המו"מ יחודש לאחר החגים

הרכבת הממשלה הולכת ומסתבכת: נתניהו לא מצליח לסדוק את מתנגדיו ונערך לכך שהנשיא יעביר את המנדט ליריביו ב'כחול לבן' או חמור מכך – ליריב אפשרי מתוך שורות הימין

הנשיא ראובן ריבלין מטיל על רה"מ בנימין נתניהו את תפקיד הרכבת הממשלה. צילום : חיים צח / לע"מ
הנשיא ראובן ריבלין מטיל על רה"מ בנימין נתניהו את תפקיד הרכבת הממשלה. צילום : חיים צח / לע"מ
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

המערכת הפוליטית נמצאת בעמדת המתנה ולא רק בגלל עומס ימי הרחמים והסליחות וההכנות לחג הסוכות. שבועיים אחרי שאזרחי ישראל הלכו לקלפי ומימשו את זכותם הדמוקרטית – נכון לשעת כתיבת שורות אלו טרם נראה פתרון באופק לפלונטר הפוליטי, והקמת ממשלה נראית כמו שאיפה כמוסה, דמיון רחוק, משאלת לב.

בהססנות: הכנסת ה-22 יוצאת לדרך

ביום חמישי שעבר, נערך בגבעת רם מעמד 'השבעת הכנסת ה-22'. בניגוד לחגיגיות שאפיינה את ההשבעה הקודמת לפני חצי שנה, הפעם האווירה הייתה מאופקת, פחות אנשים נכחו, וסימן שאלה גדול ריחף בחלל. העובדה שבכנסת הקודמת היו עשרות חברים חדשים לעומת 8 בלבד הפעם, תרמה אף היא.

לפני ההשבעה והטקסים הרשמיים שנלוו אליה – כינסו המפלגות ישיבות סיעה, בפתחן העניקו הצהרות לתקשורת. ליברמן חזר על קריאתו לממשלת אחדות חילונית; נתניהו קרא להנהגת הקוקפיט לקחת את המו"מ ברצינות ולהקים ממשלה יחדיו; בש"ס וב'יהדות התורה' הידקו את אחיזתם במנהיג ה'בלוק' בנימין נתניהו, וב'כחול לבן' שמעו הנוכחים דברים קצרים מכל רביעיית ההנהגה בתוספת דברי תורה מפי ח"כ אליעזר שטרן.

ההודעה היותר משמעותית ניתנה על ידי ח"כ יאיר לפיד, שהודיע כי הוא מוותר על חלקו ברוטציה במידה ותוקם ממשלת אחדות. האמירה לכשעצמה תפסה כותרות, למרות שבמציאות, לא חידשה דבר מה דרמטי ובעיקר נועדה להדוף את חיצי הביקורת/ספינים שה'ליכוד' יורה כלפי לפיד, בטענה כי הוא זה שמונע משותפו גנץ ללכת לממשלת אחדות.

עם השבעת הכנסת הוכרעה גם חלוקת הוועדות הזמניות, עיקריה: גבי אשכנזי – יו"ר ועדת החוץ והביטחון; משה גפני – יו"ר ועדת הכספים; מיקי זוהר – יו"ר הוועדה המסדרת. יצוין כי למרות ש'כחול לבן' היא המפלגה הגדולה במשכן, לא הצליחו אנשיה לתפוס נתח מכריע בחלוקת השל הזמני בכנסת.

***

ראש הממשלה בנימין נתניהו מחזיק כרגע בסמכות להרכיב את הממשלה הבאה, אך באופק לא נראית פריצת דרך. כשאימת 'היום שאחרי' מאחוריו, ניסה נתניהו להעביר שני מהלכים מרכזיים: הראשון – החתמת 'בלוק הימין' על כך שגם אם האופציה להקמת הממשלה תעבור לכנסת – הם לא יתמכו בשום חבר כנסת אחר מהימין שהוא איננו בנימין נתניהו.

המהלך השני והיותר דרמטי, היה בניסיונו של נתניהו לערוך פריימריז-בזק במפלגתו 'הליכוד', בכדי לקבל שוב את תפקיד היו"ר ולחזור לזירת ההיאבקות הפוליטית והמשפטית-אישית, מחוזק ובלתי מעורער.

הראשון לקלקל את החגיגה היה גדעון סער, שצייץ שני מילים נוכח כוונת הפריימריז: "אני מוכן". המערכת הפוליטית געשה, התהייה להיכן מועדות פניו של סער השתלטה על הכותרות, וראש הממשלה החליט לעשות חושבים. על פי הערכה, למרות שניצחונו של נתניהו בפריימריז היה אמור להגיע ולא בקושי גדול, הוא לא תכנן מלכתחילה כניסה רצינית לביצה הפוליטית, כשמולו מועמד חזק בדמותו של גדעון סער, שכניסתו תעורר שדים נוספים ותפתח את המחנאות במפלגה.

כך או אחרת, סביבת נתניהו הודיעה לבסוף כי לא יהיו פריימריז, ולחלופין, יתכנס מרכז הליכוד לאשרר את היותו של מר נתניהו יו"ר הליכוד. גם פה, היחיד שהתייצב מול נתניהו היה סער, שכתב: "כינוס המרכז אינו נחוץ. איש אינו כופר בתפקידו של ראש הממשלה כיו"ר הליכוד. כשתהיה התמודדות על הנהגת התנועה – כפי שיזם לפני ימין ספורים ראש הממשלה עצמו – אני אתמודד".

בסביבת ראש הממשלה ביקשו לשדר כי לא סער הניא אותו מכוונת הפריימריז אלא היה זה בכלל סער ש'נפל למלכודת' וחשף את כוונותיו במהלך שנתניהו שחרר לחלל האוויר כבלון ניסוי בלבד, המכונה 'ספין'.

יצוין כי בראיון ל'ווינט', אמר ח"כ דוד ביטן כי הוא עצמו התנגד לפריימריז וכי לא היה מדובר בספין אלא בכוונה רצינית שקיבל נתניהו בעקבות עצות גרועות. "העצה שראש הממשלה קיבל הייתה מיותרת, לא נכונה וגם גרמה לו נזק", אמר ביטן. "זה לא היה ספין ולא כדי להפיל אף אחד. אותם יועצים שייעצו עצה לא טובה – מנצלים עכשיו את מה שגדעון סער עשה כדי להוכיח שהם צדקו".

ביום חמישי, מיד לאחר יום הכיפורים, צפוי מרכז הליכוד להתכנס בגני התערוכה לאשר את בקשת נתניהו להירשם שוב כיושב ראש המפלגה.

***

ימי הדין חלפו על ראש הממשלה במשפט אישי: משך ארבעה ימים, התכנסו שלל עורכי דינו מול נציגי פרקליטות המדינה לשימוע הגורלי, לקראת הכרעה: האם ובאילו סעיפים להגיש נגדו כתבי אישום לבית המשפט, בתיקים המשפטיים שעומדים נגדו.

במהלך השימוע התעוררה ביקורת ציבורית כלפי התובעת בתיקיו של נתניהו, ליאת בן ארי, שלא נכחה בשימוע בשל חופשה משפחתית שנקבעה מראש.

נאמן לשיטתו הקדמונית, הקפיד ראש הממשלה לשכנע את תומכיו בכך שמדובר ברדיפה אינטרסנטית וצייץ מפעם לפעם תמיכה מזדמנת שקיבל – מהעם וממשפטנים.

תומכיו שלך נתניהו יצאו להפגין מול ביתו של האיש שאמור להכריע: היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. באותו מקום בו מתכנסים מזה כ-4 שנים מתנגדי נתניהו, פעילי מחאה שדורשים ממנדלבליט לזרז את ההליכים ולהעמיד את נתניהו לדין – התכנסו הפעם תומכיו של ראש הממשלה, בקריאות הפוכות.

***

רסיסי מפלגות הציונות דתית מחשבים את דרכם הפוליטית: כפי שדווח מיד עם מוצאי הבחירות, פועלים בנט-שקד להפריד את שלושת חברי 'הימין החדש' בתוך רשימת 'ימינה' לסיעה עצמאית. לאחר שלל דיונים, הודעות ותאריכים, הודיעה הועדה המסדרת בכנסת כי תתכנס בחמישי הקרוב לאשר סופית את הפיצול.

על סיפונה של 'ימינה' נותרו כעת 4 חברי כנסת, 2 מ'הבית היהודי' – הרב רפי פרץ ומוטי יוגב; 2 מ'האיחוד הלאומי' – בצלאל סמוטריץ' ואופיר סופר. יצוין כי בין חברי 'הבית היהודי' – פרץ ויוגב – קיימת מתיחות אישית קשה.

באירוע הרמת כוסית לקראת השנה החדשה, יצא יו"ר האיחוד הלאומי סמוטריץ' בהצהרה: "המצב הנוכחי לא יכול להימשך. אפנה לרב רפי כדי שניכנס להליך מיזוג מיידי", קרי, לאחד לחלוטין את שני פלגי הציונות דתית.

נכון לכעת טרם ברור אם ישנה היתכנות להצעה והתגובות בבית היהודי להצעה היו צוננות, אך הקריאה משקפת את חשבון הנפש שעושים בציונות דתית נוכח כוחם הפוליטי ההולך ומצטמק, חרף משקלם הציבורי וגודלם בין המגזרים בישראל.

השארת תגובה