בן גביר: לא מופתע מהסקרים

איתמר בן גביר העומד בראש מפלגת 'עוצמה יהודית' אומר: "בעיית הממ"חים יכולה להיפתר אם נחזיר את בג"צ למקום" • לדבריו: "היסטורית מפלגת עוצמה יהודית היא המפלגה שהכי קרובה למגזר החרדי בכנסת"

איתמר בן גביר
איתמר בן גביר
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

ערב הבחירות ונראה שאתם הולכים להיות הפתעת הבחירות. בסקרים האחרונים אתם עוברים עם 4 מנדטים ומקרבים את גוש הימין-חרדים להקמת ממשלה. אתה מופתע?

"האמת שאני לא מופתע מהסקרים, אבל אני מופתע מעוצמת התמיכה שאנחנו מקבלים במקומות בהם מעולם לא קיבלנו. ציבור רחב מאד מבין שהתקווה היחידה לשנות את מאזן הגושים היא שאנחנו נכנס. הרי הלכנו לבחירות בגלל שהיה תיקו בין הגושים. כולם שאלו מה ישתנה הפעם? הרי אותן מפלגות מתמודדות שוב ואותו ליברמן מהווה לשון המאזניים. אבל עכשיו רואים שיש משהו שמסוגל לשנות את הסקרים ולהטות את הכף לטובת גוש ימין-חרדים ואלו ארבעת המנדטים של עוצמה יהודית, שיהוו לשון המאזניים".

איך מפלגת עוצמה יהודית שאתה עומד בראשה מתחברת למגזר החרדי?

"היסטורית מפלגת עוצמה יהודית היא המפלגה שהכי קרובה למגזר החרדי בכנסת. בפעם האחרונה שעוצמה הייתה בכנסת, מי שכיהן מטעמה היה ד"ר מיכאל בן ארי, שבכל העניינים שקשורים ליהדות ולתקציבים הצביע עם המפלגות החרדיות. בזמנו, ח"כ אורי מקלב מיהדות התורה אמר לא פעם: "אנו רואים בבן ארי את האצבע השישית של יהדות התורה". תמיד היינו לצידם של המגזר החרדי ושל גדולי הדור. אנחנו מאמינים באותם הערכים".

אתה מחובר למיינסטרים של הציבור החרדי. אבל איך אתה מתכנן לעזור בכנסת לחרדים העובדים למשל?

"עד היום לצערי הרב, התייחסו לחרדי העובד כ"בעל זכות הצבעה" בלבד. כיום, אין מי שידאג להקצאת משאבים לתת-המגזר הזה. החרדים העובדים אינם זוכים לייצוג משמעותי במפלגות החרדיות, לא מצליחים לזכות בתקציבים לטובת פיתוח משאבים ייחודיים עבורם, דוגמת מכרזי בנייה, בתי ספר ועוד כהנה – המאפשרים את פיתוחה של כל קהילה. החרדים העובדים הם כמעט 40% מתוך האוכלוסייה החרדית, לא ייתכן שאין להם אין ייצוג הולם בכנסת ישראל".

אחת הבעיות של המגזר הזה הוא בתחום החינוך. איך אתה חושב שניתן לפתור את מצוקת הממ"חים בלי לפגוע בתלמודי תורה הקיימים.

"האבסורד הוא שגם הסוגיה הזו, כמו עוד סוגיות רבות, היא תוצאה של שלטון בג"צ. הח"כים החרדים מפחדים שאם הממ"חים יקבלו הכרה, בג"צ יגיד מחר שיש זרם חינוך ממשלתי לילדים החרדים ויפסיק את ההכרה בחינוך המוכר שאינו רשמי. הפחד הגדול פה הוא מבג"צ. במצב הקיים אני באמת מבין אותם, כי אי אפשר להקים את המ"מחים על חשבון תלמודי התורה המסורתיים. אבל שימו לב ששוב הגענו למצב שבג"צ מנהל את המדינה. במקום לטפל בבג"צ הח"כים החרדים הולכים ונלחמים בממ"חים. אני מגיע לכנסת כדי לשנות, ושינוי אמיתי עושים מהשורש. כשבג"צ יחזור למקום יהיה תקצוב מסודר גם לחינוך החרדי המסורתי וגם לממ"חים. כל אחד יוכל לקבל את החינוך שמגיע לו.

"במקום זה מה שקורה כעת זה בלתי נתפס. הילדים נשלחים לחינוך שההורים שלהם לא רוצים. חלקם לתלמודי תורה חרדיים שלא הולמים את השקפת עולמם ואחרים מוותרים ושולחים לחינוך דתי-לאומי, מאחר ואין להם אלטרנטיבה אחרת. בגילאי התיכון הבעיה גדולה אף יותר, אין סמינרים וישיבות שמוכנים לקבל את ילדיהם, מאחר והם אינם עומדים בקריטריונים. אני אדאג שתקציבי החינוך יחלוקו בצורה נכונה.

"חשוב לי לחדד שלימוד התורה הוא ערך עליון והוא חלק מהמצע שלנו. אנחנו מאמינים בתורת ישראל ובאופן אישי אני מעריץ את מי שיושבים ולומדים תורה יומם וליל. אבל היתרון שלנו הוא שאנחנו לא חלק מהמגזר, ואנחנו רוצים לסייע גם לחרדים העובדים, אנשים שמאמינים בתורה ועבודה ואין מי שייצג אותם, הלשכות שלנו יהיו פתוחות למגזר החרדי, אנחנו תמיד תמכנו במגזר החרדי על כל גווניו".

לסיום מה המסר שלך לציבור החרדי?

"מי שמצביע לפי מצוות רבותיו למפלגות החרדיות המסורתיות, שיעשה ככה. אבל מי שרוצה להצביע לאחת ממפלגות הימין האחרות – עוצמה יהודית היא הבית שלו. אם הוא רוצה לחזק את גוש הימין שיצביע למי שבזכותה גם החרדים יישבו בממשלה".

השארת תגובה