סיור עולמי: בתי פרלמנט מרשימים שלא הכרתם

איפה צועדים המחוקקים על שטיח אדום באורך 4 ק"מ? על איזה מבנה עבדו במשך כמעט 20 שנה? ואיפה נמצא התורן הכי גבוה בעולם? סיור בתמונות בבתי פרלמנט מעוצבים ומיוחדים בעולם

משכן הכנסת מואר בכחול, צילום: דוברות הכנסת – נועם ריבקין-פנטון
משכן הכנסת מואר בכחול, צילום: דוברות הכנסת – נועם ריבקין-פנטון

הכי מוזר: בית הנבחרים הברזילאי בברזיליה

הוקם בשנת: 1964

שווה ביקור: המתחם, שגודלו 150 אלף מ"ר, מחולק ל-3 מבנים עיקריים. במרכזו עומדים צמד בניינים בהם נמצאים משרדי הפרלמנט: משמאל בניין הסנאט הקמור ומימין בניין לשכת הסגנים הקעור. בניסיון לשלב מודרניות עם היסטוריה תרבותית, ניסה האדריכל לתאר כאן את הגישה העממית והחופשית שבה נוקטים חברי הלשכה, לעומת הגישה השמרנית והסגורה יותר של חברי הסנאט. אם זה לא מספיק לכם, אז תוכלו כאן גם לטעום ממיטב יצירותיהם של אמנים ברזילאים חשובים, בהם פסלים, ציורים, תמונות וגם דגם מוקטן של הסנאט הברזילאי הישן, בזמנים בהם העיר ריו דה ז'נרו הייתה הבירה. מעניין.

הנה משהו שלא ידעתם: בגלל שזוג הבניינים במרכז המתחם הם הגבוהים ביותר במחוז הפדרלי, מכבי האש באזור נאלצו לרכוש ציוד מיוחד לעבודה בגבהים כאלו.

הכי עגול: בניין הפרלמנט ההודי בניו-דלהי

הוקם בשנת: 1927

שווה ביקור: הצורה העגולה של בית הפרלמנט ומרכזו של העיגול, ששופע במדשאות צבעוניות ובמזרקות ענק, הופכים אותו לנקודת חובה בביקור בבירה ההודית. הבניין בנוי מ-3 תאים קמורים; בית הנבחרים (Lok Sabha), מועצת הברית (Rajya Sabha) והספרייה המרכזית. לכולם תקרה גבוהה במיוחד, מקושטת ב-3 צבעי דגל הודו, כשהאדריכלים בחרו לשמר את התרבות ההינדית במבנה ותחמו חלונות מסורגים מאבנים שמעטרות את קצוות החדרים. אם כל זה לא מספיק, אז המבנה כולו גם מוקף בחומת אבן-חול אדומה ומגודר בשערי ברזל בוהקים.

הנה משהו שלא ידעתם: הציבור ההודי לא ממש אהב את הצורה העגולה של המבנה בעת שהוקם, והיו מי שאפילו הגדילו לטעון כי הוא נראה כמו זירת שוורים או כמו תחנת רוח שנפלה על הצד.

הכי קלאסי: בניין הפרלמנט הפיני בהלסינקי

הוקם בשנת: 1931

שווה ביקור: הבניין נבנה בסגנון הקלאסי של שנות ה-20 וכולל מבחוץ אבני גרניט אדמדמות, שביניהן מתווכים 14 עמודים קורינתיים. עיצוב הפנים משתנה מקומה לקומה, בהתאם לרוח ולמשמעות החדר. בקומה הראשונה, שכוללת את הלובי הראשי, את חדר העיתונאים ואת המסעדה, סוידו הקירות באבן גיר ירקרקה חלקה ובין כל קומה מפריד גרם מדרגות עשויות שיש איטלקי לבן, עד לקומה החמישית. גם בפרלמנט הזה תוכלו למצוא אוסף אמנות מרשים שמכיל מעל לאלפי יצירות של אמנים בינלאומיים ופינים.

הנה משהו שלא ידעתם: הפינים מעריכים מאוד דווקא את הדוברים של הפרלמנט – אלה שיוצאים ומספרים לעולם ולציבור מה קורה בין כתלי הבית. מסתבר שהם גם נותנים להם מקום של כבוד בהיכל התהילה ההיסטורי עם גלריית דיוקנים מרשימה שכל מבקר בבניין רואה.

הכי גדול: בניין הפרלמנט ההונגרי בבודפשט

הוקם בשנת: 1902

שווה ביקור: בניין הפרלמנט של ההונגרים, שנחשב לגדול ביותר בהונגריה, מציג משחקי ישן וחדש שיתעתעו את כל חובבי העיצוב. החלק החיצוני מושפע מהזרם האנגלי-גותי ועשיר בפרטים ובקישוטים שיוצרים יראת כבוד ופחד בו-זמנית. מצד שני, האדריכל לא חשש להוסיף במרכז המבנה כיפה מעוטרת זהב מבפנים. אם כל זה לא מספיק, אז הבניין גם מכיל 27 שערים, 29 חדרי מדרגות, 13 מעליות וספרייה ענקית. בעשרות החדרים שקיימים בבניין אף ניתן למצוא יצירות אמנות נדירות, כל אחת מספרת סיפור אחר: מפסלי אריה שעברו חידוש לאחר שהופצצו במלחמת העולם השנייה, ועד לציורי התקרה שמספרים על התקופה החשוכה בהונגריה בה צדו מכשפות.

הנה משהו שלא ידעתם: מלאכת הבנייה של הבניין ארכה 17 שנה, כשבכל יום עבדו בממוצע כ- 1,000 עובדים באתר בו-זמנית. מאתגר.

הכי רחוק: בניין הפרלמנט האוסטרלי בקנברה

הוקם בשנת: 1988

שווה ביקור: בית הנבחרים בעיר הבירה של אוסטרליה מתגאה בהצגת ההיסטוריה של המדינה דרך עיצוב הבניין. אולם הכניסה הראשי מכיל שימוש רב בשיש ובעץ אוסטרלי, שמייצגים את ההגעה של האירופים ליבשת הקטנה בעולם; ומצד שני, חדר הוועדות המרכזי מציג את העתיד של אוסטרליה, דרך שימוש בצבעים בהירים, נורות בוהקות ורהיטים מעצים מוברקים. המבנה עמוס ביצירות אמנות חשובות בתולדות האומה האוסטרלית ולא מעט מסמכים הסטוריים שנשמרים כאן בבטחה.

הנה משהו שלא ידעתם: בבניין נמצא אחד ממבני פלדת אל-חלד הגבוהים ביותר בעולם: תורן דגל שגובהו כ-81 מטר.

הכי יומרני: בית המחוקקים היפני בטוקיו

הוקם בשנת: 1936

שווה ביקור: הפרלמנט של יפן מחולק לבית היועצים ולבית הנבחרים. הכניסה הראשית, בגודל 267 מ"ר, מכילה חלונות מזכוכית צבעונית ותקרה דמויית קתדרלה שמטפסת לגובה של 32 מטר. במרכז הכניסה נמצאים 3 פסלי ברונזה של דמויות היסטוריות, שלקחו חלק בהקמת הממשל הפרלמנטרי ביפן. המבנה, שעשוי כולו מחומרי בנייה מקומיים בלבד, הושפע לא מעט מרעיונות אירופיים ואסייתיים, וכולל בין היתר גם איורים על זכוכיות ווילונות מקושטים וסוגים שונים של שיש שמעטרים את קירות המקום.

הנה משהו שלא ידעתם: בין החדרים בפרלמנט מחבר שטיח אדום שרץ לכל אורך המבנה ואורכו הכולל הוא 4 קילומטרים.

הכי גרנדיוזי: בית הפרלמנט בבוקרשט

בית הפרלמנט הרומני (Palatul Parlamentului), הממוקם בבירת רומניה, בוקרשט, הוא אחד המבנים הגדולים והמרשימים בעולם. המתחם נבנה בשנת 1983 בסגנון ניאו-קלאסי, לפי דרישותיו הגרנדיוזיות של הדיקטטור ניקולאי צ'אושסקו ולכן נקרא גם "ארמון צ'אושסקו". מדובר במבנה מפואר עם כ-3,000 חדרים, ללא מיזוג אוויר, כיוון שצ'אושסקו חשש שירעילו אותו דרך פתחי המזגנים.

כל המבנים במתחם הפרלמנט עשויים אך ורק מחומרי בניה רומניים מקוריים, יש בו תעלות נסתרות, תמונות של צ'אושסקו, פסלים, שטיחים, ציורי קיר, קישוטים מזהב ועוד. בבניין הושקעו מיליוני דולרים בזמנו, בעוד שאזרחי רומניה ידעו תקופת עוני ושפל ורחובות שלמים נמחקו לצורך הבניה של המבנה המוגזם. יש המכנים את הבניין יצירת מופת ויש החושבים שמדובר במבנה מגלומני. אין עוררין על כך שמדובר באחד המבנים המרשימים ביותר מבחינה חיצונית ופנימית וכדי לשוטט בכולו, ידרשו לכם מספר שעות.

הנה משהו שלא ידעתם: למי שרוצה סיור בעברית, מומלץ להזמין כרטיסים לפחות שבוע מראש. חובה להביא דרכון ולעבור בדיקה ביטחונית. אין כניסה לעגלות ילדים.

הכי מרשים: בית הפרלמנט של בודפשט

שווה ביקור: בית הפרלמנט בבודפשט, הונגריה, הוא מבנה מדהים ביופיו, מרשים ומושקע. המתחם בנוי בסגנון אקלקטי והעיצוב השולט בו הוא סגנון נאו-גותי עם השפעות רנסאנסיות. הבניין נבנה בין השנים 1885-1904 לכבוד המילניום להולדת הונגריה, והכיפה המרשימה שבראשו מתנשאת לגובה של קרוב ל-100 מטרים. הבית התחתון של הפרלמנט משמש את הפרלמנט ההונגרי והבית העליון מיועד לאירועים מיוחדים.

הנה משהו שלא ידעתם: לצורך בנייתו השתמשו ב-40 מיליון לבנים ו-40 קילוגרם זהב והוא היה אחד מן המבנים, שעלות בנייתם הייתה מן היקרות באירופה. בית הפרלמנט של בודפשט נחשב לאחד מבתי הפרלמנט הגדולים והמרשימים בעולם.

הכי מעניין: בית הפרלמנט של אוסטרליה

שווה ביקור: בית הפרלמנט של אוסטרליה ממוקם בעיר הבירה, קנברה. הוא נבנה בתחילת שנות ה-80 על ידי קבוצת אדריכלים מניו יורק. קבוצת האדריכלים הקימה מבנה מרשים ומיוחד, שמשך בנייתו ארך כעשר שנים. בחלק מסביבת בית הפרלמנט ניתן לראות משטחי דשא ירוקים, המסמלים את החיבור לאדמה של האבוריג'ינים, ילידי המקום. הפרלמנט ממוקם על גבעה וניתן לראותו מנקודות שונות בעיר, בייחוד בזכות משולש המתכת הגבוה שבראשו, אשר הפך לסמלה של קנברה.מפנים המבנה מרשים לא פחות, מעוצב בקפידה ומציג כ-3,000 יצירות אומנות שונות. השילוב הייחודי של האדריכלות המרשימה, אוסף האמנות המדהים והנוף היפה, הפך את בית הפרלמנט לאחת האטרקציות המשמעותיות ביותר באוסטרליה.

הנה משהו שלא ידעתם: בית הפרלמנט מציע סיורים מודרכים בחינם, המציעים מבוא היסטורי, תיאור של חפצים שונים, סקירת יצירות אמנות ולמידה על האדריכלות במקום. סיורים מודרכים בתשלום יחשפו לכם את “מאחורי הקלעים של הפרלמנט” בעלות של 15-20$. במקום גם חנות מזכרות.

הכי דמוקרטי: בית הפרלמנט של קנדה

בנייני הפרלמנט של קנדה ממוקמים בבירה הפדרלית של המדינה, אוטווה, שבפרובינציית אונטריו. המראה המרשים של הבניינים בולט במיוחד כשמביטים עליהם מכיוון הנהר. הפרלמנט מורכב משלושה חלקים: המלוכה הקנדית, הבית של הסנאט העליון ובית הנבחרים. סגנון הבניה המאפיין את בניין הפרלמנט הוא ויקטוריאני וגותי והוא משתלב עם הנוף של העיר, לאורך מדשאות ירוקות. הפרלמנט הקנדי הוא סמל לדמוקרטיה ומאפשר כניסה חופשית למבקרים, יש בו שטחים ציבוריים המיועדים לאירועים ולהפגנות, חנויות וגלריות.

הנה משהו שלא ידעתם: ניתן לערוך סיורים חינם בבית הפרלמנט ובגבעת הפרלמנט, מומלץ להזמין מקום מראש. הסיור כולל ביקור בבית הנבחרים, בספרייה ובין המבנים החשובים. במקום חנות מזכרות.

הכי פנורמי: הרייכסטג בגרמניה

בניין הפרלמנט הגרמני, המכונה הרייכסטג (Reichstag) הוא בניין מעניין ומיוחד במרכז העיר ברלין. הבניין נוסד במאה ה-19, לאחר איחוד גרמניה, אורכו 137 מטר ורוחבו 97 מטר והוא מעוצב בסגנון ניאו-רנסאנס. העיצוב הבולט והמרשים ביותר הוא הכיפה השקופה עם ספירלת המראות הפנימית, המאפשרת מבט פנורמי מרהיב על ברלין ועל מתחם הפרלמנט הפנימי. הכיפה זהה בצורתה החיצונית לקפלה הפרוסית המקורית שנבנתה ב-1894. בתוך הבניין מוצגות עבודות אומנות רבות ומיוחדות. באולם הכניסה מתקיימת תערוכת צילומים, שעוסקת בהיסטוריה של גרמניה כפי שהיא משתקפת באירועים השונים, הקשורים בבניין הרייכסטאג.

הנה משהו שלא ידעתם: הזמינו מקום לפחות חודש מראש והביאו אתכם דרכון, אחרת לא יכניסו אתכם פנימה. כדי להיכנס לרייכסטאג, צריך להזמין סיור (בחינם). מומלץ לבוא בזמן השקיעה.

הכי מיוחד: בית הפרלמנט הסקוטי

בית הפרלמנט הסקוטי, הממוקם בליבה של הבירה אדינבורו, בולט בעיצובו המקורי והייחודי. בית הפרלמנט עוצב על ידי הארכיטקט הספרדי הנריק מירלס. המבנה משקף את החיבור שבין חלקה העירוני של סקוטלנד לבין חלקה הכפרי וביקור בו הוא, למעשה, מסע בטבע ובהוויה העירונית הסקוטית בו-זמנית. הבניין עצמו נחשב לאחד מיעדי התיירות הפופולריים בסקוטלנד. הפרלמנט סגר לביקורים בימי ראשון. מומלץ להזמין את הסיור הרצוי לכם מספיק זמן מראש.

הנה משהו שלא ידעתם: המבנה מורכב מיציקות בטון דמויות סירה, המרכיבות את קירותיו החיצוניים. בחלקו הפנימי של הבניין עשו שימוש בעץ בלבד.

הכי רשמי: גבעת הקפיטול

גבעת הקפיטול (Capitol Hill) הנה גבעה שמשמשת את הרשות המחוקקת של ארצות הברית בעיר הבירה, וושינגטון. בראש הבניין בולטת הכיפה, הדומה לכיפת קתדרלת סנט פול בלונדון. לבניין שני אגפים – אחד לכל חלק של הקונגרס – האגף הצפוני הוא אגף הסנאט של ארצות הברית והאגף הדרומי הוא אגף בית הנבחרים של ארצות הברית. המבנה המרשים והמטופח מכיל מסדרונות מקושטים בציורי קיר, המציגים את גיבורי האומה ואת מעשיהם, היכל הפסלים (Statuary Hall) הינו אגף מלא בפסלי אבן של אישים פוליטיים.

הנה משהו שלא ידעתם: בכניסה המרכזית מתקיימת תערוכה המציגה שלל חפצים ומסמכים המספרים את הסיפור של הקונגרס. קיימת רשימה ארוכה של פריטים שלא תוכלו להכניס אתכם לבניין, ביניהם מים ואפילו עט או עיפרון.

הכי ביג בן: ארמון וסטמינסטר בלונדון

אחד מסמליה של לונדון הוא שעון הביג בן (Big Ben), המראה את השעה במגדל השעון. השעון הוא חלק ממתחם ארמון וסטמינסטר (Westminster), המשמש כפרלמנט הבריטי ונמצא ברובע וסטמיניסטר. הארמון, שהוא אחד מהגדולים באירופה, נבנה במאה ה-19 ומכיל עיצובים ברוח הגותית. מגדל השעון מעוטר אלמנטים גותיים שונים וקצהו העליון נראה כמו מגדל פעמונים. בדרום המבנה נמצא מגדל ויקטוריה הגבוה, שבו נמצא הארכיון של הפרלמנט.

הנה משהו שלא ידעתם: בבתי הפרלמנט מתקיימות תערוכות שונות וכדאי לבדוק מה מציגים בזמן הביקור שלכם. משרד הכרטיסים נמצא מעבר לכביש. מגדל הביג בן המפורסם סגור לשיפוצים עד שנת 2021.

הכי מרגש – הפרלמנט הסאמי בנורבגיה

הפרלמנט הסאמי בקארצ'וק, נורבגיה, הוקם במיוחד על מנת לשמש בית פרלמנטרי למיעוט הסאמי. אפילו חוקת המדינה השתנתה כך, שהפרלמנט הכללי יהיה חייב להתחשב בהחלטות הפרלמנט הסאמי. בניין הפרלמנט (Sámediggi) עוצב על ידי שני אדריכלים נורבגים, שזכו בפרסים על עיצובו. צורת המבנה מדמה אוהל סאמי מקורי ובבנייתו נעשה שימוש בשלושה סוגי העץ העיקריים, הגדלים על אדמת סאפמי. בתוך המבנה, תוכלו להתרשם מנורות רבות שדולקות ומדמות כוכבים.

הנה משהו שלא ידעתם: באולם המליאה תלוי ציור מדהים, מאחורי כס יושב הראש. זהו ציור שמן, פרי עבודתה של ציירת סאמית, המתגוררת בהאמרפסט. באמצע, מעגל האבנים המוכר של הסאמים וסביבו איוושת גלים, הנוצרת עם זריקת אבן למים. ברצונה לומר, שכשם שגלי האיוושה הולכים וגדלים, כך כל מעשה שעושה אדם בודד משפיע על הכלל ולעולם לא ידע עד כמה רחוק תגיע השפעה זו.

ואחד משלנו! כנסת ישראל

יש שיגידו שלא מדובר במבנה יפה ובאותו סדר הגודל של מבני הפרלמנט בעולם, אבל הבחירות מתקרבות והחלטנו לכתוב כמה מילים גם על כנסת ישראל. פנים המבנה עוצב על ידי האדריכלית דורה גד ומקושט ביצירות אמנות של הפסל דני קראוון, האמן מארק שאגאל ועוד. את שער הכניסה למתחם פיסל דוד פלומבו מברזל והקדיש אותו לזכר השואה. הפסל שרגא וייל פיסל את שער השבטים בכניסה לבניין הכנסת. בתחרות לתכנון המשכן זכתה תוכניתו של האדריכל יוסף קלארווין. הבנייה מומנה מסכום של 1.25 מיליון לירות שטרלינג, שהוריש הברון ג'יימס דה רוטשילד, ובתהליך התכנון הארוך שותפו אדריכלים נוספים, בהם דב כרמי ובנו רם.

השארת תגובה