העיר טבעה על יושביה באוקיינוס

רק אחוז אחד מתוך מי האוקיינוס נחקר על ידי מומחים, ולמרות זאת מתגלים חדשים לבקרים תגליות מרעישות על ערים אבודות ששקועות זה אלפי שנים במעמקים • כיצד נעלמו לפתע? מי האנשים שגרו בהן?

העיר פאג ששקעה מתחת למים בעקבות רעידת אדמה
העיר פאג ששקעה מתחת למים בעקבות רעידת אדמה

מתברר כי ישנה תופעה: ערים עתיקות ששקעו במים ונעלמו מאין כל. אולי שמעתם על האטלנטיס? העיר האבודה אותה תיאר בקסם רב אפלטון? העיר שהייתה לשם ולתהילה הציתה את דמיונם של חוקרים רבים והרפתקנים שהחליטו להתחקות על עקבותיה. אולי שמעתם על העיר שהתגלתה מתחת למים באזור חופי אלכסנדריה של מצרים? ואולי על הפירמידות השקועות שהתגלו מול חופי דרום אמריקה? התופעה שהתגלתה בשנים האחרונות – הופכת לכור מחקר מרתק על תרבויות עתיקות עם חכמות עתיקות שאינן ידועים לנו, ומתגלות בין השאר בזכות מבני האבן שנשמרו אלפי שנים במצב טוב מתחת למי הים העמוקים. פחות מאחוז אחד מקרקעית הים נחקר אי פעם, והממצאים המפתיעים עולים על כל דמיון.

האגדה על האטלנטיס

"והיה אי ששכן לפני המיצר שאותו אתם מכנים בשם עמודי הרקולס . האי הזה היה גדול יותר מלוב ומאסיה גם יחד, והוא הוביל לאיים אחרים. מאיים אלה יכולת לעבור את כל היבשה הנגדית, שהקיפה את הים האמיתי, שכן ים זה, הנמצא בין מצרי הרקולס, אינו אלא נמל, ויש לו כניסה צרה, אבל אותו הים האחר הוא ים אמיתי, והארץ המקיפה אותו – בצדק תיקרא יבשה."

אפלטון מתאר בכתביו את האי או היבשת האגדית הנמצאת כנראה, מעבר למיצר גיברלטר, האי עליה שמעו היוונים מהמצרים הקדמונים. יבשת קדומה ועתיקה ובעלת תרבות מפותחת והישגים מרשימים. תרבות שכבשה את כל מדינות הים התיכון למעט אתונה. לצד עושרם של תושבי העיר הם היו חמדנים ואנוכיים ובסופו של דבר גורלם היה מר – בעקבות התפרצות הר געש או רעידת אדמה – בן לילה אבדה העיר לנצח.

עמודי הרקולס היו לפי רוב הסברות, שני צוקים בכניסה למיצר גיברלטר – שסימלו את קצה העולם שהיה מוכר בעת העתיקה. העמוד הצפוני הינו צוק גיברלטר והעמוד הדרומי – הינו הר אצ'ו בסאוטה המובלעת הספרדית במרוקו או הר ג'בל מוסא במרוקו. (את האגדות אודות קצה העולם שמסתיים במיצר גיברלטר הפיצו יורדי הים הפינקים שרצו למנוע ממתחרים לגזול את פרנסתם כיורדי ים נועזים.)

חוקרים רבים מתייחסים לסיפור כאל משל בלבד אך יש רבים אחרים שמקבלים את הסיפור כפשוטו.

אחת ההשערות הרווחות כי האי שקע במים, לפי אפלטון מדובר באי באוקיינוס האטלנטי אך,  לפני כארבעים שנה שנים התפרסמה תגלית חדשה ומפתיעה – עיר אבודה בשטח 30 אלף מ"ר ששקעה במי הים התיכון לפני כ-5,000 שנה, נמצאה מדרום ליוון דווקא. ארכיאולוגים וגיאולוגים רבים מבריטניה ומיוון הגיעו לחקור את העיר שנקראת "פבלוטרי" וטוענים כי אין ספק כי זאת העיר העתיקה ביותר בעולם ששקועה מתחת למים. אחד החוקרים ד"ר הנדרסון אמר:

"השרידים שלה מתוארכים בין השנים 2,800 ל-1,200 לפני הספירה, הרבה לפני ימי התהילה של יוון הקלאסית. ישנם בעולם אתרים עתיקים יותר השקועים בקרקעית הים, אבל אף אחד מהם אינו יכול להיחשב לעיר מתוכננת כמו זאת, ולכן היא מיוחדת"

העיר התגלתה לפני ארבעים שנה אך רק בתקופה האחרונה התאפשר לארכיאולוגים ימים לחקור אותה בצורה יסודית באמצעים טכנולוגים. וכך התגלתה ביוון בפעם הראשונה עיר כה קדומה, עתיקה יותר מתקופת אפלטון. הממצאים של העיר גררו תגובות משתאות של החוקרים: מבנים, חצרות, קברים חצובים בסלע, רחובות ראשיים ועל קרקעית הים – חרסים מרתקים, ובנוסף אולם גדול שהיה משרת בזמן העתיק את האליטות. מכך הגיעו החוקרים למסקנה כי מדובר בעיר אריסטוקרטית – שמשום מה מסיבה בלתי ברורה, לפתע שקעה במצולות.

האפשרויות לאסון שעבר על העיר מגוונות, אך החוקרים מאמינים כי אין מדובר בעליה פתאומית של מפלס מי הים, אלא בשקיעת הקרקע כתוצאה מרעידת אדמה, וכנראה בשילוב של גלי צונאמי פתאומי.

אפלטון בחיבורו אכן מציין כי העיר האבודה אטלנטיס הוחרבה כתוצאה משני סיבות אלה.

האם זו היא האטלנטיס – העיר האבודה?  לא ברור. מה שכן בזכותה של האגדה, נמשך המחקר התת הימי בתקווה לגלות ממצאים וכך נחשפו עודו עוד ערים קדומות מתקופות לא ידועות.

חוקרים אחרים מארצות הברית מנסים להצביע על היבשת האבודה באזור ביצות של דרום ספרד. החוקרים האמריקאים מדברים על גל צונאמי ששטף 100 קילומטר בתוך היבשת. תאוריה שאומנם קשה לנו להבין אותה, אומר פרופסור פרוינד מקונטיקט, אך  מסתבר כי זה מה שארע. הצוות עשה שימוש בצילומי לווין של עיר אקראית שנראתה כעיר ששקעה במצולות –  ואיתר את המקום מצפון לעיר הספרדית "קאדיס". לפי התאוריה של הצוות שם מתחת לאזור ביצות קבורה היבשת הנעלמת "אטלנטיס". ממוצא מעניין נוסף שגילה פרופסור פרוינד, סדרה משונה של "ערי אנדרטה" במרכז ספרד. לפי התאוריה את הערים הללו בנו פליטי אטלנטיס בתבנית עירם מולדתם.

מסתבר כי גם ליהדות יש מה להוסיף בעניין זה. וכך כתב הרב מנשה בן ישראל, לפני כ5,000 שנה בימיו של אנוש בן שת בן אדם הראשון – שהחל להפיץ את הרעיון של עבודה זרה, לצורות פיזיות מתוך כוונה שהם יהיו אמצעי בין הנבראים לבורא, אז ציווה הקב"ה את הים להציף את היבשות שהיו בים התיכון. וכך גם היה בתקופת דור הפלגה לפני 3,800 שנה. כמבואר במדרש (בראשית רבה פרק כג') ולכן לפי דעת הרבה מהפוסקים על ראית הים התיכון אין מברכים "עושה מעשה בראשית" היות ולא נוצר בראשית ימי הבריאה אלא מברכים "ברוך שעשה את הים הגדול." וזאת מעבר למעשה המבול ששטף את העולם בימיו של נוח – סיפור המבול שהיה ידוע בקרב כל תושבי הים התיכון, ולפליאת החוקרים גם בקרב האינדיאניים באמריקה מוכר הסיפור אודות המבול שבא להעניש את החוטאים, כאשר המשפחה בעלת הרף המוסרי הגבוה ביותר זוכה להינצל. לאיצטקים היה נוח משל עצמם שהצליח להינצל לאחר שהוא ואשתו בעזרת ספינה עשויה מעץ בראש צפו מעל המים. ואילו אצל שבט אחר לנוח קראו "צטפי" והוא בנה סוג של כלי שיט גדול ורחב ובו הכניס את משפחתו, בעלי חיים ותבואה… וממנו יצאה האנושות כולה.

העיר האבודה לחופי אלכסנדריה

שנים רבות נחשבה העיר תוניס – הרקליון למיתוס ולסיפור דמיוני 1,300 שנה לאחר שנעלמה. העיר האבודה שכונתה תוניס – בפי המצרים והרקליון בפי היוונים התגלתה לפתע בשנות האלפיים –  20 קילומטרים סמוך לחופי אלכסנדריה.  מטבעות זהב, וספינות טרופות, מומיות ופסלי ענק בגבוה מעל חמשה מטרים – מעידים כי  מדובר בעיר נמל מרכזית, שישבה על הדלתא של הנילוס – עוד מתקופת מצרים העתיקה. הממצאים הנדירים מלמדים אותנו על חיי סחר ימי שוקקים:  הריסות של יותר מ-64 אוניות, לוחות אבן מעוטרים עם כתובות וציורים ממצרים ומיוון העתיקה, ומשקולות מאתונה. הממצא המרגש ביותר היה ראש קריסטל מפוסל של הגנרל הרומאי המפורסם מרכוס אנטוניוס, שהיה מתומכיו הגדולים של יוליוס קיסר.  החוקרים מאמינים כי ייקח  מאתיים שנה על מנת לחקור את העיר ולגלות את כל צפונותיה. כיצד טבעה העיר? אין לחוקרים הסבר רק השערות.

העיר שצללה מתחת לים הקריבי

חברת נפט מקנדה היא האחראית על הגילוי המפתיע. בשנות האלפיים במהלך חיפוש נפט במעמקי מפרץ מקסיקו – בסמוך לקובה הורידו החוקרים צוללת לא מאוישת – רכב מעמקים שמופעל על ידי ספינה וכך אותר בעומק של מעל 2 קילומטר, מבני אבן עתיקים הדומות לפירמידות במצרים עם אבנים באורך 2-5 מטר כמידות האבנים בפירמידות המצריות. וכמו האבנים בפירמידות בדרום אמריקה, כך גם האבנים הללו נחתכו בצורה מדויקת והושמו אחת על גבי השנייה ללא שימוש במלט. המבנים הם מלבניים, אך ישנם גם מבנים עגולים עשויים כולם גרניט ועליהם חקוקים ציורים ואותיות בשפה מסתורית של תרבות לא מוכרת. החוקרים מעריכים שהאזור כולו היה 40 מטר מעל הים ואוכלס על ידי תרבות לא ידועה שנעלמה ונכחדה.

ובאי בימני – (בצד הדרומי מערבי של איי באהמה) גילו ב-1986 מומנטום מוזר שקוע במים. לאחר בדיקה מעמיקה התגלו עוד חורבות של מבנים עמוק במי הים וממצא לא ברור בעומק האוקיינוס של גלי אבנים עשויים אבני גיר גדולות הבנויים אחד מתוך השני, במרחק קבוע אחד מן השני. לאחר תקופה ארוכה של כמה שנים הממצאים היו שנויים במחלוקת והחוקרים היו חלוקים בדעותיהם האם מדובר בתופעה טבעית. רק  לאחר שנמצאו עוגנים הדומים לעוגנים הפינקים, היוונים והרומאים, נאלצו החוקרים לסגת בהם ולהודות כי מדובר בעיר של ממש, מזח נמל עתיק קבור מתחת למי האוקיינוס.

גם באזור משולש ברמודה המסתורי באוקיינוס האטלנטי – ישנם תעלומות בים. האזור שקודקודיו הם: איי ברמודה בצפון, פוארטו ריקו בדרום, החוף המזרחי של פלורידה במערב מספק כר נרחב לספקולציות. לאחר שנעלמו בו  באורח פלא כמה וכמה פעמים ספינות ומטוסים. ישנם חוקרים הטוענים כי מסתתרות במעמקי המים שתי פירמידות עתירות ממדים הגדולות בשטחן מהפירמידה של גיזה. לפירמידות הללו שהתגלו בשנות ה-60 ושייכות לתרבות עתיקה ומסתורית, כך טוענים, ישנם אנרגיות ויכולות מסטיות היכולות להטות מטוסים ממסלולן ואוניות מנתיבן (למרות שאף גופות לא התגלו בשטח משולש ברמודה) אולי באמצעות בליעת מתכות?! כך נעלמו להם לפתע קבוצה של חמשה מפציצים אמריקאים ב1945 , וספינות נוספות. הפירמידות העשויות קריסטל לשם שינוי אינן עטויות אצות. וגילן למעלה מ500 שנה. בשנת 2012 זוג צוללנים ערכו מיפוי של האזור וגילו מעבר ל2 הפירמידות מבנה של עיר עתיקה שנקברה מתחת לסחף ימי. חורבות בתי האבן אף הכילו כתובות בשפה בלתי מוכרת , מנהרות ארוכות, כבישים, פסלים של ספינקסים, ומעגל אבנים ענקיות בדומה לסטונהאג' באנגליה. טוענים כי העיר התגלתה כבר בשנות ה-70 אך נשמרה בסוד על ידי האמריקאים.

פורט רויאל – עיר הפיראטים בדרום אמריקה – עשרה קילומטרים מהבירה של ג'מייקה, נמצאת עיר שנמחקה באחת ברעידת אדמה. במחצית השניה של המאה ה-17 הפיראטים – שודדי הים, שהתעשרו מאוניות הצי הספרדי ששדדו, מצאו  מקלט בעיר פורט רויאל שם חיו חיי נהנתנות, ורהב. את רכושם הגדול היו מבזבזים על חיי הפקרות, והפורענות לא איחרה לבוא. ב1692 ברעידת אדמה פתאומית שלוותה בגלי צונאמי, העיר המשגשגת בעלת 6,000 תושבים נחרבה על 600 מבני האבן שבה. שעון עתיק שנמצא באתר נעצר על עומדו בשעה 11:34 – השעה בה החלה רעידת האדמה. העיר הייתה אומנם מצוידות בכלי נשק רבים אך כל זה לא עמד לה. מחצית מהאוכלוסייה מצאה את מותה במידי ועוד 2,000 איש במחלות שתקפו את הניצולים. ניסיונות לבנות את העיר מחדש נתקלו באסונות ולא צלחו. כעת באמצעות הטכנולוגיה מבקשים ארכיאולוגים והיסטוריונים לחקור את מה שנותר מחורבות העיר שנמצאים כיום מתחת מי הים.

ערים אבודות בחופי המזרח הרחוק

גם בחופי המזרח הרחוק נמצאו ממצאים מרשימים, היה זה ב-1995 כאשר צוללן יפני החליט לצלול באזור הדרומי של האי אוקינוואה מעבר לעומק המקובל של 12 מטרים ונתקל במבנה מכוסה אלמוגים. במבט קרוב יותר הסתבר לתדהמתו כי מדובר במבנה אדיר ממדים, חלק ממערך של מבנים זהים שכולם היו מכוסים בגידולים אורגנים מה שאומר כי מדובר במבנים עתיקים. הצוללן צילם תמונות מן הממצאים והללו פורסמו בכלי התקשורת הגדולים ביפן – וצוללנים רבים הגיעו למקום. כעבור כמה חודשים צוללן אחר איתר באותו מקום קשת גדולה או שער גדול העשוי מאבנים המתאימות בצורה מדויקת אחת לשנייה – שיטת בניה המתאימה בדיוק רב למבנים של בני תרבות האינקה בדרום אמריקה.

כעת היה ברור לכל כי מדובר במבנים שנבנו בידי האדם חורבות של עיר קדומה ועתיקה בשטח של 500 קילומטרים. ארכיאולוגים החלו לתחקר את המקום ומשלחת חוקרים הצליחה לאתר עוד חמשה מבנים דומים נוספים סמוך לחופי האיים. בין 6 ל-30 מטרים מתחת למים התגלו רחובות מרוצפים, צמתי דרכים, מזבחות ענק, מדרגות המובילות לכיכרות, ומגדלים מתנשאים הדומים למגדלורים. המבנים כנראה עשויים מאבן חול גרניט ומזכירים את הפירמידות.

הטירה האבודה בטיוואן

גם בטיוואן רווחה מסורת על טירה עתיקה טבועה במצולות מוקפת חומות אדומים. הממשלה לא זלזלה במסורת והטילה בשנת 1976 על צוללן מומחה לחקור את המסורת הקדומה בעומק מי האוקיינוס. ואכן התברר כי במסורת העתיקה יש ממש. הטירה שהתגלתה הייתה בעלת חומות בגובה 3 מטרים, ולדעת החוקרים, המבנה עתיק נבנה לפני אלפי שנים. מסתבר כי הטירה הייתה רק הסיפתח לאחר מכן התגלו עוד שני מבנים דומים.  חוקרים נוספים  גילו חומת אבן נוספת בגובה מטר וברוחב חצי מטר, אורך החומה 100 מטר ועומקה – 20-30 מטר. מה שמעניין כי במספר מקומות בחומה נמצא חורים שנסתמו בחצץ על מנת לחסום את כניסת רוח. המבנים הסמוכים אחד לשני תומכים בהשערה כי מדובר בהריסות עיר שלמה. מבנה שלישי נוסף התגלה גם הוא במי האוקיינוס באזור מוקף חומות באורך מאות מטרים.

בהודו התגלה בשנת 2002 באמצעות צילום לווייני – עיר תחת המים באורך 8 ק"מ וברוחב 2 ק"מ, בעלת כיכר, ומבנים מלבניים כל זאת בעומק של 39 ק"מ. עצמות אדם מאובנות, עץ מאובן, כל אבן מאובנים, שברי אבנים והממצאים האלה הם רק בתחילת המחקר.

כל הערים הללו הן עדויות נוספות לתרבויות מתקדמות ומפותחות שהיו קיימות בימי קדם – עובדה שסותרת לחלוטין את התאוריה המדעית כי האדם הקדמון היה באופן כללי חסר תרבות מפותחת לעומת האנושות המודרנית. הארכיאולוגים וההיסטוריונים המודרניים עדיין אינם אוהבים לערער על הסדר הקיים ולכן מתקשים לקבל את העובדות ההיסטוריות המתגלות.

וכן, גם כיום מתריעים מדענים, ישנן ערים בסכנת טביעה הדרגתית או חלילה פתאומית: אמסטרדם, ונציה וטוקיו.

מעמקי האוקיינוס הם עדיין בגדר תעלומה מסתורית לחוקרים. העולם המדעי הצליח לחקור רק אחוז מזערי מכלל השטח, והטכנולוגיה עדיין לא מאפשרת לחקור כל דבר. לצורך המחשה אפילו צוללת גרעינית לא יכולה להגיע לעומק קרקעית האוקיינוס. אז מי יודע איזה גילויים מרעישים וסודות טומנים בחובם מי האוקיינוס השלווים?

השארת תגובה