עמותת 'מקום מרפא' תממן שיפוץ בבית החולים

בית החולים וולפסון. צילום: עמוד הפייסבוק
בית החולים וולפסון. צילום: עמוד הפייסבוק
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

הנהלת המרכז הרפואי וולפסון הודיעה על חתימת הסכם בין המרכז הרפואי ואגודת ידידי וולפסון לבין עמותת מקום מרפא – Place 2 Heal, לפיו תממן העמותה שיפוץ מקיף במרכז טיפול-יום אונקולוגי במתחם המרכז הרפואי.

בחתימת החוזה, בו נכחו ענת אנגל, מנכ"לית המרכז הרפואי, יניב פוגל, המנהל האדמיניסטרטיבי של המרכז, וג'ודי בוגן, מנכ"לית עמותת "מקום מרפא", הודתה אנגל לבוגן על שבחרה להקדיש משאבים לשדרוג התנאים בהם עוברים חולי סרטן טיפולי כימותרפיה במרכז הרפואי בחולון.

עמותת "מקום מרפא" הוקמה על ידי ג'ודי בוגן בשנת 2016, ודוגלת בתפיסה לפיה לתנאים הפיזיים ולסביבה יש השפעה מרפאת על החולה, ושתנאים סביבתיים מיטביים יקלו על המטופל ויחישו את תהליך ההחלמה. התפיסה של בוגן היא כי אפשר להביא לשינוי אמיתי, בעזרת צבעים, חומרים, צלילים ובעיקר דאגה ואכפתיות, וזאת היא מתכוונת ליישם בפרויקט זה, שיוצא בימים האלה מהכוח אל הפועל.

ג'ודי בוגן, שבשנת 1993 עלתה לישראל מאנגליה וקבעה כאן את ביתה, התמודדה עם מחלת הסרטן בעודה שוהה בשליחות, ונחשפה לתנאים בהם עוברים חולי סרטן טיפולים כימותראפיים בארה"ב. עם שובה לארץ ולאחר שהחלימה מסרטן לפני עשור, כשנוכחה לדעת שהטיפול הרפואי הניתן הוא מצוין, אך התנאים הפיזיים במכונים לטיפול בסרטן בישראל אינם מיטביים, לקחה על עצמה שליחות מסוג אחר.

לאחר תחקיר מעמיק, שארך כשנה, בכל הנוגע לקשר בין המצב הנפשי לתנאים הפיזיים, היא הקימה בשנת 2016 את עמותת "מקום מרפא", וגייסה כספים לשיפוץ ושדרוג מרכזי טיפול יום אונקולוגים בארץ, כשהתפיסה המנחה היא, ששיפור בתנאים הפיזיים מזרז את תהליך המעבר ממחלה להחלמה.

העמותה עוסקת בגיוס כספים בארץ ובחו"ל לטובת שיפוץ מחלקות אשפוז-יום וטיפול בחולי סרטן לסוגיו. "רציתי להביא לשינוי בטיפולי-יום הניתנים לחולי סרטן בארץ" אומרת בוגן. "הטיפול המקצועי בארץ מצוין, אבל הסביבה הפיזית טעונת שיפור. הקמתי את העמותה, כדי לעודד טיפול הממוקד במטופל, להביא לשיפור בחוויית המטופל בבית החולים, ולהעניק למטופלים סביבה שמפחיתה גם את רמות המתח וגם את הצורך בטיפול תרופתי."

הסיוע של העמותה קשור בכל הנוגע לתנאים הפיזיים הרב-חושיים, בין אם מדובר באמצעים להפחתת רעשים, הוספת תאורה מרגיעה, הוספת אמצעים חזותיים מרגיעים, בדים נעימים, ריהוט נוח, חללים שמאפשרים פרטיות מרבית, או כל מה שיקרב את האדם לטבע ויביא להפחתת הלחץ של החולים.

"אנחנו רוצים ליצור עבור החולים האלה סביבה, המסייעת לרגשות חיוביים. הסביבה היא כמו בד הציור שלנו, ובעזרת צבע, אור, ריח, צלילים וגורמים שונים מהטבע אנחנו יכולים ליצור מציאות אחרת לגמרי, ולהפוך סביבה מדכדכת לנעימה לעין ומרגיעה לנפש. כשהסביבה נעימה ומכילה, הייאוש מתחלף בתקווה, זמני ההחלמה מתקצרים, והשיבה לשגרה הופכת מחלום רחוק למציאות."

ג'ודי בוגן מסכמת: "החוויה האישית שלי הובילה אותי למסע שמעולם לא חשבתי שאצא אליו. מחלת הסרטן עצבה אותי והשפיעה עלי, והיא זו שהפגישה אותי עם השליחות שלקחתי על עצמי – להביא לשיפור בתנאים הניתנים לחולים ומחלימים ממחלת הסרטן במדינת ישראל.

"אני רוצה להודות למרכז הרפואי וולפסון, על האמון שנתנו בנו ועל שמאפשרים לנו להגשים את החזון שלנו, לתורמים הנדיבים, שתמיכתם תממן את שיפוץ מרכז זה ואחרים, לחברה שתרמה את מערכות מיזוג האוויר, ולמעצבת הפנים אירית זיו, על תרומתה להצלחת הפרויקט במרכז הרפואי וולפסון."

יניב פוגל, המנהל האדמיניסטרטיבי של המרכז הרפואי וולפסון: "אנו רוצים להודות לגב' בוגן ולעמותת "מקום מרפא" על הבחירה בוולפסון. אנו בטוחים שזו תחילתו של שתוף פעולה רחב, שתכליתו הענקת שירות טוב ואיכותי יותר למטופלים האונקולוגים הבאים בשערי בית החולים."

השארת תגובה