בימין יוצאים בקמפיין נגד נתניהו

נתניהו מייצר ספין על בסיס יומי ובסדרת ראיונות לכלי תקשורת ימניים הולך ראש הממשלה על כל הקופה ומנסה לשתות את קולות 'ימינה' וגם של 'עוצמה יהודית' • במפלגות שמימין לליכוד נערכים למשתה הקולות

שר החינוך נפתלי בנט בריאון לאבי גרינצייג ואבי בלום, צילום פישל רוזנפלד (9)
שר החינוך נפתלי בנט בריאון לאבי גרינצייג ואבי בלום, צילום פישל רוזנפלד (9)
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

אומרים כי ביומיים האחרונים טרם הבחירות, נשלפות הסכינים החדות באמת. אז, אין הרבה זמן תגובה לנדקר וזה מה שמכריע בקלפי באשר לקולות הצפים. הפעם, זה רלוונטי מתמיד וזאת כיוון שיש הרבה שבאידאולוגיה שלהם שייכים למפלגות שכנראה לא יעבור את אחוז החסימה ובעקבות העובדה כי הפעם יש סיכון גדול לגוש, הם עוד לא החליטו אם להצביע למפלגה שהם מזוהים איתה אידאולוגית ולסכן את הגוש, או להצביע לגוש ולרסק את המפלגה. לכן, בתחילת השבוע הנוכחי, ככל הנראה, יהיה ניסיון רב יותר ל"משתה קולות" מכל המפלגות.

אבל גם בשבוע האחרון, לא היו חסרים סכינים בכל הגושים. כך למשל, ביום רביעי בערב, ראש הממשלה קיים רצף ראיונות בכלי התקשורת המשתייכים לימין והדגיש כמה פעמים לא להצביע למפלגות הימין, מלבד מפלגת הליכוד: "אנחנו צריכים להיות המפלגה הגדולה יותר אחרת יטילו עליהם להרכיב את הממשלה. המנדטים הנוספים של אנשים שיישארו בבית או שיתבזבזו על עוצמה שלא יעברו את אחוז החסימה, או סמוטריץ' ושקד שבלאו הכי יעברו את אחוז החסימה. הפסדנו את הבחירות פעם שעברה עם 150 אלף קולות שירדו לפח ואסור לנו להיות יותר קטנים מגנץ", כך אמר בראיון ל'ערוץ 7' הימני הפונה גם לציבור הדתי לאומי ועלול לגרום נזק למפלגת 'ימינה'. כמו כן, הוא התייחס לשלל נושאים נוספים ובין השאר לנושא הריבונות ועליו אמר ראש הממשלה כי "החלת הריבונות היא המשימה הבאה של הימין".

לשאלה האם נתניהו חושש לחייו, בעקבות גל ההסתה כלפי הימין וההתנהלות של ח"כ איימן עודה כלפיו בכנסת הוא ענה, "אני חושש לחיי המדינה ולעתידה. מה שאיימן עודה מרגיש זה שהוא בתוך הממשלה הבאה. יש כאן עסקה של גנץ ולפיד עם כל מפלגות השמאל, המפלגות הערביות וליברמן – כולם יחד יקימו את הממשלה הבאה. הם כרגע מובילים בסקרים, יש להם גוש גדול יותר מהימין ויש להם את המפלגה הגדולה ביותר. אז עודה מפגין את הביטחון שלו, הזלזול שלו והשמחה על הטילים שעפו על אשדוד. זה דבר סימפטומטי. אני תמיד שומר על קור רוח, בצבע אדום או ב'צבע עודה'. אני חושב שאנחנו צריכים להבין שצריך עכשיו להתעשת, להזדעזע ולהבין שאם לא נביא את כל הקולות מהר, הם יקימו את הממשלה הבאה ואיימן עודה יהיה שר בה. זה מה שראינו היום", מוסיף נתניהו. לדבריו, "אנחנו צריכים להיות המפלגה הגדולה יותר אחרת יטילו עליהם להרכיב את הממשלה. המנדטים הנוספים של אנשים שיישארו בבית או שיתבזבזו על עוצמה שלא יעברו את אחוז החסימה, או סמוטריץ' ושקד שבלאו הכי יעברו את אחוז החסימה. הפסדנו את הבחירות פעם שעברה עם 150 אלף שקולות שירדו לפח ואסור לנו להיות יותר קטנים מגנץ".

בהמשך השיחה, החל לעשות תעמולת בחירות ולהצביע על עצמו כראוי ביותר להרכיב את הממשלה הבאה: "אני לא מדבר רק על הציונות הדתית אלא על הציונות. אני מחולל מהפך היסטורי ומשנה את זרימת ההיסטוריה היהודית בארץ ישראל. מאז מלחמת ששת הימים הנרטיב של השמאל שלט. מה זה הסכם מדיני וגבולות קבע? לעקור מתיישבים, לשים את הגבול סמוך לתל אביב, לעצום עיניים והכל יהיה בסדר. אני עמדתי מול שני נשיאים אמריקניים, לפני הנשיא טראמפ ובלמתי נסיגות ועקירות. מאז שנכנס הנשיא טראמפ אני משנה את הכיוון – מבלימה להתבססות והכרה. קודם כל הכרה בירושלים כבירת ישראל, אחר כך העברת השגרירות האמריקנית אליה, אחר כך הכרה בריבונותנו בבקעת הירדן ובהמשך גם בהחלת החוק הישראלי על כל היישובים". לדברי נתניהו, "אנחנו בסיבוב של ההיסטוריה לכיוון החיובי שתמיד חלמנו עליו. אמרתי לבית הלבן, שהכשרתי את הלבבות וסללתי מסילות. זה קשה וצריך מיומנות של מדיניות בינלאומית. מי יעשה את זה? מישהו אחר מסוגל בימין לעשות את זה? ברור שלא. אם אתה לא יכול להיות מדינאי בינלאומי בשורה הראשונה אין לך מה לעשות פה, כי אחרת אתה סתם מתקפל. צריך יכולת להשפיע על נשיא ארה"ב, על הקונגרס בארה"ב, לקנות את האמון של הציבור האמריקני".

לטענתו בימין לא מבינים זאת. "לא היה ראש ממשלה שהשפיע כמוני על ארה"ב. איימן עודה הוא יריב מר שלי אבל מה שהוא מבין ומה שבשמאל מבינים, בימין לא מבינים. בשמאל חושבים שכדי להפיל את הימין צריך להפיל את הליכוד ולשם כך צריך להפיל אותי. יכולתי לאתרג את עצמי בקלות. לומר שבמקום להילחם על הגבולות והיישובים, כן צריך לעקור בשביל השלום. היו נושאים אותי, את אשתי ואת בני על כפיים. הם מבינים שאני לא עושה את זה, לא נכנע ומשנה את ההיסטוריה. יש לנו רגע היסטורי, בואו לא נבזבז את זה", מוסיף ראש הממשלה.

"למה הציונות הדתית מרגישה תמיד שאתה מחפש אותה רק לפני הבחירות ושוכח מיד אחריהן?", שאלו המראיינים בערוץ 7 והוא השיב כך: "קודם כל הטלפון הראשון יהיה אליהם. הציונות הדתית יושבת אצלי בבית. רעייתי לא מפרישה חלה, אבל באה מבית דתי ומאוד מכבד את המסורת. יש לי גם בן שהוא חובש כיפה סרוגה. אני והוא קוראים את פרשת השבוע בשבת בבוקר ואחר כך את ההפטרה. אצלנו זה אמיתי. אני לא צריך לחכות לבחירות. הימים שהציונות הדתית היתה צריכה מפלגה סקטוריאלית עברו מן העולם. בואו נציל את הבית", כך נתניהו. אפשר להסיק שעד הבחירות לא יישאר כלי תקשורת מקופח בישראל וראש הממשלה יתראיין לכל אחד מהם.

הסערה התורנית

כמעט בכל מערכת בחירות, נוהג ראש הממשלה להוציא אל העולם מסר גזעני  כלפי הערבים. הפעם גם יצא אחד כזה: "הערבים", נאמר בהכללה גסה "רוצים להשמיד אותנו" כאשר לא ברור מי עומד מאחורי זה. האם ראש הממשלה או בכירים בקמפיין? מטעם המפלגה טוענים כי עובד זוטר ואילו בתקשורת מדווחים כי דווקא בכירים: לאחר הסערה שעוררה ההודעה שנשלחה מטעם הליכוד בה נכתב בין היתר – "הערבים רוצים להשמיד את כולנו, נשים ילדים וגברים", טען ראש הממשלה בנימין נתניהו כי מאחורי המסר שנשלח לעוקבי עמוד הפייסבוק שלו, עמד עובד זוטר בקמפיין הליכוד, שעשה זאת ללא ידיעת ראשי הקמפיין. אולם לפי דיווח ב'כאן חדשות', מאחורי המסר עומדים בכירים בקמפיין הליכוד. עוד דיווח הערוץ כי מדובר בחלק מקמפיין רחב יותר שנועד להביא את מצביעי הימין הקיצוני. כחלק מאותו קמפיין הוציאו במטה המפלגה את הסיסמה החדשה של הליכוד: "ליכוד גדול ימנע ממשלת שמאל ערבים". דובר הליכוד הכחיש את הדיווח ומסר כי ההודעה נכתבה לא על דעת ראש הממשלה ולא על דעת בכירי הקמפיין. הוא הוסיף כי האחראים לכך ננזפו.

כזכור, השבוע טענו גולשים ברשתות החברתיות כי קיבלו הודעות פרטיות מטעם עמוד הפייסבוק של ראש הממשלה נתניהו, שבהן הוא מזהיר מפני "ממשלת שמאל מסוכנת עם לפיד, עודה, גנץ וליברמן. ממשלת שמאל חילונית, חלשה, שסומכת על הערבים שרוצים להשמיד את כולנו, ותאפשר איראן גרעינית שתחסל אותנו". במטה הליכוד הגיבו להודעה ואמרו כי "מדובר בטעות של עובד במטה. ראש הממשלה נתניהו לא ראה את הדברים, לא אישר אותם, הם אינם על דעתו ואינם מקובלים עליו. כשהדברים הובאו לידיעתו הוא ביקש להסירם מיד".

יו"ר הרשימה המשותפת, איימן עודה, הגיב להודעה ואמר: "נתניהו פסיכופט ללא קווים אדומים והוא רוצה לראות דם. העבריין הבזוי הזה ימשיך להתיר את דמנו כל עוד הוא מאמין שזה יסייע לו להימלט מהכל", עודה הוסיף: "פנינו לפייסבוק – הם מוכרחים לפעול מיד לשים סוף להסתה הגזענית ומסוכנת של נתניהו נגד האוכלוסייה הערבית".

כזכור, בבחירות לכנסת ה-20 לפני כ-4 שנים כתב נתניהו ביום הבחירות סטטוס ובו נכתב: "שלטון הימין בסכנה. המצביעים הערבים נעים בכמויות אל הקלפי. עמותות השמאל מביאות אותם באוטובוסים. לנו אין V-15, יש לנו "צו 8", יש לנו רק אתכם. צאו אל הקלפי, תביאו את החברים ובני המשפחה, הצביעו מחל כדי לסגור את הפער בינינו לבין מפלגת "העבודה". בעזרתכם ובעזרת השם נקים ממשלה לאומית שתשמור על מדינת ישראל".

בשטח זה אין מצלמות

ובהמשך לאירועי השבוע במערכת הפוליטית, החוק השנוי במחלוקת הוסר מסדר היום: הצעת החוק של הליכוד להציב מצלמות בקלפיות ביום הבחירות נפלה ביום רביעי לאחר שלא הושג רוב של 61 תומכים הנדרש לאישורה – ורק 58 חברי כנסת תמכו בה. חברי האופוזיציה יצאו מהאולם לפני ההצבעה, שר הפנים אריה דרעי (ש"ס) וח"כ רועי פולקמן (כולנו) נעדרו ממנה. במהלך הדיון שקדם להצבעה בקריאה הראשונה אירעה מהומה באולם האודיטוריום של משכן הכנסת בעת שח"כ איימן עודה (הרשימה המשותפת) התקרב לעברו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, והצמיד לפניו את הטלפון הנייד שלו.

במפלגת כחול לבן הגיבו לכישלון החוק. יו"ר הסיעה אבי ניסנקורן אמר כי "הניסיון הבזוי של נתניהו לפגוע בבחירות דמוקרטיות וליצור תוהו ובוהו נכשל. כפי שאמרנו לאורך כל הדרך, ועדת הבחירות תפקח באופן מקצועי על טוהר הבחירות, כולל הצבת מצלמות מטעמה, ואנו סומכים ידינו עליה". הליכוד הגיב למפלה: "חוק המצלמות נפל בגלל אדם אחד – אביגדור ליברמן – שחבר ללפיד-גנץ ולמפלגות הערביות כדי לאפשר זיופים וגניבת קולות. זאת הממשלה שגנץ ולפיד יקימו: ממשלת שמאל עם ליברמן, אחמד טיבי ואיימן עודה כשרים בממשלה"

ח"כ משה גפני פנה מעל הדוכן לח"כ ליברמן שלא הגיע לדיון: "אתה שקרן ומשקר לאורך כל הדרך. אמרת שאתה שונא אותנו וזה שקר, אתה חבר שלנו. או לפחות סבור כך. אתה יודע שאין זיופים במגזר החרדי. שיאים של צביעות בבניין הזה. מה זאת אומרת ממשלת אחדות חילונית? כחול לבן' בשלטי הבחירות אומרים שרק הם יכולים לעשות ממשלת אחדות חילונית. לא הבנתי, זה כמו להגיד 'ממשלת ימין – שמאל'. מה זה 'אחדות חילונית'? מי שלא חילוני לא יהיה בממשלת אחדות שהם חושבים שהם יקימו?". גפני הוסיף: "באתי כי הייתי בטוח שאנחנו הולכים בשיירה להצביע בעד הצבת מלצמות בקלפיות. באנו כל הסיעה להצביע. הוא (ליברמן) שיקר אותנו. בבניין הזה היה הרבה צביעות, אבל שיאים כאלו של צביעות – לא היה".

ח"כ יעקב אשר אמר במליאה: "החברות של ליברמן עם המפלגות הערביות זה ימות המשיח, הוא התגאה תמיד שהוא ה'בריון השכונתי' שלא פוחד מאף אחד, הוא גיבור רק על החרדים אבל מהערבים הוא פוחד, הוא לא מזכיר את חוק שירות בטחון לכולם. היום הוא פחד לתמוך בחוק המצלמות בדיוק כמו המפלגות הערביות. כולם יודעים שאיווט ליברמן היה החבר הכי טוב של החרדים, הוא ידע לבוא לאכול איתנו טשולנט וקיגעל בבני ברק, ולכן אני אגיד לו באידיש כמו שהוא אוהב: אוו דרייסטע אקאפ, על מי אתה מנסה לעבוד, בשם המפלגות הערביות אני רוצה להגיד לך היום "שוקרן יא איווט, שוקרן".

מסירת שטחים

הניסיון לצרף ל'יהדות התורה' קהלים חדשים, הלך והסתבך השבוע, סביב השאלה: האם המפלגה החרדית שוברת ימינה ומתחייבת שלא לתמוך בעתיד בשום פינוי שטחים ונסיגה מההתנחלויות. בבוקר יום שלישי, נכנס ח"כ יצחק פינדרוס למעונו של מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי, משם יצא עם הכרעה ברורה: "שהערבים יוותר". את המאמצים להבאת קולות ימניים, ריכז בתקופה האחרונה ח"כ מאיר פרוש (אגודת ישראל), בעצמו איש ימין מובהק, השומר על קשר אדוק עם אנשי חב"ד והציונות הדתית. הדברים הגיעו לשיא בשיתוף פעולה עם ח"כ אורי מקלב, כאשר השניים הצליחו להשיג את תמיכת הגאון רבי דוד חי הכהן, מחשובי רבני החר"דליים לצד פעילים דתיים לאומיים נוספים, והקמת המטה הדתי-לאומי ב'יהדות התורה'. בתמורה לתמיכה, הפקידו חברי הכנסת של יהדות התורה מסמך התחייבות לשלמות הארץ, על דעת גדולי התורה. בין היתר התחייבו כי "יהדות התורה אינה תומכת ואינו מעוניינת ח"ו בנסיגות מארץ ישראל, ועפ"י החלטת מועצת גדולי התורה תמשיך במדיניות זו".

ההתחייבות לשמור על ארץ ישראל השלמה, עמדה בבסיס מאמצים להביא גם את קולות חסידי חב"ד. למרות שחב"ד הרשמית לא מתערבת בפוליטיקה, הולכים החסידים ברבבותיהם לקלפי על פי הוראת הרבי. אלא שבמהלך השבוע, נשמעו חריקות בתמיכה הבלתי מסויגת בארץ ישראל השלמה. כך למשל ח"כ אורי מקלב בראיון לתכנית מנדי-ביתן ב'כאן מורשת', התייחס להסכם ואמר כי "ההסכם לא מדבר על העתיד, אין התחייבות. נחליט לגבי כל מקרה לגופו". גם ח"כ יעקב אשר הביע בשבוע שעבר הסתייגות מרומזת. הטלת הספק בהתחייבות עוררה סערה והתגובות לא איחרו לבוא. ח"כ מקלב הוציא הבהרה בה נאמר: "אין שינוי בעמדתנו לגבי פינוי שטחים בארץ ישראל, הוראת גדולי ישראל בעבר היא להתנגד וזו ההוראה שקיימת גם כיום. ובכל נושא דעתנו והצבעתנו כפופה להוראת גדולי ישראל".

מטעמו של סגן השר יעקב ליצמן נמסר כי "בניגוד לשמועות", יהדות התורה תעמוד בהתחייבות עליו חתמה בפני הרב דוד חי הכהן, לפיו תתנגד לכל נסיגה משטחי ארץ ישראל. אך ההכרעה הדרמטית התקבלה במעונו של מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי, שנשאל על ידי חבר הכנסת יצחק פינדרוס בסוגיה. פינדרוס שאל את מרן בשם תושבים רבים מעבר לקו הירוק: האם במקרה של לחץ אמריקאי יש חשש שיהדות התורה תתמוך בוויתור על שטחים?

תשובת מרן הגר"ח הייתה: "תגיד להם שהערבים יוותרו". פינדרוס הוסיף והקשה: "יש החוששים שיהדות התורה תסכים לוויתורים…", ומרן השיב נחרצות: "לא!".

השארת תגובה