זהירות: דגמי האייפון וסכנותיהם

אייפון
אייפון
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

סם רואה, העיתונאי שהכין את התחקיר של השיקגו טריביון, עקב אחרי פרשת "סלולרי-גייט", בצרפת, ויצר קשר עם הרופא ד"ר מארק ארזי. ד"ר ארזי: "בינואר 2018 קיבלתי אימייל מסם רואה מהשיקגו טריביון שביקש ממני ראיון. הוא שמע על תוצאות בדיקות ה- SAR שבוצעו על מאות טלפונים ניידים על ידי הסוכנות הלאומית לתדרים בצרפת, שממנה השגנו פירסום ראשון ביוני 2017. זה היה רגע לא ייאמן לראות שעיתונאי כמו סם רואה, זוכה פרס פוליצר, התעניין בפעילות שלנו. המשכנו להחליף מיילים על בסיס קבוע במשך חודשים, שלחתי לו את כל המידע החשוב. לא ידענו שהשיקגו טריביון עשה בדיקות בלתי תלויות. אנו מאוד מעוניינים בבדיקות האלה, שמשלימות את הבדיקות שבוצעו על ידי סוכנות התדרים הלאומית בצרפת".

– מה מראות תוצאות בדיקות ה- SAR של האייפון, שבוצעו על ידי הסוכנות הלאומית לתדרים?

"כדי לנתח את התוצאות אנו חייבים לחלק אותן לשתי תקופות: 2012-2016, ו- 2017 עד היום.
בתקופה הראשונה סוכנות התדרים הלאומית החליטה לבדוק את החשיפה של כל הניידים ברמה של הגוף, במרחק המדידה של היצרן (מרחק בין 10-25 מ"מ מהעור) ואז במרחק 5 מ"מ (כמעט מגע) ו- 0 מ"מ (מגע), כדי להיות כמה שיותר קרובים לאופן השימוש בפועל על ידי משתמשי הסלולרי, כשהטלפון מוחזק ביד (מגע) או ממוקם בכיס (כמעט מגע). קח לדוגמא את האייפון 5, שנבדק על ידי אפל במרחק של 10 מ"מ. ה- SAR הרשמי הוא 0.825 וואט לק"ג ל- 10 גרם. כשנבדק ב- 5 מ"מ ה- SAR הוא 1.453 וואט לק"ג. במגע ה- SAR קופץ ל- 5.321 וואט לק"ג ל- 10 גרם, שזה יותר מפי 2.5 גבוה מהגבול שאסור לעבור באירופה (2 וואט לק"ג)".

"אותו דבר לגבי בדיקות של אייפון 5C:
3.11= SAR וואט לק"ג

אייפון 6:
2.05= SAR וואט לק"ג

אייפון 6 פלוס:
3.17= SAR וואט לק"ג

אייפון 6S:
2.59= SAR וואט לק"ג"

"לגבי האייפון 7, שנבדק בסוכנות התדרים בצרפת במאי 2016, הסוכנות הצרפתית לא ביצעה בדיקות ב- 0 מ"מ, הופתענו מכך. הבדיקה של 5 מ"מ היתה 1.34 וואט לק"ג ל- 10 גרם".

"לגבי האייפון SE שנבדק בספטמבר 2016 במגע, זה היחיד שלא עובר את הגבול האירופאי עם SAR= 1.74 וואט לק"ג ל- 10 גרם".

"למרות שעל פי ההנחייה האירופאית הסוכנות הלאומית לתדרים נדרשת לבדוק רמות SAR בקצוות במגע עם הגוף, היא לא מפרסמת יותר את תוצאות ה- SAR במגע עם הגוף משנת 2017 ועד היום. לגבי ארבע בקרות שבוצעו בשנתיים האחרונות על אייפון 8, X, XR, XS, כולם מתחת לגבול של 2 וואט לק"ג לגוף ו- 4 וואט לק"ג לקצוות הגוף".

– אילו השוואות ניתן לעשות בין הבדיקות של סוכנות התדרים הצרפתית לאלו של השיקגו טריביון?

"המרחק שמורשה על ידי הרגולציות הבינלאומיות כדי להבטיח את בטיחות המשתמשים הוא לגמרי לא מספק. במשך 30 שנה, המרחק ששימש לאישורים ובקרות היה לגמרי לא מתאים ביחס לשימושים שלנו בפועל".

"הרגולציות של רשות התקשורת ב- 1996 קשוחות יותר מאשר האירופאיות והבינ"ל בהתבסס על ההמלצות של ה- ICNIRP: רמת ה- SAR של הראש והגוף נמוכה יותר בארה"ב 1.6 וואט לק"ג לעומת 2 וואט לק"ג באירופה.
חשיפה מחושבת על בסיס 1 גרם רקמה בארה"ב ועל 10 גרם באירופה. זמן החשיפה ל- SAR בקצוות הגוף הוא 30 מ"מ לעומת 6 מ"מ במקומות אחרים. יש לכך השלכות מאוד משמעותיות על רמת החשיפה האמיתית באירופה".

"במאמר מהזמן האחרון שפורסם באפריל 2019 בג'ורנל של ארגון מהנדסי החשמל והאלקטרוניקה IEEE,
פרופ' אום גנדהי ניתח את תוצאות הבדיקות של רשות התדרים הצרפתית, ואישר שההבדל בחשיפה בין 10 ל- 1 גרם מעלה את רמת ה- SAR למשתמש פי 2.5 – 3".

"לדוגמא, התוצאה של אייפון 5 במרחק 0 מ"מ היא SAR= 5.321 וואט לק"ג ל- 10 גרם, ו- SAR=12-15 וואט לק"ג ל- 1 גרם, כלומר פי 5-6 יותר לעומת הערך שאסור לעבור".

בבדיקה במרחק 2 מ"מ, ה- SAR של אייפון 7 הגיע ליותר מ- 7 וואט לק"ג
"הבדיקה של אייפון 7 מעלה שאלות רבות. במשך הבדיקה של הסוכנות הצרפתית במאי 2016, היה לו SAR של 1.34 וואט לק"ג ל- 10 גרם. אבל לכל ארבעת האייפונים שנבדקו ע"י השיקגו טריביון, יש SAR הרבה יותר גבוה מהנורמלי בבדיקות הסטדנדרטיות ועם השינויים. יותר מכך, הבדיקות שבוצעו במרחק 2 מ"מ מראות אפילו סטיות גדולות יותר מאלו שהתגלו על ידי סוכנות התדרים הצרפתית".

– מה המסקנות שלך?

"אנו מתמודדים עם עדות חוזרת להולכת שולל מצד אפל. אכן, כדי להגן על עצמם נגד הגילויים של השיקגו טריביון, אפל מיד הטילה ספק ברלוונטיות של הבדיקות שבוצעו, למרות העובדה שהן בוצעו ע"י חברה מומחית שאושרה על ידי רשות התקשורת הפדרלית. אבל כאן אפל לא יכולה להטיל ספק בתוצאות של הסוכנות הצרפתית, שמראה תוצאות דומות. סוכנות התדרים תקשרה עם אפל על התוצאות שלה. כאשר אפל נשאלה על ידי העיתונאי של "לה מונד" פייר לה היר ב-23 לדצמבר 2016, במאמר שלו 'חשדות על הגלים של הנייד', אפל ביקשה שלא להגיב".

מקור

השארת תגובה