כחול לבן נצחו, אבל אין ממשלה

לאחר ספירת המעטפות הכפולות, התמונה הפוליטית הופכת למסובכת יותר: כחול לבן עם 33, הליכוד – 31, הרשימה המשותפת – 12, ש"ס – 9, יהדות התורה – 8, ישראל ביתנו – 8, ימינה – 7, העבודה – 6 והמחנה הדמוקרטי עם 5 בלבד

כחול לבן
כחול לבן
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

מי היה מאמין שאחרי יום החג לדמוקרטיה, יבוא גם חג שני? אבל השבוע זה קרא ואזרחי ישראל יצאו אל הקלפיות להצביע. התוצאות הפתיעו, אבל לא במידה רבה. לאורך כל מערכת הבחירות לקחו בחשבון שלא בטוח ויהיה לאחד הגושים מספיק בכדי להרכיב קואליציה. בימי שלפני הבחירות, ראש הממשלה נתניהו רץ מכלי תקשורת לכלי תקשורת והסביר את המצב הקשה של הליכוד. בשפה המקצועית – "געוואלד". אולם, לא היה לאיש מושג שאכן הוא מתכוון ברצינות לשם שינוי. אולי בעצם היה מי שכן לקח אותו ברצינות וזה הערבים והשמאל שלראשונה ראו הזדמנות להחליף את נתניהו והם דווקא יצאו בהמוניהם.

בתום ספירת מרבית הקולות הכשרים, ועדת הבחירות המרכזית ממתינה בשעת כתיבת השורות לקולות החיילים ולמעטפות הכפולות שספירתם תסתיים מחר – שינויים בהרכב המפלגות כאשר מפת הגושים הופכת לתיקו, כשהחרדים שומרים על כוחם בינתיים. על פי התוצאה, גוש הימין וגוש השמאל בתיקו של 56 מנדטים לכל אחד, כאשר לשון מאזנים הוא אביגדור ליברמן שיורד במנדט לשמונה מנדטים, אולם עדיין יתכנו שינויים לכאן ולכאן לאחר ספירת קולות החיילים, חולים המאושפזים בבתי החולים, אסירים, דיפלומטים ומוגבלים בניידות.

וזו חלוקת המנדטים, נכון ליום חמישי בצהרים: כחול לבן עם 33, הליכוד 31, הרשימה המשותפת – 12, ש"ס – 9, יהדות התורה – 8, ישראל ביתנו – 8, ימינה – 7, העבודה – 6 והמחנה הדמוקרטי עם 5 בלבד.

הכישלון של הליכוד

חוץ מהעובדה שמפלגת הליכוד והעומד בראשונה ניצבים בפני אתגר הרכבת הממשלה, הם גם קיבלו 2 מנדטים פחות ממפלגת כחול לבן והעובדה הזאת לא פחות מהלם עבור המפלגה. גנץ, יעלון, ואשכנזי הטירונים ויאיר לפיד, הפכו למפלגה הגדולה בכנסת. אין לשכוח שזאת אחרי שפייגלין וכחלון הצטרפו לליכוד. אין ספק שמדובר בכישלון צורב.

בתחילת הלילה עוד היו בטוחים פעילי המפלגה שתוצאות האמת ישנו את המפה, כמו שקרה פעמים רבות, אבל לצערם זה לא קרה. ראש הממשלה נתניהו, שבדרך כלל עולה בתחילת הלילה לנאום הניצחון עם רעייתו, הפעם עלה לבדו ולא לנאום ניצחון, משהו שנראה כמו נאום עידוד: "אנחנו עדיין מחכים לתוצאות האמת. אבל דבר אחד ברור, מדינת ישראל נמצאת בנקודת זמן היסטורית. אנחנו עומדים לפני הזדמנויות כבירות ובפני אתגרים כבירים. אתגרים ביטחוניים ומדיניים, ובראשם האיום הקיומי הנשקף לישראל מאיראן וגרורותיה ואנחנו נלחמים בהם ללא לאות וללא מורא. בשנים האחרונות הבאנו עוצמה בטחונית, שגשוג כלכלי ופריחה מדינית שלא היה כדוגמתן בתולדות ישראל. אנחנו חייבים להבטיח שההישגים הללו שהשגנו כולנו יחד בעמל רב ישמרו גם בשנים הבאות. בזמן הקרוב תוצג תכנית המאה של ידידי הנשיא טראמפ והאופן שבו יתנהל המשא ומתן מול הנשיא יעצב את עתידה של מדינת ישראל לדורות".

"בעת הזאת למען כל המטרות הללו, ישראל זקוקה לממשלה חזקה, ממשלה יציבה, ממשלה ציונית, ממשלה שמחויבת לישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, לא תהיה ולא יכולה להיות ממשלה שנשענת על מפלגות ערביות אנטי-ציוניות. מפלגות ששוללות את עצם קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. מפלגות שמאדירות ומהללות מחבלים צמאי דם שרוצחים את חיילנו, אזרחנו וילדינו, זה פשוט לא יכול להיות, זה לא עולה על הדעת. ​שוחחתי הערב עם כל השותפות של הליכוד ממחנה הימין. כולן הביאו, ללא יוצא מן הכלל, התחייבות חד משמעית להליכה משותפת למען המטרות הללו. בימים הקרובים אנחנו ניכנס למשא ומתן כדי להקים ממשלה ציונית חזקה וכדי למנוע ממשלה אנטי ציונית מסוכנת. זהו צו השעה. ממשלה שמאגדת רבים רבים בעם ולא מדירה אף אחד שמאמין בישראל כמדינת הלאום של העם היהודי".

לקולות קריאות הפעילים על הקוראים "לא לממשלת אחדות", עזב נתניהו את האולם בגני התערוכה והלך לביתו, שם ספק גדול אם הצליח להירדם. אבל ראש הממשלה שלנו המסור, לא נח לרגע וכבר למחרת קיים אחר הצהריים פגישה עם ראשי סיעות הימין, יו"ר יהדות התורה סגן השר יעקב ליצמן, יו"ר דגל התורה ח"כ משה גפני, ראשי 'ימינה' השרים בצלאל סמוטריץ ורפי פרץ, וכן את השרים לשעבר נפתלי בנט ואיילת שקד. מוקדם יותר נפגש עם השר אריה דרעי, מאחר ולא יכל להשתתף בפגישה בשל אזכרת השר לשעבר דוד אזולאי. בתום הפגישה נמסר מהליכוד כי, "ראשי סיעות הימין התכנסו כעת במשרד ראש הממשלה בירושלים והתחייבו על בלוק ימין אחד בהובלת ראש הממשלה נתניהו, שיפעל יחד לכינונה של הממשלה הבאה. הוחלט להקים צוות מו"מ משותף לכל סיעות בלוק הימין". בפגישה השתתף גם מקורבו של נתניהו, השר יריב לוין מהליכוד.

ב'ווינט' צוטטו גורמים בימין שאמרו כי נתניהו מבין שכרגע גוש הימין בהובלתו, שזכה ל-55 מנדטים לפי התוצאות שעדיין אינן סופיות, לא יכול לפרוץ ל-61 – אולם מטרתו לסנדל את גנץ. בליכוד אמרו בכירים כי בכוונת נתניהו להוביל למצב שגנץ יקבל את מלאכת הרכבת הממשלה תחילה, וייכשל. במקרה כזה גם ניתן יהיה להפעיל עליו מנופי לחץ. ב'וואלה' צוטט גורם באחת ממפלגות הימין שאמר כי אם "נפעל כגוש אחד של 55 או 56 מנדטים, הרי שכל מי שירצה להקים ממשלה יצטרך להצטרף אלינו. ליברמן התחייב שהוא רוצה ממשלת אחדות עם הליכוד וכחול לבן אבל זה יהיה חסר סיכוי בגלל הגוש שנקים". לדבריו, "במצב כזה, רוב הסיכויים שלנתניהו תהיה יכולת גדולה יותר להרכיב את הממשלה מהיכולת של בני גנץ".

נפתלי בנט אמר עם הגעתו יחד עם יו"ר ימינה איילת שקד לפגישה: "אנחנו עובדים כדי להקים ממשלה טובה לישראל". חבר הכנסת הרב משה גפני מיהדות התורה אמר עם הגעתו לפגישה כי הוא "לא יודע איך תהיה ממשלה". ליצמן אמר בכניסתו לפגישה כי הוא מוכן לשבת עם ליברמן "אם הוא יניח תפילין וישמור שבת".

מאוחר יותר אמר ראש הממשלה בפתח ישיבת סיעת הליכוד כי, "אני מגיע לכאן ממפגש עם ראשי מפלגות במחנה הלאומי: הליכוד, ש"ס, יהדות התורה, האיחוד הלאומי, הבית היהודי והימין החדש. אנחנו החלטנו פה אחד שאנחנו הולכים יחד למו"מ להקמת ממשלה בראשותי. אנחנו ננהל את המו"מ מתוך נציגות אחת משותפת לכל המפלגות. השר יריב לוין יעמוד בראשה עם נציגים מכל אחת ואחת מהמפלגות. לאחר שהקמנו את גוש מפלגות הימין קיימות רק שתי אפשרויות: או ממשלה בראשותי או ממשלה מסוכנת הנשענת על המפלגות הערביות. בעת הזאת יותר מאי פעם, בייחוד מול האתגרים הביטחוניים והמדיניים העצומים שעומדים על הפרק, אסור שתקום ממשלה שנשענת על המפלגות הערביות האנטי-ציוניות. נעשה כל מאמץ כדי למנוע ממשלה מסוכנת כזאת. זו המחויבות שלנו לביטחון מדינת ישראל, זו המחויבות שלנו לבוחרינו". נתניהו הוסיף כי,"אני רוצה להודות שוב לכל חברות וחברי הליכוד ואני רוצה להודות לכל אחד ואחת מכם בלי יוצא מן הכלל על התמיכה החד משמעית בי ובליכוד. אתם התבטאתם בצורה חדה וברורה, זה חשוב שהציבור שמע את זה ואני מאוד מעריך את זה. אנחנו הולכים יחד והמחנה הלאומי הולך יחד, ובעזרת השם נקים יחד ממשלה חזקה, ציונית וטובה למדינת ישראל. תודה רבה לכם".

השר יריב לוין, ראש צוות המו״מ הקואליציוני, אמר בישיבת הסיעה כי, "מי שיש לו חלומות לפרק את הליכוד – יכול לשכוח מזה. הליכוד זה לא מפלגת העבודה. מי שבאמת רוצה ממשלת אחדות – יכול להצטרף רק בנוסף לגוש הימין המאוחד שלנו. ראש הממשלה שוחח מיד אחרי המדגמים עם כל ראשי המפלגות, והיום קיימנו ישיבה בהשתתפות כולם, ועל דעת כולם ובלי שאלה, הדבר הנכון הוא לסכם שאנחנו למעשה מתלכדים לגוש אחד כאשר ישנה אמירה ברורה שאף מפלגה לא תנהל משא ומתן באופן נפרד, ושיהיה צוות עם נציגות מכל מפלגה בתהליך משותף".

אם זאת, בסביבתו הקרובה של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לא שוללים אפשרות לקיים רוטציה בראשות הממשלה עם יו"ר כחול לבן בני גנץ, כך דווח ב'כאן חדשות'. לדברי מקורב לנתניהו, התנאי הוא הסרת הפסילה האישית שהטילו בכחול לבן על ראש הממשלה בשל מצבו המשפטי. אפשרות אחרת שעליה מדברים מקורבי נתניהו היא או רוטציה או כאמור בחירות חדשות. בדיווח נוסף ב'חדשות 13' צוטטו גורמים בכירים בליכוד שהודו בשיחות סגורות כי אין להם את האומץ לקרוא תיגר על ראש הממשלה בנימין נתניהו, אך הם מנסים לקרוא לממשלת אחדות יחד עם כחול לבן, ובכך להגביר את הלחץ שיסמל לנתניהו כי ימיו בשלטון ספורים. אחד הגורמים שיכולים להניע מהלך כזה הוא השר חיים כץ, שיכול לכנס את מרכז הליכוד ולהוביל את הקו. כץ הוא בין הבכירים היחידים שלא נכחו בהצהרתו של נתניהו אמש.

כזכור, במהלך מערכת הבחירות אמר יו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ כי אם נתניהו היה מציע לו רוטציה בראשות הממשלה – הוא היה שוקל את העניין: "אם היה מציע רוטציה ואני הייתי מתחיל אותה ראשון, אפשר להתחיל לדבר על הדברים", אמר גנץ בראיון ל'ווינט'. "הציעו לי לבוא ולפרק את כחול לבן. 'תבוא רק אתה, ניתן לך חצי עולם'".

ההצלחה של כחול לבן

המפלגה הכל כך צעירה ששמה לעצמה למטרה את "רק לא ביבי", אומנם לא בטוח שהצליחה לקחת מנתניהו את ראשות הממשלה באופן גורף, אבל בהחלט הצליחה להביא יותר קולות מנתניהו ולהעמיד אפשרות לגוש להרכיב את הממשלה הבאה בתרחישים כאלה ואחרים. מבחינת המפלגה יש הישג כביר וזאת אחרי שבפעם הקודמת הצליחו להביא כמות זהה של מנדטים כמו הליכוד. אבל כאמור, הם עדיין לא המנצחים ורחוקים מניצחון מוחלט. למרות ההשיג, הפעם היו"ר נמנע מלשאת נאום ניצחון והסתפק בנאום שמח: "המגעים הפוליטיים החלו. שוחחתי הלילה עם עמיתיי, עמיר פרץ וניצן הורביץ, וקבענו להיפגש בימים הקרובים. אני מתכוון לשוחח בימים הקרובים גם עם אביגדור ליברמן ושותפים נוספים. אני מתכוון לדבר עם כולם. החל מהלילה אנו פועלים להקמת ממשלת אחדות רחבה – שתבטא את רצון רוב העם והחברה. כמובן שנמתין לתוצאות האמת, אבל כמו שזה נראה עמדנו במשימה, ולא פחות חשוב – עמדנו בה בדרך שלנו. כחול לבן הייתה ונשארה כוח גדול ומרכזי במרחב הפוליטי הישראלי", הדגיש גנץ והוסיף כי, "חברים, עברנו ביחד דרך ארוכה וקשה. לקחנו על עצמנו משימה לא פשוטה, וכאמור אנחנו נמתין כעת בסבלנות לתוצאות האמת. עם זאת אפשר לומר לפי התוצאות המסתמנות, נתניהו לא הצליח במשימתו".

"לישראל ישנם אתגרים ביטחוניים אדירים, ומי כמונו– עם יותר ממאה שנות שירות במצטבר – יודעים איך להתמודד איתם. אבל לא פחות מהביטחון, מדאיג אותי השסע בחברה הישראלית. הסדקים הפנימיים בינינו, הפכו במערכת הבחירות הזו לקרעים המאיימים לפרק אותנו מבפנים. עלינו, כהנהגה, לפעול לאלתר כדי לאחות אותם. החברה הישראלית חזקה, חיונית ובוטחת בעצמה. יחד עם זו היא פצועה והגיעה השעה לרפא אותה". לסיום אמר כי, "אני קורא מכאן גם ליריביי הפוליטיים מכל המחנות, הניחו בצד את המחלוקות ובואו נפעל יחדיו למען חברה ישראלית טובה, צודקת ושוויונית לכל אזרחיה. אנחנו נמתין לתוצאות האמת נראה באמת מה אמר הבוחר ונלך לאורו אבל בכל זאת אני רוצה לשתף אתכם שאתמול בלילה הייתי בכותל, וביקשתי שוב: "הבא שלום עלינו, ועשה שלום בתוכנו". אפעל בכל כוחי כדי לממש את השליחות הזאת".

בתום נאומו, התקשר גנץ גם ליו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה, גנץ ביקש ממנו להיפגש בימים הקרובים ועודה נענה ואמר שיעדכן את חבריו לרשימה.

החזירו עטרה: ש"ס

את מפלגת ש"ס כבר כמעט והספידו במערכת הבחירות הקודמת, אך היא הפתיעה עם 9 מנדטים וגידול של עשרות אלפי קולות חדשים, בעיקר בפריפריה. הפעם, בזכות קמפיין מוצלח במיוחד, הביאה המפלגה מנדט נוסף ואלפי קולות חדשים. מי שחשב שהמפלגה תסיים את תפקידה, פשוט טעה ובגדול והמפלגה נרשמת כאחת המפלגות היותר יציבות בכנסת.

יו"ר ש"ס השר אריה דרעי אמר בכנס הניצחון בירושלים כי, "במשך 5 שנים גיהצו אותנו, מחקו אותנו, אמרו שש"ס סיימה את דרכה. אמרו שלא נעבור את אחוז החסימה וקיבלנו בסוף 8 מנדטים. אני כבר אומר לכם שלמרות ההסתה החמורה עלינו בעשרות אלפי קולות וזה אחרי ש'עוצמה' גם לקחו לנו קולות". על רקע המדגמים שהעניקו למפלגה בין שמונה לתשעה מנדטים, אמר דרעי, "באתי כעת מביתו של חכם שלום ואמר לי שעשירי קודש. כולם הספידו אותנו, אמרו שסיימנו את תפקידנו והנה ב"ה התוצאה. אנחנו שמחים למרות שיש לנו חוסר ידיעה גדול. באנו להודות לקב"ה אנחנו לא כפויי טובה".

בזמן נאומו של דרעי צעקו האלפים "ביבי צריך אריה חזק". דרעי הגיב: "עכשיו אריה צריך ביבי חזק". לדבריו, "אמליץ על נתניהו. היתה מערכת עם הסתה נוראה. נכנסים למעשה הרכבת ממשלה מסובך". השר דרעי בסיום נאומו: "אני מקווה שכל הפסילות והחרמות ייעלמו ונוכל להקים ממשלה במהרה. אני גאה בשסניקים שלנו שפועלים עם אש בעיניים".

בראיון ל'ווינט' העריך דרעי כי "אני מעריך שתהיה ממשלה של נתניהו ושש"ס תהיה בקואליציה. אני סופר את הקולות, אני רואה כזה דבר: לנתניהו יש 56 ממליצים בטוחים, לגנץ אין את זה. דבר שני, אין לאף אחד משניהם רוב לפזר את הכנסת. פירושו של דבר שחייבים להקים ממשלה. אם היא תהיה קטנה, יכול להיות שנצרף עוד איזו מפלגה. ממשלה רחבה? יכול להיות". דרעי הוסיף כי לדעתו, "יש הרבה יותר סיכויים להקים ממשלה היום מאשר לפני ארבעה חודשים, כשהיינו תקועים עם אביגדור ליברמן, היום אף אחד לא יכול לעשות תנאים. אני לא מציע למישהו להטיל וטו כי הוא יישאר בחוץ". לדבריו, "אני מעריך שתהיה ממשלה בראשות נתניהו, וש"ס תהיה חברה בקואליציה הזאת". דרעי הצהיר בראיון כי הוא לא פוסל ישיבה עם ליברמן, "אני לא אמרתי בלי ליברמן. הוא אמר. מי שהלך על הסתה וכותרות אחדות חילונית זה הם. בוא נחכה ונראה את התוצאות האמיתיות". עוד הוסיף כי, "שמחתי לשמוע שליברמן לא פוסל אף אחד פרסונלית. אז ברוך השם שהזיג-זג היום בצד החיובי. אני לא אזכיר מה היה לפני שבוע. הקלפים פתוחים יש הרבה אופציות".

שובר שוויון: ליברמן

מי שהביא את מדינת ישראל לסיטואציה הקשה הזו, הוא יו"ר ישראל ביתנו שלקח על עצמו פרויקט להוריד את נתניהו מכס ראשות הממשלה. כעת, הוא לשון המאזניים אחרי שהגדיל את כוחו בזכות הסתה חסרת מעצורים כנגד המגזר החרדי וקודשי ישראל. כעת, הוא יכול לבקש כמעט הכל וגם לקבל בתרחישים כאלה ואחרים. הוא מסוגל לעשות הכל, להפיל ממשלה, להזיק לממשלת הימין (המתנחל מנוקדים…) ואולי גם לגרום לציבור החרדי לשנות אופוזיציה. כעת הוא עסוק בלהמשיך להוכיח לביבי מי הבוס.

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן בירך על תוצאות המדגמים, שהצביעו על הגדלת כוחה של מפלגתו. ליברמן קרא להקמת ממשלת אחדות רחבה, לאור התוצאות שהראו על קרב צמוד בין הליכוד לבין כחול לבן. "לנו יש אך ורק אופציה אחת – ממשלה לאומית-ליברלית רחבה המורכבת מישראל ביתנו, הליכוד וכחול לבן", אמר. "אני אומר כבר הערב לנשיא המדינה, לא לחכות לפרסום תוצאות רשמיות אלא מותר גם באופן בלתי רשמי, להזמין את ראש הממשלה בנימין נתניהו, גם את יו"ר כחול לבן בני גנץ לשיחה לא פורמלית", אמר ליברמן. "אין לנו זמן, וצריך לעשות הכל במקביל. אנחנו יכולים וברור שבכל מקרה יהיו מגעים לא פורמליים. יהיו שליחים מטעם עצמם והצדדים. שמעתי הרבה פרשנויות בדרך לכאן ואני מצטער לאכזב חלק מהפרשנים שקיוו שלא נהיה לשון המאזניים", הוסיף ליברמן בנאומו. "אמרנו תמיד שממשלת אחדות אפשרית אך ורק במצבי חירום ואני אומר לכל אזרח שכרגע צופה בנו – המצב, גם ביטחונית וגם כלכלית, הוא מצב חירום הרבה יותר ממה שאפשר לחשוב, ואני לא רוצה להפחיד או לדכא אף אחד. אני חוזר ואומר, לא יעזרו שום הצעות ופיתויים לרוטציה, תיקים ותקציבים. כל מה שאמרנו, נכון גם עכשיו", אמר יו"ר ישראל ביתנו וטען כי גם אם הליכוד וכחול לבן יקימו ממשלת אחדות לבדן, זה עדיף מדשדוש במו"מ בלתי פוסק. "אנחנו כמובן נשמח להיות חלק מממשלה כזאת אבל גם בלעדינו זה עדיף מממשלה צרה. מבחינתי אין שום מגעים שהם לא רשמיים. אנחנו משחקים את המשחק עם קלפים פתוחים".

ביום שלמחרת חידד ליברמן ואמר: "המסקנה ברורה – יש אופציה אחת ויחידה, והיא ממשלת אחדות לאומית, ממשלה ליברלית רחבה. לא נצטרף לשום אופציה אחרת. חבל לבזבז את הזמן". בנוסף הביע ליברמן אכזבה מנאומו של בני גנץ אמש על כך שלא הודיע על כוונתו להקים ממשלת אחדות רחבה כפי שליברמן ציפה. הוא הוסיף כי אין אופציה לשבת בממשלת ימין צרה עם המפלגות החרדיות.

"מנדט לפה או לשם לא ישנה את התמונה, יש רק ברירה אחת – ממשלת אחדות לאומית", אמר ליברמן בצאתו מביתו ביישוב נוקדים, "לאף אחד אין 61 ממליצים לממשלה, לכן גם לא יהיו 61 ממליצים לפיזור הכנסת. אנחנו חוזרים ואומרים – תנאי סף של כניסה לממשלה זה לימודי ליבה במסגרת חינוך חרדי, אנחנו נתנה כל תמיכה ממשלתית במסגרת חינוך חרדי אך ורק עם כניסת לימודי ליבה", אמר ליברמן. הוא שב והבהיר כי מבחינתו יש אפשרות אחת ויחידה, "ממשלת אחדות לאומית, ממשלה ליברלית רחבה. לא נצטרף לשום אופציה אחרת. מבחינתנו לא קיימת שום אופציה. אנחנו לא נשב בטח ובטח לא בממשלה עם המפלגה הערבית או רשימה משותפת, זה אבסורד, לכן כולם צריכים להבין שחבל פשוט לבזבז את הזמן, לנסות להתדיין, להפעיל לחצים, צריך כמה שיותר מהר להתכנס למסלול אחד אפשרי".

השמחה: יהדות התורה

אם יש משהו שמאפיין את יהדות התורה, זה הצלחה מסחררת בפער אדיר בלהוציא את ציבור המצביעים לעצרות ערב הבחירות ובשונה משאר המפלגות, דווקא אחרי, אין חגיגות ניצחון, אלא כנס ניצחון. פרט לא חשוב להצלחה הגדולה של המפלגה, אבל בהחלט מסקרן. המפלגה לא חששה לעתידה בבחירות האחרונות, אבל כן עמדה בסיכון לאבד מנדט או שניים. אבל עבודת מטה חזקה שהביאה עוד ציבורים ועוד ציבורים, דווקא העניקה לה אלפי קולות חדשים ומיקמו אותה במקום בטוח שממנו אפשר רק לעלות בכמות המנדטים, אבל סכנת האופוזיציה, עדיין מאיימת על המפלגה כמו שמאיימת על האחות הגדולה – ש"ס.

יו"ר יהדות התורה ח"כ יעקב ליצמן בנאום הניצחון לפעילי המפלגה: "זכינו להישג אדיר ולעליה בקולות אבל אלו רק תוצאות מדגמים ונמתין להן. הוכחנו ציות לגדולי ישראל, עשינו קידוש השם אדיר ולא נוותר על עקרונותינו. ההישג שלנו הודות למועצת גדולי התורה, לאחדות הגדולה והשותפות עם קהילת הרב דוד חי הכהן מבת ים". עוד הוסיף כי, "שוחחנו עם ראש הממשלה נתניהו ונמליץ עליו. אנו לא נגד ממשלת אחדות אך זה לא יוכל לכלול את לפיד. לצערנו הבחירות הללו היו רוויות הסתה ושיסוי נגד החרדים והדת, אנו מקווים ומייחלים שהשיח הנורא הזה ייפסק לאלתר. ראיתי את הפעילים במשך היום ואת ההתלהבות ושמחים בתוצאות ונחכה לתוצאה הסופית שיכולה להשתנות כפי שהיה בפעם הקודמת. יהדות התורה תמשיך לדבוק בעמדותיה ותפעל למען הציבור בישראל וצביונה היהודי של המדינה באחדות ובכבוד". לאחר מכן נאם יו"ר 'דגל התורה' ויו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני שאמר בכנס המפלגה בפתח תקוה: לא היינו צריכים לחכות למדגם כדי לדעת שאנחנו נמצאים בין 8 ל9 מנדטים, ראינו את זה בכל הארץ. עשינו קידוש השם שאין כדוגמתו, השבנו מלחמה כנגד המסיתים ובתוצאות האמת שמגיעים אלינו,בכל מקום ומקום יש עליה של קולות ליהדות התורה". עוד הוסיף כי, "אנחנו לא מזגזגים כמו שיש אחד שנוהג לעשות כך, יום אחד הוא עם נתניהו ויום אחד עם גנץ, אמרנו ואני אומר את זה כעת שוב, אנחנו הולכים עם נתניהו והוא גם יקים בעזרת השם את הממשלה הבאה. גם יהדות התורה וגם שס הביאו הישג חסר תקדים – אנחנו על הגלגל. ההצלחה שלנו היא בגלל האחדות הנפלאה שיש בינינו במפלגה. תודה לכל הפעילים ולכל המתנדבים – קידשתם שם שמיים, היהדות החרדית ניצחה".

סגן השר מאיר פרוש אמר בכנס של יהדות התורה: "תודה לכל הפעילים שעבדו קשה, ראו את הלהט בשליחות רבותיהם. תודה לחוגי הציונות הדתית וחסידות חב"ד שהוכיחו נאמנות ועליה גדולה בריכוזים שלהם. אנחנו מחוייבים להם".

אם זאת, בכיר ב'יהדות התורה' העביר ביקורת חריפה במיוחד על ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמר כי, "ביבי לא סיפק את הסחורה, הקמפיין שלו היה גרוע. חשבנו שיוציא איזה שפן ביום הבחירות, הוא חשב שכבר זכה. ‏דרשנו ממנו לצאת לקמפיין נגד ליברמן שהדיר אותנו והוא לא עשה את זה. בקיצור, התנהלות שלומיאליות", צוטט הבכיר על ידי יניר קוזין ב'גלי צה"ל'.

יו"ר יהדות התורה וסגן השר יעקב ליצמן אמר בראיון ל'ווינט' כי, "אנחנו עם נתניהו עד הסוף. לא תהיה תזוזה של מילימטר בעניין לפיד. לא מפחדים מאופוזיציה". לדבריו, "לנו יש שמונה מנדטים וגם לש"ס שמונה. יש שישה-שבעה לימינה. יחד יש לנו קואליציה חזקה בנוסף לנתניהו".

יו"ר 'דגל התורה' ח"כ משה גפני אמר בראיון ל'חדשות 12' כי, "אם מישהו משועשע מזה שבני גנץ יהיה ראש ממשלה – שיבושם לו. אנחנו הולכים עם נתניהו והוא גם יקים את הממשלה הבאה". בראיון ל'גלי צה"ל' הוסיף כי, "אנחנו עומדים על עקרונותינו, לא נזחל לכל קואליציה רק כדי להיות בשלטון, יש לנו נאמנות לציבור המסורתי, להליכוד ולעומד בראשה נתניהו. ואם אנחנו נהיה באופוזיציה – נלמד אותם פרק בדמוקרטיה".

האכזבה: ימינה

מפלגת ימינה, הייתה אמורה להביא למעלה מעשרה מנדטים והמלאכית המושיעה, איילת שקד הייתה התקווה שזה יתממש. זה לא קרה. למעשה, המפלגה קיבלה שבעה מנדטים, אחרי שתיית קולות מצד נתניהו. כמו כן, במכתב ששלחה סיעת ימינה ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, הודיעו ראשי הסיעה על התפלגות לשתי סיעות – הבית היהודי-האיחוד הלאומי בראשות רפי פרץ והימין החדש בראשות נפתלי בנט. במהלך הזה חוזרות שתי המפלגות למצבן המקורי לפני האיחוד במערכת הבחירות השנייה של 2019. עם זאת, אומרים בסיעת ימינה הודיעו כי ינהלו את המשא ומתן הקואליציוני במשותף וכי ימליצו על נתניהו אצל הנשיא ראובן ריבלין. כמו כן, בליל הבחירות שוחח ראש הממשלה נתניהו עם שר החינוך לשעבר נפתלי בנט והשניים סיכמו על שיתוף פעולה. "נמשיך לעבוד יחד גם במו"מ הקואליציוני וגם אח"כ בכנסת, אמרה שקד. "זה אתגר גדול לימין להצליח להרכיב ממשלה אבל נעשה מה שצריך. זה לא בלתי אפשרי, אמרנו לביבי שנמליץ עליו" עם היוודע תוצאות המדגמים אמר שר החינוך רפי פרץ: "במבחן התוצאה החיבור עם איילת שקד לא הביא את התוצאה המיוחלת". גורמים בכירים בימינה פתחו במתקפה חריפה נגד היו"ר בראיון לוואלה: "איילת שקד מתעקשת להשאיר את הרשימה מאוחדת כדי לעמעם את הכישלון שלה ולהישאר יו"ר של רשימה בינונית ולא רשימונת קטנטנה של הימין החדש".

העבודה חצתה את הגשר

יו"ר מפלגת 'העבודה-גשר', ח" כ עמיר פרץ אמר באירוע לפעילי המפלגה: "אני רוצה לפנות מכאן לראש הממשלה בנימין נתניהו, אני יודע שאתה אדם עסוק, יש לך עיסוקים רבים, את הטלפון אלינו אל העבודה גשר תחסוך מעצמך. אני כבר הייתי שר ביטחון, סגן ראש ממשלה, יו"ר ההסתדרות. אני לא מחפש תפקיד. שאיש לא ינסה לפתות אותי. אין לכם במה. אמרנו. התחייבנו. נקיים. לא נשב עם נתניהו". "אמש שוחחתי עם יו"ר כחול לבן בני גנץ, בימים הקרובים אנחנו ניפגש", אמר פרץ והוסיף כי, "אנחנו לא ניתן להדיר אף אוכלוסייה ואף מפלגה מהסיכוי לעשות שינוי היסטורי בישראל. אומר זאת חד וברור: גם הרשימה הערבית המשותפת צריכה להיות מוזמנת אל שולחן המו"מ. ישראל צריכה עכשיו ריפוי מנתניהו ואין ריפוי ואהבת חינם עם חרמות וקיטוב חינם, כפי שאסור להחרים את איימן עודה, אסור להחרים את החרדים ואת נציגיהם בכנסת". פרץ אמר עוד לפעילים כי, "נבחרתי לתפקיד יו"ר מפלגת העבודה בכדי לחרוש מחדש את התלם הארוך של תנועת העבודה המתחדשת, ואני אומר לכם – שיהיה ברור, אני כאן בכדי להישאר. היום, חודשיים אחרי שנבחרתי ולאחר שחיברנו לתנועת העבודה את תנועת גשר עם אורלי לוי אבקסיס, אנחנו יכולים לומר בשם למעלה מ-220,000 בוחרים שנתנו בנו את אמונם, שתנועת העבודה, מפלגת העבודה – גשר, חיה, נושמת, מחוברת אידאולוגית והיא כאן בכדי להישאר".

ההישג: הרשימה המשותפת

מפלגת הרשימה המשותפת הצליחו להגיע להישג מכובד ביותר והפכו להיות הרשימה השלישית בגודלה בכנסת אחרי הליכוד. לא מדובר רק בהצלחה טכנית, אלא גם אחרי קמפיין קשה מצד נתניהו וחוק המצלמות, נרשם זינוק בשיעור המצביעים בקרב המגזר הערבי – כאשר 63% מבעלי זכות הבחירה מימשו את זכותם בקלפי, לעומת 49% בלבד באפריל. העלייה בשיעור המצביעים סייעה בעיקר למפלגתו של עודה, שכאמור תהיה ככל הנראה המפלגה השלישית בגודלה בכנסת. במקרה של ממשלת אחדות, עודה יהיה יו"ר האופוזיציה.

יו"ר הרשימה המשותפת, איימן עודה, התייחס לתוצאות המדגמים שבהן מפלגתו היא השלישית בגודלה: "קפצנו במספר המנדטים ויש אופציה גדולה מאוד שאנחנו הסיעה הגדולה באופוזיציה – זו עמדה חשובה שיכולה להציב אלטרנטיבה ברמת התודעה ובהישגים לציבור שלנו".

עודה הוסיף כי הוא לא חושב שגנץ ירצה שנהיה גוש חוסם. לדבריו, "אנחנו רוצים שלום ושוויון – ונתמוך רק במי שרוצה לקדם שלום על בסיס שתי מדינות". יו"ר הרשימה המשותפת ציין כי "אנחנו רוצים להשפיע ולממש את העקרונות שלנו".

13 תגובות
 1. בני גנץ ויאיר ולפיד וכל השמאל חכו חכו עכשיו טוב לכם אבל אחרי המוות אתם תראו, כל הרבנים אומרים את זה, אמן תלכן לעזאזל.

 2. רק שיהיה טוב וממשלה של כולם חרדים ערבים דתיים הדרוזיים בדואים כולם שווים

 3. כחול לבן והרשימה המשותפת ביחד ולא צריכים אף אחד!
  בהצלחה בהרכבת הממשלה.

 4. כמו שהערבים לא ישבו עם גנץ לממשלה גם כל אנשי הימין אין לו ממשלה נקודה
  אף אחד לא צריך לפתוח רגליים בשבילו

 5. שייש בכלל עולם הבא..הכל שקריםםם כדי שיהיה קל לרשעים לקחת הכל מהטובים

 6. אם היו מנצחים היה להם שלטון
  מה גם שלא ייתכן שאין לביבי חצי מנדט מינימום מהחיילים
  שיבדקו טוב

 7. מה?? נראה לך הגיוני לשפוט אנשים ולפסוק מה יקרה להם אחרי המוות? בוא נשאיר את ההחלטות האלה לקדוש ברוך הוא ונתמקד בעצמנו

 8. לכו אוכלי חינם זה תם גנץ מלך ישראל ביבי הביתה

 9. יש ממשלה גאנץ לפיד יעלון אשכנזי ובלד וכמובן עוד חלק מהרשימה המשותפת מה תעשה מרגאנץ בהיותם ראש ממשלה בתמיכת הרשימה המשותפת ואתה הרי הבטחת שתחסל את בעיית החמס בעזה בחיית גאנץ איך בדיוק עם שר הבטחון שלך מר עודה במפלגת בלאד

 10. ליברמן יהיה מוכן להניח תפילין על יד שמאל אבל רק אם יד ימין תחזיק בסטיק לבן עסיסי.

 11. ליברמן זה ימין.

 12. הלוואי ותהיה מדינה בלי מפלגות חרדיות.
  שהדתיים ילכו לעבוד
  שיתגיסו לצבא או לבתי חולעם והתי סוהר שיתרמו לחברה.

 13. הליכוד מושחת ,איילת.שקד שונאת את ביבי,רוצה להמליץ עליו ,מתוך אינטרסנטיות,ביבי שטן,שקד שטן,מתאים להם לשבת.ביחד

השארת תגובה