בתחבולות תמנע מלחמה // סיכום שבועי

המתיחות הביטחונית בגבול הצפון הגיעה לשיא, בניסיון של חיזבאללה לפגוע בחיילי צה"ל • הזירה הייתה אפופת עשן, חיילים הוטסו לבית החולים והמצב היה נראה מדכדך • אחרי כמה שעות התברר: עשינו תרגיל לאויב

טנק ישראלי בגבול הצפון
טנק ישראלי בגבול הצפון
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

יום ראשון השבוע, מעט לאחר השעה 16:00 המדינה נכנסה למתח מורט עצבים, לנוכח גל שמועות על אירוע המתנהל בגבול הצפוני של מדינת ישראל. זה החל בשמועה על ירי נגד טנקים מלבנון ומשם שמועות על נפגעים, בעיקר באמצעי תקשורת הבלתי ממוסדים. למעשה מדובר בתגובה של ארגון הטרור חיזבאללה על תקיפת מחסן טילים מדויקים של הארגון המיוחסת לישראל.

כמה דקות לאחר גל השמועות, בצה"ל אישרו כי קצר בוצע ירי נ"ט משטח לבנון לעבר שטח ישראל במרחב אביבים וכי הפרטים בבדיקה. למסקנת הדברים, כמה טילי נ"ט נורו מלבנון לעבר בסיס צה"ל ורכבים צבאיים במרחב מושב אביבים הסמוך לגבול. לא היו נפגעים בתקרית מקרב כוחות צה"ל. דובר צה"ל רונן מנליס מסר כי בתקרית הותקפה עמדה וג'יפ צבאיים. "חיזבאללה רצה להרוג חיילים ולא הצליח", אמר.

בתגובה צה"ל תקף את החולייה שביצעה את הירי באמצעות כלי טיס. כמו כן צה"ל תקף בדרום לבנון בירי ארטילרי ובמסוקי קרב. ההסלמה החמורה החלה כאמור לאחר שחיזבאללה ירה כמה טילי נ"ט אל בסיס צבאי וכלי רכב צבאיים באזור אביבים – ומצה"ל נמסר כי יש כמה פגיעות. האירוע החל בירי של 3-2 טילי קורנט של חיזבאללה לעבר עמדה במוצב אביבים ולעבר ג'יפ זאב (אמבולנס) ליד המוצב. מחבלי חיזבאללה פגעו בעמדה ובאמבולנס, אך כאמור לא היו נפגעים לכוחות צה"ל.

מעט לאחר השעה 17:00 דווח על הרחבת ירי התגובה של צה"ל בגזרת מארון א-ראס. בלבנון דיווחו על לפחות 30 תקיפות של צה"ל שבוצעו מאז ירי הטילים של חיזבאללה. עוד דווח על מעורבות של כלי טיס של חיל האוויר שתוקפים בכפרים לבנוניים בתגובה. ערוץ סקיי ניוז דיווח כי צה"ל תקף בניין שיש סבירות שחברי החוליה ששיגרה את טילי הנ"ט התחבאו בו.

קודם לכן, בעקבות התקרית הודיע על צה"ל על הנחיות מיוחדות. על התושבים במרחק עד 4 ק"מ מגבול לבנון היה לשהות בבתים ולפתוח מקלטים. אולם, לא נדרש לרדת למרחב מוגן / מקלטים אלא רק בעת שמיעת אזעקה. "כללי התנהגות, בעת שמיעת אזעקה, לשהות במרחב מוגן למשך 10 דקות ולהמתין להנחיות נוספות", אמרו בצה"ל. "יש לבטל ולהימנע מכל פעילות במרחב גדר הגבול לרבות עבודות חקלאיות, נאמר באותה העת. כמו כן, לא היה ניתן לנוע בצירים על כן ביקשו להימנע מביצוע נסיעות שלא לצורך".

בצהרי אותו היום, דיווחה רשת אל-מנאר המקורבת לחיזבאללה כי צה"ל פתח בירי ארטילרי לעבר חוות שבעא סמוך לגבול לבנון. לפי הדיווח, מוקדם יותר השליך מל"ט של צה"ל חומר דליק בשטח מיוער באזור שסמוך להר דב. בעקבות זאת, דובר צה"ל אישר שהשריפות באזור זה הן אכן כתוצאה מפעילות צה"ל.

חזל"ש

דובר צה"ל תת אלוף רונן מנליס התייחס לאחר התקרית לסבב ההסלמה בצפון והודיע כי לא היו נפגעים ישראלים בתקרית, "העובדה שחיזבאללה הצליח לממש את הפיגוע, אך ללא נפגעים, היא הישג מבצעי ראוי", הדגיש מנליס, "זו הייתה המטרה ועמדנו בה".

עוד ציין מנליס כי בתגובה לירי לעבר בסיס צבאי במרחב אביבים, צה"ל תקף את חוליית הירי ביותר מ-100 פגזי ארטילריה ובאמצעות מסוקי קרב. "כבר מתחילת השבוע, צה"ל נערך למול התרחישים השונים בעקבות איומי חיזבאללה, והתקיימה הפרדה ברורה בין ההיערכות הצבאית לבין ההתנהלות האזרחית בגזרה הצפונית", נמסר.

בנוסף, הרמטכ"ל קיים הערכת מצב עם ראש פיקוד צפון, ראש אמ"ן ראש אג"ת וגורמים בכירים נוספים. בנוסף, מאז יום ראשון, הרמטכ"ל ביקר מספר פעמים בפצ"ן, עשה אישור תכניות ונתן הנחיות להמשך מוכנות לשיפור וחידוד המוכנות לאור האירועים. "צריך להגיד שהגענו לפה בגלל מיזם הדיוק של חיזבאללה. האירוע רחב יותר מאירוע הנ"ט באביבים – חשפנו את הפרויקט ואנחנו מתעקשים על הסוגיה הזאת. אנו מסרבים להשלים עם הרצון של נסראללה להקים תעשייה צבאית ולפעול כפי שהוא מתנהל", הוסיף מנליס, "מזכיר שמדובר בלבנון, מדינה ריבונית, שצריכה לקחת אחריות על מה שקורה בתוכה".

עוד ציין דובר צה"ל כי מפקד יוניפיל היה בישראל ואף נפגש עם הרמטכ"ל. "יש להגיד בשלב הזה חיזבאללה מימש את הפיגוע אך לא את כוונות הפיגוע. מצד אחד זה הישג מבצעי שלנו ומצד שני לא עוברים למנוחה. אנחנו ערוכים לכל התפתחות ונמצאים בקשר עם ראשי הרשויות". בצה"ל הודיעו לתושבים כי ניתן לחזור לשגרה לאחר כמה שעות.

התרגיל

צה"ל נערך מבעוד מועד לירי של חיזבאללה לעבר רכב צבאי, ומרגע שזה קרה, החליטו לשמור על עמימות. התמונה נראתה דרמטית, ירי של עשרות פגזי ארטילריה, ירי ממסוק קרב, ושמירה על עמימות לגבי נפגעים. אם לא די בכך, דאג הצבא שבמהלך האירוע ימריא מאזור הסמוך למקום הפגיעה במוצב מסוק עם שני חיילים שהועברו לבדיקה בחדר המיון של בית החולים רמב"ם בחיפה וכעבור קצר – הודיע דובר בית החולים: "החיילים הורדו מהמסוק, נבדקו במיון ושוחררו ללא טיפול רפואי". בהודעה הראשונית טען צה"ל כי "יש כמה פגיעות", ובמשך שעה שלימה לא פרסם הבהרה, אף שברור היה שאין נפגעים. כל זאת נעשה כדי לאפשר לצד השני להעלות השערות לא מבוססות ולהתהדר בהישג.

האסטרטגיה של לוחמה פסיכולוגית לא חדשה בצה"ל, רק בשבוע האחרון דווח כי עיתונאי לבנוני המקורב לחיזבאללה פרסם כי צה"ל הכין בגבול הצפון ג'יפ צבאי עם בובות של חיילים במטרה לגרום לאויב לתקוף ולדמות כביכול פגיעה בחיילים. רק אחרי הודעות חיזבאללה כי יש ארבעה חיילים פצועים בצד הישראלי – הודיע צה"ל רשמית שאין נפגעים וכי המשך ההסלמה תלוי בחיזבאללה. מנגד טענו בחיזבאללה כי האירוע הסתיים מבחינתם וכי הכדור נמצא במגרש הישראלי. בסופו של האירוע אפשר לומר כי צה"ל התכונן היטב לתגובה של חיזבאללה, עם לא מעט תחכום. לאור דבריו של נסראללה כי יגיב מתוך שטח לבנון, ולאו דווקא בגזרת הר דב, אחד מהתרחישים המרכזיים שצה"ל נערך אליהם הוא ירי נ"ט לעבר מטרות צבאיות לאורך הגבול. לאור זאת, נערך הצבא בהיערכות מותאמת לאורך הגבול, ולמרות שתגבר את כוחותיו, דאג לצמצם ככל הניתן את נוכחותם על הגבול על-מנת למנוע פגיעה בחיילים. כך, נאסרה נסיעת כלי רכב צבאיים באזורים רבים סמוך לגבול.

דבר פרסום התרגיל, עורר תגובות רבות, אשר בחלקן נטען כי הדרג המדיני מסכן את ישראל, כאשר מפרסם דברים מהסוג הזה – מה שבוודאי מכעיס את ראשי ארגון הטרור. בתגובה לטענה זו, גורמים ביטחוניים מסרו כי הדבר גורם לחילוקי דעות אצל האויבים ולמעשה מדובר בלוחמה פסיכולוגית מתוכננת היטב. גורמים בשמאל טענו כי ראש הממשלה פועל כך משיקולי בחירות.

"האירוע נגמר"

כל האמור נוגע לזירה הטקטית. מה שקרה בזירה המדינית, יכול אולי ללמד על לחץ כביר שחטף חסן נסראללה בעקבות ההתקפות והרצון של חיזבאללה להימנע מהסלמה כוללנית: גורם ביטחוני בכיר טען ביום שני השבוע שנסראללה פנה לראש ממשלת לבנון חרירי שביקש מישראל באמצעות ארצות הברית, מצרים וצרפת לעצור את הלחימה בגבול הצפון, "אתמול, זמן קצר לאחר התקיפה בצפון והתגובה הצבאית שלנו, קיבלנו פניות דרך שלוש מדינות שביקשו להעביר מטעם חרירי ונסראללה את המסר: 'מבחינת חיזבאללה האירוע הסתיים. בפועל, ישראל משיגה את היעדים שלה'".

בהתייחסו לחגיגות של חיזבאללה בעקבות האירוע אמר הגורם: "ראינו כאן רהב שלהם, אבל ישראל משיגה את יעדיה וזה עבד לפי התכנון. אנחנו נערכים לכל תרחיש. אם נסראללה ירצה לפעול שוב, הוא לא מבין מה מחכה לו. אנחנו ממשיכים לפעול בהווה ונמשך גם בעתיד נגד פרויקט הדיוק". לדבריו, "פעלנו בדיוק מירבי, ואם לא היינו פועלים היינו עלולים להיות במלחמה שאנחנו לא זקוקים לה".

בנוגע להטעיה שבה נקט הצבא עם פינוי הפצועים המדומה במהלך האירוע בצפון, אמר הבכיר: "אני מופתע מהשיח הציבור בעניין. יש הנחיה לדרגי השטח שלפיה 'כי בתחבולות תעשה מלחמה'. אני לא מתייחס אם הייתה הטעיה או לא הייתה הטעיה. עושים הכל כדי למנוע פגיעה בנפש. אם הצבא עושה הטעיות טקטיות – מה טוב. אנחנו עושים הכל כדי למנוע פגיעה בנפש. בישראל אי אפשר להסתיר נפגעים (כשישנם)".

בתוך כך, הגורם אישר לראשונה כי ישראל עומדת מאחורי התקיפות בעיראק, "בימים האחרונים היינו מותקפים בכמה זירות. היינו בהתקפה בו-זמנית גם בסוריה וגם בעיראק. הייתה גם התפתחות מסוימת בלבנון, שעל פי פרסומים זרים מיוחסת לישראל. היה צריך לפעול בתוך 24 שעות בכמה זירות, ותכננו מה נעשה", הוסיף ובכך רמז למוצאי השבת לפני כשבוע בו ישראל סיכל את פיגוע הרחפנים מסוריה ועל פי דיווחים זרים תקפה באותו לילה גם בביירתו באמצעות מזל"טים.

הגורם הבכיר סיפר כי הקבינט המדיני-ביטחוני וראש הממשלה החליטו על שינוי סדרי העדיפויות. "אנחנו נמצאים במאמץ מדיני ומבצעי על מנת למנוע מאיראן שלושה דברים – הגרעין, פרויקט דיוק הטילים ומניעת ההתבססות האיראנית במרחב. בכל המישורים הללו, שבהם פועל צה"ל והמוסד, יש הרבה מאוד פעילות שלנו, כאשר את סדר העדיפויות קובע הדרג המדיני. בנושאים הללו אנחנו פועלים במלוא הנחישות והרגישות".

"הגדרתי את היעדים הגדולים ביותר של מדינת ישראל כמניעת גרעין (איראני) ומניעה של נשק מדויק בסדר הזה", סיפר הגורם הביטחוני על ישיבת הקבינט בה השתתף, "היעד השלישי הוא מניעת התבססות איראן בסוריה, בלבנון, בעיראק ובתימן". לדבריו, "לשלוש המטרות הללו יש כתובת אחת: איראן ומעורבותו של קאסם סולימאני, במיוחד דיוק והתבססות".

הגורם הבכיר נשאל על התיאום בין ישראל לבין ארצות הברית בעיראק והשיב: "אני עומד בקשר עם האמריקנים בכל מה שקשור כמעט על בסיס יומי. כמעט כל יום אני מדבר עם פומפאו (שר החוץ האמריקני מייק פומפאו). ברמות השונות המדיניות והביטחוניות. יש שיתוף פעולה מצוין בכל התחומים". הוא הוסיף שהרוסים עודכנו לגבי האירועים בצפון. הוא התייחס גם להתקרבות המסתמנת בין ארה"ב לאיראן ולכוונה לקיים מפגש סביב סוגיות הגרעין: "אנחנו מקיימים קשר רצוף עם האמריקנים, ואני חושב שאין להם אשליות לגבי רוחאני", אמר הגורם. "אני לא רואה אותם קונים את הסחורה שלו, וגם לא את של זריף. האם הם ידברו? אולי. אני מעריך שהשיחות יתנהלו בדרך אחרת מהשיח הקודם, את זה אני שומע מכולם בכל הדרגים".

בנוגע למצב בדרום, הצביע הבכיר על הג'יהאד האסלאמי כגורם המערער את היציבות ברצועה. לדבריו, "חמאס לא מממש באופן מוחלט את אחריותו השלטונית ומשאיר לג'יהאד האסלאמי מרחב פעולה. מתקיים שם מתח מובנה שיכול גם להוביל להסלמה. למרות הקשרים של צמרת הג'יהאד ואיראן עד עכשיו, הוא לא פעל בהקשר להתפתחות לאירועי הצפון. הסלמה בעזה יכולה להתרחש בשל הפעילות הזאת של הג'יהאד האסלאמי, גם ללא קשר לאירועים בצפון".

"המנצח" נסראללה

ממה לאחר התקרית בגבול הצפון בה ירה חיזבאללה טילי נ"ט לעבר מוצב צה"ל ורכב צבאי, התרברב מזכ"ל הארגון, חסן נסראללה: "כל הגבול פונה ולא יכולת לראות ולו חייל אחד על הגבול", נסראללה המשיך ללגלג על ישראל, על אף שלא היו נפגעים בצד הישראלי ואמר: "למרות כל ההכנות ומטרות הדמה שהאויב פיזר לאורך הגבול, חיכינו למטרה שלנו וכשהיא הגיעה פגענו בה ללא כל ספק". עוד אמר כי "ישראל הביאה לצפון את כל כיפות הברזל שיכלו להביא".

נסראללה טען כי מאז שישראל תקפה בביירות צה"ל פינה את כל החיילים שהיו בפעילות סמוך לגבול, לדבריו צה"ל הרחיק את כולם "גם לא דחפורים שראינו במשך זמן מה. דבר שני פונו לחלוטין כל המפקדות הקדמיות. פינו בסיסים שלמים – כמו אביבים – פינוי מלא. כתבת של ערוץ מסוים הסתובבה והראתה איך הכול ריק, אין אף אחד. מוצבים שלמים פונו, ולעתים גם בעומק".

מנהיג ארגון הטרור לגלג על תגובת צה"ל לתקרית אתמול ואף צחק כשהזכיר את שמה של ישראל: "ישראל, זאת שמגיבה על כל רימון או פעולה, עשתה מאמצים גדולים כדי להכיל את האירוע, ורוב הירי שביצעה היה על מטרות הגנתיות ולא התקפיות". מוקדם יותר התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו לסבב ההסלמה אתמול בגבול הצפון ואמר כי, "פעלנו אתמול בנחישות ובאחריות. שמרנו על ביטחון אזרחינו וגם על שלום חיילינו. האיש בבונקר בביירות יודע בדיוק למה הוא בבונקר. אנחנו נמשיך לעשות כל מה שצריך כדי לשמור על ביטחון ישראל – בים, ביבשה ובאוויר, ואנחנו גם נמשיך לפעול נגד האיום של הטילים המדויקים".

 

צה"ל חושף: חיזבאללה הקים מפעל טילים מדויקים חדש בלבנון

צה"ל חשף מידע מודיעיני המצביע על מפעל חדש לדיוק טילים בשטח לבנון, סמוך לעיירה נבי שית שליד הגבול עם סוריה. המפעל הוקם לפני שש שנים כאתר לייצור אמצעי לחימה, אך בחודשיים האחרונים מזהים בצה"ל פס ייצור במקום שמטרתו הסבת רקטות לטילים מדויקים. כמו כן למקום הועבר ציוד רגיש בפיקוח והדרכה איראנית.

המפעל כולל מתחמים לייצור מנועים וראשי קרב, במטרה לייצר טילים בעלי יכולת של פגיעה בדיוק של עשרה מטרים. מדובר באיום שאותו ישראל מגדירה אסטרטגי, ורק לאחרונה הורה ראש הממשלה להעלותו בסדרי העדיפויות אף מעל ההתבססות האיראנית.

בצה"ל אומרים שבחיזבאללה רואים חשיבות עליונה למיזם ובעקבות כך, בימים האחרונים עוסקים הפעילים בפינוי ציוד ייחודי ויקר מהמתחם, מחשש שישראל תתקוף גם אותו. זאת בעקבות המתיחות בצפון לאחר שלפני כעשרה ימים הותקף בביירות רכיב קריטי לדיוק טילים, בתקיפה המיוחסת לישראל לפי מקורות זרים.

כזכור, מה שהוביל לתקרית השבוע, זה בדיוק העניין הזה, של טילים מדויקים, כאשר המגזין הבריטי "טיימס" פרסם תמונות בהם ניתן לראות כי היעד שתקפו לכאורה המל"טים הישראליים בדאחייה בלבנון הוא מכשיר יקר ונדיר ולא מרכז תקשורת כפי שטען חיזבאללה. המכשיר שנקרא "מערבל פלנטארי" מערבב חומרים שמשפרים דיוק של טילים. המערבל שהופצץ היה קריטי למיזם של ארגון הטרור לייצר טילים מדויקים על אדמת לבנון. המכשיר המדובר, יוצר באיראן, ונחשב ליקר ונדיר, לחזבאללה לקח זמן רב להביאו ללבנון. על פי הערכות, זהו המכשיר היחיד שהיה כזה במדינה.

לפי התמונות שפרסם העיתון הבריטי, ניתן לראות שקופסת הבקרה של המערבל נפגעה ויצאה מכלל פעולה. מומחים מסבירים כי בלי רכיב זה, לא ניתן לייצר טילים ארוכי טווח עם דלק מוצק, מה שיעכב את הפרויקט של חזבאללה לפחות בשנה. בעת התקיפה, ה"מערבל פלנטארי" היה על משאית בחניון פתוח בביירות, ככל הנראה העבירו אותו ממקום למקום וייתכן והוא היה אמור להיות מועבר למחרת – מה שיכול להסביר מדוע החליט הצבא לתקוף את המכשיר שעות אחרי תקיפה של חיל האוויר בסוריה.

השארת תגובה