עצרת האו"ם • ארדואן: היהודים = נאצים

העצרת הכללית בניו-יורק בצל היעדרם של מנהיגי רוסיה וסין, כמו גם ראש הממשלה ששיגר את השר כץ כנציג ישראל • נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הפיג את החשש מהתקרבותו לאיראנים: "לכל האומות יש חובה לפעול נגד איראן"

בעצרת האו"ם
בעצרת האו"ם
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בעולהעצרת כללית ה-74 של האו"ם נפתחה ביום שלישי השבוע במטה הארגון בניו יורק ובמסגרתה נשמעו נאומים שונים מפי מנהיגי המדינות החברות בו. נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ונשיא סין שי ג'ינפינג נעדרים מהעצרת השנתית. גם ראש הממשלה בנימין נתניהו נעדר מהעצרת נוכח הפלונטר הפוליטי, ובמקומו ינאם ביום חמישי (לאחר סגירת הגיליון) שר החוץ ישראל כץ. כמידי שנה, ברזיל הייתה הראשונה לקבל את הבמה בכינוס, והפעם ייצג אותה הנשיא החדש ז'איר בולסונרו, שאמר כי ישנן מדינות שנוקטות נגד ברזיל בגישה קולוניאליסטית ולא מכבדת הנשענת על שקרים המופצים בתקשורת. בנאומו הודה נשיא ברזיל לישראל על הסיוע ששלחה לטיפול בשריפות באמזונס, ואמר כי מצא בישראל שותפה מוצלחת בתחום הטכנולוגיה.

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש פתח את מושב העצרת עם נאום בו התייחס ל"מצב העולם". בדבריו מתח ביקורת על מדינות שלא עמדו בהסכמים קודמים עם האו"ם, והתייחס ל"מתיחות בין שתי הכלכלות החזקות בעולם" – מבלי לציין את ארה"ב וסין במפורש. "עלינו לעשות הכל כדי לאחות את השברים, ולשמר על מערכת כלכלית עולמית אשר עומדת בחוקי המשפט העולמיים", אמר.

"אחד האיומים הגדולים ביותר"

לאחר שנוצר חשש כבד בישראל שארצות הברית מתקרבת לאיראן, השבוע הוכיח נשיא ארצות הברית מול כל העולם בעצרת האו"ם שטענה זו רחוקה ממנו מאוד. החשש הטבעי בישראל הגיע לאחר שהנשיא קרא לבכירים באיראן להיפגש עמו כאשר בנוסף הוא פיטר בשבועות אנשים מדרגים בכירים שלחלוטין איתנים בעמדותיהם נגד איראן.

כאמור, נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ התייחס השבוע בנאומו בעצרת הכללית של האו"ם, למצב מול איראן ואמר כי היא מאיימת על שלום העולם. "לכל האומות יש חובה לפעול נגד איראן", אמר הנשיא, "שום מדינה אחראית לא צריכה לסבסד את שפיכת הדמים של איראן. כל עוד ההתנהגות המסוכנת של איראן תימשך, הסנקציות לא יוסרו, הן יהודקו". טראמפ הגדיר את איראן כ"אחד האיומים הגדולים ביותר" והסביר כי, "לא רק שהמשטר הזה הוא המממן מספר 1 בעולם של טרור, אלא גם מערער את היציבות בסוריה ובתימן, ומנסה לפתח נשק גרעיני. לא נאפשר לזה לעולם לקרות. הטלנו סנקציות כלכליות ברמה הכי חמורה על המשטר האיראני והן יוחמרו אם איראן לא תשנה את דרכה".

"במשך 40 שנים העולם הקשיב לטענות של השלטון באיראן על הבעיות שהם עצמם יצרו. בשנה שעברה המנהיג העליון אמר שישראל היא גידול סרטני שצריך להסיר", הוסיף הנשיא והתייחס ליחסי איראן-ישראל, "ארצות הברית לא תהיה סבלנית לשנאתה האיראנית לישראל, שמטרתה להסיח את הדעת מההפרות האיראניות".

הנשיא אמר עוד כי ישנה הבנה גוברת בקרב מדינות המזרח התיכון שיש להילחם בקיצוניות ולנרמל את היחסים בין ישראל ושכנותיה. "סוף סוף מדינות המזרח התיכון מחפשות פתרון כלכלי. לכן צריך לפעול לנורמליזציה בין ישראל לשכנותיה. רבים מחברינו היו בעבר אויבים. אנו מחפשים ידידות ולא עימותים. רק אמיצים מחפשים שלום". טראמפ הדגיש בנאומו, "אזרחי איראן זכאים לממשל שיביא לסיום השחיתות, לא כזה שיגנוב את כספם כדי למממן טבח ומוות בעולם. הגיע הזמן שמנהיגי האיראן יפסיקו לאיים על מדינות אחרות, ויתמקדו בבניית מדינתם". עוד הוסיף כי, "מנהיגים חכמים שמים את טובת האזרחים של המדינה שלהם קודם".

ארדואן: היהודים = נאצים

נשיא טורקיה, רג'ב טאיפ ארדואן, נשא באותו היום נאום בעצרת הכללית של האו"ם, שבו בין היתר השתלח בבוטות וביקר את מדיניות ישראל מול הרשות הפלסטינית. ארדואן הציג את מפת החלוקה מ-1947 לצד מפות נוספות המראות את הצמצום ההדרגתי בשטחי הרשות, ושאל: "מהם הגבולות של ישראל?". בהמשך אף האשים את ישראל ברצח פלסטינים והצהיר: "טורקיה תעמוד מאחורי אנשי פלסטין כמו שעשתה תמיד".

מוקדם יותר באותו היום, ארדואן דיבר עם אזרחים מוסלמים בניו יורק, והשווה בין השואה ליחס הישראלי לפלסטינים: "כשאנחנו מסתכלים על רצח העם הנאצי נגד יהודים, אנו מסתכלים על הטבח ברצועת עזה מאותה נקודת מבט". ארדואן התייחס גם לסוגיה של ירושלים ואמר: "שום כוח או איום לא יוכלו להניא את ארצו מהגנה ושמירה על זכויות פלשתין וירושלים. סוגיית ירושלים אינה נוגעת רק למוסלמים בפלשתין, אלא היא הכבוד של 1.7 מיליארד בעולם האסלאמי".

ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם תוך כדי נאומו של ארדואן באו"ם סרטון והתייחס לדבריו המקוממים: "מי שלא מפסיק לשקר על ישראל, מי שטובח בכורדים בארצו שלו, מי שמכחיש את הטבח הנורא בעם הארמני – שלא יטיף לישראל. ארדואן, תפסיק לשקר", כך ראש הממשלה בנימין נתניהו. שר החוץ ישראל כץ, השוהה באו"ם, מסר כי, "אני מגנה בחריפות את התבטאותו האנטישמית של ארדואן שמשווה בין שואת היהודים בידי הנאצים למעשי ישראל בעזה. מי שמפר באופן שיטתי זכויות אדם, רודף באכזריות את הכורדים ותומך בארגון הטרור חמאס הוא האחרון שיכול להטיף מוסר לישראל. ארדואן תתבייש".

איראן ממשיכה להתבסס

בתוך כך, דו"ח מודיעין של חברת הלוויינים "אימג'סאט אינטרנשיונל" (ISI) הציג צילומי לוויין שמעידים שהבנייה במתחם הצבאי "אמאם עלי" ובמעבר הגבול האיראני באלבוכמאל שבעיראק, שם היו תקיפות שמיוחסות לישראל, נמשכת באינטנסיביות חרף התקיפות באזור. שר החוץ ישראל כץ, צפוי לעסוק בנושא זה בנאומו בעצרת האו"ם.

מהצילומים עולה כי כוחות רבים, המשתייכים לאיראן או למיליציות שיעיות, משקמים דרכי גישה וכבישים שנפגעו, מניחים יסודות לבניית האנגרים בסמוך לגבול ומחזקים את ההגנות על המבנים הקיימים. עוד עולה מהתיעוד כי עבודות בנייה אינטנסיביות מתקיימות בגבול בין שתי המדינות. להערכת החברה, מעבר הגבול טרם נפתח, אך עשוי להתחיל לפעול בקרוב. הדו"ח חושף שורה ארוכה של ביצורים צבאיים ועמדות הנבנות במתחם, כמו גם דרכי גישה והאנגרים לאחסון של אמצעי לחימה וכלי רכב. תמונות הלווין אף חושפות כמות גדולה של כלי רכב וציוד בנייה שמרוכזים באתר, עדות למאמץ כביר לשיקומו של האתר. בנוסף לבנייה החדשה, בצילומי הלוויין נראים צוותי בנייה בסמוך למתקני האחסון שנפגעו בתקיפות קודמות, ככל הנראה במטרה לשקם אותם לשימוש עתידי של אנשי המיליציות.

בתוך כך, בשבוע שעבר פרסמנו כי כלי תקשורת ערביים דיווחו על תקיפה לילית שהתבצעה באזור. על פי הדיווחים, התקיפה האווירית כוונה נגד חמושים הנתמכים על ידי איראן באזור שבו בוצעה תקיפה דומה גם לפני שבועיים. ערוץ טלוויזיה עיראקי ייחס את הפעולה לישראל אך אין לכך אימות מגורם נוסף. כזכור, איראן הקימה בסיס צבאי חדש בסוריה והיא מתכננת לאכלס אותו באלפי חיילים, כך מסרו בתחילת החודש מספר מקורות מודיעין מערביים ל"פוקס ניוז". לפי הדיווח, מתחם אימאם עלי אושר על ידי ההנהגה הבכירה בטהרן, ובנייתו הובלה על ידי כוח אל-קודס האיראני. הרשת האמריקאית חשפה תמונות המראות מבנה חדש בגבול סוריה-עיראק, וטענה כי מדובר בבסיס האיראני החדש.

2 תגובות
  1. ארדוגאן אף פעם לא התבטא ולא יתבטא בכזה משפט.הוא מאשים את מדיניות הממשלה ולא מאשים את העם היהודי.

  2. ארדואן הוא אנטישמי מוצהר ומפורסם!

השארת תגובה