למכירה: דירה מרווחת על הירח

משרד פרסום החליט למתוח את תושבי כדור הארץ הסובלים ממצוקת דיור קשה והציע דירות מפוארות למכירה תוך הבטחה מפורשת: האכלוס בשנת 2022 • אז איך באמת מתכננת נאס"א להקים מבני מגורים

דירה על הירח
דירה על הירח
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

אם אתם חושבים שלפרסם אודות קבוצת רכישה לקניית דירות שלושה חדרים על הירח, זה דבר מופרך, והכרזה על כך לא תמשוך התעניינות קולקטיבית סביב הנושא הזה, אתם כנראה לא עובדים במשרד פרסום. לפני שנים אחדות התפרסם קמפיין ברשת המקוונת ועיקרו הצעה שקשה מאוד לסרב לה: התיישבות ישראלית בצפון הירח. על פי הפרסום, דירת שלושה חדרים עם חלון המשקיף לכדור הארץ תעלה החל מ-600 אלף שקל בלבד.

פרויקט המגורים בשם 'ישראמון' עורר הדים נרחבים. "ישראמון הוא לא עוד פרויקט חדש, הוא פרויקט חדשני", נכתב. "המיזם הינו שיתוף פעולה ייחודי בין מספר אנשי עסקים יהודים מרחבי העולם אשר חברו יחד במטרה להקים את קבוצת הרכישה הראשונה לקניית דירות בפרויקט מגורים ראשון מסוגו אשר יבנה על אדמת הירח.

"לאחר שאלפי אנשים בעולם כבר רכשו אדמות על הירח וחברת 'הילטון אינטרנשיונל' בונה את המלון החללי הראשון, מיזם ישראמון לוקח את תחום המגורים אל העתיד ומציע לישראלים להיות הראשונים לעבור לסטנדרט מגורים מעולם אחר.

"לאחר שנרכשה הקרקע ואושרו תוכניות הבנייה, קבוצת הרכישה נפתחת גם לקהל הרחב. אז במקום לגור על הקרקע ולשלם מחיר בשמיים, בואו לגור בשמיים ולשלם מחיר על הקרקע.

"אנחנו מזמנים אתכם להשאיר פרטים ולהיות בין הראשונים לקבל חבילת מידע מפורטת והזמנה ליום מכירות מיוחד אשר יתקיים בתאריך ה-30.7.2012".

בנוסף להקדמה ולתיאור הפרויקט, המפרסמים הבטיחו שהאכלוס הצפוי לשלב א' של המיזם יתרחש בשנת 2022, כאשר עד אז יהיו זמינים כל השירותים הדרושים לסביבת מגורים מושלמת: בריכות שחייה, חדרי כושר, מסעדות, שירותי כביסה וגיהוץ, חניונים, חנויות, סופרמרקטים ועוד. מגוון מקומות עבודה יוקמו בסמוך לבתי התושבים על הירח, ובאמצעות 'משרד וירטואלי' שיהיה זמין בכל יחידת דיור חדשה ניתן יהיה לעבוד מהבית.

בתי כנסת? ישיבות? תלמודי תורה? קהל היעד, ככל הנראה, לא חרדי. בסופו של דבר, אם שאלתם, נחשף כי הקמפיין נועד לקידום אתר לוחות של יד שנייה ברשת המקוונת.

צעד קטן לאדם

כף רגלו של אדם לא דרכה על קרקע הירח מאז משימת אפולו ב-17 בדצמבר 1972, ומאז בוטלו עוד שלוש טיסות נוספות של אפולו, אף שכבר נבנו החלליות בעבורן.

הפעם, מסתבר, החזרה לירח תהיה ככל הנראה בלתי נמנעת. כמו תמיד, הסיבה האמתית להנעת מהלכים גדולים מן הסוג הזה היא התחרות. בשנים האחרונות החלה להיווצר תחרות מצד מדינות אסיה, סין ואפילו הודו, שמאותתות כי בכוונתן לשגר בני אדם לירח.

כדי להבדיל במשהו את המסעות לירח במאה ה-21 מאלו של השנים 1972-1969, נראה שהפעם יהיה מדובר במשימות הרבה יותר ארוכות. לפיכך נאס"א מפתחת דור חדש של ציוד שיענה על הצרכים של המשימה החדשה: רובוטים תבוניים שיסייעו לאסטרונאוטים וייטלו מהם מקצת מן המשימות השגרתיות או המסוכנות, רכבי ירח בגודל של משאית (לעומת הג'יפים הקטנים של מבצעי אפולו האחרונים) שגם יכילו תא נוסעים מדוחס, בתי מגורים מתנפחים ועוד.

על פי הפרסום בכתב העת 'הידען', לפי התחזית הנוכחית, יחל מבצע בין-לאומי לשיגור קבוצות בודדות, אחת בכל פעם, של ארבעה אנשי צוות שיטוסו לירח לביקור של שבוע עד אשר יחידות אספקת הכוח, רכבי השטח ורבעי המגורים יהיו מבצעיים. מנקודה זו תוארך המשימה לשבועיים, לאחר מכן לחודשיים ובסופו של דבר ל-180 יום.

במהלך העשור הראשון של יישוב הירח ילמדו נוסעי החלל את הטכניקות והכישורים הנדרשים בסופו של דבר למסע אל המאדים. ספינת אספקה תגיע אליהם מכדור הארץ פעם בשלושה עד ארבעה חודשים. במשלחות הראשונות נמצא בעיקר גיאולוגים אך גם מומחים לבנייה.

בניגוד לאסטרונאוטים של אפולו שישנו בחלליות שלהם, יצטרכו הדיירים החדשים לבנות על הירח בתים שיספקו להם הגנה כפי שאף בית על פני כדור הארץ לא מספק. ראשית, על הירח אין אוויר, והטמפרטורה משתנה מסביבות מינוס 200 מעלות צלזיוס בשעות החשכה הארוכות, ועד לסביבות 120 מעלות מעל האפס בשיא היום. כמו כן עליהם להיזהר ממיקרו-מטאוריטים הנושרים כל העת על קרקע הירח. היעדר אטמוספרה משמעותו גם שלא יהיה מה שיגן עליהם מפני הקרינה המזיקה של השמש.

לפיכך, המשימה של תכנון מגורים על הירח נשמעת קשה ומסובכת. המבנה חייב להכיל אוויר דחוס, כך שהאסטרונאוטים יוכלו להסתובב בתוכו בחופשיות ולנשום אוויר, ושהמבנה לא יתפוצץ או ידלוף. מתקן המגורים יהיה חייב להיות מקורר במהלך היום הירחי ומחומם במהלך הלילה הירחי. הוא יהיה חייב להכיל מערכת למִחזור המים, מערכת לייצור חשמל ואמצעים לאחסון מזון ולהכנתו.

מחנה סואן בלב הירח

החומרים לבניית מתקן מגורים על הירח יצטרכו להיות קלים מכיוון שיהיה צורך לשגר אותם מכדור הארץ באמצעות משגרים, וכל קילוגרם קובע. החומרים שעל פני הירח לא יוכלו לעזור, לפחות לא בתחילת הדרך. יידרש גם כי המבנים יגיעו לירח בחלקים ויהיו מורכבים באמצעות רובוטים או בידי האסטרונאוטים הראשונים שיגיעו. לפיכך צריך לתכנן אותם כך שיהיה אפשר לחבר אותם בקלות, מכיוון שהאנשים הללו יצטרכו לבצע את משימת ההקמה כשהם עוטים חליפות חלל.

מדובר באתגר עצום עבור נאס"א ושותפיה למסעי התגליות העתידיים, במיוחד כעת כאשר נאס"א הכריזה על כוונתה לבנות מוצב על פני השטח של הירח – מחנה שיהפוך סואן כאשר המבקרים יגיעו אליו, אך שיהיה אפשר גם לנטוש אותו לתקופות ארוכות בלי שייגרם לו נזק בלתי הפיך.

הצעד הראשון בהפיכת המוצב הירחי למציאות נעשה עכשיו, כאשר מתכננים מרכזים את מאמציהם לקבוע מה יידרש לבני האדם כדי לחיות בבטחה על הירח וכן כדי לבצע עבודות מועילות.

כל מבנה המתוכנן לקום על הירח יצטרך מינעל אוויר. מינעל האוויר הוא חדר קטן המקשר בין הדלת ובין הסביבה החיצונית. שתי הדלתות חייבות להיות סגורות היטב כדי שלא תדלוף ולו טיפת אוויר אחת.

לפני שהאסטרונאוטים יפתחו את הדלת החיצונית כדי להיכנס, הם יהיו חייבים לסגור את הדלת הפנימית. האסטרונאוטים ייכנסו למינעל האוויר ויסגרו את הדלת החיצונית. לאחר מכן יישאב האוויר וימלא את החדר. רק אז יוכלו אנשי הצוות לפתוח את הדלת הפנימית ולהיכנס לאזור המגורים.

כאשר ירצו לעזוב את מתקן המגורים, הם יוכלו להיכנס, בחליפות חלל כמובן, לתוך החדר כאשר הדלת החיצונית נעולה. הדלת הפנימית תינעל ואז יישאב האוויר מתוך מינעל האוויר, כך שהם יישארו בתוך ריק דומה לזה שבחוץ, אז יפתחו האסטרונאוטים את הדלת החיצונית וייצאו החוצה. שם, כך נדמה, הם יפגשו את שליח חב"ד המקומי שיחכה להם בסבר פנים יפות.

השארת תגובה