שבוע פוליטי: בחירות ללא מוצא

לאחר שחגג את היבחרו לכנסת בפעם השניה, מצא עצמו יצחק פינדרוס נפלט ברגע האחרון בהחלטת ועדת הבחירות שעוררה זעם חרדי • ריבלין ניסה להביא לממשלת אחדות, הרים ידיים והטיל על נתניהו את מלאכת הרכבת הממשלה

יצחק פינדרוס בקלפי
יצחק פינדרוס בקלפי
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

אם תרצו לאחל ברכה יפה לקרוב משפחה, חבר או מכר, תוכלו לאחל לו שתהיה לו שנה יותר יציבה מזו של הרב יצחק פינדרוס, איש דגל התורה ומועמד מטעם המפלגה לתפקידים ציבוריים. זה התחיל בכך שבית המשפט אסר עליו להתמודד לראשות העיר אלעד, המשיך במנדט ה-8 של יהדות התורה שהתנדנד בבחירות הקודמות לטובת הליכוד. פינדרוס, עמד במקום השמיני ברשימת יהדות התורה ועד לבחירות הנוכחיות לא ידע אם יכהן כחבר כנסת בכנסת ה-21. אולם הטלטול, לא פסק: וועדת הבחירות הודיעה בליל יום שלישי כי הליכוד עולה ל-32 מנדטים, על חשבון יהדות התורה שיורדת ל-7 מנדטים. כתוצאה מכך, כהונתו של חבר הכנסת יצחק פינדרוס מ'יהדות התורה' צפויה להיפסק, וחברת הכנסת קטי שטרית המוצבת במקום ה-32 ברשימת הליכוד תמשיך לכהן כחברת כנסת, זאת לאחר שכבר הביטה אל המשכן מבחוץ.

עם זאת, התוצאה אינה משנה את מפת הגושים, כשגוש הימין-חרדים נותר עם 55 מנדטים, גוש השמאל-ערבים עם 57 וליברמן עם 8 מנדטים. הפער בין הליכוד לכחול לבן מצטמצם אפוא למנדט אחד בלבד, כשהאחרונה כזכור קיבלה 33 מנדטים, הרשימה המשותפת 13, ש"ס 9, ישראל ביתנו 8, ימינה 7, העבודה-גשר 6, המחנה הדמוקרטי 5.

בוועדת הבחירות הסבירו את השינוי המפתיע בכך שאותרו 6 קלפיות בהן נמצאו ראיות מנהליות ממשיות למעשי זיוף לכאורה, שלוש קלפיות בירכא, אחת בסח'נין, אחת בשפרעם ואחת בעראבה. לדברי ועדת הבחירות, "בהתאם להחלטת השופט מלצר, התוצאות בקלפיות אלו לא יובאו במניין תוצאות הבחירות הסופיות. מאידך, קלפיות אחרות הוכשרו. בנוסף, הוחלט לפסול חלקית, את ההצבעה שהתקיימה עד לשעת גילוי הזיוף, בשלוש קלפיות בירכא. בשתי קלפיות נוספות בירכא, ובאחת בפורדיס הצליחו צוותי טוהר הבחירות של ועדת הבחירות המרכזית, וזאת לאחר בדיקה מעמיקה ומדוקדקת, לבודד את הקולות המזוייפים ורק הם נפסלו ע"י השופט מלצר. יתר הקולות בקלפיות הללו אושרו ונכללו בתוצאות הארציות". מוועדת הבחירות נמסר עוד כי, "התוצאות כפי שפורסמו היו התוצאות הלא רשמיות והכמעט סופיות, וכפי שהודגש בהודעה, הן היו כפופות לשינויים והתאמות. במהלך הימים האחרונים מאז יום הבחירות ערכה ועדת הבחירות המרכזית הליכי בדיקה ובקרה מעמיקים על תוצאות הבחירות לכנסת ה-22".

"הליכי הבדיקה בוצעו בהיבטים ובאופנים שונים, לרבות בדיקות באמצעות מערכת לזיהוי אנומליות וסבירות בתוצאות; בדיקה השוואתית לצורכי בקרת הקלדת תוצאות הספירה – הן בוועדות הקלפי הרגילות, והן בוועדות הספירה של המעטפות הכפולות בכנסת; בדיקות טוהר הבחירות על מדגם של קלפיות מכל רחבי הארץ, קלפיות שהגיעו בעקבות פניות הציבור, קלפיות שהגיעו בעקבות פניות שהגיעו מטעם רשימות המועמדים, ובדיקת קלפיות לאור אירועים שאירעו במהלך יום הבחירות", לשון הודעת וועדת הבחירות. לסיום אמרו בוועדת הבחירות כי כל הקלפיות החשודות יועברו לחקירת המשטרה. נוכח הפגמים שאותרו והתוצאות, יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, המשנה לנשיאת בית המשפט העליון, השופט חנן מלצר ביקש מהיועץ המשפטי לממשלה לשקול את האפשרות לפנות לבית המשפט המחוזי לעניינים מנהליים בירושלים ולבקש עריכת בחירות חוזרות בקלפיות שבהן נתגלו ליקויים או זיופים לכאורה.

באותו הלילה, יהדות התורה הגיבה רשמית, אך איש התקשורת אבי גרינצייג שהיה חלק ממטה ההסברה של יהדות התורה בבחירות האחרונות ומתמחה במספרים ציין כי, "השופט מלצר המציא מושג חדש – עד 3.25% זיוף הקלפי עדיין כשרה. לא ברור אם דבר כזה מחזיק מים משפטית, בוודאי לא כשההנחה הטבעית היא להשוות דווקא ליתר הקלפיות בירכא ולהניח שבכולן המעטפות זויפו. בקלפיות שנפסלו צפויות בחירות חוזרות – האם כל הדרוזים בכפר יתגייסו בתקווה שמולא ייכנס כשמישהו בליכוד יפרוש? פרסום התוצאה במנדטים כשהועדה טרם ערוכה לפרסם את המספרים המדויקים מעורר תהיות קשות על התנהלותה הסיפור לא תם, בקושי החל", כך גרינצייג. לדבריו, הפער לטובת הליכוד הוא 68 קולות בלבד.

יצחק פינדרוס כתב בבוקר יום רביעי הודעה קצרה למכריו: "כל מה דעביד רחמנא, לטב עביד. הכל לטובה". ח"כ קטי שטרית מ'הליכוד' שנכנסה במקומו, סיפרה ב'ערוץ הכנסת' על תחושותיה, "הייתי 32, ירדתי ל-31, שוב 32 ואז 31, ככה זה היה ארבע פעמים במהלך יום רביעי שאחרי הבחירות, המתח היה נוראי, המשפחה, הילדים, שעות מאוד לא פשוטות עברו אלי, בסופו של דבר אמרתי שמה שיהיה יהיה. אז התחילו לפתוח הקלפיות שכן בסדר, ולאט לאט הפער הצטמצם ואתמול בדרכי הביתה אני מקבלת את הבשורה ב-12:30 בלילה".

חבר וועדת הבחירות המרכזית מטעם דגל התורה, אברהם ובר, הגיב ב'תוכנית 'מנדי ביתאן' ב'כאן מורשת' להודעת השופט ואמר כי ייתכן והמפלגה תעתור לבית המשפט: "יש לנו אופציה לעתור לעליון נגד החלטתו של מלצר להוריד מנדט ליהדות התורה. יש לנו שאלות ללא תשובות, עדיין לא החלטנו כיצד לפעול".  בעקבות החלטת ועדת הבחירות להעניק מנדט נוסף למפלגת הליכוד על חשבון יהדות התורה, החליטו ביהדות התורה לשקול לערער על תוצאות הבחירות. בהודעה שפרסמו רק יום למחרת נכתב: "סיעת יהדות התורה סבורה כי המנדט השמיני עפ"י הנתונים שברשותה מגיע לה ועל כן היא שוקלת להגיש ערעור על תוצאות הבחירות".

יו"ר ועדת הבחירות השופט חנן מלצר כתב לקראת סיום דבריו אודות ההחלטה בעניין הכללת קלפיות שונות בתוצאות הבחירות: "הקלפיות המפורטות בהחלטתי זו הן הקלפיות שהובאו בפני עד המועד האחרון לעריכת הסידורים המנהליים לצורך עמידה בהוראות סעיף 11 לחוק היסוד הנ"ל. עם פרסום התוצאות הסופיות, תקום הועדה מכיסאה, והסמכות לתקן את התוצאות לא תהיה עוד בידה. זהו סד הזמנים שהציב המחוקק, וממנו אין בידי לסטות. עם זאת, ככל שיתגלו לאחר מכן טעויות שיש בהן כדי לשנות עוד את תוצאות הבחירות שיפורסמו, או שיתבררו חס וחלילה מעשים פליליים נוספים לכאורה – בדין יש פתרונות אף לכך. כלומר, ההחלטה שהתקבלה בסד זמנים קצר, פער הקולות המזערי והעובדה שיש חסר בנתונים חשובים כדי לקבוע את תוצאות הבחירות, מביאה אותנו לשקול את הגשת הערעור כאמור. אנו תקוה כי בעקבותיו תתברר האמת ונקבל את המנדט השמיני".

הוועדה אישרה את התוצאות ברוב של 19 תומכים מול 2 מתנגדים, שניהם נציגי יהדות התורה. סגן יו"ר ועדת הבחירות המרכזית מטעם יהדות התורה, אברהם ובר, התייחס להחלטה להעביר מנדט מיהדות התורה לליכוד: "ציפיתי מכבוד השופט שיסביר מה קרה ב-24 השעות האחרונות. לא ייתכן שיצאה הודעה לעיתונות בלי מספרים. אני לא יודע על מה הלכו הקולות ואני גם לא מבין איך לפני כמה ימים השרה מירי רגב אמרה שהליכוד יקבל את המנדט ה-32". מלצר הגיב: "לא הייתי מביא ראיה מהשרה מירי רגב, אבל אני עד אתמול ב-22:00 לא ידעתי כי זה היה על חודם של קולות".

בתוך כך, יו"ר מפלגת ש"ס השר אריה דרעי העלה תהיות לגבי תוצאות הבחירות וטען כי לא יתכן שהמפלגות החרדיות שגדלו בכ-90 אלף קולות לא עלו אפילו במנדט אחד. "‏ש"ס ויהדות התורה גדלו ב-90 אלף קולות בסך הכל בבחירות, ש"ס גדלה ב-72 אלף קולות ויהדות התורה גדלה ב-18 אלף קולות", כתב השר דרעי. "למרות הגידול, שתי המפלגות נשארו עם 16 מנדטים", תהה השר והוסיף: "זה לא מסתדר לי. לא עושה שכל וגם לא צודק". בתוך כך, בעקבות הטענות החוזרות ונשנות על זיופים בבחירות, ועדת הבחירות מתכננת להציב בבחירות הבאות קלפיות שקופות כדי למנוע ממצביעים לשלשל בו זמנית כמה מעטפות. פתרון נוסף שבוחנים – מנגנון בפתח הקלפי שיאפשר הכנסת מעטפה אחת בכל פעם.

בחירות או לא להיות

לנשיא המדיה ראובן ריבלין, היו שבועות קלים מאלו. בטוח שהוא לא רצה לראות את עצמו עומד מול סיטואציה ללא מוצא כפי שהיה השבוע. הוא ביקש להכריע בין נתניהו לגנץ, באשר לשאלה, על מי תוטל מלכת הרכבת הממשלה. הוא היה שמח אם זה היה קורה באמצעות ממשלת אחדות, אך הפערים היו גדולים מידי והוא בחר להטיל מלאכה זו על ראש הממשלה נתניהו, לא לפני שנשיא המדינה נפגש ביום רביעי פעם נוספת עם נתניהו ויו"ר כחול לבן בני גנץ לפגישה משולשת במעונו שבבית הנשיא.

הפגישה החלה בשעה 18:00 ולאחר למעלה משעה יצא הנשיא ריבלין מהחדר והשאיר את נתניהו וגנץ להיוועד בארבע עניים, אך כעבור כחצי שעה הסתיימה הפגישה ביניהם ללא הסכמות. בעקבות כך, זמן קצר לאחר מכן, יצא נשיא המדינה ראובן ריבלין יחד עם ראש הממשלה בנימין נתניהו והודיע כי החליט להטיל עליו את מלאכת הרכבת הממשלה. נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר לאחר שהטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על נתניהו כי, "לאחר שנועצתי עם נציגי כל הסיעות, הריני להודיע כי ראש הממשלה היוצא, חבר הכנסת בנימין נתניהו, יקבל מידי, הערב, את המנדט להרכבת הממשלה. מסיכום ההתייעצויות עולה שאין שישים ואחת קולות המספיקים להרכבת ממשלה – לא לחבר הכנסת וראש הממשלה היוצא בנימין נתניהו, ולא לחבר הכנסת והרמטכ"ל לשעבר בני גנץ. תכליתו של החוק היא להביא להרכבת ממשלה מהר ככל הניתן, ולפיכך ההחלטה על מי להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה תלויה בשאלה למי הסיכוי הגבוה יותר להצליח להרכיב ממשלה. במצב הנוכחי, בחבר הכנסת בנימין נתניהו תמכו 55 חברי כנסת, ובחבר הכנסת בני גנץ תמכו 54 חברי כנסת. אלא, שעשרה מתוך 54 התומכים בח"כ בני גנץ, הודיעו שלא ישבו אתו בממשלה. מנגד, 55 חברי הכנסת שתמכו בנתניהו, הודיעו שיהיו שותפים בממשלתו, אם יצליח להקימה".

לדברי הנשיא, "מפלגת ישראל ביתנו, לא תמכה באף אחד מהמועמדים, וגם לא שללה אף אחד מהם. מכאן, שהיכולת של ח"כ נתניהו להרכיב ממשלה גבוהה יותר, כרגע. לכן החלטתי לתת בידיך, אדוני ראש הממשלה היוצא, את האפשרות להרכיב ממשלה. ההחלטה לא לעכב את הטלת המנדט להרכבת הממשלה, היא בהמשך לפגישה המשותפת שקיימתי אתך, ועם ח"כ והרמטכ"ל לשעבר, בני גנץ, ולאחר שאתם ביקשתם זאת מידיי".

ריבלין הדגיש כי איננו רואה בכך פתרון לתסבוכת הפוליטית. "על רקע תוצאות הבחירות, והעובדה שאף אחד מחברי הכנסת לא זכה ל-61 ממליצים, עצם הטלת הרכבת הממשלה על חבר כנסת אחד מבין שני המועמדים, היא כשלעצמה איננה הפתרון. אין בהטלה זו כדי להוריד כהוא זה את האחריות המוטלת על שני המועמדים, כמו גם על כלל הסיעות, לייצר את התנאים שבהם המבוי הפוליטי הסתום שאליו נקלענו ייפתר. המפתחות להרכבת ממשלה בישראל נמצאים כרגע בידי כל נבחרי הציבור מכלל המפלגות. אין זה משנה על מי אטיל ראשון את מלאכת הרכבת הממשלה, ואם אדרש לכך ואם נכון יהיה הדבר, על מי אטיל שני את המשימה- כל עוד לא ייפסקו הפסילות והחרמות של ציבורים שלמים בחברה הישראלית, כל עוד לא תהיה מוטיבציה לייצר בריתות חדשות בין המפלגות הגדולות או הקטנות, כל עוד לא יהיה רצון אמיתי להגיע להסכמות, להתפשר, לא תקום ממשלה".

בנאומו, חשף ריבלין את ההצעה שהעביר לנתניהו וגנץ במהלך הישיבה, "עליכם לדעת שבין יתר ההצעות שעמדו בפניי, הצעתי לשני המועמדים להקים ממשלה פריטטית. פירושו של דבר, ממשלה שוויונית, שלא יהיה בה יתרון לגוש אחד על פני השני. הצעתי גם שלצד ראש הממשלה שייבחר, ישונה החוק, וייתן ממשות, כוח ועוצמה לתפקידו של ממלא מקום ראש הממשלה. הייחודיות של ממלא מקום ראש הממשלה, היא שבכל רגע שנבצר מראש הממשלה למלא את תפקידו – הוא, ממלא מקום ראש ממשלה, משמש כראש הממשלה לכל דבר".

"ביקשתי גם להציע שהחוק יתוקן", סיפר ריבלין, "כך שנבצרות לא תהיה מחויבת להיות מוגבלת לתקופה של מאה יום. הדבר יאפשר את המשך כהונתו של ראש הממשלה כל עוד לא נמצא צורך בהודעה על נבצרות. באם ראש הממשלה יצא לנבצרות, הוא ימשיך להיות ראש ממשלה בתואר, אך סמכויותיו יועברו לממלא מקומו. זו הייתה הצעתי על מנת לפתור את הסיבוך הפוליטי והמשפטי שאנו עומדים בפניו. זו הייתה הצעתי, ואותה אני מניח כאן בפני הציבור". ריבלין הדגיש כי, "בהחלטתי לתת למועמד הליכוד שיהיה הראשון שינסה להרכיב ממשלה, לקחתי בחשבון שמפלגת הליכוד – כמו גם מפלגת כחול לבן – התחייבו בפני הציבור להשיב את המנדט למוסד הנשיאות אם לא יצליחו להרכיב ממשלה. החוק נותן בידיך, אדוני, 28 ימים, החל ממחר, להרכבת ממשלה. באם תהיה הצדקה ברורה לכך, החוק מאפשר לנשיא לתת ארכה של עד 14 יום למועמד שנבחר, ובאם ייכשל, להטיל את המנדט להרכבת ממשלה על מועמד אחר. על פי החוק, יכול הנשיא, גם בתום 28 הימים בלבד – להודיע ליושב ראש הכנסת כי לא ניתן להרכיב ממשלה. במקרה כזה, יעבור המנדט לכנסת שאם תרצה בכך תצטרך לאסוף 61 תומכים במועמד מוסכם מצידה".

"מכובדי, ראש הממשלה. בנושא אחד לפחות הצליח רובו המכריע של העם להסכים – העם לא רוצה בחירות נוספות. גודל השעה וגודלם של האתגרים שלפנינו, מחייבים את מנהיגיו של העם הזה להקים ממשלה בישראל, ממשלה לעם בישראל. חבר הכנסת וראש הממשלה היוצא, בנימין נתניהו, חבר הכנסת והרמטכ"ל לשעבר, בני גנץ. נבחרי הציבור כולם. ידע העם בישראל – ניתן להקים ממשלה. אם תקום ממשלה, נכון, כולם ישלמו מחירים. אך אם לא תקום כזאת – אזרחי ישראל הם אלו שישלמו את המחיר הגדול מכולם. בשמו של העם היקר הזה היושב בציון, ולטובתם של אזרחי ישראל כולם, אני מאחל לך ולכם הצלחה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר לאחר קבלת המנדט מנשיא המדינה כי, "אי היכולת שלי קטנה מזאת מאי היכולת של בני גנץ כי אנחנו שנינו לא נצליח להקים ממשלה אלא יחד. צו השעה זאת ממשלת אחדות לאומית, רחבה, והייתי אומר – מהירה. אני רוצה להתעכב למה אנחנו צריכים את האחדות הזאת, את הפיוס הלאומי הזה, מכמה טעמים. צו השעה הוא ממשלת אחדות לאומית רחבה. צריך לאחד את העם, אנחנו עומדים מול שלושה אתגרים. הראשון הוא הביטחוני – כולם רואים את התעוזה והחוצפה של איראן. השני הוא הצו הכלכלי שנלווה לכך. צריך ממשלה רחבה מול האתגרים של איראן". "האתגר השלישי, שבא בגדר הזדמנות חד פעמית, הוא הגעה להסכמות לאומיות במסגרת תוכנית המאה של הנשיא טראמפ. אנחנו יכולים להגיע להסכמות לאומיות במסגרת התוכנית רק אם נעמוד בחזית אחת רחבה", דברי נתניהו.

יו"ר כחול לבן, ח"כ בני גנץ פרסם הודעה לאחר כישלון המגעים בבית הנשיא והאשים את הליכוד בתוצאה המאכזבת. "לאחר הפגישה האחרונה אצל הנשיא, ולבקשתו, נועדו יו״ר צוות המו״מ מטעם כחול לבן ויו״ר צוות המו״מ מטעמו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. לצערנו, כבר בראשית הפגישה הודיע מר יריב לוין מטעם ראש הממשלה, כי הוא מייצג את הבלוק שבנה הליכוד עם שלוש מפלגות נוספות, מפלגות הימין והמפלגות החרדיות. הרכב זה לא מאפשר, מבחינת תוכן הנושאים, משא ומתן להקמת ממשלה רחבה בראשותי שתפעל למען כלל אזרחי ישראל. בפרט הרכב זה לא מאפשר להקים ממשלה שתייצג את אלה שבחרו יחד בשתי המפלגות הגדולות, אשר יקבעו מה יהיו קווי היסוד של הממשלה הבאה. כחול לבן בראשותי לא מסכימה לשבת בממשלה שכנגד העומד בראשה עומד כתב אישום חמור. נושא זה לצד מרכיבי מהות נוספים, חשוב עבורנו יותר מכל דיון בנושא חלוקת תיקים או רוטציה", אמר גנץ.

מוקדם יותר דווח כי הנשיא יחליט בתום הפגישה המשולשת עם נתניהו וגנץ האם ישנה התקדמות במשא ומתן ואז יסכים לחכות לשבוע הבא עם הטלת הרכבת הממשלה, או לחלופין להטיל כבר אתמול את מלאכת הרכבת הממשלה על המועמד הנבחר, בנימין נתניהו שזכה בהמלצה אחת יותר.

נציין כי ברקע הדברים ישנה מחלוקת פנימית חריפה בכחול לבן. מספר 2 ברשימה ויו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, אינו מוכן לשבת בממשלה שבה נתניהו מכהן כראש הממשלה, גם במקרה של רוטציה. גורמים בכחול לבן אמרו: "לפיד בעד אחדות, אבל לא יישב בממשלה של ביבי". אחת ההצעות שהציע הליכוד בפגישת נתניהו וגנץ הראשונה וכן בפגישת צוותי המשא ומתן שהתקיימה אתמול, הייתה שכחול לבן יוותרו על הדרישה לעמוד ראשונים בראשות הממשלה – ובתמורה לכך יקבלו תקופת כהונה מורחבת שעשויה להגיע גם עד שלוש שנים".

יו"ר ש"ס, אריה דרעי, התייחס למאמצים להקמת ממשלת אחדות בכינוס מפלגתו. "אני מבין שנתניהו הסכים ללכת לרוטציה. אני לא מכיר את הפרטים אבל זה מה שהנשיא מוביל", אמר. "אנחנו סומכים על נתניהו והוא מוביל את המשא ומתן מבחינתנו, אבל אנחנו גם פונים לגנץ".

השארת תגובה