מחממים מנועים לקראת פתיחת הקלפיות

בזהות ממתינים להחלטה של המתפקדים • בית המשפט העליון פסל בתחילת השבוע את מועמדי 'עוצמה יהודית' – ברוך מרזל ובנצי גופשטיין • עמיר פרץ נפרד מהשפם אחרי 47 שנים • ואביגדור ליברמן ממשיך לתקוף את הציבור החרדי

ליברמן בפיניציה, צילום: ישראל ביתנו
ליברמן בפיניציה, צילום: ישראל ביתנו
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בעוד מפלגת 'עוצמה יהודית' השיקה קמפיין בעל מסר ולפיו בהנחה ולא תצביעו למפלגה, הרי שמפלגת "זהות במגעים שייתכן ויבשילו עד שהעיתון יהיה ביידכם – להסרת ההתמודדות. אחרי שהכחישו שוב ושוב במפלגת 'זהות' כי בכוונתם לפרוש מהמרוץ בבחירות לכנסת ה-22, ביום רביעי נפגש יו"ר המפלגה משה פייגלין שוב עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ולאחריה הצהיר, כי "נוצרה הזדמנות לא צפויה, להפוך את מה שנראה היה ככישלון להצלחה גדולה", כשלדבריו הוא יביא את ההסכם למשאל מתפקדי זהות".

כזכור, רק יומיים קודם לכן, פורסם כי פייגלין נפגש עם ראש הממשלה על מנת לבחון אפשרות ולפיה 'זהות' לא תתמודד בבחירות הקרובות. במפלגה מיהרו להבהיר, כי "שום הסכם לא נחתם, זהות מתארגנת במלוא הקיטור לבחירות ומחר (יום שלשי) יתקיים כנס בחירות רב משתתפים בגני התערוכה בתל אביב, מתוך מטרה להיבחר לכנסת ולקדם משמעותית את מהפכת הזהות והחירות".

יו"ר המפלגה משה פייגלין הוסיף ואמר: "אין זה סוד כי מופעלים עלינו לחצים כבדים בכדי להסיר את המועמדות ומופנות אלינו כל העת הצעות מהצעות שונות, אולם את הבטחתי לבוחרים לא אפר". יחד עם זאת, אמר פייגלין, כי "גם אם אקבל הצעה שמקדמת בצורה משמעותית מאוד את מצע זהות, לא אקבל שום החלטה העומדת בסתירה להבטחתי. במקרה שכזה אביא את ההחלטה בפני כלל חברי מפלגת זהות במשאל מתפקדים מסודר, ואפעל כפי שיחליטו". על פי דיווחים, במהלך הפגישות בין נתניהו לפייגלין, הבטיח ראש הממשלה למנותו לשר כלכלי בכיר בממשלה הבאה, כמו גם לבצע צעדים כלכליים ברוח המצע של מפלגת זהות, במידה ומפלגתו לא תרוץ בבחירות, כשההצעה אף כוללות כיסוי החובות של זהות בסך שלושה מיליון שקלים.

ביום שלישי ערכה המפלגה כנס בגני התערוכה בתל אביב, במהלכה נשאו בכירי המפלגה דברים. היו"ר משה פייגלין אמר בדבריו, כי "לא רצים להציל מפלגות אחרות ולא נבהלים משום גוועלד. הפעם מבינים שאם לא נצביע, החלום לא יתממש! אל תתנו להם להפחיד אתכם ולגזול מכם את התקווה. פתק ועוד פתק ועוד פתק ולכולנו תהיה מדינה עם זהות".

על אף ההצהרות והכנס שערכה המפלגה אמש, אמר משה פייגלין ביום רביעי  בראיון לגל"צ אחרי פגישתו עם נתניהו: "אנחנו מתקדמים להסכם לפיו אני מוותר על הריצה בתמורה לתפקיד בממשלה. אביא את ההסכם למתפקדי זהות ונחליט. נוצרה הזדמנות לא צפויה – להפוך את מה שנראה היה ככישלון להצלחה גדולה".

בנוסף, על פי דיווח ב'חדשות 13', איתמר בן גביר מראשי עוצמה יהודית נפגש עם מקורבו של נתניהו, נתן אשל, בביתו בתל אביב, כאשר מטרת הפגישה הייתה לשכנעו שעוצמה יהודית לא תתמודד בבחירות הקרובות. בן גביר הגיב לפרסום ואמר, כי העביר את המסר, לפיו, בלעדיהם נתניהו לא יוכל להרכיב ממשלה.

בתוך כך, ביממה האחרונה פורסם מכתב מטעם רבני חב״ד בו הציגו "גילוי דעת בעניין הבחירות" וקראו לציבור להצביע רק עבור רשימה שתעבור בוודאות את אחוז החסימה. "כל אחד מהחרדים ויראים לדבר ה' צריך להשתתף בבחירות ולהצביע בעד ברשימות החרדיות ביותר", כתבו הרבנים והוסיפו, כי "יש להיזהר שלא ילך לאיבוד אפילו קול אחד. יש להצביע רק למפלגה שיש לה חזקה ברורה שאכן תעבור את אחוז החסימה ללא כל ספק ופקפוק".

נוסף למכתב רבני חב"ד, מכה נוספת שקבלה עוצמה יהודית ביממה האחרונה, היא פגישה של הרב דב ליאור, מתומכיה המובהקים של המפלגה, אשר נפגש אמש עם יו"ר מפלגת נעם, הרב דרור אריה, במהלכה דיבר על חשיבות המפלגה וברכם בהצלחה. על פי הדיווח באתר 'כיפה' אמר הרב ליאור, כי "בודאי שיש לעזור לתנועה זו שנוהגת צעדים אמיתיים לטובת עם ישראל ולצביונה של מדינת ישראל כמדינה יהודית". מלבד הזעזועים הפנים מפלגתיים, נפתלי בנט, מראשי מפלגת 'ימינה' ומי שהתנגד לכלול אף את 'עוצמה יהודית' באיחוד המפלגות הדתיות, אמר בראיון לגלי צה"ל, כי "להצביע לעוצמה יהודית זה לתת פתק למרצ. אפשר במקום זה להצביע לניצן הורביץ או סתיו שפיר",  כך אמר זה ששכח שבגללו לא הייתה ממשלת ימין אחרי הבחירות הקודמות.

פסולים להתמודדות

לא ברור אם זאת מכה, או מתנה משמים עבור עוצמה יהודים, אבל כך או כך במסגרת דיון בערעורים שהוגשו בעקבות החלטת ועדת הבחירות המרכזית לאפשר לחברי עוצמה יהודית להתמודד בבחירות הקרובות לכנסת. בית המשפט העליון פסל בתחילת השבוע (ראשון) את מועמדי המפלגה – ברוך מרזל ובנצי גופשטיין מהתמודדות בבחירות לכנסת ה-22. בהחלטתו, קיבל העליון פה אחד את הערעור בעניין גופשטיין וברוב דעות את הערעור בעניין מרזל, וקבע כי שניהם מנועים מלהתמודד בגין הסתה לגזענות. במקביל, בבג"ץ דחה פה אחד את הערעור בכל הנוגע ליו"ר "עוצמה יהודית" עו"ד איתמר בן גביר, וכן את הערעור הנוגע לאי-פסילתה של רשימת "עוצמה יהודית" בכללותה.

במפלגת עוצמה יהודית הגיבו לפסילתם של ברוך מרזל ובנצי גופשטיין מריצה לכנסת. לדברי עו"ד איתמר בן גביר: "בשמאל מבינים שבלי עוצמה יהודית אין רוב לממשלה ימנית ולכן הם נאבקים לפגוע בה. זה לא יעזור להם, כי עם ישראל מבין היטב שהמאבק הוא עקרוני. החלטת בית המשפט תביא לעוצמה יהודית את המנדט החסר". בן גביר הוסיף כי: "הדרישה הראשונה של עוצמה יהודית תהיה לשנות את הרכב השופטים בבית המשפט העליון".

יו"ר ארגון להב"ה בנצי גופשטיין מסר בתגובה: "בג"צ שוב מוכיח שהוא סניף של מרצ. חברת הכנסת יזבק שכתבה על סמיר קונטאר שהוא לוחם ושהאיד ואמרה שהיא מתגעגעת לנאצר לא נפסלת. לשיטת שופטי העליון לקרוא לרצח חיילים זה בסדר אבל מלחמה בהתבוללות היא פסולה".

ברוך מרזל מסר כי "הארגונים הרפורמים ומפלגות השמאל התאחדו נגדנו מתוך הבנה שאנחנו נלחם למען מדינה יהודית ונקדם את ערכי התורה בכנסת. מבחינתם, פגיעה במפלגת עוצמה יהודית היא עוד דרך לפגוע ביהדות והתשובה לכל ארגוני השמאל וקרנות הרפורמים תהיה בקלפי".

מנגד, מפלגת העבודה-גשר בירכה על קבלת עתירתה לפסילת מתמודדי עצמה יהודית ובתגובה להחלטת בית המשפט העליון נמסר מהמפלגה: "בכל מערכת בחירות מנסים אנשי עצמה יהודית למסד את שנאתם התהומית כלפי חמישית מאזרחי המדינה ולבצר את הגזענות כנורמה במרחב הציבורי. לאמירות חשוכות כאלה יש משמעות רבה, בעיקר כאשר מי שעומדים מאחוריהן הם נבחרי ציבור. היום קבע העליון שמדובר בניצול עוין של חופש הביטוי". עוד מסרו: "מברכים על החלטת ביהמ"ש העליון שפסק למען הרחקת מופע האימים הגזעני של מרזל וגופשטיין ממשכן הכנסת".

ביום חמישי שעבר דן בית המשפט העליון בערעור שהוגש נגד החלטת ועדת הבחירות המרכזית להתיר את ריצתם לכנסת של חברי עוצמה יהודית – איתמר בן גביר, ברוך מרזל ובנצי גופשטיין. גופשטיין הודיע כי יחרים את הדיון בבית המשפט העליון, אך עורך דין מטעמו הגיע למקום. "המשחק מכור מראש", טען גופשטיין, "אין לי ציפיות גדולות ממי שהכשיר את מי שתומך ברצח חיילי צה"ל, ומנגד פסל את אוהב ישראל מיכאל בן ארי. לכן, אין לי כוונה להיות שותף להצגה. השופטים פסקו את הדין עוד לפני הדיון. כל הפעילות שלי היא אך ורק למניעת התבוללות. היא לא גזענות, אלא יהדות".

מליאת ועדת הבחירות המרכזית אישרה לאחרונה את הרכב רשימת "עוצמה יהודית" אף שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט התנגד למועמדותם של מרזל וגופשטיין. בהצבעה על פסילת עוצמה יהודית במליאת ועדת הבחירות התוצאה הייתה 15:15, ולכן המפלגה לא נפסלה. בפסילה תמכו נציגי כחול לבן, העבודה, מרצ והמפלגות הערביות, ואילו נציגי הליכוד, החרדים ומפלגות הימין האחרות התנגדו. נציגי ישראל ביתנו לא נכחו בהצבעה. נציג אחד מתוך שניים של מפלגת העבודה לא נכח באולם בעת ההצבעה על פסילת עוצמה יהודית, ולכן היה שוויון בהצבעה.

כמו כן נדחה פה אחד הערעור על החלטת ועדת הבחירות שלא לפסול את "הרשימה המשותפת" מלהתמודד בבחירות. כזכור, עוצמה יהודית הגישו ערעור על החלטת ועדת הבחירות המרכזית לאשר את התמודדות הרשימה הערבית המשותפת. לערעור הצטרפו חברי ועדת הבחירות מטעם הליכוד ובהם ח"כ דוד ביטן. הערעור כולל טענות נגד חברי הכנסת הערבים שלפיהן הם תומכים בטרור. בין השאר כללו העותרים טענות על ביקור ח"כים מכהנים מהמפלגות המרכיבות את הרשימה משותפת אצל מחבלים היושבים בבתי הכלא.

אחת הטענות המרכזיות בערעור מופנית כלפי ראש הרשימה, ח"כ איימן עודה, שהביע תמיכה באיראן בריאיון לרשת "אל-מיאדין" הלבנונית. עודה הגדיר את מהלך ביטול הסכם הגרעין עם איראן כמהלך "שיכול להוביל את ישראל לעבר החלטות היסטוריות נגד האינטרסים של עמנו".

מיכאל בן ארי תקף בעקבות כך דווקא את המפלגות החרדיות ואמר: "המפלגות החרדיות ששותקות עכשיו על פסילת מרזל וגופשטיין, שידעו שהן הבאות בתור. מי שמתערב היום בהופעות של זמרים בתוך המגזר החרדי, מחר יפסול את שס ויהדות התורה בגלל ׳הדרת נשים׳ או תירוץ אחר. ראו הוזהרתם"!

שוב מסית

בצהרי יום רביעי הגיע יו"ר 'ישראל ביתנו', אביגדור ליברמן למפעל פינציה שבירוחם, הנמצאת בעין סערה ציבורית והצהיר: "נפעל לפירוק של אותו ועד לשמירת קדושת השבת". הרקע להצהרה זו, בא לאחר שבחסידות גור הטילו חרם צרכנים של נגד המפעל, בעקבות פעילותו בשבת, רחמנה ליצלן. על פי הדיווח לפני מספר חודשים ב'חדשות 12', חסידות גור העבירה הנחיה לרשתות השיווק ובעלי יקבים שלא לקנות מהמפעל בקבוקי זכוכית, מאחר והמפעל ממשיך להפעיל במהלך השבת תנורים בטענה כי אפשר לעצור את פעילות, ובשל כך על עובדים לעבוד גם בשבת.

לאחר ביקורו של ליברמן, שבא לרכוב על מפעל זה לצורכי תעמולת בחירות, הוא אמר, כי "המקום הזה, קיים מאז שנת 68. מ-68 עד לפני שלוש שנים לא היו שום בעיות. חלק ניכר מהעובדים במפעל פינציה הם גם עובדים דתיים. ולכן כל הדרישה הזאת שצצה פתאום (כי המפעל ישמור שבת) לפני שלוש שנים, מאיזשהו גוף בלתי ברור, אותו גוף שקורא לעצמו הוועדה לשמירת קדושת השבת".

"הנהלת המפעל שרצתה להגיע להבנה והסדרה עם אותם אנשים בנושא השבת, שלוש שנים לא מצליחה להיפגש איתם. ליצור איזשהו דו שיח", הוסיף ליברמן לתקוף, "מה שצריך להבין אם פה אותה קבוצה קיצונית תצליח ותכניע את המפעל, זה יהיה סופו של כל הסיפור של התעשייה הישראלית, זה למעשה מבחן ראשון. מה שאנחנו יודעים שבאותה רשימה מופיעים עוד כ-350 עד 400 מפעלים שהם הבאים בתור". בהתאם לכך אמר ליברמן, כי "ישראל ביתנו, אחרי שנקים קואליציה עתידית, תפעל לפירוק של אותו ועד לשמירת קדושת השבת. אנחנו גם ניצור חרם נגדי, אנחנו נשתדל לרתום גם את התאחדות התעשיינים וגם את ההסתדרות. לא יכול להיות שמפעל שקיים מ-68 באותו מקום ובאותה מתכונת וכל הזמן הכל היה בסדר, יום אחד מתעורר ומתחילים כל מיני דרישות מכל מיני אנשים הזויים. כנראה מסתתרים מאחורי כל הדרישות האלה כל מיני אינטרסים כלכליים". עוד הוא הוסיף כי"נפעל גם בחוק לפרק את הוועד הזה (הוועדה למען השבת)", הוסיף ליברמן להצהיר ולתקוף. "הגוף היחיד שחייב להיות מוסמך זה גוף ממלכתי, גוף של המדינה, יש גוף כזה הנקרא הרבנות הראשית. זה שהם הפכו לשוליה והם מזדנבים אחרי קבוצות קיצוניות, זה גם אחד הדברים שחייבים לשנות. ולכן אני חוזר ואומר מבחינתי יש פה מבחן חשוב לכל התעשייה הישראלית וצריך להבין שמה שמסתתר פה זה לא קדושת השבת אלא קדושת הכסף של כל מיני מקורבים לחצר כזו או אחרת".

הרב יצחק גולדקנופף, מזכיר ועדת הרבנים למען קדושת השבת, מסר בתגובה לסיור ליברמן במפעל פנציה: "כנראה שחברת פיניציה החליטה להפר את ההסכם עמנו לפיו לא תצא בהשמצות שקריות נגד וועדת הרבנים. ליברמן אינו הראשון שמנסה להילחם עם השבת, אנו ממליצים לו לבדוק את ההיסטוריה של כל אלו שניסו להילחם בשבת קודש. שבת שבתון לה'".

מלשכתו של יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני נמסר כי: "ח"כ גפני פועל כל העת על מנת להגיע לפתרון מוסכם על דעת כל הצדדים לטובת המפעל, איווט ליברמן הוא פקה פקה".

שפם פוליטי

אומרים שהפוליטיקאים בשביל כמה קולות, מוכנים למכור את המשפחה שלהם, אבל אף אחד לא דמיין שמישהו יבוא וייקח את זה רחוק כמו שעשה עמיר פרץ. ביום ראשון, יו"ר העבודה-גשר ח"כ עמיר פרץ נפרד מהשפם הידוע שלו לאחר 47 שנים שהיה הסמל האישי-פוליטי של הפוליטיקאי הוותיק. לדברי פרץ הסיבה לגילוח השפם, כדי שיוכלו "לקרוא את השפתיים שלו כשאני אומר שלא נכנס לממשלה עם ביבי".

"47 שנים אני הולך עם השפם לכל מקום. החלטתי להסיר את השפם כדי שכל עם ישראל יבין את מה שאני אומר. לא היה ולא נברא 'דיל' ביני לבין נתניהו", אמר פרץ. "אני לא אשב עם נתניהו. בשום תנאי בשום מחיר. נתניהו לא יהיה ראש הממשלה הבא ומי שיגרום לזה לקרות זה אנחנו. עשיתי את זה כדי להחזיר את התקווה לאזרחי ישראל. אורלי לוי ואני לא נשב עם נתניהו״. פרץ סיפר אתמול כי "בשנת 2002 הייתה לי תחנת יציאה ונפרדתי מהשפם הארוך והמפורסם שלי, כי ארגוני החירשים פנו אליי ואמרו שהשפם מפריע להם לקרוא שפתיים. אז קיצרתי אותו ונשארתי עם שפם קצר". לדבריו: "עכשיו החלטתי להוריד את השפם לגמרי כדי שהדברים שלי יהיו הכי ברורים ומובנים".

"הדיל" שעליו דיבר פרץ הינו הסכם לכאורה שערך עם נתניהו שייכנס לממשלתו בתמורה לתמיכתו העתידית של ראש הממשלה במועמדותו של פרץ במרוץ העתידי לנשיאות. גורמים בכירים בליכוד רמזו בימים האחרונים, כי מתנהל שיח שקט עם עמיר פרץ על "היום שאחרי", כלשונם. על קיומו לכאורה של הסכם דיבר לראשונה יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן. "ברור לי מעבר לכל ספק שיש עסקה סגורה בין נתניהו לעמיר פרץ על הצטרפות מפלגת העבודה לקואליציית הלכה של נתניהו מיד לאחר הבחירות", צייץ בשעתו ליברמן. "התמורה היא תמיכתו של נתניהו בעמיר פרץ בהתמודדות לנשיאות".

יו"ר הקואליציה לשעבר, ח"כ דוד ביטן, טען כי ח"כ עמיר פרץ יכול להיכנס לממשלה כדי לממש את האג'נדה החברתית שלו. בשמאל, בתגובה, תקפו את פרץ: בכירים ברשימת המחנה הדמוקרטי, כמו ח"כ סתיו שפיר, האשימו אותו בכך שהוא מנהל מגעים מאחורי הקלעים עם הליכוד כדי להצטרף לממשלת נתניהו.

"נתניהו הפיץ נגדי את אחד הספינים השקריים ביותר במערכת הבחירות: שיש בינינו דיל על הצטרפות לממשלה בראשותו", אמר פרץ. "אנשים קנו את השקר הזה. לכן החלטתי להתחייב באופן הכי מפורש שלא אשב עם נתניהו בכל תנאי, והוא גם לא יהיה ראש הממשלה אחרי הבחירות".

עוד סיפר ח"כ פרץ, כי במשך שלושה ימים התקיימו דיונים בביתו בשאלה האם כדאי להסיר את השפם. "כינסתי את 'הפורום המשפחתי', שהוא הצוות האסטרטגי הכי קרוב שלי: אחלמה רעייתי, הילדים שני, אוהד, יפתח ומתן ואח שלי אלברט. זה היה עניין שנוי במחלוקת והיו הרבה רגשות בהחלטה הזו". פרץ הוסיף, כי "המשפחה שלי מאוד מחוברת למראה שלי ולשפם שלי וזה לא היה פשוט לקבל החלטה כזו".

השארת תגובה