ההצהרה הלא דרמטית של נתניהו

נתניהו הודיע על כוונתו להחיל את הריבונות הישראלית על בקעת הירדן ובהמשך גם על יהודה ושומרון • במפלגות האופוזיציה מיהרו לתקוף את נתניהו על דרמה שלא הייתה

נתניהו
נתניהו
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

אין ספק, שראש הממשלה נתניהו, אלוף בלהוביל סדר יום במדינת ישראל. הוא מסוגל יום אחד להודיע על ערוץ כזה או אחר שהוא מוחרם וביום שלאחר מכן, לגרום לערוץ להזניק צוות צילום וכתבים בכדי לסקר הצהרה שלו, שלפחות השבוע, לא היו שוות הרבה, אולם אמירה משמעותית הייתה בשניהם.

אם זאת, נראה כי בימים כתיקונם, לא היה יוצא ראש הממשלה בהודעות דרמתיות על "הצהרות דרמטיות", אך בחירות אינם ימים כתיקונם ובכל פעם מצליח ראש הממשלה לגרום לציבור הישראלי להיכנס למתח בעקבות הצהרה שהוא עומד למסור שמתבררת כאמירה לא משמעותית. מסופר על רועה צאן שהיה נוהג להשתעשע ולצעוק לעבר בני עירו כי מגיע זאב המאיים לטרוף את הצאן. יום אחד לקח אותו לשיחת מוסר אחד מבני העיר וסיפר לו כי פעם היה ראש ממשלה שהיה נוהג להשתעשע ובכל פעם שהרגיש שהמצב 'יבש', זעק: "הצהרה דרמטית, הצהרה דרמטית", עד שיום אחד הייתה באמת הצהרה דרמטית ואזרחי מדינתו כבר לא האמינו. האם יבוא היום הזה?

זה קרא ביום שני בתחילת השבוע, אחד מאתרי התקשורת חשף כי ראש הממשלה שוקל למסור הצהרה דרמטית בנושא האיראני. מלשכת ראש הממשלה הגיבו לידיעה: "איננו מתייחסים". כמה שעות לאחר מכן, הודיעו מלשכת ראש הממשלה כי הוא עומד למסור הצהרה שכזו לקראת ערב, בשעה 18:00. בהצהרה הוא אמר כך: "היום אני חושף עוד פרטים על תוכנית הגרעין הסודית של איראן. לפני שנה וחצי חשפתי את ארכיון הגרעין הסודי שהמוסד הביא מטהרן. בדיוק לפני שנה חשפתי באו"ם את מחסן הגרעין הסודי של טהרן בטורקוזאבאד". נתניהו הוסיף כי "האיראנים טענו שזה מפעל לניקוי שטיחים. קראתי לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית סבא"א לבדוק מיד את טורקוזאבאד. היום אני מודיע לכם שהפקחים של סבא"א מצאו בטורקוזאבאד חומר גרעיני, אורניום, שאיראן הסתירה בניגוד להתחייבויותיה הבינלאומיות. זו הפרה חמורה ביותר של אמנת ה-NPT, האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני. היום גם הודיע מנכ"ל סבא"א פרוטה שהוא לא זכה לשיתוף פעולה מלא מצד איראן, זה בלשון המעטה. אין פלא כי איראן עשתה הכל, אבל הכל, כדי לנסות להסתיר את מעשיה האסורים בטורקוזאבאד".

נתניהו הציג צילום של האתר לפני החשיפה, היכן שאיראן הסתירה ציוד וחומר גרעיני סודי שאסור לה להחזיק. וצילום של אותו המקום לאחר החשיפה, בצילומים ניראה כי האיראנים כיסו את האתר בחצץ – "הנה טורקוזאבאד לפני החשיפה שלנו, אתם רואים כאן את המכולות שבתוכן איראן הסתירה ציוד גרעיני וחומר גרעיני סודי שאסור היה לה להחזיק. הנה טורקוזאבאד אחרי החשיפה שלנו, אתם רואים שהם השמידו את הדברים האלה, סילקו את המכולות. הם עשו אפילו משהו נוסף – הם כיסו את האתר בחצץ, זה מה שנקרא ממש 'קאבר-אפ', זה מה שאיראן עשתה שם. זה לא עזר להם כי הם השאירו עקבות של חומר גרעיני, כפי שאמרתי".

"אבל היום אני מגלה שחשפנו אתרים סודיים נוספים בתוכנית הגרעין של איראן, אחד החשובים שבהם הוא אתר לפיתוח נשק גרעיני באבאדה, דרומית לאיספהאן. אתר לפיתוח נשק גרעיני. בדיוק כמו בטורקוזאבאד, כשאיראן הבינה שעלינו על עקבותיה, היא מיד התחילה בניסיונות הסתרה".

"הנה האתר באבאדה לפני שהבינו שהוא נחשף, אתם רואים אותו כאן, ותראו את האתר, אחרי שהם הבינו שעלינו עליהם הם פשוט השמידו אותו, פשוט חיסלו את הכל. זה פשוט מדהים. בכל פעם הם מסתירים, אנחנו חושפים, ואז הם מנסים לטשטש את עקבותיהם".

"לכן, לרודנים באיראן אני אומר – ישראל יודעת מה אתם עושים, ישראל יודעת מתי אתם עושים, וישראל יודעת איפה אתם עושים. אנחנו נמשיך לחשוף את השקרים שלכם, אנחנו נמשיך לעשות הכל כדי למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני ונמשיך לפעול נגד התוקפנות של איראן בכל מקום ובכל עת". הסביר נתניהו וקרא לקהילה הבינלאומית להתערב: "אני קורא לקהילה הבינלאומית להתעורר, להבין שאיראן משקרת כל הזמן ולהצטרף לנשיא טראמפ ולמדינת ישראל בהפעלת לחץ מקסימלי על איראן. המדיניות הדרושה היא לחץ, לחץ ועוד לחץ". בסיום דבריו אמר נתניהו בקריצה: "וחשוב שיהיו מצלמות בכל מקום". בישראל לא התרשמו מהדברים וגורמים פוליטיים רבים טענו כי מדובר בשימוש ביטחוני למטרות פוליטיות.

יו"ר כחול לבן בני גנץ מסר: "תמוהה העובדה שהמידע מפורסם שעות בודדות לאחר קריסת חוק המצלמות. השימוש של נתניהו במידע ביטחוני רגיש לצורכי תעמולה מעיד על שיקול דעת לקוי. גם בימיו האחרונים כראש ממשלה, נתניהו דואג רק לנתניהו". חברו לרשימה, יאיר לפיד, אמר: "נתניהו שוב משתמש במידע מודיעיני לתעמולת הבחירות שלו. מדובר בחוסר אחריות לאומי מחריד. הגרעין האיראני לא יכול לשמש לתעלולי קמפיין". ח"כ איציק שמולי (העבודה-גשר) הוסיף: "מדברי ראש הממשלה בתזמון שכזה נודף ריח רע מאוד של מסחרה ושעבוד הביטחון הלאומי לצרכים פוליטיים".

סיפוח בקעת הירדן

יום לאחר מכן, ביום שלישי, ראש הממשלה שוב קרא לתקשורת להצהרה, הפעם לא נאמר מטעם ראש הממשלה הסיבה לקריאה הדחופה. בחוסר חשק, יצאו העיתונאים אל כבר המכבייה, כאשר דקות קודם הערכה הייתה כי מדובר בעניין סיפוח חלקים בישראל, אך ההצהרה הייתה מאכזבת, שכן, ראש הממשלה לא מתכוון באמת לעשות משהו בנידון, אלא רק לאחר מערכת הבחירות: "בחודשים האחרונים הובלתי מאמץ מדיני, ובימים האחרונים בשלו התנאים המדיניים לכך. היום אני מודיע על כוונתי להחיל עם הקמת הממשלה הבאה את הריבונות הישראלית על בקעת הירדן וצפון ים המלח. זה יהיה הצעד הראשון אם אקבל את אמונכם".

נתניהו הבטיח כי בהמשך גם יחיל את הריבונות על יהודה ושומרון, "מתוך כבוד לנשיא טראמפ ומתוך אמונה גדולה בידידותינו, אני אמתין עם החלת הריבונות עד הצגת התכנית המדינית של הנשיא. ככל שניתן הדבר אני רוצה להכיל ריבונות בישובים ואזורים אחרים בתיאום מירבי עם ארה"ב. כמובן שהדבר יחייב הקמת קואליציה שמחויבת לעקרונות הללו, זה יחייב גם היערכות ביטחונית מתאימה", אמר בהתייחס ליתר הישובים, אך בהתייחס לבקעת הירדן אמר כי, "יש מקום אחד שבו ניתן להכיל את הריבונות הישראלית מיד לאחר הבחירות. אם אקבל מכם, אזרחי ישראל, מנדט ברור לעשות זאת". עוד הוסיף ראש הממשלה כי, "הנשיא טראמפ אמר שאחרי הבחירות הוא יציג את תכנית השלום שלו, מיד אחרי הבחירות, אפילו כמה ימים אחרי הבחירות, וזה ממש מעבר לפינה. זה מציב בפנינו אתגר גדול וזה מציב בפנינו גם הזדמנות גדולה. זאת הזדמנות היסטורית, שעת כושר חד פעמית להחיל את הריבונות הישראלית על ישובינו ביו"ש וגם על אזורים חשובים למורשתנו ועתידנו".

נתניהו הסביר למה הוא ימתין רק לאחרי הבחירות בכדי להחיל את הריבונות, "אזרחי ישראל, אני מאמין שהדמוקרטיה מחייבת שאציג בפניכם לפני הבחירות ולא אחריהן את מה שאני מתכוון לעשות אם תבחרו בי ולכן כשברור שתכנית טראמפ כנראה תבוא לפתחנו מהר מאוד, בזמן הקרוב ביותר, אני מבקש לקבל מכם מנדט ברור להכיל את הריבונות הישראלית על כל הישובים". ראש הממשלה הסביר את החשיבות הביטחונית של הצעד, "יחד עם רמת הגולן שהנשיא טראמפ הכיר בריבונותנו בה אחרי שיחותי איתו, זהו קיר המגן המזרחי שמבטיח שלעולם לא נחזור להיות מדינה ברוחב של כמה קילומטרים, ולצורך זה צה"ל חייב לשבת בכל בקעת הירדן ולא רק ברצועה צרה ליד המים, ציר פילדלפי צר שאי אפשר להגן עליו, אלא בכל בקעת הירדן במובן הרחב של המילה. אבל כדי שצה"ל ישב שם תמיד הכרחי שבקעת הירדן תהיה בריבונותנו לעד. זהו החזון בעבורו אני מבקש את אמון הבוחר.

כפי שקיבעתי את גבול הביטחון המדיני שלנו מול סיני בהקמת גדר הביטחון שם, כפי שקיבעתי את אחיזתנו ברמת הגולן בהשגת ההכרה האמריקנית, כך אני מבקש לעשות מול בקעת הירדן. המפה שאני מציג כאן מבוססת על השטח שמערכת הביטחון הגדירה פעמיים, ב-2014 ושוב ב-2017, כמעניק ביטחון מירבי לישראל. המפה הזאת מבטיחה עומק אסטרטגי לישראל ושטחים שונים כלפי מזרח. יחד עם החלת הריבונות בכנסת הבאה אביא לממשלה הבאה תכנית נרחבת לחיזוק ההתיישבות היהודית בבקעת הירדן ופיתוח התשתיות שם. אני רוצה להדגיש שוב, אנחנו מדינה דמוקרטית, לא אעשה שום דבר בלי לקבל מנדט ברור מהציבור, ולכן אזרחי ישראל אני מבקש מכם מנדט ברור לעשות את המעשה הזה. יש פה הזדמנות יחודית וחד פעמית לעשות משהו שיש עליו הסכמה רחבה ולהביא גבולות קבע בטוחים למדינת ישראל. זה יבטיח שיו"ש לא תהפוך לעזה, ושכפר סבא נתניה ותל אביב לא יהפכו לישובי עוטף יו"ש. אף ראש ממשלה לא הביא מפה כזו בפני הבוחר. היא מגדירה את גבולנו המזרחי, היא ברורה והגיונית. לא הייתה לנו הזדמנות כזאת מאז מלחמת ששת הימים וספק אם תהיה בחמישים השנים הבאות. לכן אני פונה אליכם אזרחי ישראל, למען הדורות הבאים, תנו לי את הכוח לפעול למען בטחון ישראל, תנו לי את הכוח לקבוע את גבולות ישראל. תודה רבה".

שר החינוך הרב רפי פרץ על הצהרת נתניהו: "ההכרזה על החלת הריבונות על בקעת הירדן היא בשורה היסטורית ומצוינת לעם ישראל ולארץ ישראל, ומקווה שזהו צעד ראשון בדרך למימוש זכותנו ההיסטורית על כל מרחבי יהודה ושומרון" בנט לרה"מ: "העבר כבר מחר את 'חוק בקעת הירדן' בשלוש קריאות, במקום את חוק המצלמות. בגין עשה זאת. הוא העביר חוק ביממה אחת. בשלוש קריאות. לפני בחירות נתניהו הבטיח בנייה ב-E1 במעלה אדומים, אחרי בחירות זה לא קרה. לפני בחירות נתניהו הבטיח חיסול חמאס, אחרי בחירות זה לא קרה"

אהוד ברק בתגובה להצהרת נתניהו: "ראש ממשלה ששקוע עד צוואר בחקירות. אין לו מנדט ציבורי ומוסרי לקבוע דברים כל כך גורליים במדינה. קיים חשש שהוא יכריע הכרעות על בסיס האינטרס האישי של ההישרדות הפוליטית שלו ולא על פי האינטרס הלאומי. כך אמר, בצדק, נתניהו עצמו על אולמרט". תגובת ימינה להצהרת רה"מ: "נתניהו הסביר הערב מדוע חייבים להצביע ימינה ולא לליכוד. בגלל תכנית ביבי-טראמפ שמאפשרת החלת ריבונות אך ורק על היישובים היהודים בלבד ביו"ש תוך הפקרת המרחבים שסביבם. רק ימינה תוודא ששטחי C לא יופקרו".

המחנה הדמוקרטי בתגובה להצהרת נתניהו: "כל מהלך חד צדדי של סיפוח פוגע בביטחון המדינה ומונע את חידוש המו"מ להסדר. מוזר שחשוד בשוחד, מרמה והפרת אמונים נזכר במהלך כל כך דרמטי פחות משבוע לפני הבחירות. נתניהו שוב מספסר בדברים רציניים על מזבח הישרדות אישי".

ראש מועצת הר חברון יוחאי דמרי בתגובה להצהרת נתניהו: "מברכים את רה"מ על החלטתו החשובה והמתבקשת להחיל את הריבונות הישראלית בבקעת הירדן. אני קורא לנתניהו לא להסתפק בבקעת הירדן ולתקף את אמירתו מלפני שבוע כי יחיל את החוק הישראלי גם על יתר חבלי התנ"ך – שטחי יו"ש". מועצת יש"ע בתגובה להצהרת נתניהו: "מהלך חשוב מאוד שההתיישבות ציפתה לו מאז הקמתה. אירוע היסטורי לאחר יובל שנים עם בשורה חסרת תקדים למדינת ישראל – ריבונות היא חזון ההתיישבות והעתיד להעמקת הנוכחות שלנו באזור".

איימן עודה על הצהרת נתניהו: "חזון האפרטהייד של הימין מורכב משני מהלכים מקבילים – מחיקת מעמדם האזרחי של הערבים בישראל וסיפוח השטחים. הם רוצים להפוך את מדינת ישראל לשלוחה של הגדה המערבית – מיעוט של אזרחים יהודים ששולטים ברוב של נתינים פלסטינים נטולי זכויות".

תמר זנדברג על הצהרת רה"מ: תמר זנדברג על הצהרת רה"מ: "נתניהו מוכר את ישראל בשביל החסינות. סיפוח חד צדדי הוא סכנה למדינה ומוכיח שבממשלה הנוכחית אין פרטנר לשלום. אפשר לעצור את זה, בשביל זה צריך להעיף את המושחת מהכיסא"

גם ירדן הגיבה להצהרת נתניהו. שר החוץ הירדני, איימן ספדי אמר כי הודעת נתניהו פותחת פתח להסלמה מסוכנת שעלולה לערער את יסודות השלום ולהוביל את האזור כולו לאלימות וסכסוך. ספדי הוסיף כי ממשלתו מגנה את הצהרת ראש הממשלה הישראלי וכינה אותה הפרה בוטה של החוק הבינלאומי. לדבריו מדובר במהלך שתפקידו למנף את הצלחת נתניהו בבחירות ועלול "לחסל את הליך השלום". ספדי אמר כי הכרזה זו יחד עם צעדים ישראליים חד צדדיים נוספים – לרבות הרחבת התנחלויות וחילול מסגד אל אקצה, מהווים איום על הביטחון והשלום באזור ומחייבים עמדה בינלאומית מכרעת וברורה.

הצהרת גשר העבודה

בתוך כך, מי שלא היו יכולים להתאפק מלמסור הצהרה גם הם, יו"ר מפלגת העבודה עמיר פרץ ומס' 2 ברשימה המשותפת, אורלי לוי-אבקסיס, שכאמור כינסו ביום שלישי הצהרה לתקשורת בשידור חי כדי לדבר על הגזענות בקמפיין. עמיר פרץ האשים את רשימת המחנה הדמוקרטי, בראשות ח"כ ניצן הורוביץ וסתיו שפיר, שהם מנהלים קמפיין אישי נגד אורלי לוי אבקסיס תוך התנשאות עליה. פרץ ציין כי המחנה הדמוקרטי לקחו תמונה של אורלי לוי אבקסיס מתוך תמונה משפחתית שלה, והדביקו אותה לצידו של נתניהו, באמצעות פוטושופ, על אף שלא עמדה לצידו. בנוסף האשימו במפלגת העבודה שהמחנה הדמוקרטי משקרים באשר להצבעתה של לוי-אבקסיס בנושא חוק יסוד הלאום. במהלך ההצהרות הציג פרץ פרוטוקול דיון מן הכנסת בו לוי-אבקסיס נמנעה. פרץ אמר שהוא פונה אל הציבור "בכאב רב. אורלי לוי עוברת מתקפה שוביניסטית וגזענית. זו מתקפה על כל מה שהיא מסמלת ומייצגת. האנשים שתוקפים אותה בברוטליות, הם אנטי חברתיים, הם לא הכירו ולא מכירים אנשים חלשים והם לא יכולים לייצג את מעמד הביניים כי הם לא חוו קושי. הם מייצגים אטימות וניכור חברתי".

לוי-אבקסיס אמרה באירוע שהיא לא מתרגשת מכך שמתנשאים עליה: "אני אישה חזקה ולא מתרגשת אם מתנשאים עלי ממרצ או מן הכיוון של סמוטריץ'. אני באה מבית מסורתי וגם אני יודעת להתווכח על ציטוטים מן התנ"ך, או אופי האדם של חלק מן הפוליטיקאים הישראלים כמו סמוטריץ', העושים מניפולציות ולא מתחשבים בחלשים בחברה. בשביל סמוטריץ' ילדים רעבים זו בדיחה. הוא הגדיל לעשות ואמר בתגובה לכך שילד אחד משלושה ילדים הוא עני, שהנתונים מוגזמים – כי לו יש 5 ילדים ושניים מהם לא עניים. אתם מבינים? מבחינת סמוטריץ' אם שניים מילדיו לא עניים אז הנתונים משקרים. באמת חשוב שהמצביעים ישמעו את הציניות והזלזול שלו בעיירות הפיתוח, במשפחות הישראליות שלא גומרות את החודש, בילדים הרעבים ובכל מי שלא קשור לקבוצה הפריבילגית אליה הוא משתייך. איך אפשר להיות כל כך מנותק ולהגיד אמירות כאלה? איפה ערכי היהדות עליה גדלנו?", שאלה.

השארת תגובה