אין הכרעה – ההערכה: ממשלת אחדות

ע"פ תוצאות האמת בקלפיות המדגם: המפלגות החרדיות התחזקו: שס גדלה ל-9 מנדטים, יהדות התורה שמרה על כוחה עם 8 מנדטים • הליכוד וכחול לבן קיבלו ככל הנראה 32 מנדטים • ישראל ביתנו הייתה ותישאר לשון המאזניים

מטה שס
מטה שס
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

רגע אחרי סגירת הקלפיות ועם קבלת תוצאות המדגמים הראשונים, המערכת הפוליטית ניצבה בפני פלונטר: ראש הממשלה בנימין נתניהו לא הצליח להשיג יתרון משמעותי על יריביו ב'כחול לבן', ליברמן זינק בשלשה מנדטים, והרשימה המשותפת מציגה הישג מרשים.

על פי מרבית המדגמים – הנכונים למועד סגירת הגיליון – 'כחול לבן' בראשות גנץ ולפיד ו'הליכוד' בראשות בנימין נתניהו רושמות תיקו עם יתרון אפשרי ל'כחול לבן', כששתי המפלגות הגדולות עומדות על 32 מנדטים. 'הרשימה המשותפת' עולה ל-13-15 מנדטים והופכת לסיעה השלישית בגודלה.

'ישראל ביתנו' מסיימת את סבב ב' של הבחירות עם 8 מנדטים, עלייה של 3 מנדטים. 'המחנה הדמוקרטי' ו'העבודה' עומדות על כ-6 מנדטים כל אחת, ואילו מפלגת הציונות הדתית 'ימינה' מסיימת את המערכה באכזבה גדולה: בין 6-8 מנדטים בלבד, תלוי לפי איזה מדגם.

המפלגות החרדיות רושמות הישג נאה, כשלכל הפחות שימרו את כוחן ואף הגבירו. 'יהדות התורה' עומדת על 7-8 מנדטים, ש"ס ככל הנראה תגביר את כוחה במנדט ותעלה ל-9 מושבים בכנסת ה-22.

בניגוד לתחזיות, אחוז ההצבעה בבחירות עלה על הבחירות הקודמות שהתנהלו אך לפני 5 חודשים, ועמד על 69.4%. ברקע עליית אחוז ההצבעה ומשתה המנדטים המתוכנן של 'הליכוד', ההצלחה של המפלגות החרדיות לשמור על כוחן וככל הנראה אף להגבירו – מהווה הישג מרשים.

על פי המסתמן, גוש השמאל-מרכז נהנה מיתרון של כ-3 מנדטים, על פני גוש הימין-חרדים. ההיתכנות להרכבת ממשלה ואי הליכה לבחירות חוזרות – תלויה במידה רבה בידיו של אביגדור ליברמן או בבריתות חדשות והיפרדות לפחות של אחת המפלגות מהבטחת הבחירות שלא לשבת בקואליציה עם אי מי.

במפלגות החרדיות לא נתנו לתוצאות הטובות בקלפי להשרות עליהם אווירה חגיגית. אחרי שהצהירו נאמנות מוחלטת לנתניהו, הסיטואציה הפוליטית לא מאירה להם פנים, והחשש מפני ממשלת אחדות חילונית נראה מוחשי מאי פעם.

לקראת חצות ליל, הגיע יו"ר ש"ס השר אריה דרעי לאולם ירושלמי ובפני מאות פעילים נרגשים בירך על ההצלחה. דרעי ציין כי אחרי שהספידו את ש"ס כה רבות, הויא הוכיחה כי היא עומדת בזכות עצמה, חזקה, מאוחדת ומלוכדת מאי פעם. את חששו מפני הבאות ביטא דרעי כשהגיב לקריאות מהקהל 'ביבי צריך אריה חזק': "עכשיו אריה צריך ביבי חזק…", אמר.

ח"כי 'יהדות התורה' הגיעו בזה אחר זה לאולם 'אודל' בפתח תקווה, שם נשאו נאומי ניצחון, לצד הצהרת נאמנות מוחלטת לנתניהו.

"עשינו קידוש השם שאין כדוגמתו, השבנו מלחמה כנגד המסיתים ובתוצאות האמת שמגיעים אלינו, בכל מקום ומקום יש עליה של קולות ליהדות התורה", אמר ח"כ משה גפני. "אנחנו לא מזגזגים כמו שיש אחד שנוהג לעשות כך, יום אחד הוא עם נתניהו ויום אחד עם גנץ, אמרנו ואני אומר את זה כעת שוב, אנחנו הולכים עם נתניהו והוא גם יקים בעזרת השם את הממשלה הבאה".

עוד הוסיף גפני: "גם יהדות התורה וגם ש"ס הביאו הישג חסר תקדים – אנחנו על הגלגל. ההצלחה שלנו היא בגלל האחדות הנפלאה שיש בינינו במפלגה. תודה לכל הפעילים ולכל המתנדבים – קידשתם שם שמיים, היהדות החרדית ניצחה".

סגן השר יעקב ליצמן אמר בנאומו: "זכינו להישג אדיר ולעליה בקולות אבל אלו רק תוצאות מדגמים ונמתין להן. הוכחנו ציות לגדולי ישראל, עשינו קידוש השם אדיר ולא נוותר על עקרונותינו".

ליצמן ציין את המשמעת לגדולי ישראל, את האחדות וגם את השותפות עם קהילת הרב דוד חי הכהן מהציונות הדתית, שתמך ברשימה.

לדבריו, יהדות התורה אינה שוללת ממשלת אחדות, אך "זה לא יוכל לכלול את לפיד. לצערנו הבחירות הללו היו רוויות הסתה ושיסוי נגד החרדים והדת, אנו מקווים ומייחלים שהשיח הנורא הזה ייפסק לאלתר. ראיתי את הפעילים במשך היום ואת ההתלהבות ושמחים בתוצאות ונחכה לתוצאה הסופית שיכולה להשתנות כפי שהיה בפעם הקודמת. יהדות התורה תמשיך לדבוק בעמדותיה ותפעל למען הציבור בישראל וצביונה היהודי של המדינה באחדות ובכבוד".

ח"כ אורי מקלב אמר בכנס הניצחון: "עברנו מערכת של השמצות שצריכה להיפסק ואף על פי כן הצלחנו והגדלנו את כוחנו בעיקר במקומות שהרבו בהסתה שם רואים את התשובה האמיתית. אנחנו עדיין לא יצאנו מכלל סכנה נעשה הכל להמשיך לדאוג ללימוד התורה שנצליח לחנך את הילדים שלנו בדרכנו. ראינו כמה האהדה יש לנו בציבור המסורתי ואנחנו מחויבים להם נעשה הכל שהציבור החרד לדבר ה' יוכל להמשיך לחיות בדרכו בארץ הזו".

פיצול טכני ב'ימינה'

במפלגת 'ימינה', לא המתינו לתוצאות הסופיות, ושעה קלה לאחר פרסום המדגמים, החלו בהליך היפרדות פנימי, שחושף תככים ומזימות, ובעיקר חיפוש אשמים לתוצאה העגומה בקלפי.

על פי בקשה שהוגשה, הסיעה תתפצל לשתיים: האיחוד הלאומי-הבית היהודי, והימין החדש של בנט ושקד. המלך הותנע בעיקר על ידי בנט, למורת רוחה של שקד.

בכחול לבן נזהרו עם נאומי ניצחון אבל רביעיית ההנהגה עלתה לנאום בעיקר כדי להודות לפעילים. "מהערב הזה מתחיל המסע לתיקון החברה הישראלית", הבטיח גנץ לפעילים וציין כי נתניהו נכשל במשימתו וכחול לבן עמדה במשימה.

השארת תגובה