המו"מ בין הליכוד וכחול לבן – מבוי סתום

צוותי המשא ומתן הקואליציוני של הליכוד וכחול לבן התכנסו ביום שישי בכפר המכבייה לפגישה שהתארכה למעלה מ 4 שעות אך הסתיימה ללא תוצאות – כחול לבן ביטלו פגישות שנקבעו

מאפיית אחדות. ריבלין מארח את נתניהו וגנץ | חים צח, לע"מ
מאפיית אחדות. ריבלין מארח את נתניהו וגנץ | חים צח, לע"מ
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

עם צאת חג ראש השנה, שוחחו ראשי צוותי המו״מ מטעם סיעת כחול לבן וסיעת הליכוד, ד״ר יורם טורבוביץ והשר יריב לוין.

סיעת כחול לבן הודיעה כי בשלב זה לא בשלו תנאי הסף לקיום מפגש יעיל נוסף של צוותי המו״מ, ולכן מחר יום רביעי לא יתקיים מפגש כזה. "לפי העניין והצורך יתקיים מפגש בהמשך השבוע או בשבוע הבא", נמסר.

עוד נמסר כי "באופן טבעי בנסיבות אלה, אין מקום לקיים כעת מפגש בין שני ראשי המפלגות, רא״ל (מיל׳) בני גנץ ורוה״מ בנימין נתניהו".

בתנועת הליכוד פירסמו: "בליכוד נדהמו מהחלטת כחול לבן לפוצץ את המשא ומתן ולבטל את הפגישות בין ראש הממשלה נתניהו לגנץ ואת הפגישה המקדימה בין צוותי המו״מ שנקבעה למחר.

כחול לבן החליטה להפסיק את המשא ומתן לאחדות וללכת לבחירות – הכל בגלל שיאיר לפיד לא מוכן להסכים לרוטציה בין נתניהו לגנץ, אלא רק לרוטציה בינו לבין גנץ. ראש הממשלה נתניהו שב וקורא לבני גנץ לגלות אחריות, למנוע בחירות ולהיפגש עימו מחר כמתוכנן".

צוותי המשא ומתן הקואליציוני של הליכוד ו'כחול לבן' התכנסו ביום שישי בבוקר במלון אוריינט בירושלים להמשך המגעים בניסיון לחולל ממשלת אחדות.

מצד הליכוד השתתפו במו"מ השרים יריב לוין וזאב אלקין ואילו מצד כחול לבן נטלו חלק במגעים היועצים האסטרטגיים שלום שלמה ויורם טורבוביץ' בסיום הפגישה שהתארכה למשך זמן של ארבע וחצי שעות שיחררו כל אחד מהצדדים הודעה לתקשורת המסכמת את הפגישה מנקודת מבטו.

בהודעה שהתפרסמה מטעם מפלגת כחול לבן נכתב, כי "המפלגה חוזרת ועומדת על כך שהמהות והתוכן הם העיקר לכל משא ומתן על הרכבת ממשלה. מנגד עמדת הליכוד כפי שנמסרה בפגישה, הינה כי סוגיית הרוטציה והמשך כהונתו של נתניהו כראש ממשלה היא הבסיס לניהול הדיון".

"במהלך הדיון הציגו חברי צוות המו"מ של כחול לבן מספר דרישות תוכן ראשוניות אך צוות המו"מ של הליכוד התבצר בעמדתו והתנה התייחסותו לנושאים אלו בכך שקודם כל וכתנאי מוקדם תסכים כחול לבן שנתניהו יוסיף לכהן כראש הממשלה ושהממשלה שתוקם תתבסס על בלוק ה-55. ידוע מראש כי כחול לבן לא תסכים לתנאים אלו ולפיכך, אין מנוס מלהבין, כי הצבת שני תנאים מקדימים אלו מטרתם לגרור את מדינת ישראל לבחירות שלישיות, כפי שרוצה ראש הממשלה".

מטעם הליכוד נמסר, כי "לאחר דיווח של צוות המו״מ לראש הממשלה נתניהו, ראש הממשלה חזר והנחה את הצוות להתקדם במהירות במשא ומתן על בסיס מתווה הנשיא כדי להקים ממשלת אחדות לאומית רחבה. צוות המו״מ של הליכוד ממתין לתשובת כחול לבן ביום ראשון בבוקר".

יצוין, כי בפתח הישיבה נרשמה אי נעימות כאשר התברר, כי צוותי התקשורת הגיעו למקום על מנת לתעד אתה הצהרה המשותפת שהייתה אמורה להינתן בתחילת הפגישה, הוזמנו מטעם הליכוד וללא ידיעת אנשי כחול לבן. אי לכך שלמה וטורבוביץ' סירבו להשתתף במה שכינו הצגה לתקשורת.

השארת תגובה