"ההכרעה על בחירות שלישיות תיפול בהקדם"

בהנחה שנתניהו יחזיר את המנדט כבר בשבוע הבא, נשיא המדינה עשוי שלא להעניק לבני גנץ את האפשרות להרכיב שני, ולפנות ליושב ראש הכנסת בקביעה שאין סיכוי לאיש להרכיב ממשלה

קלפי בחירות
קלפי בחירות
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

במערכת הפוליטית גוברת ההערכה כי במידה וראש הממשלה יכשל בהרכבת הממשלה בפעם השניה, הרי שנשיא המדינה יימנע מהלטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על יו"ר 'כחול לבן' בני גנץ ויעדיף להעביר את ההכרעה לידי הכנסת שתצטרך למצוא חבר כנסת שיצליח לגבש סביבו 61 חתימות.

ההערכה זו נובעת מרצון לחסוך מהמערכת הפוליטית זמן נוסף של חוסר וודאות ולסיים את הסאגה בהקדם. ההיגיון שמאחורי הדברים נובע מהעובדה שאם נתניהו אשר לו יותר ממליצים אצל הנשיא, לא הצליח לגבש סביבו רוב של 61 חברי כנסת, הרי שגנץ על אף הישענותו על תמיכת המפלגות הערביות, הגיע למספר נמוך יותר של ממליצים.

הכתב הפוליטי עמית סגל ניתח אמש את תמונת המצב העגומה מבחינה פוליטית כמו גם את חוסר הוודאות שבעקבותיה לצד שלל התרחישים האפשריים על פי החוק, בשורות הבאות:

"אנחנו באירוע דרמטי, וההכרעה – בחירות או ממשלה – תיפול מהר מהצפוי, אולי אפילו מהר מאוד.

בהנחה שנתניהו יחזיר את המנדט כבר בשבוע הבא, נשיא המדינה עשוי שלא להעניק לבני גנץ את האפשרות להרכיב שני, ולפנות ליושב ראש הכנסת בקביעה שאין סיכוי לאיש להרכיב ממשלה. החוק איננו מחייב הטלה על מועמד אחר, ולמעשה רק פעם אחת הוענק המנדט לשני אנשים שונים.

במקרה כזה, כבר בשבוע הבא יחל מירוץ 21 הימים למציאת מועמד שנהנה מחתימתם של 61 ח״כים. אם לא יימצא כזה, נמצא את עצמנו כבר בסוף אוקטובר במערכת הבחירות לכנסת ה-23.

הסיבה לדחיפות היא תחושת החירום של נשיא המדינה. הוא הודיע עוד לפני הבחירות על רצונו למנוע את התמשכות אי הוודאות והסבל של אזרחי ישראל. מול עינינו מתהווה האפשרות הזו, לרבות החשש מבחירות בזק שלעומתן הכנסת הקודמת בת חמשת החודשים תיראה ארוכת ימים".

השארת תגובה