בחירות בצל מתיחות ביטחונית

שבת מתוחה, חדירות ופגיעה ברכב צבאי • ראש הממשלה נאלץ לקטוע נאום עם הישמע אזעקת צבע אדום והותקף על ידי מתנגדיו • אזעקות צבע אדום נשמעו ברוב ימות השבוע – חלקם שווא

טיל
טיל
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

ראש ממשלה נלקח בידי מאבטחים אל מקלט, אינו דבר שבשגרה. אך השבוע ביום שלישי, מאבטחיו של ראש הממשלה הורידו אותו במהלך נאום בחירות באשדוד וסדר היום הוסת מן ההכרזה שלו על סיפוח לטובת התיעוד של ראש ממשלה קוטע נאום. ימים לפני הבחירות וארגוני הטרור מודעים לעובדה כי בישראל לא יפתחו במבצע ומרשים לעצמם לשבש את סדר יומם של תושבי הדרום הסובלים מטרור בלתי פוסק ואף עומדים תחת סכנה מוחשית

שבת מתוחה

במהלך ליל שבת קודש שעברה שוגרו חמישה רקטות לעבר שטח ישראל, אזעקת צבע אדום הופעלה בעיר שדרות, ביישוב איבים ובקיבוץ אור הנר. רקטה אחת נפלה בשטח פתוח ליד שדרות וגרמה לשריפת קוצים, היתר ככל הנראה נפלו בשטחים פתוחים ולא גרמו לנזקים. שתי נשים בשדרות לקו בחרדה. בתגובה לירי הרקטות, תקף צה"ל באמצעות כלי טיס וטנק של צה"ל מספר מטרות צבאיות של ארגון הטרור חמאס בצפון רצועת עזה בהן מוצב ועמדות צבאיות. מדובר צה"ל נמסר כי התקיפה בוצעה, "בתגובה לירי הרקטות ששוגרו מרצועת עזה לעבר שטח ישראל מוקדם יותר הלילה".

בשעות הצהריים המוקדמות ניסתה חוליית מחבלים לתקוף סיור צבאי על גדר הגבול בין רצועת עזה לישראל בעזרת מטען שהוטל מרחפן. בחסדי שמים לא היו נפגעים בקרב החיילים, אך נגרם נזק לרכב. בתגובה, כלי טיס של צה"ל תקף את חוליית המחבלים ששיגרו את הרחפן בדרום הרצועה, אך ציין כי הרחפן שהטיל את המטען הספיק לחזור לעזה.

מאוחר יותר, עצרו חייל צה"ל שלושה פלסטינים בני 13 עם סכין, שחצו את גדר המערכת בדרום רצועת עזה לשטח ישראל. בהמשך נעצר חשוד נוסף שחצה את הגדר בצפון הרצועה, ועליו נתפסו שני סכינים. החשודים נעצרו לאחר שהלוחמים כיתרו וסרקו את המרחב אליו חצו. ‏לפני זמן קצר, לוחמי צה"ל עצרו חשוד נוסף שחצה את גדר המערכת בצפון רצועת עזה לשטח ישראל. על החשוד נתפסו שני סכינים והוא הועבר לחקירת כוהב"ט. המתיחות הגיעה על רקע שני הפלסטינים, ביניהם נער בן 17, שנהרגו ביום שישי שעבר אחר הצהריים, במהלך הפגנות "צעדות השיבה" בגבול רצועת עזה. אחד מהם נהרג במוקד בצפון הרצועה והשני נהרג מזרחית לעיר עזה. בתגובה איים חמאס כי "ישראל תישא באחריות המלאה לפשע הזה".

כמהה שעות לאחר מכן, תקפו מטוסי קרב וכלי טיס של צה"ל מספר יעדי טרור בהם ציוד לחימה ימי ושני מתחמים צבאיים של המערך האווירי של ארגון הטרור חמאס, בצפון ובמרכז רצועת עזה. לפי הדיווחים בכלי התקשורת הפלסטינית, במהלך התקיפה של חיל האוויר שהחלה סמוך לשעה 23:00 הופצצו מתקנים של חמאס בארבעה מוקדים: אלבוריג', מע'אזי, דיר אלבלח ובית לאהיה. מדובר צה"ל נמסר כי, "התקיפה בוצעה בתגובה לחדירת רחפן משטח רצועת עזה לשטח ישראל והטלת מטען ממנו לעבר רכב צבאי. צה"ל ימשיך לפעול נגד ניסיונות לפגיעה באזרחי ישראל ורואה בארגון הטרור חמאס אחראי על הנעשה ברצועת עזה וממנה".

שבוע של אזעקות

אזעקת צבע אדום נשמעה בערב יום ראשון במספר יישובים בעוטף עזה. בצה"ל אומרים כי הרקטה התפוצצה בסמוך לגדר בשטח רצועת עזה. האזעקה נשמעה במספר יישובים בעוטף עזה. מדובר צה"ל נמסר: "לפני זמן קצר זוהה שיגור כושל מרצועת עזה, שלא חצה לשטח ישראל. כתוצאה מהשיגור הופעלה התרעה בישומון ובשטח פתוח בלבד, על-פי הנדרש".

שתי רקטות שוגרו בערב יום שלישי לעבר הערים אשדוד ואשקלון, וירטו על ידי מערכת כיפת ברזל. בסביבות השעה 21:00 נשמעו אזעקות צבע אדום במספר אזורים באשקלון ואשדוד. מדובר צה"ל נמסר כי, "בהמשך לדיווח הראשוני על אזעקות לפני מספר דקות, זוהו שני שיגורים משטח רצועת עזה לשטח ישראל שיורטו על-ידי לוחמי כיפת ברזל". ראש הממשלה בנימין נתניהו שהה באותו הזמן באשדוד, בכינוס בחירות של הליכוד בהשתתפות מאות בני אדם. לאחר הישמע האזעקה ביקש ראש הממשלה מהקהל להתפנות לאזור ממוגן ברוגע ולאחר מכן פונה על ידי מאבטחיו לממ"ד. זמן קצר לאחר מכן חזר נתניהו לנאום ואמר כי, "אם חמאס יורה עלינו באמצע אירוע של הליכוד, כנראה שהוא לא רוצה אותנו פה".

מדוברות עיריית אשקלון נמסר כי, "בעקבות האזעקה שנשמעה באשקלון לפני מספר רגעים, הנחה ראש העיר, תומר גלאם, על פתיחת מקלטים ברחבי העיר. צוותים נמצאים בשטח ופועלים ליישום ההנחייה בדקות אלו. נציין כי מערכת כיפת ברזל יירטה את שתי הרקטות שנורו לעבר העיר. נעדכן בפרטים נוספים, ככל שיהיו". ראש עיריית אשדוד יחיאל לסרי מסר, "תושבות ותושבים יקרים . סיימנו כעת הערכת מצב שכינסתי בהשתתפות גורמי החירום בעירייה ופיקוד העורף. כמו כן שוחחתי עם אלוף פיקוד העורף ובהתאם לנתונים שיש בידנו כעת , אנו נקיים מחר שגרת לימודים ועבודה רגילים. כמו כן יהיה שוק פתוח. על כל שינוי תבוא הודעה. אנא גלו עירנות ועקבו אחר הפרסומים".

יו"ר כחול לבן והמועמד לראשות הממשלה, רא"ל (מיל') בני גנץ בכנס בג'וליס בעקבות הירי בדרום: "ליבנו הערב עם תושבי הדרום. היום ראינו איך המילים הגדולות מתחלפות באפס מעשים. אנחנו מתכוונים במקום לתת הצהרות ריקות מתוכן על בקעת הירדן, לשמור על הריבונות בדרום. לא נקבל שום הפרת ריבונות. לא של טיל, לא של עפיפון, לא של רקטה. אנחנו נחזיר את ההרתעה". בהמשך אמר "בתוך האולם הזה ישבו הרבה אנשים שלהם לא היה פתרון – ולנתניהו היה". לדבריו, "עדיף להישאר במקום. אם אני הייתי שם – לא הייתי זז".

לפיד הגיב: " אם ביבי בטראומה , הוא יכול ללכת למרכז חוסן. אה, לא, הוא לא העביר להם תקציב תפעולי.." קודם אמר: " מה שביבי לא עשה 13 שנים הוא כבר לא יעשה. לא ריבונות, לא שקט לתושבי אשדוד, אשקלון וישובי עוטף עזה. צבע אדום הערב באשדוד כשנתניהו על הבמה הוא דגל אדום לאזרחי ישראל. נתניהו סיים ויכול לרדת מהבמה."

השר לשעבר נפתלי בנט כתב בטוויטר, "‏ראש ממשלה מורד מהבמה באמצע נאום כי יורים עליו טילים זוהי השפלה לאומית. בטחון ישראל יוחזר על ידי ראשי חמאס מחוסלים ולא מסיבות עיתונאים".

יו"ר מפלגת ישראל ביתנו, ח״כ אביגדור ליברמן, כתב בחשבון הפייסבוק שלו: "בסיום מפגש עם פעילים באשדוד נשמעה אזעקת צבע אדום וכמו כל הנוכחים נאלצתי לעזוב את מקום הארוע. אני עדיין באשדוד ואני מחזק את ידי התושבים על יכולת העמידה שהם מפגינים מול איומי הטרור. הארוע של היום מוכיח שמדיניות נתניהו, שמשמעותה כניעה לטרור, פשטה את הרגל. חייבים לשנות כיוון והשלב הראשון יהיה בקלפי ב- 17 בספטמבר".

יו"ר 'ימינה' איילת שקד, אמרה  בראיון ל'קשת' כי מדובר בתמונות קשות ומשפילות, "במיוחד שהעולם הערבי חגג על התמונות האלה". לדבריה, "אנחנו מתחמקים מרגע ההכרעה אבל בסופו של דבר לא יהיה מנוס ממבצע נרחב ברצועת עזה, שיכלול גם פינוי של יישובי העוטף לכמה שבועות כדי שיהיה אפשר לפעול שם כמו שצריך. מה שחשוב זה אחר-כך לא לתת לחמאס להתעצם, כפי שנתנו לו מאז צוק איתן".

ראש הממשלה הגיב להתקפות כנגדו על כך ירד מהבמה במילים משלו: "שמעתי את צהלות השמחה של לפיד וגנץ אחרי אשדוד. אני לא יודע איפה שמחו יותר כשירו על ראש הממשלה מעזה – בעזה או אצל לפיד וגנץ? דיברתי עם האזרחים בקור רוח, אמרתי להם להתפנות, אבל שמחה כזאת אצל לפיד וגנץ היא פשוט בושה וחרפה". ב'ליכוד' הגיבו לביקורת של חברי הנהגת 'כחול לבן' שמבקרים מאז את ראש הממשלה בנימין נתניהו על המצב הביטחוני בדרום, שהחמיר עד כדי שארגוני הטרור אינם חוששים אף לירות לעבר עיר בה הוא שוהה: "רגע השפל של הבחירות: שלושה רמטכ״לים לשעבר צוהלים על ירי לעבר ראש ממשלת ישראל. בושה".

ובהיבט הצבאי, זמן קצר לאחר השיגורים, תקפו מטוסי קרב של צה"ל כ-15 יעדי טרור בצפון ובמרכז רצועת עזה, ביניהם מספר יעדים באתר צבאי לייצור אמצעי לחימה, מספר יעדים במתחם צבאי של הכוח הימי ומנהרת טרור התקפית השייכים לארגון הטרור חמאס. מדובר צה"ל נמסר כי, "התקיפה בוצעה בתגובה לירי הרקטות ששוגרו מרצועת עזה לעבר שטח ישראל מוקדם יותר הלילה".

התרעה צבע אדום הופעלה ביום רביעי בצהרים בקיבוץ יד מרדכי ובמושב נתיב העשרה שבמועצה האזורית חוף אשקלון. מדובר צה"ל נמסר כי  בהמשך לדיווח על אזעקת צבע אדום לפני מספר דקות, זוהו שלושה שיגורים משטח רצועת עזה לשטח ישראל. טנק של צה"ל מיד לאחר מכן תוך זמן קצר שתי עמדות צבאיות של ארגון הטרור חמאס בצפון רצועת עזה. התקיפה בוצעה בתגובה לשיגורים שבוצעו לפני מספר דקות לשטח ישראל.

בהמשך, בלילה כלי טיס של צה"ל תקפו כמה יעדי טרור במתח צבאי של חמאס, בצפון רצועת עזה, כך נמסר מדובר צה"ל. עוד נמסר כי התקיפה בוצעה בתגובה לירי הרקטות מעזה לשטח ישראל, מוקדם יותר באותו היום. במקביל לתקיפת צה"ל ברצועה, אזעקות צבע אדום נשמעו בקיבוץ זיקים ובמושב מבקיעים, שבמועצה אזורית חוף אשקלון שבעוטף עזה. בצה"ל הבהירו כי מדובר באזעקות שווא, וכי בזיקים בוצע יירוט שלא לצורך. אישה בת 77 נפצעה קל בזיקים, לאחר שנחבלה בעת שרצה לממ"ד. היא פונתה לבית החולים ברזילי באשקלון. כמה שעות קודם עוד אזעקת שווא נשמעה

השארת תגובה