כשיהדות מולדובה מתעוררת לחיים

אלפים מתושביה היהודים של מולדובה ביקרו בשבוע שעבר בדוכן העם היהודי שהציגו שלוחי חב"ד בעיר הבירה קישינב

קישינב 2
קישינב 2
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

כ-5,000 מתושבי מולדובה ביקרו בשבוע שעבר בדוכן העם היהודי שהציגו שלוחי חב"ד במסגרת "חג המיעוטים" בבירה קישינב.

מדובר בפסטיבל קבוע, המתקיים בחודש ספטמבר, שאותו קבעה הממשלה בקישינב תחת הכותרת "פסטיבל העמים" במטרה לאחד בין המיעוטים במדינה ולגרום למקומיים ללמוד האחד על השני. האירוע, שמתקיים בפארק המרכזי בקישינב, מושך אליו מידי שנה גם אישי ציבור ומעורר תשומת לב רבה ועשרות אלפי מבקרים.

חסידי חב"ד במדינה, בראשות רבה הראשי של מולדובה הגאון הרב יוסף יצחק אבלסקי – בנו וממלא מקום אביו, רבה הקודם של מולדובה הגאון החסיד הרב זלמן אבלסקי זצ"ל – ניצלו את העובדה שהקהילה היהודית התבקשה על ידי הממשלה להקים במקום דוכן ופעלו עם הרבבות שהגיעו לפסטיבל.

החסידים חילקו פרוספקטים על אודות 7 מצוות בני נח למקומיים הסקרניים וכמובן הניחו תפילין, תקעו בשופר וחילקו נרות שבת קודש, עלוני יהדות וחומר קריאה בנוגע לחגי תשרי, למאות היהודים שהגיעו למקום. הרב אבלסקי אומר כי מידי שנה הוא מנצל את הפסטיבל הזה כדי להגיע לעוד ועוד יהודים, חלקם לא יודעים על יהדותם או לא עומדים בקשר עם הקהילה, כדי להזמינם ליטול חלק בתפילות ובפעילות החגים, כמו גם ליטול חלק פעיל בקהילה בכל ימות השנה.

על פי ההערכות, כ-5,000 משתתפים בפסטיבל, מרביתם אינם יהודים, הגיעו לדוכן היהודי, הביעו את הערכתם וביקשו לדעת וללמוד עוד.

ובתוך כך, לקראת ראש השנה נערך בסוף השבוע שעבר קונצרט כבוד ראש השנה נערך קונצרט מיוחד במינו באולם הפילהרמוניקה הלאומי של מדינת מולדובה. הקונצרט כלל מקבץ של מוזיקה יהודית בחליל העתיק והייחודי למולדובה "פן פלוט".

האמן המולדובני קונסטנטין מוסקוביץ יחד עם חברו האמן הישראלי המפורסם חנן בר סלע הלהיבו את הקהל במקבץ. נופך מיוחד נוסף לקונצרט על ידי שלוחי חב"ד, שרקדו והלהיבו את הקהל לכל הצלילים. הרב מנדי גוצל, משלוחי חב"ד למולדובה זיכה את הקהל בתקיעת שופר ודברי התעוררות לכבוד ראש השנה.

הפעילות הנרחבת מתאפשרת הודות לפעילותו של מנכ"ל מוסדות חב"ד במדינה הרב זושא אבלסקי.

תגובה אחת
  1. מדהים, גמר חתימה טובה.

השארת תגובה