפעול נגד הכורדים בצפון-מזרח סוריה ולהסיג משם את הכוחות האמריקניים, וכן לביקורת בארצות הברית על החלטה זו. בעקבות הביקורת שיגר הנשיא האמריקני איום לעבר אנקרה: "אם טורקיה תעשה משהו שאני אחשוב שעובר את הגבול, אהרוס לחלוטין את הכלכלה שלה. אם טורקיה תעשה משהו שאני, בחוכמתי שאין כדוגמתה, אראה בו חציית גבולות – אמוטט את כלכלתה של טורקיה – כפי שעשיתי בעבר", כתב בחשבון הטוויטר שלו. "ארצות הברית עשתה באזור הרבה מעבר למה שכל אדם ציפה – כולל לכידתם של 100% מלוחמי דעא"ש. הגיע הזמן שכוחות מבוססים באזור יגנו על אדמתם. ארצות הברית נהדרת".

רק נזכיר כי נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן מאיים כבר חודשים ארוכים לפתוח במבצע צבאי נגד הכוחות הכורדיים באזור הגבול, שבהם הוא רואה איום על ארצו. רפובליקנים ודמוקרטים הזהירו שאם ארה"ב תאפשר מתקפה טורקית עלול להתבצע טבח נגד הכורדים, ושמצב כזה יעביר מסר בעייתי-למדי לבעלי בריתם של האמריקנים ברחבי העולם.

הכורדים והטורקים

מה שיוצר עניין בהשלכת האחריות לטורקיה מצד ארה"ב, הוא השנאה העמוקה של הטורקים לכורדים. כלומר, טורקיה לוחמת בארגון הטרור דאע"ש ומנגד, היא גם לוחמת ומאיימת על מליצות כורדיות שבשנים האחרונות, חלקן בעצמן הן לוחמות בדאע"ש. "אנחנו נחנוק את הכוח הזה עם לידתו", הזהיר בעבר ארדואן באשר לכורדים. הטורקים מחזיקים במלחמה ארוכה עם הכורדים, ואף הפציצו אותם בפועל במועדים שונים. הכורדים מצידם, הפעילו גם הם אלימות וטרור מסיבי כלפי הטורקים בסכסוך שנמשך עשרות שנים. התיעוב הדדי כאמור מגיע כעת להצטלבות דווקא בסוריה. על פי הדיווחים, הטורקים כבר החלו להפציץ את הכורדים

בהקשר זה חשוב לציין כי בטורקיה, לכורדים אסור לקרוא לעצמם בשמות כורדיים ולהתלבש בבגדים כורדיים מסורתיים. דיבור בשפה הכורדית בציבור הוא לא פחות מעבירה פלילית. שירה, ריקוד ומשחקים במסורת הכורדית אסורים והעבריין נענש על כך. דפוס והפצה של חומרים כתובים בשפה הכורדית אסורים. עם זאת, בשנים האחרונות, היו כמה סימנים לכך שממשלת טורקיה עשויה להיות מוכנה לשנות את מדיניות הדיכוי שלה כלפי הכורדים.

השארת תגובה