עמותה הנהנית בעקיפין מתקציב המדינה מנהלת קמפיין פוליטי

איימן עודה
איימן עודה

עמותת 'סיכוי' שנהנית מתקציבי מדינה, מנהלת כמה קמפיינים פוליטיים במערכת הבחירות הנוכחית – כשהיא קוראת להצביע למפלגות ערביות.

מקור הידיעה: הקול היהודי

מדובר על עמותה כאמור שנהנית מתקציב המדינה באמצעות זיכוי מס על תרומות המועברות לעמותה. וכן מקבלת תרומות מחו"ל בשווי מיליוני שקלים בשנה.

קמפיין של עמותת סיכוי ברשתות החברתיות, פונה למצביעים הערבים וקורא להם להצביע לחברי כנסת ערבים.

בעמותת סיכוי פירסמו: "זו לא רק זכותם אלא חובתם – הן כחלק מהעם הפלסטיני והן כמנהיגים המחוייבים לקידום צדק ושלום".

עמותה המבקשת לקבל זיכוי מס על תרומות עבורה, מתחייבת בין היתר "לא לסייע בין במישרין ובין בעקיפין לפעילות מפלגתית".

עמותת סיכוי מקבלת תרומות נוספות, בשווי מליוני שקלים בשנה, מגורמים בחו"ל. בין היתר מהאיחוד האירופי, קרן לוקסמבורג הגרמנית ועוד.

בחוק v15 שאושר בכנסת לאחרונה, הוטלה הגבלה על פעילות להצבעה בעד או נגד מפלגה או מועמד ספציפי, החל מסכום כסף בגובה מסוים. מותר לעודד הצבעה כללית אם הדבר עומד במטרות הארגון, אך בתנאי שאין בדבר קריאה או עידוד להצביע למועמד או מפלגה ספציפית.

יש לציין, כי ג'אבר עסאקלה, מי שהיה מנכ"ל שותף בעמותת סיכוי לשעבר, מועמד היום במקום ה-12 לכנסת ברשימה הערבית המשותפת. הוא התמודד בבחירות גם לכנסת ה-21.

בתגובה לדברים, ביקשו בעמותת סיכוי להכניס את התגובה המלאה כלשונה: "אמג׳ד שביטה ורון גרליץ, מנכ"לים שותפים בעמותת סיכוי, מסרו בתגובה כי עמותת סיכוי מקדמת שוויון ושותפות בין האזרחים הערבים והיהודים בישראל. סיכוי מאמינה שחברה משותפת כוללת השתתפות פוליטית ומעודדת את האזרחים הערבים לצאת להצביע ולהשמיע את קולם".

עוד אמרו, כי "סיכוי מעולם לא תמכה במפלגה מסויימת ולא קוראת לבחור באף מפלגה. הימין כבר שנים מספר סיפור שקרי נגד הנציגים הלגיטימיים של האזרחים הערבים ואנו בעמותת סיכוי, שעובדים צמוד ובאופן מקצועי עם חברי הכנסת הערבים בועדות המקצועיות, מספרים לאזרחים הערבים את מה שהתקשורת לא מסקרת, שחברי הכנסת הערבים מהמפלגות השונות פועלים באינטנסיביות למען החברה שלהם והגיעו להישגים ענפים", אומרים ב'סיכוי'.

השארת תגובה