השקרים של לפיד במערכת הבחירות

במערכת בחירות הפוליטיקאים לא נוהגים לדייק בלשון המעטה. קבלו הצצה לכמה מאי הדיוקים הגדולים של בחירות ספטמבר 2019, שחלקם מן הסתם ייכנסו לארכיון הפוליטי ויישלפו בשעת הצורך

יאיר לפיד
יאיר לפיד
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

מכיוון שפוליטיקאי אינו מאמין למה שהוא אומר, הוא נדהם תמיד כשאחרים מאמינים לו", כך אומר הציטוט הישן והטוב של נשיא צרפת לשעבר שארל דה גול. אצל פוליטיקאים, כל האמצעים כשרים בשביל להביא אותנו המצביעים אל הקלפי, או ללכלך על היריב, ליצור תודעה שאיננה נכונה. הפוליטיקאים בישראל לא בוחלים מן הטקטיקה הבזויה ומספרים לנו סיפורים שפשוט לא היו. אתר "המשרוקית" לקח על עצמו פרויקט לאתר את אותם מקרי 'פייק ניוז' ולהגיש אותם לציבור. באמצעותם ובאמצעות חיפוש ואיתור ארוך שלנו, אנו מביאים לכם רשימת אמירות שלא היו, אבל עדיין הוצגו כעובדות.

תמונה אחת שווה אלף שקרים

במערכת הבחירות האחרונה מספר פעמים, לקחו תמונה והדביקו ב'פוטושופ' לצורכי קמפיין דמות של מועמד כזה או אחר. כך למשל בסרטון של הליכוד, אפשר לראות את אביגדור ליברמן, עומד בצמוד לאיימן עודה והקריין אומר כי איימן עודה וליברמן עומדים ללכת להמליץ על גנץ לראשות הממשלה. אולם, זה פייק מוחלט. בתמונה המקורית, אפשר לראות את אריה דרעי עומד שם במקום איימן עודה. אבל בליכוד לא מצאו תמונה של שניהם יחד, כי הם פשוט לא היו ביחד וליברמן מחרים תקופה ארוכה את איימן עודה, אבל ליברמן ודרעי, פעם היו חברים וזה המקור של התמונה… הרושם של הצופה, כאילו איימן עודה וליברמן עומדים ומדברים וכך יכול היה הצופה לטעות ולחשוב שהם מסכמים ביניהם בנושא.

והנה עוד דוגמא דומה, הפעם של קמפיין של מפלגת המחנה הדמוקרטי: בסרטון של המחנה הדמוקרטי אפשר לראות את יו"ר גשר אורלי לוי עומדת לצד ראש הממשלה נתניהו כשהוא מחויך. הקריין ברקע אומר "כשאתה מצביע לעבודה-גשר, אתה מצביע לאצבע ה-61 של נתניהו". הרושם של הצופה, כאילו אורלי לוי ונתניהו עומדים בקשרים טובים וביום אחרי הבחירות, הם יבגדו וילכו אל נתניהו ויתנו לו להרכיב ממשלה.  התמונה הזאת היא פייק. מי שעומד במקום נתניהו בתמונה המקורית הוא אביה, דוד לוי. אבל במחנה הדמוקרטי לא מצאו תמונה כזו, אז למה להחליף רעיון לקמפיין טוב אם רק צריך גרפיקאי טוב?

 דבר בשם אומרו

במערכת הבחירות האחרונה, כמה פוליטיקאים משמאל, ימין, מנהיגים ורואים עצמם מנהיגים, אמרו דברים שכאילו נאמרו על ידי דובר כזה או אחר, אולם הם מעולם לא נאמרו. למשל, נתניהו, ראש הממשלה אמר בנאום לפני הבחירות כי "רודן חמינאי (מנהיג איראן) אמר, שהוא מעדיף את גנץ ולפיד עלי". אבל אין שום תיעוד, מכתב או כל הוכחה אחרת שאמירה כזו נאמרה מתי שהוא. הרושם של המאזין לדבריו, שאם האויב הכי גדול של ישראל רוצה את גנץ, אנחנו חייבים לעשות בדיוק הפוך מרצון האויב.

אבל נתניהו הוא לא היחיד שממציא אמירות. בראיון לתוכנית בגל"צ תקף לפיד את ביבי על מספר דברים כאלה ואחרים ובין השאר אמר כי ביבי לא רוצה שנדבר על כך שהוא "מינה שר חינוך (רפי פרץ) שחושב שכל החילוניים רשעים". האמירה ש"כל החילוניים רשעים", במקור שייכת בכלל למישהו אחר מהציונות הדתית וגם היא הוצאה מהקשרה לגבי אותו האיש. פרץ מעולם לא אמר את זה. ללפיד באותו הראיון ניתנה ההזדמנות להתנצל על היוחס המפוקפק הזה שהוא לא פחות מסילוף עמדותיו של פרץ. אבל לפיד לא ראה צורך להתנצל ואמר: "אני לא מתנצל בפניו, רפי פרץ אינו יכול להיות שר החינוך של ישראל". המראיין הקשה עליו ואמר לו כי רפי פרץ לא אמר את זה ואילו לפיד חזר על הדברים.

כן, זה בדיוק הפרד ומשול. ניתן לציבור לחשוב שהאיש הזה והזה הוא קיצוני או שהאויב תומך בו ואנחנו נשיג את המשילות על ידי הבוחר המבולבל. אולם על פי תוצאות הבחירות זה הפרד ומשול ברוטציה – אולי.

משקר במספרים

חה"כ אביגדור ליברמן חצה הרבה קווים במערכת הבחירות, בשביל לקבל את המיוחל מבחינתו: לשון מאוזניים, אבל גם דבר אחד שהוא חציית קו מעבר לקווים שהוא חצה. הוא טען בשקר גס: "במאה שערים אחוז האצבעה היה 120% לפחות. כלומר אצל חרדים תמיד ביום הבחירות יש תופעה מוזרה של תחיית המתים". עם הבדיחה הלא ממש מצחיקה הזאת הוא הסתובב מכינוס לכינוס ומחוג בית לחוג בית ומראיון לראיון. האמת היא כי במאה שערים יש סך הכל 35% אחוזי אצבעה וגם מתוכם כ-50% רק מצביעים למפלגות החרדיות. מאה שערים ידועה כמחוז של אחינו העדה החרדית ועוד חסידיות נוספות שלהשקפתם אסור להשתתף בבחירות. כך שהבדיחה של לפיד, גם לא מצחיקה, גם אנטישמית וגם טענה לא מקצועית. על שלושה דברים, כבר קשה לסלוח

נתון לא נכון

עם הגשת רשימות המועמדים לכנסת ה-22 התברר שלמרות המגעים שנערכו, מפלגת זהות בראשות משה פייגלין לא צורפה לאיחוד בין מפלגות הימין האחרות – הימין החדש בראשות איילת שקד והבית היהודי בראשות רפי פרץ. בתכנית נכון להבוקר בגלי צה"ל נשאל פייגלין מדוע מפלגתו נותרה מחוץ לרשימה. פייגלין השיב: "ידינו הושטה כבר לפני חודש וחצי לימין החדש על מנת לייצר חיבור קוהרנטי כפי שצריך. אבל למרות שאני באופן אישי הבאתי כמעט פי שתיים קולות ממה שהביאו איילת ונפתלי שרצו יחדיו – אני רצתי בעצמי והבאתי מספר דומה – החליטה איילת משום מה כלל לא לפנות אלי". והבדיקה הזאת על פי המשרוקית, איננה נכונה. הימין החדש של שקד ובנט קיבלה כעשרים אלף קולות יותר מזהות של פייגלין. בחישוב היפותטי, הקולות שניתנו לימין החדש היו שווים 4.13 מנדטים, ואלה שניתנו לזהות היו שווים 3.59 מנדטים

ביטול מענקים

בראיון לתוכנית "בוקר טוב ישראל" בגלי צה"ל התייחס יאיר לפיד למצבה של מערכת הבריאות. "מישהו לא יודע שמערכת הבריאות נמצאת במשבר?", שאל לפיד, והוסיף: "המשבר ברור כבר שלוש או ארבע שנים, והממשלה הזאת לא עשתה כלום כי הם לא עובדים בזה". בהמשך הצביע לפיד על הפערים בתוחלת החיים הממוצעת בין המרכז לפריפריה, וציין: "אני בזמנו כשר אוצר נתתי מענקים למתמחים שעובדים בפריפריה, כדי שהם ישפרו את המצב שם. הם ביטלו את המענקים האלה כי הם צריכים את הכסף למפלגות ולפוליטיקאים ולסקטורים וכל אחד לחבר'ה שיושבים אצלו ליד הצלחת". האמירה הזאת, איננה נכונה ברובה. תוכנית התמריצים שנועדה בין השאר למתמחים בפריפריה נולדה ב-2011, בהסכם קיבוצי עם ההסתדרות הרפואית, כששר האוצר היה יובל שטייניץ. בשל ההיענות הגבוהה אזל הסכום המובטח כבר ב-2014, כשלפיד כיהן בתפקיד. כדי להמשיך בתוכנית הוחלט להקצות לה סכומים מיוחדים מתקציב משרדי האוצר והבריאות, ואלה התחדשו מדי שנה, גם כאשר משה כחלון החליף את לפיד באוצר. כיוון שהמענקים לא היו כפופים עוד להסכם המקורי, התנאים לקבלתם השתנו מעת לעת, ולפעמים הוסטו ממתמחים בפריפריה למגזרים נחוצים אחרים. חלוקתם פסקה בין ינואר לספטמבר 2018, אבל התחדשה לאחר מכן.

מי הכי דמוקרטי?

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי התראיינה בתכנית הבוקר של קשת והשוותה בין ראש הממשלה נתניהו והליכוד לבין בני גנץ ואהוד ברק ומפלגותיהם. חוטובלי אמרה: "האנשים שמתחרים היום בליכוד – אהוד ברק, בני גנץ – הם קוראים לעצמם 'מפלגה דמוקרטית'. איזה ביזיון זה להעלות את שם הדמוקרטיה לשווא. הם מנהלים מפלגות שהן שלטון יחיד, מפלגות דיקטטורה. אנחנו המפלגה היחידה שנותרה דמוקרטית במפה הפוליטית בישראל. אני חושבת שצריך לכבד את הבחירה הדמוקרטית של אנשי הליכוד, לכבד את ההישגים, לחזק את שלטון הליכוד, מי שרוצה שלטון ימין בישראל". האמירה הזאת איננה נכונה. הליכוד היא אחת משלוש מפלגות בכנסת הנוכחית שקיימו בחירות ליו"ר ולרשימה בקרב כל חבריהן, ואחת משש רשימות שקיימו הליך דמוקרטי לבחירת ראשיהן ומועמדיהן. שתי המפלגות שמציינות חוטובלי מוקדם יותר, כחול לבן ומפלגתו של אהוד ברק, לא מקיימות הליכים דמוקרטיים לבחירת ראשיהן ונציגיהן בכנסת. מכיוון שבבחירות האחרונות לראשות הליכוד לא התמודד אף אחד מול נתניהו מדד הדמוקרטיה הפנים מפלגתית של המכון הישראלי לדמוקרטיה הציב את המפלגה במקום החמישי

11 תגובות
 1. לא מתפלא. נוכל נשאר נוכל ולפיד וליברמן הם אבי אבות הנוכלים.

 2. לפיד שקרן מושחת מופרע מסית
  אתה אפס מאופס
  היישר למכלאה

 3. פייגלין צדק, הוא לבד שווה כמו בנט ושקד ביחד.

 4. מספר "ערביי ישראל"(האמת שהם סונים כמו דעאש,אבל אל תגלו לאף אחד)
  הוא כ14.5% מכלל האוכלוסיה,ולא כמו השקר שמספרים לנו,20%.
  20% הם כלל המיעוטים,זאת האמת.
  משמע
  קרוב ל90% "ערביי ישראל" (סונים כבר אמרנו)
  בחרו ברשימה המוסלמית.
  שאלה אם כן
  מאין מסיקים אחיינו היהודים שרוב הסונים רוצים דו קיום?
  השב

 5. אבל שקרניהו ומישפחתו מלאכים רק דוברי אמת ותורה הלוואי שישאר ותסבלו עו מאותו דבר

 6. מתבייש ביאיר ועוד יותר במי שבחר באפסססס הזה

 7. איפה הייתם עם הכתבה הזו לפני הבחירות ?

 8. ביבי אדם מושחת ובושה לעם ישראל

 9. לפיד איש קטן אבל עשיר גדול! אני מציע לו להפסיק את השנאה . כדי שקצת יזכך את נשמתו האפלה והמתועבת

 10. תעיפו את ליצן החצר לעזאזל לפיד כל העם לא סובל אותך ו מיסתלבט עלייך שחרר ימעפן.

 11. טעות בידך. נתניהו לא המציא.
  יש הקלטה מהרדיו האירני בה מנהיג אירני אמר שהם מעדיפים את גנץ.
  הליכוד הכניס את ההקלטה לתשדיר בחירות של הליכוד .
  לא המצאה בכלל.

השארת תגובה