הליכוד נגד בן גביר, ויהדות התורה מקבלת תמיכה

מערכת הבחירות נכנסת לישורת אחרונה: בני גנץ ששמר על ערוץ פתוח עם החרדים החליט להתיישר עם לפיד, במטרה לנגוס בליברמן. במפלגות החרדיות הגיבו בתקיפות • וגם: דרעי "לא פראייר", ציונית דתית

חגיגות הנצחון ביהדות התורה
חגיגות הנצחון ביהדות התורה
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

להיות פוליטיקאי זה דבר לא קל בכל הקשור על שמירת עקרונות ולהיצמד לאמת אחת. תמיד הייתה תחושה לא נעימה מצד כחול לבן, על העובדה שהממוקם במקום השני הוא יאיר לפיד, אולם השבוע התברר שגם המקום הראשון במפלגה, יו"ר כחול לבן בני גנץ, גם עומד להחרים את החרדים וקורא לממשלה חילונית.

לאחר שבמשך חודשים הקפיד לשמור על רוח טובה על המגזר החרדי ואף התעמת לשם כך עם שותפו יאיר לפיד, יו"ר 'כחול לבן' בני גנץ מתכוון להצטרף לקמפיין האנטי חרדי ולהודיע כי בכוונתו להקים "ממשלה חילונית" ללא המפלגות החרדיות.

על פי הדיווח ב'חדשות 12', הקמפיין של כחול לבן צפוי להשתנות, ויו"ר המפלגה יכריז כי יקים ממשלה חילונית ללא נתניהו והחרדים. הפרשן הפוליטי עמית סגל ציין כי, עד היום גנץ לא השיב לשאלה שהציב ליברמן לפתחו אם יצטרף לממשלת אחדות לאומית ליברלית ללא החרדים. עד עתה גנץ גם לא הצליח להסביר איך יקים ממשלה בעוד החרדים לא מוכנים לשבת עם מפלגתו של לפיד. זו הסיבה שגנץ מתכוון להצהיר על כך שיקים ממשלה ללא החרדים, במטרה להחזיר שני מנדטים מליברמן ושניים נוספים שנדדו לשמאל.

כבר בבוקר יום שלישי החל גנץ באמירות ברוח זו, כשבראיון ל'ווינט' הצהיר כי יקרא לליכוד להצטרף לממשלה בראשות כחול לבן, וטען שלא יפנה למפלגות החרדיות: "אנחנו נגד סחיטה, נפנה לליכוד כדי להקים ממשלה שמבוססת על הרוב החילוני בישראל", אמר יו"ר 'כחול לבן' ובכך הצטרף למקהלת ההסתה שמובלת על ידי יאיר לפיד ואביגדור ליברמן.

באותו ערב, המשיך גנץ בקו הזה ואמר בכנס בבאר שבע כי, "ב-80% מהדברים רוב הציבור מסכים וחושב אותו דבר. בדיוק על הבסיס הזה אני מתכוון לבנות ממשלה רחבה שתייצג את כולם. שיטת הממשל במדינת ישראל הביאה אותנו למצב שבו קבוצות מיעוט, מפלגות סקטוריאליות, מצליחות לכפות על הרוב. הן מצליחות משום שכל ראשי הממשלה האחרונים נאלצו להיכנע לסחטנות. הם הקימו קואליציות שפעלו למען אותן קבוצות, ולא למען רוב הציבור".

לדבריו, "אני מתחייב בפניכם שמיד אחרי הבחירות, נקים ממשלת אחדות ליברלית. ממשלה שתתבסס על הרוב- ללא קיצוניים וללא סחטנות. כל מפלגה ציונית שתרצה להצטרף תחת קווי היסוד שעליהם מסכים רוב הציבור– תוזמן להצטרף. כדי שזה יקרה, כחול לבן חייבת להיות המפלגה הגדולה ביותר ולקבל את המנדט מנשיא המדינה להקים ממשלה. אנחנו נקים ממשלה שתייצג את הרוב ותדאג גם למי שלא בחר בה".

גם מספר 3 ב'כחול לבן', בוגי יעלון, שהקפיד לשמור על קשר עם המגזר החרדי, בחר להצטרף למקהלה וטען בראיון ל'ערוץ כנסת': "כשרבנים מתעלמים מהשחיתויות של נתניהו זה בשביל הכספים לישיבות". הדברים נאמרו על רקע הביקורת שלו נגד נתניהו בפרשת הסיגרים והשמפניות כאשר לטענתו רבנים עמם שוחח טענו כי מדובר בסה"כ בסיגרים.

יעלון טוען כי הרבנים מתעלמים מכך בשביל הכספים שנדרשים להם למימון המוסדות והישיבות. "כשרבנים אמרו טוב, זה רק סיגריות אמרתי סליחה? אתם לא אנשי מוסר? בגלל הכספים שאתם מקבלים עכשיו לישיבות אתם מתעלמים מהשחיתות הזאת". אגב, עפ דיווח של רביב דרוקר, היחיד שיתנגד לצעד הזה של המפלגה, הוא משה בוגי יעלון, אך נדמה כי הוא נסחף אחר הזרם המפלגתי.

כזכור, בהקלטות שנחשפו מלפני הבחירות הקודמות נשמע גנץ בונה בין היתר על שותפות משמעותית עם החרדים, ולשם כך הוא מוכן ללכת רחוק "על מה אנחנו מדברים? הוא (נתניהו) פשוט מכר את המדינה! עכשיו הוא יעשה חוק צרפתי, אז אני עכשיו אשאר אדיש לסיפור הזה ואני לא אמכור את נשמתי ולא אעשה קואליציה עם החרדים, אני שולח לכם דף ריק, חתום למטה בני גנץ, שני שליש דף שלכם תמלאו למטה מה שאתם רוצים, תשאירו לי שליש, אני אמלא מה שאני רוצה".

ב'ישראל ביתנו' טוענים כי שינוי הקמפיין של יו"ר 'כחול לבן' בני גנץ שיצהיר כי יקים ממשלה ללא חרדים, מתואם עם ראשי המפלגות החרדיות: "הדיל בין גנץ לחרדים נחשף אתמול בערב. 'לישראל ביתנו' נודע, שההודעה שיצאה אתמול מטעמו של גנץ היתה במסגרת תיאום מוקדם בינו לבין ליצמן וגפני, שחיכו עם תגובות מוכנות מראש שיצאו דקה אחרי ההודעה של גנץ".

יצוין שהודעת ראשי 'יהדות התורה' יצאה שעתיים לאחר הדיווח ולא כפי שטוען ליברמן. לטענת אנשי המפלגת ישראל ביתנו ששמה לה כדגל את ההסתה נגד הציבור החרדי, "ברור שהגורמים שהכי חוששים מהתחזקות 'ישראל ביתנו' הם המפלגות החרדיות ו'כחול לבן', ושיתוף הפעולה ביניהם רק מחזק את הכוונות האמיתיות של גנץ לאחר הבחירות, שכבר נתן לחרדים "קארט בלנש". היחידה שיכולה למנוע הקמת ממשלת הלכה ולהשאיר את החרדים בחוץ זו אך ורק ישראל ביתנו".

ח"כ אלי אבידר מ'ישראל ביתנו' הצטרף לדברים ואמר כי, "התאום בין ליצמן לגנץ שקוף ומביש. גנץ יצהיר שלא יישב עם חרדים והם מיד יתקפו אותו, כדי…. להחליש את ליברמן. הציבור החילוני בישראל צריך ללכת לניתוח פלסטי בפנים כי אנחנו כנראה נראים אהבלים. מי שיצביע גנץ יקבל את ליצמן בבריאות, דרעי במשרד הפנים ואת היד של גפני על השלטר של ועדת הכספים. מי שיצביע ישראל-ביתנו יקבל ממשלת אחדות של ישראל-ביתנו, ליכוד וכחול-לבן".

בתוך כך, הגיב יו"ר ש"ס השר דרעי לדברי יו"ר כחול לבן בני גנץ על החרמת הציבור החרדי: "כואב ומצער מאד שגנץ נגרר אחרי לפיד וליברמן ובחר בדרך של שנאה, התנשאות ושיסוי ציבור בציבור רק כדי לקושש קולות. בני גנץ בחרת לפסול ולהחרים את האחים והאחיות שלך, מאות אלפי ישראלים רק בגלל אמונתם ואורח חייהם ואתה תישא באחריות אישית לקרע ולשסע בעם".

ראשי 'יהדות התורה' יעקב ליצמן ומשה גפני מסרו כי, "יצא המרצע מן השק. לאחר שניסה במשך תקופה ארוכה להסתיר את דעותיו ואף עשה הכל כדי לבדל את עצמו מיאיר לפיד שותפו, היום מתברר שאין כל הבדל ביניהם. בני גנץ התברר כאדם ללא ערכים ושדרה. אין לו בעיה לפלג את החברה בישראל בשביל כמה מנדטים בספק. הוא איננו ראוי לתפקיד אחראי, אדם חסר יכולת ציבורית כלשהיא, השותפות שלו עם יאיר לפיד מעידה עליו את אמרת חז"ל "אוי לרשע ואוי לשכנו". יהדות התורה דבקה בעמדתה להמליץ על נתניהו לראשות הממשלה".

אם נרצה, שתי מפלגות מאוד משמעותיות יצאו נגד המגזר החרדי והאלטרנטיבה שנשארה היא, ממשלה בראשות הליכוד.

***

בתוך כך, יו"ר שס השר אריה דרעי מצהיר כי ידרוש התחייבויות מראש הממשלה נתניהו, לפני ההמלצה עליו לנשיא המדינה: "פראיירים אנחנו לא, נשב עם נתניהו לפני שנלך לנשיא ונסגור איתו שהוא לא מקים ממשלה בלעדינו", אמר דרעי בראיון ל'קו עיתונות'.

בטורו של הפרשן הבכיר אבי בלום מצוטט גם יו"ר יהדות התורה ח"כ יעקב ליצמן שמעריך כי, "נתניהו יצליח להשתלט על סדר היום מכאן ועד לבחירות וגם יחולל את הבלתי ייאמן ויגבש גוש של 61". סגן שר הבריאות הבהיר בראיון כי נתניהו תיאם איתו את התחייבויותיו לפייגלין, "ביום סגירת ההסכם עם פייגלין, נתניהו הרים לי טלפון ונתתי הסכמה לכל מה שהוצג לאחר מכן במסיבת העיתונאים". ליצמן אינו חושש מכך שפייגלין יקבל את משרד הבריאות על חשבונו, "לא הייתה שום הבטחה של נתניהו להעברת תיק הבריאות. ביבי הבהיר לי את זה במפורש. כל מה שנאמר והובטח, היה על דעתי ולאחר שנתתי לנתניהו את הסכמתי".

בטור מצוטטים עוד מדבריו של השר דרעי שאומר: "הרי איווט אמר שימליץ על מועמד שיקרא להקמת ממשלת אחדות, קשה לי לראות את חברי הכנסת הערבים חוברים לאיווט ליברמן וממליצים על שלושת הגנרלים מכחול לבן שמבהירים מלכתחילה שילכו לממשלה עם הליכוד – בלעדיהם. אני מאמין שאם מלאכת הרכבת הממשלה תוטל על ביבי, הוא כבר ימצא את הדרך לצאת מזה הפעם עם ממשלה בראשותו".

בתוך כך, ח"כ חרדי בכיר מעביר ביקורת על כך שנתניהו לא מספיק תוקף את ליברמן, "ביבי לא מסתער על איווט בכל העוצמה והמשאבים. נראה שהוא תוקף אותו בעיקר כדי לצאת ידי חובה בה בשעה שהוא מטווח בכינון ישיר דווקא את איילת שקד וימינה ואפילו את ש״ס ויהדות התורה", מצוטט הח"כ בטור של בלום.

***

אחרי שנראה כי עוצמה יהודית במידה ותעבור את אחוז החסימה – מה שנראה לא מציאותי – תהיה קשר ההצלה של גוש הימין, ביום רביעי השבוע, החליטו במפלגת הליכוד לשנות אסטרטגיה וללכת על הראש של עוצמה יהודית ולהעביר את קולות המפלגה למפלגות שבטוח עוברות: פחות משבועיים לבחירות ובמפלגת הליכוד מחליטים לצאת להתקפה נגד 'עוצמה יהודית', אחרי שהתלבטו רבות במפלגת השלטון האם לתקוף את מפלגת הימין הקיצוני, מחשש שמהלך כזה עלול להשאיר את המפלגה מתחת לאחוז החסימה, ניראה כי נפלה ההכרעה על אף הסיכון שהמהלך יכול להביא עמו לגוש.

גורם בכיר בליכוד צוטט אומר כי "לפי עשרות סקרים שביצע הליכוד בשבועיים האחרונים, ולאחר בדיקה מעמיקה של ברור לנו מעל לכל ספק ש״עוצמה יהודית״ לא עוברת את אחוז החסימה". הגורם הוסיף לתקוף את רשימתו של בן גביר וטען כי היא עלולה להביא לנפילת הגוש כולו "למעשה היא רחוקה מאוד מאחוז החסימה" אמר, לדבריו: "״עוצמה יהודית״ שורפת 2 וחצי מנדטים של מצביעי ימין. בבחירות כל כך גורליות שבהן גוש הימין בסכנה ושהליכוד נמצא בפער מתחת ללפיד וגנץ, אסור לבזבז קולות". לסיכום קרא הבכיר למצביעי הימין שלא להצביע לרשימה: "חייבים להצביע רק לליכוד כדי למנוע ממשלת שמאל-ערבים".

בעוצמה יהודית לא נשארו חייבים ומסרו בתגובה כי "הודעת הגורם הבכיר בליכוד, ככל שהוא בכיר וככל שהוא מהליכוד, מוכיחה שבליכוד וויתרו על האופציה של ממשלת ימין והחליטו ללכת לממשלה עם גנץ-לפיד-ליברמן". במפלגה טוענים כי "אנשי הליכוד יודעים שבלי עוצמה יהודית אין רוב לממשלת ימין, ואם מדובר בדיווח נכון, מסתבר שסביבת נתניהו בחרה ללכת לממשלה עם גנץ ולפיד ובלי החרדים ומפלגות הימין. עוצמה יהודית תתמודד בבחירות ורק ניצחון שלה יחייב הקמת ממשלת ימין".

***

חוסך התיאום בכחול לבן נמשך: יו"ר כחול לבן בני גנץ הבטיח למספר ארבע ברשימתו, הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי כי ביום שאחרי, הוא יחליף אותו בראשות הרשימה, כך דווח ב'ישראל היום'. גורמים המעורים בפרטים סיפרו כי בתקופת קמפיין הבחירות הקודם, במסגרת החיזורים של גנץ אחרי אשכנזי כדי שיצטרף לרשימה, נתן גנץ הבטחה לאשכנזי כי ביום שהוא יפרוש או ייאלץ לפרוש, אשכנזי יהיה מחליפו. ההבטחה הזו ניתנת בתקופה שבה גנץ ניהל מו"מ עם יו"ר יש עתיד יאיר לפיד בנוגע לחבירה לחוסן לישראל שהתהוותה לרשימת כחול לבן. ברשימה שבה לפיד מוצב במקום השני עם סיכום לרוטציה על ראשות הממשלה, אשכנזי שהוצב רק במקום הרביעי כבר יודע שניתנה לו מילה מגנץ לרשת את המקום הראשון בעתיד.

לפי מקורבים לגנץ ולאשכנזי, בין השניים היו כמה פגישות שבהן, כאמור, ניסה גנץ לשכנע את אשכנזי להצטרף עמו לפוליטיקה. פגישות אחדות נערכו ב"זולה" של גנץ ביפו, ופגישה אחת נערכה בביתו של איש העסקים שלמה דוברת. אף שהשיחות נערכו בין גנץ לבין אשכנזי בארבע עיניים, השניים שיתפו את אנשיהם בתוכנן.

באחת השיחות פנה גנץ אל אשכנזי ואמר לו כי "אם לא אגיע לקו הגמר ואצטרך לפרוש, אתה תהיה מחליפי". אשכנזי הביע פליאה, ושאל את גנץ מדוע שיצטרך לפרוש? גנץ בחר לא להרחיב בעניין. אחת ההערכות שעלתה ממקורביו של אשכנזי דיברה על פרשת הפריצה לטלפון של גנץ. מקורביו של אשכנזי מעריכים כי גנץ חשש שאם תוכן הדברים שבטלפון ידלוף החוצה, הוא יצטרך לשקול את אפשרות הפרישה. אך זו, כאמור, הערכה בלבד.

עוד מדווחים מתי טוכפלד ודניאל רוט-אבנרי, כי במהלך השיחות בין השניים הם "ניקו שולחן" והציפו בעיות שהיו ביניהם בעבר. לפי גורמים המעורים בפרטים, גנץ טען בפני אשכנזי שהוא יודע שהוא אינו מעריך אותו ותמיד חש שלא רצה אותו בתפקידים בכירים בצה"ל, ולכן הוא לא מונה אליהם. עוד טען גנץ בפני אשכנזי כי מי שמינה אותו לתפקידים בכירים היו אלה שניצבו מעל או מתחת לאשכנזי בדרג. "אך כרגע מדובר בעניין פוליטי וצריך ללכת יחד", הבהיר גנץ לאשכנזי.

מכחול לבן נמסר בתגובה: "מדובר בשקר מוחלט".

 "הסכם היסטורי"

קבוצה מהציונות הדתית חתמה על הסכם שיתוף פעולה עם יהדות התורה, בראש הקבוצה עומד הרב דוד חי הכהן מבת ים. בהסכם שנחתם בין שני הצדדים נכתב: "יהדות התורה אינה תומכת ואינה מעוניינת חס וחלילה, בנסיגות מארץ ישראל". כך גם מוזכרת התחייבות יהדות התורה לדאוג לשלומם וביטחונם "של התושבים בעיר העתיקה בירושלים, ובחלקים נוספים בתוך יהודה ושומרון". כמו גם לתמוך "בכל המוסדות בהם מחנכים בנות לאהבת תורה ושמירת מצוות". הצדדים הסכימו להתבטא בגלוי נגד שילוב נשים ביחידות שונות בצה"ל או במגמת גיוס נשים.

במפלגה ימינה הגיבו: "רשימת ימינה היא המפלגה היחידה שמניפה את דגלי הציונות הדתית ומחויבת לציבור היקר הזה לאורך כל השנים".

בהסכם בין יהדות התורה לאנשי 'נעם' נכתב: "יהדות התורה איה תומכת ואינה מעוניינת חס ושלום בנסיגות מארץ ישראל ועל פי החלטת מועצת גדולי התורה תמשיך במדינות זו", וכן על סעיף בו נקבע כי, "הנוכחות המוגברת של יהודים בעיר העתיקה בירושלים, ובחלקים נוספים בתוך יהודה ושומרון מכלילה אותנו בין אלה המחויבים לדאוג לשמיר שלומם האישי, וגם להשגת האמצעים השונה לקבע בהם, חיי קהילה, חינוך ודת.

עמדתנו נגד גיוס נשים לצבא תושמע בקול רם, ולמורת לציין כי גם כנגד הדרישה של שירות משותף רח"ל, ועם זה נדרוש להתנגד לכפייה על חיליים דתיים בכל עניין של תורה והלכה".

השארת תגובה