חוק הצבת מכשיר דפיברילטור בבית ספר

דפיברילטור
דפיברילטור
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בשנת 2008 אושר החוק להצבת מכשירי החייאה במקומות ציבוריים המכילים 500 איש ומעלה, החוק החשוב נועד לשמור על בריאות תושבי המדינה ולספק סיוע רפואי מהיר ובמקום בעת הצורך, עד להגעת מגן דוד אדום או גורם מוסמך אחר. ועדת השרים לענייני חקיקה החליטה לאשר את התקנות להצבת מכשירי דפיברילטור במקומות ציבוריים, כמו גם באתרים הומי אדם, אך לאחר סיום החקיקה התגלה כי בתי הספר בישראל לא נכללו בתקנות המחייבות בגלל שיקולי תקציב.

חברי הכנסת יעקב מרגי ואחמד טיבי הרימו את הכפפה וביקשו לבצע תיקון בחוק הקיים כדי להבטיח הצבת מכשירי החייאה חצי אוטומטיים בכל בתי הספר בארץ. חברי הכנסת התוודעו לבעיה עקב פנייתה של הגברת לימור הירשבנד שהקימה את העמותה "הלב של בר", לזכר בתה שנפטרה מדום לב בזמן שהותה בבית הספר.

השינוי בתקנות החוק ב-2014 קבע כי יש להציב מכשיר דפיברילטור בכל בתי הספר, גם אם מספר התלמידים במוסד החינוכי נמוך מ-500 ילדים. זהו חוק חשוב ומציל חיים, על פי הסטטיסטיקה לא מעט ילדים נפטרו לאורך השנים בבתי הספר בגלל דום לב ובעיות לב נוספות, כאשר הצבת מכשיר החייאה הייתה מצילה אותם.

תחושת ביטחון בקרב התלמידים, המורים וההורים

משרד החינוך החליט ליישם את תקנות החוק החדש בהדרגה, עקב שיקולי תקציב. החוק הקודם לא חייב בתי ספר בהם לומדים פחות מ-500 תלמידים לרכוש ולהתקין מכשיר החייאה בבית הספר. כעת, התלמידים, המורים וההורים זוכים לתחושת ביטחון עקב הידיעה כי יש מכשיר החייאה במוסד החינוכי, ומעבר לכך חוק לימוד עזרה ראשונה משנת 2001 מחייב את עובדי ההוראה ותלמידי כיתות ז-י"ב ללמוד עזרה ראשונה. כך, בכל אירוע המחייב שימוש במכשיר החייאה חצי אוטומטי, עובדי ההוראה והתלמידים יוכלו להעניק טיפול מהיר ומציל חיים, עד הגעת מד"א.

ראוי לציין כי דפיברילטור הוא מכשיר החייאה חצי אוטומטי, תפקידו לאבחן הפרעות בקצב הלב, למשל פרפור חדרים, אוטם בשריר הלב או טכיקרדיה חדרית, ולאחר זיהוי הבעיה המכשיר שולח מכת חשמל ללב על מנת לשתק את ההפרעה החשמלית ולגרום ללב לשוב לפעימות סדירות.

חשוב להדגיש כי הדפיברילטור מיועד רק למצבי דום לב, לכן יש להקפיד על שלבי פעולות ההחייאה והשימוש הנכון במכשיר. ישנם ארבעה שלבים עיקריים בכל פעולת החייאה:

  • זיהוי – יש לזהות נכון מצבים מסכנים חיים, אם הילד או המבוגר אינו מגיב לקריאה בשמו ולצביטה בשריר הטרפז הוא חסר הכרה, ואם נשימתו לא דומה לנשימה רגילה, הוא שרוי בדום לב.
  • קריאה לעזרה – לאחר זיהוי מהיר יש להתקשר מיד למד"א, בבית ספר יש לקרוא למנהל או לגורם אחראי אחר כדי להביא את מכשיר הדפיברילטור.
  • עיסוי הלב – עד הגשת מכשיר ההחייאה למקום יש להמשיך ולעסות את הלב כדי לחבר את המכשיר.
  • שימוש בדפיברילטור – לאחר הדלקת המכשיר יש לעקוב אחר ההנחיות, להדביק את שתי המדבקות על בית החזה של הילד או המבוגר, להתרחק מעט בהתאם להוראת המכשיר על מנת אפשר לדפיברילטור לזהות את המצב המחייב שוק חשמלי, המכשיר ייטען בעצמו וינחה את המשתמש ללחוץ על כפתור ההפעלה למתן שוק חשמלי. לאחר מתן שוק חשמלי חשוב להמשיך בעיסויי לב רציפים עד הגעת ניידת טיפול נמרץ.

הצבת המכשיר בשטח בית הספר

על פי הנחיות משרד החינוך יש להציב את מכשיר ההחייאה במיקום נגיש ומרכזי בתוך בית הספר, בדרך כלל בארון ייעודי וקבוע. חשוב להתקין את הארון במקום שאינו מהווה סכנה לילדים בזמן הפסקות ושהייה במסדרונות המוסד החינוכי. כמו כן, יש להתקין שלטי הכוונה לארון בו מאחסנים את המכשיר.

הכתבה בשיתוף חברת אריאל מדיק המספקת ציוד עזרה ראשונה, קורסי החייאה ומע״ר, דפיברילטורים ומכשירי החייאה.

השארת תגובה