האם נלכדו המחבלים רוצחי רינה שנרב?

הרב איתן שנרב שנפצע בפיגוע ליד דולב, ספד לבתו רינה הי"ד שנרצחה בפיגוע: "המסר שלי זה רק עוד חיזוק של תורת ישראל, ארץ ישראל ועם ישראל. רינה מבחינתי היא הרוגת מלכות של עם ישראל"

חיילי צה"ל בסריקות
חיילי צה"ל בסריקות
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בבית העלמין החדש בלוד הובאה לקראת שבת שעברה למנוחות רינה שנרב הי"ד, בת 17 שהתגוררה בעיר ונרצחה בפיצוץ מטען מאולתר – בעת שטיילה יחד עם אביה ואחיה באזור בנימין. כוחות הביטחון ממשיכים במקביל במצוד נרחב אחר המחבל או המחבלים, שלפי הערכה הטמינו את המטען במסלול שבו עשו את דרכם בני המשפחה אל מעיין דני שליד היישוב דולב. אלי וייסברג דודה של הנרצחת, סיפר בהלוויה על המסר שקיבל מהאב איתן: "אני רוצה להעביר לכם מסר אחד שקיבלנו כולנו מאיתן, אב המשפחה, שנמצא עכשיו בבית החולים – הוא ביקש מאתנו בהלוויה ואחריה לעסוק רק בכוחות שיש בנו, באהבה שיש בנו, בעם הנפלא שלנו ובארץ הטובה שזכינו לחזור אליה", אמר וייסברג. "לא לעסוק בחולשה, כעס או ריב. שנהיה ראויים לקורבן שהקרבנו היום. את המסר הזה אנחנו שומעים שוב ושוב – תוודאו שבלוויה הזאת ישמעו רק דברים טובים. רינה משאירה לנו הרבה מעשים טובים שהיא התחילה ואנחנו נצטרך להמשיך".

בן דודה של רינה, נדב שנרב ספד: "רינה הייתה בחורה, שכולה מלאה בנתינה אמיתית וכנה לכל הסובבים אותה. זו משפחה שהיא כולה של עשיה. הרב איתן עוסק בקרוב לבבות, ואיש שכולו חסד, וגם רינה הייתה אדם של טוב לכולם. מתנדבת, העניקה אהבה שופעת לעולם ולכל מי שסובב אותה. היא חגגה יום הולדת לפני כמה ימים, ולא הספקנו להיפרד ממנה".

"רינה היא הרוגת מלכות"

ראש הממשלה נתניהו שוחח עם האב, הרב איתן שנרב שנפצע גם הוא בפיגוע, ואמר לו: "אני מאחל לך שתמצא את כוחות הנפש להמשיך לחיות כפי עשית כל השנים האלה". האב השיב לנתניהו: "המסר שלי זה רק עוד חיזוק של תורת ישראל, ארץ ישראל ועם ישראל. רינה מבחינתי היא הרוגת מלכות של עם ישראל ובעזרת ה' רק נצא מזה יותר חזקים". שמוליק שנהב, דודה של רינה ז"ל, אמר בפתח בית החולים בן עדיין מאושפזים אביה ואחיה: "היא נרצחה על קידוש השם. התבקשתי על ידי האבא והאח ששוכבים פצועים לבוא ולומר שהאירוע הזה מחזק אותנו, נתחזק באחיזתנו בתורת ישראל ובארץ ישראל – אנחנו וכל יתר ילדי המשפחה. אלה אנשים שכל כולם אהבת ישראל שהעם כולו יכול להתגאות בהם".

"הם הגיעו לאזור בנימין, התקשרו אל המוקד ואמרנו אנחנו מגיעים אל המעיין. אמרו להם שיש אבטחה ולכן הם ירדו להתרחץ", סיפר שמוליק על שאירע הבוקר, "כנראה שראה אותם מישהו הגיעו ברכב וזרקו מטען, אינני יודע במדויק, וקרה מה שקרה. איתן ניסה בהיותו חובש להנשים ולעזור לרינה, אבל זה קצת היה מאוחר מדי, הוא ניסה לעזור לדביר, ודביר כל הזמן אמר 'אבא, אנחנו חזקים'. איתן הוריד את הציצית מעליו ועשה חוסם עורקים לדביר כדי לעצור את הרסיסים שהיו לדביר ביד".

האב שוחרר ביום רביעי מבית החולים. רינה שנרב, היא הנרצחת השנייה בתוך כשבועיים, כאשר דביר שורק הי"ד, נרצח בדקירות על ידי מחבלים.

"החקירה בעיצומה"

מאז הפיגוע נעצרו עשרות פלסטינים בחשד לביצוע הפיגוע ועל פי דיווחים ערביים, ביניהם נמצאים גם המחבלים מהפיגוע הרצחני בדולב. יו"ר מפלגת ישראל ביתנו, שר הביטחון לשעבר, ח"כ אביגדור ליברמן, כתב ביום שני: "כל הכבוד לכוחות הביטחון ולחיילי צה"ל שלכדו את המחבלים השפלים שרצחו את רינה שנרב ז"ל ופצעו את אביה, הרב איתן, ואחיה, דביר. אפשר רק להצטער על כך שרה"מ נתניהו מונע את העברת חוק עונש מוות למחבלים". לאחר מספר דקות מחק ליברמן את הציוץ.

יו"ר ימינה איילת שקד סיפרה כי התבשרה על תפיסת הרוצחים בזמן שהייתה בניחום אבלים אצל משפחת שנרב, "שירה אמרה משהו קשה ונכון, שעד עכשיו הרוצחים לא ישנו טוב בלילה ומעכשיו הם ישנו טוב בלילה. צריך לשנות את המשוואה שרצח לא יהיה שווה אקזיט. לעצור את התשלומים המופקרים שאבו מאזן מעביר לרוצחים בכלא".

כשעה לאחר פרסום הדברים, הוציא השב"כ הודעה חריגה לתקשורת בה נכתב: "פרסומים בנושא תפיסת המחבלים שביצעו את הפיגוע בדולב אינם על דעת או באישור שב"כ אשר אמון על החקירה. חקירת הפיגוע נמצאת בעיצומה ויש להמתין לסיומה ולהודעות רשמיות ומוסמכות בנושא תוצאותיה".

כמו כן, ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה את מנכ"ל משרד רה"מ להביא לאישור בוועדת התכנון הקרובה הקמה של שכונה חדשה בדולב, בה יוקמו כ-300 יחידות דיור חדשות. נתניהו אמר: "נעמיק שורש ונכה באויבינו. נמשיך לחזק ולפתח את ההתיישבות".

בתוך כך, מקורות פלסטיניים מתריעים: חמאס במאמץ מוגבר להחדיר מהנדסים לשטחי יהודה ושומרון. כך פורסם לראשונה בכאן 11. גורמי ביטחון ברשות התריעו כי ארגון הטרור העזתי מנסה כבר תקופה ארוכה להחדיר מהנדסי מטענים לשטחי יהודה ושומרון, בניסיון לחזור לימים של הפיגועים הגדולים. על פי התוכנית, תומכי חמאס שיוצאים לחו"ל כסטודנטים רוכשים הכשרה וידע וחוזרים לגדה. מקורות פלסטינים הזהירו כי צעירי הגדה רואים בעזה מודל מצליח לאחר שכופפה את ידי ישראל.

תגובות קשות

תגובות קשות במערכת הפוליטית בעקבות הפיגוע הקשה. ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו: "אני שולח תנחומים עמוקים בשמי ובשם אזרחי ישראל למשפחתה של הנערה רינה שנרב ז"ל שנרצחה בפיגוע הטרור הקשה הבוקר והחלמה מהירה לפצועים – אביה הרב איתן ובנו דביר. נמשיך לחזק את ההתיישבות. נעמיק שורש ונכה באויבינו. זרועות הביטחון בעיצומו של מרדף אחר המחבלים בני העוולה. אנחנו נשיג אותם. ידה הארוכה של ישראל מגיעה לכל מבקשי נפשנו ותבוא איתם חשבון".

ממפלגת ימינה מסרו בתגובה לפיגוע הבוקר: "דם יהודי הפך להפקר. מדיניות ההכלה של פיגועי הרצח חייבת להיפסק. בין אם זה בעוטף עזה או ביהודה ושומרון – המחבלים לא נחים וישראל מכילה". עוד נכתב בהודעת המפלגה: "את המציאות הבלתי נסבלת הזו חייבים לעצור: בהחזרת החיסולים, בהצבת מחסומים, בהריסת בתי מחבלים ובהחלת ריבונות ישראלית. עוד היום".

יו"ר ש"ס השר אריה דרעי הגיב אף הוא מיד לאחר הפיגוע: "מתפלל להחלמת הפצועים בפיגוע הנורא הבוקר, סמוך ליישוב דולב בבנימין. הפיגוע הנפשע מחייב תגובה קשה. משוכנע כי כוחות הביטחון שלנו יגיעו למבצעי הפיגוע. הם ינסו לפגוע בנו ואנו נבנה, נפתח ונחזק את ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון".

שר התחבורה וחבר הקבינט ח"כ בצלאל סמוטריץ' פרסם הודעה לאחר הפיגוע בה נכתב: "בזמן שאנחנו עסוקים באירן ובגבול עזה יהודים יקרים נפגעים שבוע שבוע ביהודה ושומרון". לדבריו: "זה חייב להפסק. אדוני ראש הממשלה הגיע הזמן לגבות מחיר. המחבלים מקבלים גיבוי מהרשות הפלסטינית, נתפסים כגיבורים בציבור שלהם ונכנסים לכלא בתנאים טובים. את הרשות הפלסטינית המסיתה לטרור צריך לפרק, את התקווה שלהם צריך לגדוע, ולחזור לקחת אחריות ולהחיל ריבונות בכל שטחי יהודה ושומרון. צריך לאמץ את המלצות הוועדה שהקים השר ארדן ולהרע את תנאי המחבלים בכלא". סמוטריץ' קרא להחזיר את המחסומים ביהודה ושומרון: "יש להחזיר את המחסומים ביהודה ושומרון באופן מידי. איכות החיים של הערבים לא שווה נרצח אחד שלנו. קול דמי אחינו, אחיותינו, ילדינו והורינו זועקים מן האדמה וזה לא יכול להימשך!", לשון התגובה.

חה״כ רא״ל (מיל׳) גבי אשכנזי (כחול לבן) מסר: "הפיגוע בסמוך לדולב הוא אירוע קשה. אני מאחל החלמה מהירה לפצועים ומתפלל לשלומם. אני בטוח שצה״ל והשב״כ ישימו את ידיהם על המחבלים הנתעבים וימצו איתם את הדין".

יו״ר מפלגת ישראל ביתנו, ח״כ אביגדור ליברמן, הגיב לפיגוע: "הפיגוע בבנימין הוא סטירת לחי מצלצלת לממשלת הכניעה של נתניהו, שבוחרת להפקיר את ביטחון אזרחי מדינת ישראל לטובת תשלומי שוחד לחמאס ולרשות הפלסטינית כדי לקנות שקט עד הבחירות. ממשלה שמפסיקה את שיפוץ כביש הדמים בעוטף עזה בטענה שנגמר הכסף, ומנגד מתחננת לאבו מאזן שיסכים לקבל 2 מיליארד ש"ח, לא ראויה לאמון הציבור. בשעה קשה זו לבי עם הפצועים ובני משפחותיהם ואני מחזק את ידי צה"ל וכוחות הביטחון הנמצאים במצוד אחר המחבלים".

השארת תגובה