השבוע הסוער של כחול לבן

ח"כ רם בן ברק דיבר על שחורים מול לבנים • בני גנץ מעסיק שוב בחשאי את היועץ רונן צור, מבלי לידע את חבריו למפלגה • האקרים רוסים פרצו לטלפונים ולמחשבים של בני גנץ ושל בכירי המפלגה

כחול לבן
כחול לבן
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

מפלגת כחול לבן שהסתמנה כמושיעה של גוש רק לא ביבי, עסוקה בעת האחרונה בחקירות אינסופיות לאיתור חפרפרת משורות המפלגה שדואג להדליף לעיתונות מן הנעשה בתוככי המפלגה. מספר רב של פרסומים מביכים יצאו לעם ישראל מתוך ישיבות סגורות, כאשר באחד מהם נשמע לא פחות ולא יותר, הטקסט המדהים הבא: "בואו ננסה שלא להדליף", אמרה ההקלטה שהודלפה. כתוצאה מכך, נלקחו חברי כחול לבן לבדיקת פוליגרף והשבוע גם פורסם כי בני גנץ השכיר חוקר פרטי ללא ידיעת שאר החברים. אחרי אותם הדיווחים על החפרפרת בתוך מטה 'כחול לבן', ביום רביעי פורסם כי על פי דו"ח שהגיע לפני כמה ימים מ-CGI עולה, כי האקרים מרוסיה פרצו לטלפונים של כל ראשי הקמפיין, כך דווח ב'חדשות 12'. על פי הדיווח, מבדיקה מאומצת שכללה טלפונים ומחשבים, עולה כי בוצעה ומבוצעת מתקפת סייבר עוצמתית, כשיתרה מכך יו"ר המפלגה בני גנץ נמצא בחזית המתקפה כאשר שני מכשירי הטלפונים איתם הוא מסתובב ביום יום, נפרצו.

על פי הדיווח ב'חדשות 12', הדו"ח מעלה כי הצוות המותקף הוא צוות חדש ועל כן ניתן להעריך כי מדובר במתקפה טרייה יחסית. בנוסף, גם רשת המחשבים של כחול לבן נפרצה במסגרת המתקפה. על אף הדו"ח שהעובר לגורמים המוסמכים במפלגה, עד לרגע זה לא פנו במפלגה למשטרה, כך עולה מהפרסום. על אף הממצאים, הצוות שהוזכר בדוח כמי שהיה חלק מהתקפת הסייבר, אלו טוענים מכשירם לא נפרץ ומדובר בדו"ח מעוות ונטען כי אף מעורבים בזה אינטרסים זרים. עוד העלה הדו"ח, כי ההדלפה מצד 'יש עתיד' הייתה מקומית לכתב של 'ישראל היום', אך למפלגה אין שום נזק משמעותי למפלגה בנושא.

ממצא מעניין שעלה בבדיקה מראה כי חבר כנסת מ'יש עתיד' פעל לאסוף מידע על גנץ, כשבעקבות ממצא זה, פרסם גנץ סרטון ובו הכחיש את הדברים. כעת מתברר, כך על 'חדשות 12', כי מי שדרש את סרטון ההכחשה הוא מספר 2 ברשימת 'כחול לבן', חבר הכנסת יאיר לפיד.

על פי הפרסום, עלות החקירה מוערכת בין 100 אלף לחצי מיליון שקלים.

ב'‏כחול לבן' הגיבו לפרסום ואמרו כי "גורמים פוליטיים החוששים מניצחוננו ניסו להשיג מידע מהנהלת הקמפיין. למרות שהדוח הצביע על חשד לניסיון לדלות מידע, הדבר התברר כשקר וכזב. פנינו לגורמים מקצועיים שמתמחים בתחום הסייבר שאינם החברה שערכה את הדוח ולא נמצא אף מכשיר נגוע, וכן שופרו אמצעי האבטחה בסביבת אנשי הקמפיין".

רונן צור שב לכחול לבן

מבוכה נוספת שמעסיקה את כחול לבן, היא העסקה מחדש של היועץ האסטרטגי בחשאי ע"י גנץ ללא ידיעת שאר החברים: היועץ האסטרטגי רונן צור, נשכר פעם נוספת ובחשאי על ידי יו"ר 'כחול לבן' בני גנץ, וישמש כיועצו האישי, זאת חרף הביקורת הקשה שהשמיע כלפי שותפו של גנץ, יאיר לפיד, שאת התנהלותו כינה "אווילית". במהלך החודשים האחרונים, מאז הבחירות לכנסת ה-21, תקף היועץ האסטרטגי רונן צור שוב ושוב את חבר הכנסת יאיר לפיד והאשימו בהתנהלות לא אחראית כלפי המגזר החרדי. "לפיד צריך למתן את ההתבטאויות שלו כנגד הציבור החרדי ולא לנהל מאבק מכליל. זו אווילות כי בעצם מדובר בהודעה מראש שאי אפשר להקים ממשלה", אמר צור בראיון לגל"צ.

ביקורת זו על לפיד, נשמעה שוב ושוב על ידי צור בראיונות שונים לתקשורת. בראיון לרדיו ירושלים לפני כששלושה שבועות אמר, כי "יאיר לפיד פוגע בעצמו. הוא מוביל לדיון ציבורי לביטול הרוטציה״. דברים אלו של צור נאמרו על רקע הסרטון שפורסם מבית היוצר של יש עתיד, בו הוצגו החרדים כ'סחטנים'. לדברי היועץ: "היצר של לפיד לפגוע בחרדים חזק ממנו. הוא פוגע בכחול לבן הוא ומרחיק מצביעים שומרי מסורת, לא רק חרדים". לדבריו "זה סרטון ילדותי. לא מבין מה הלוגיקה מאחורי הסרטון".

בעקבות ההתקפות, דוברו של לפיד, רועי קונקול, כינה את צור כ"שכיר חרב" וכתב ב"מה שאנשים מהסוג של רונן צור לא מוסגלים לקלוט זה שיש לאנשים עקרונות .כשאתה שכיר חרב לא מעניין אותך שתהיה כאן מדינת הלכה כל עוד הצ'ק מגיע בזמן". קונקול הוסיף לתקוף וכתב: "הלקוחות שלו צריכים לדעת שכשאתה שוכר אנשים כמוהו, דקה אחרי שהכסף ייכנס לחשבון הוא ימכור אתכם למרבה במחיר. פרטיקה של המקצוע העתיק בעולם". בעקבות הדברים ובפרט על כך שכינה אותו כ"שכיר חרב, איים רונן צור בתביעה נגד דוברו של לפיד, כך פרסם העיתונאי עמית סגל.

בכחול לבן הגיבו לפרסום ואמרו: "רונן צור לא מועסק בקמפיין". רונן צור, לעומת זאת אישר את הפרטים ואמר כי ילווה את גנץ "כיועץ אישי ולא כמנהל או מוביל קמפיין". לטענת גורמים במפלגה, כך על פי 'ידיעות אחרונות', שכרו של צור יגיע מבני גנץ ישירות, או לחילופין באמצעות מפלגתו 'חוסן לישראל'.

 "שחורים מול לבנים"

לא די בעובדה כי כחול לבן עסוקים עתה בחקירות, ח"כ בן ברק דאג השבוע למבוכה נוספת: ח"כ רם בן ברק, מס' 26 ברשימת כחול לבן לכנסת, דיבר בסוף השבוע הקודם באירוע שבתרבות בשוהם וסיפק התבטאות בעייתית ביותר, כאשר השתמש בדימוי "שחורים מול לבנים" כשדיבר על השוני בין גוש הימין – חרדים למרכז – שמאל. "אתה רוצה לקרוא לזה ימין ושמאל? תקרא לזה ימין ושמאל. אתה רוצה לקרוא לזה שחור ולבן? תקרא לזה שחור ולבן. הם שחורים, אנחנו לבנים", אמר חבר הכנסת מכחול לבן. בן ברק ניסה להסביר לאחר מכן את התבטאותו ואמר כי התכוון ל"חושך ואור, שחור ולבן, ליברלי ופשיסטי", בבואו להשוות את מפלגתו עם מפלגת הליכוד.

בליכוד הגיבו לדבריו של ח"כ בן ברק ואמרו: "עוד התבטאות אומללה של אנשי מפלגת לפיד-גנץ נגד מצביעי הליכוד. אחרי שקראו לנו מנשקי קמעות ומזוזות, אחרי שקראו לנו בבונים, עכשיו ח"כ רם בן ברק מכנה את מצביעי הליכוד "שחורים". עוד הוסיפו בליכוד: "התשובה שלנו תגיע בקלפי – הליכוד חייב לנצח את ההתנשאות של השמאל".

יו"ר ש"ס אריה דרעי אמר בתגובה: "הגזענות עדיין כאן, חיה ובועטת, לצערנו. ח״כ רם בן ברק תתבייש! לכנות אנשים שחורים, כי הם בוחרים להצביע למפלגה שאינה נראית לך? פעם בבונים, פעם מנשקי קמעות וכעת שחורים. ראשי כחול לבן, תתנערו מהאמירה הגזענית והחמורה של חבר רשימתכם". בש"ס אף יצאו בקמפיין מחאה ברשת בעקבות אמירתו של ח"כ רם בן ברק, והודיעו לאלפי הפעילים של המפלגה, לשנות את תמונת הפרופיל שלהם ברשתות, לתמונה עם הכיתוב גם אני שחור/ה. כך עשה גם יו"ר התנועה השר אריה דרעי כשהחליף את תמונת הפרופיל שלו בטוויטר ואת תמונת העמוד בפייסבוק ל'גם אני שחור'.

כזכור, בבחירות 2015 בעצרת שארגן השמאל נאם האמן יאיר גרבוז וסיפק התבטאות שעוררה סערה מצד מצביעי הליכוד ויש הטוענים שאף הכריעה את מערכת הבחירות באותה השנה לטובת המפלגה, כאשר כינה את מצביעי הליכוד כ"מנשקי קמעות, עובדי אלילים ומשתחווי קברים".

השארת תגובה