לגליזציה לא נועדה עבור המטופלים

עו"ד חץ דוד עוזר
עו"ד חץ דוד עוזר
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

כמי שמקדם במשך שנים את הפסקת מדיניות ההפללה והסדרת שוק הקנאביס בישראל (המכונה בשפת העם "לגליזציה") אני נוטה להרגיש חוסר נוחות בפני שלוש טענות שגויות שאני שומע שוב ושוב בהקשר זה.

הטענה הראשונה היא ש"צרכני הקנאביס הם אנשים טובים שמשלמים מיסים ועושים מילואים ולכן לא צריך להעניש אותם". יש הרבה אזרחים "לא נחמדים" שמעלימים מיסים וצורכים קנאביס. האם לגיטימי לחוקק חוק שקובע שרק מי שנחמד רשאי לצרוך קנאביס ומי שלא – לא? לא.

הטענה השנייה הנשמעת לטובת זירוז הלגליזציה נוגעת לפגיעה הכלכלית המתמשכת בתאגידי הקנאביס שקמו בישראל והפסדי מיסוי מיצוא.

ללא ספק, תאגידי הקנאביס ותושבי מדינת ישראל מפסידים מיליארדים בגלל הבירוקרטיה והרגולציה החונקות בתחום, אך ישראל גם מפסידה מיליארדים רבים בגלל איסור הסחר עם איראן.

האם יהיה זה נכון לאפשר לחברות פרטיות לסחור עם איראן כדי לעודד את היצוא הישראלי? ברור שלא.

הטענה השלישית היא ש"בלי לגליזציה לא יהיה פתרון לחולים". טענה זו פשוט שגויה. ההסדרה בשוק התרופות למשל, מטפלת בדיוק בתופעה הזו ולא ניתן להשיג ויאגרה או מורפיום ללא מרשם רופא; גם אם הדבר מאתגר ולטעמי לא נכון, הוא בהחלט אפשרי.

הסיבה האמיתית שבגללה צריך להפסיק את מדיניות ההפללה של צרכנים בישראל היא קודם כל מוסרית. אין שום הצדקה לרדיפה פלילית כנגד אדם על שבחר לצרוך חומרים, גם אם אותם חומרים מזיקים לו.

אם אדם שותה אקונומיקה הוא לא מבצע עבירה פלילית ואותו הדין צריך לחול על קנאביס, פטריות והירואין. הבדל ההתייחסות הנדרש לחומרים השונים הוא האופן שבו יש להסדיר או למנוע את הגישה אליהם , אבל הכלל נשאר תמיד אותו הכלל – הצרכן אינו עבריין.

הפללת הצרכן היא מעשה אכזרי, לא מידתי ואלים שלא לצורך, המבזבז משאבי שיטור על אזרחים, אשר גם אם לא עשו מעשה חכם במיוחד, לא ביצעו כל עוול מוסרי.

כאשר לחומר יש מידת סיכון גבוהה אפשר וראוי לחייב לקבלו תחת השגחה רפואית: בשוויץ לדוגמא, מכורים להירואין מגיעים למרפאות מקומיות ומקבלים הירואין נקי. ככה הם לפחות בפיקוח רפואי ומקבלים תמיכה.

קנאביס לא בקבוצה סכנה דומה ובניגוד להירואין שהוא מנת חלקם של מעטים, קנאביס נצרך על ידי מאות אלפים ואף מעל מיליון אזרחים בגירים ולפיכך אין אפשרות וגם לא הצדקה לפיקוח כה הדוק.

אין סיבה שצרכני הקנאביס יאלצו לצרוך חומר ממקורות עברייניים בלתי מפוקח ויממנו פשע וטרור.

אם המדינה רוצה להרתיע אזרחים מלפגוע בעצמם היא יכולה להעלות את המיסוי, להגביל את נקודות המכירה, לחייב ברישיון, להגביל גיל מכירה, לנקוט בהסברה, בחיוב רישום של מידע מלא על המוצר, איסור פרסום חיובי, חיוב בפרסום נגטיבי כמו אזהרות על האריזות ועוד, ממש כפי שעשתה בתחום האלכוהול והסיגריות.

אז לא בשביל הנחמדים, לא בשירות התאגידים ולא למען המטופלים. את ההפללה צריך להפסיק כי אינה ולא הייתה מעולם מוסרית או מוצדקת ומראש לא הייתה צריכה לבוא לאוויר העולם, ואת שוק הקנאביס צריך להסדיר מפני ש-27% מאזרחי המדינה הצורכים קנאביס זכאים לקבל סחורה מגוונת, איכותית ומפוקחת מספקים חוקיים.

השארת תגובה