החשש: מלחמה בצפון ובדרום

ביהודה ושומרון, מחבלים רוצחים יהודים. בעזה ממשיכים לשגר רקטות. בגבול הצפוני, חיזבאללה מאיים לפתוח באש, כאשר באותו הזמן אירן מנסה להוציא פיגועים

כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

הסיוט הישראלי הגדל מכולם ברמה הביטחונית – מלחמה בכמה חזיתות. השבוע אומנם ב"ה לא היו מלחמות מכיוון אף גבול, אבל במקביל שלוש חזיתות ממש בוערות: ביהודה ושומרון, מחבלים רוצחים יהודים. בגבול הצפוני, חיזבאללה מאיים לפתוח באש, כאשר באותו הזמן אירן מנסה להוציא פיגועים. בדרום, אירגוני הטרור בעזה, שולחים מחבלים לגדרות, משגרים רקטות ובלוני תעברה.

חיזבאללה מאיים

נתחיל עם הזירה המדאיגה ביותר, חיזבאללה. שם, צה"ל נערך לתגובה אפשרית – שאולי כבר הגיעה על פיצוצי רחפנים ישראלים: לאחר ההתקפות הישראליות בלבנון בימים האחרונים, ביום רביעי בערב דיווחו כלי תקשורת לבנונים כי צבא לבנון ביצע ירי אל עבר שני כלי טיס בלתי מאויישים ישראלים (מל"טים) סמוך לגבול בין ישראל ללבנון, באזור אל-עדייסה הסמוך לגבול ישראל, בסמוך לקיבוץ משגב עם. גורמי ביטחון לבנונים אמרו לסוכנות הידיעות רויטרס, כי הירי אל עבר המל"טים על ידי חיילי צבא לבנון בוצע באמצעות רובה M16. על אף זאת, מדיווח ברשת אל מיאדין, כלי הטייסים הבלתי מיואשים לא נפגעו ושבו על עקבותיהם לישראל. דובר צה"ל אישר את הדיווח: "לפני כשעה נשמע ירי בשטח לבנון למרחב בו טסו רחפנים של צה״ל. הרחפנים סיימו את משימתם ולא נגרם נזק", זאת אולי תגובה או אחת מתוך כמה על הנעשה השבוע מצד ישראל, כאשר בלילה שבין מוצאי שבת לראשון, דיווחו בלבנון כי שני מל"טים ישראלים התרסקו במעוז הארגון שבדרום ביירות, בירת לבנון. לטענת ארגון הטרור חיזבאללה אחד המל"טים היה ממולכד ונפילתו גרמה נזק למרכז התקשורת של הארגון. בסמוך לשעה 3:30 הלילה תושבי שכונת מועוואד שבבירות דיווחו כי שמעו פיצוץ גדול ולאחריו אף פרצה שריפה במקום. לטענת בכיר בארגון הטרור חיזבאללה שני מל"טים ישראליים התרסקו במעוז הארגון ולטענת גורמים מהארגון אף אחד מכלי הטיס הישראליים נמצא בידיהם.

אחד המל"טים, כאמור, היה ממולכד ונפילתו גרמה נזק למרכז התקשורת של ארגון הטרור ברובע הדאחייה. בחיזבאללה טוענים, כי אחד מכלי הטיס הישראליים נמצא בידיהם ואנשי הארגון מנתחים את מסלולו ומנסים לעלות על המשימות שניסו לבצע דרכו. יומיים אחרי, ביום שלישי, המגזין הבריטי "טיימס" פרסם תמונות בהם ניתן לראות כי היעד שתקפו לכאורה המל"טים הישראליים בדאחייה בלבנון הוא מכשיר יקר ונדיר ולא מרכז תקשורת כפי שטען חיזבאללה. המכשיר שנקרא "מערבל פלנטארי" מערבב חומרים שמשפרים דיוק של טילים. המערבל שהופצץ היה קריטי למיזם של ארגון הטרור לייצר טילים מדויקים על אדמת לבנון. המכשיר המדובר, יוצר באיראן, ונחשב ליקר ונדיר, לחיזבאללה לקח זמן רב להביאו ללבנון. על פי הערכות, זהו המכשיר היחיד שהיה כזה במדינה.

לפי התמונות שפרסם העיתון הבריטי, ניתן לראות שקופסת הבקרה של המערבל נפגעה ויצאה מכלל פעולה. מומחים מסבירים כי בלי רכיב זה, לא ניתן לייצר טילים ארוכי טווח עם דלק מוצק, מה שיעכב את הפרויקט של חיזבאללה לפחות בשנה. בעת התקיפה, ה"מערבל פלנטארי" היה על משאית בחניון פתוח בביירות, ככל הנראה העבירו אותו ממקום למקום וייתכן והוא היה אמור להיות מועבר למחרת – מה שיכול להסביר מדוע החליט הצבא לתקוף את המכשיר שעות אחרי תקיפה של חיל האוויר בסוריה.

כמו כן, ביום שלישי פרסם ארגון חיזבאללה הצהרה רשמית בה כתב: "לאחר שמומחי ההתנגדות האיסלאמית פירקו את המטוס הראשון שהתרסק בפרברים הדרומיים, נמצא שהוא מכיל ארוז ומבודד בצורה טכנית ביותר. חומר הנפץ בפנים הוא C4 ומשקלו 5.5 ק"ג". בשל כך הסיקו בארגון כי גם המל"ט השני היה מיועד לתקיפה ולא לאיסוף כפי שסברו בהתחלה: "על סמך נתונים חדשים אלה, שהיו זמינים לאחר פירוק המטוס וניתוח תוכנו, אנחנו מאשרים כי מטרת המל"ט הראשון לא הייתה סיור אלא נועדה לבצע הפצצה בדיוק כפי שקרה עם המל"ט השני". בחיזבאללה הוסיפו: "לכן אנו מאשרים כי הפרבר הותקף במוצאי שבת, על ידי התקפה של שני מטוסים ממולכדים, הראשונה התרסקות והשנייה התפוצצה". לסיכום כתבו בארגון הטרור של נסראללה כי "אנו מעמידים את הנתונים החדשים והעקביים הללו בפני הלבנונים, הציבור ואנשים הכנים בפרברים הדרומיים".

בתגובה לכך, מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה נשא נאום בו התייחס לראשונה התרסקות שני הרחפנים באזור רובע הדאחייה שבדרום ביירות. הנאום אומנם נקבע מראש, אך בשל האירועים האחרונים הפך לחשוב. נסראללה האשים את ישראל בשיגור הרחפנים ואמר כי "עשתה דבר מאוד מאוד מסוכן". לדבריו: "מדובר בהתקפה הישראלית הראשונה מאז 2006". בנאום שנשא לרגל יום הניצחון של ארגונו בקרבות מול המורדים הסורים באזור אל הרמל ב-2017. טען מנהיג ארגון הטרור כי "התקשורת הישראלית טענה שמדובר בכלי מסחרי, אבל מדובר בכלי צבאי שאורכו לפחות שני מטרים. הרחפן הראשון היה במשימת איסוף מידע ולא היה חמוש. הוא טס בגובה נמוך והופל על ידי תושבים שהשליכו עליו אבנים. לאחר פרק זמן קצר הגיע הרחפן השני וביצע תקיפה על מקום מסויים, מדובר ברחפן מתאבד".

נסראללה שב ואיים על ישראל: "אם נתניהו חושב שהסיפור נגמר כי לא היו הרוגים, הוא טועה". הוא ביקר את ההפרות החוזרות ונשנות לטענתו של ריבונות לבנון על ידי ישראל: "אם נשתוק על ההפרה הזו, זה יציב את לבנון במסלול מסוכן שבו כל יומיים יגיע רחפן ממולכד שיתקוף מטרות בשטחנו. אני פונה לחיילי צה"ל בגבול הצפוני – מהלילה תעמדו על הגדר ותחכו לנו. יום, יומיים, שלושה, תחכו לנו". מנהיג חיזבאללה אף טען כי פעולותיו של נתניהו הם חלק מתעמולת בחירות: "אני אומר לישראלים, מה שקרה אתמול לא יעבור בשקט. נתניהו פועל למען קמפיין הבחירות שלו. יש כבר מנהג של מפלגות ישראליות לעשות קמפיין בחירות שמוכתם בדם פלסטינים, סורים ועיראקים, אבל הפעם נתניהו עושה קמפיין בחירות על הדם שלכם ומביא עליכם אש מכל עבר. הוא פוחד מתוצאות הבחירות, מואשם בשוחד ואינו חושש להוביל אתכם לתהום".

ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו נאם בטקס הנחת אבן הפינה לקמפוס החדש של חברת "מובילאיי" בהר חוצבים בירושלים. והתייחס למתיחות בצפון ולדברי נסראללה ואמר: "שמעתי את הדברים של נסראללה. אני מציע לו להירגע". נתניהו תקף את ארגון הטרור: "בעוד שאנחנו בונים את העתיד – יש מי שמנסה לפגוע בהווה". נתניהו איים על חיזבאללה ואיראן שאמרו בימים האחרונים כי בכוונתם להגיב לתקיפות של ישראל: "נסראללה יודע שמדינת ישראל יודעת להגן על עצמה היטב ולהשיב לאויביה כגמולם. אני מציע לו ולקאסם סולימאני – היזהרו בדבריכם, ועוד יותר במעשיכם".

כמו כן, סגן מזכ"ל חיזבאללה, שייח נעים קאסם, אמר ביום רביעי כי הארגון יגיב על תקיפת הרחפנים ברובע הדאחייה בביירות שיוחסה לישראל, בדבריו שב וחזר על איומי נסראללה והארגון: "אנחנו לא יכולים פשוט להבליג על המתקפה הישראלית, זכותנו להגיב. אנחנו נגיב והמכה שתקבל ישראל תהיה מפתיעה. לא נספק מידע באשר לתגובה המתוכננת", אומר קאסם בראיון לרשת החדשות הרוסית RT בשפה הערבית. אך הוסיף כי לא צפויה לפרוץ מלחמה בעקבות התקיפה: "אין אווירת מלחמה, אך תהיה תגובה. הכל יוחלט כשיגיע הזמן". לדברי סגנו של נסראללה גם נשיא לבנון המקורב לחיזבאללה, מישל עאון, תומך בכוונות הארגון להגיב במתקפה על ישראל. "גם הנשיא חושב שאסור להיות בשקט מול התוקפנות הישראלית ושזכותנו להגיב", אמר.

במקביל, מדווחת סוכנות הידיעות ספוטניק בשפה הערבית, כי גורם המקורב למזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה טען כי בכינוס סגור של הארגון אתמול אמר נסראללה כי "לא ימהר להגיב" בתקיפה נגד ישראל בעקבות התקיפות שיוחסו לה בלבנון בתחילת השבוע. אותו גורם הוסיף כי מזכ"ל חיזבאללה אמר: "הישראלים יכולים לישון בשקט. התגובה שלנו לא תגיע היום". עוד סיפר הגורם כי נסראללה נשאל מתי תגיע התגובה – והשיב: "כשהתקיפה בקוניטרה (חיסול ג'יהאד מורנייה) התרחשה, הרוחות התלהטו. שישה אנשי הארגון נהרגו – אבל חיכינו עשרה ימים. כרגע אנחנו לא ממהרים. ניתן לישראלים להשאר בכוננות".

בתוך כך, ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי התייחס לטענות ארגון הטרור חיזבאללה וטען כי "מדובר בפגיעה בריבונות הלבנונית והפרה של החלטת האו"ם 1701". לדבריו, "על הקהילה הבין-לאומית לשמור על ההחלטה מפני ההפרות הישראליות ומפני ההשלכות שלהן". אל-חרירי הוסיף כי הוא מקיים התייעצויות עם נשיא לבנון, מישל עון, ויו"ר הפרלמנט במדינה נביה ברי, במטרה להחליט על הצעדים הבאים בנוגע לתקיפה, שלטענתו מהווה איום על היציבות באזור ומטרתה להביא למתיחות.

גם נשיא לבנון, מישל עאון, התייחס לדיווחים וגינה את "התוקפנות הישראלית הגלויה על הדאחייה בביירות", לדבריו מדובר ב"חלק מההפרות המתמשכות של החלטת מועצת הביטחון מספר 1701. וכי אירוע זה מהווה הוכחה נוספת לכוונות התוקפניות של ישראל ועל כוונתה של ישראל לפגוע ביציבות ובשלום בלבנון ובאיזור". שר החוץ הלבנוני, ג'בראן באסיל, הורה לנציגת לבנון במועצת הביטחון של האו"ם להגיש תלונה נגד ישראל בעקבות התרסקות הרחפנים בפרבר הדרומי של ביירות, אותה הוא מכנה "ההפרה הישראלית".

כתוצאה מכך בצה"ל הודיעו כי השטח האווירי במרחק של שישה קילומטרים ק"מ מגבול ישראל-לבנון נסגר לטיסות אזרחיות בעקבות המתיחות הביטחונית. כמו כן, מטוסי ריסוס שעובדים בשגרה בשטחים חקלאיים סמוך לגבול נדרשים לקבל אישור פרטני לפני המראה. בנוסף, בעקבות ההתפתחויות הביטחוניות האחרונות בצפון, הנחה צה"ל על הגבלת תנועת כלי רכב סמוך לגבול לבנון, שם בוצעו תקיפות בימים האחרונים ואף התרסקו שני מל"טים ישראליים, כך על פי דיווחים בתקשורת הלבנונית. "בתום הערכת מצב מבצעית הוחלט כי תנועת כלי רכב מסוימים בכמה צירים תתאפשר על בסיס אישור פרטני ובהתאם להערכת המצב. במקביל, נשמרת השגרה האזרחית במרחב", נמסר מצה"ל.

חזית איראן-סוריה

צה"ל מסר במוצאי השבת כי חיל האוויר תקף יעדים ליד דמשק ובכך סיכל בשטח סוריה "ניסיון פיגוע של כוח קודס האיראני". על פי צה"ל, מדובר בפיגוע שהיה אמור להתבצע באמצעות רחפנים תוקפים ותוכנן לצאת מסוריה ולפגוע במטרות ישראליות. במסגרת הכוננות הגבוהה של חיל האוויר, נפרסו סוללות כיפת ברזל בצפון והוגברה הכוננות בטייסות השונות שבבסיס החיל.

בשנים האחרונות תקף צה"ל ע"פ דיווחים זרים מאות פעמים בסוריה נגד התבססות כוח איראני אך מעולם הוא לא נוטל על כך אחריות ובטח שלא בפרק זמן קצר שכזה. אז מה עומד מאחורי לקיחת האחריות של צה"ל? הפרשנית לענייני ערבים שמרית מאיר כתבה כי ייתכן ומה שעומד מאחורי זה, הוא סוג הפעולה שהתבצעה הערב.

התקיפה בסוריה היא לא מהסוג הרגיל אליו כבר התרגלו בסוריה בשנים האחרונות אלא מניעת פיגוע בסדר גודל עצום אותו מנע צה"ל שעות לפני יציאתו לדרך. איראן שזועמת על התקיפות שמיוחסות לצה"ל בעיראק ניסתה ביום חמישי הקודם להוציא לפועל פיגוע רחפנים ממולכדים אך צה"ל הצליח לשבש את הפעילות ובכך היא נדחתה לליל מוצ"ש. אלא ששעות לפני שהחליטו באיראן להוציא את הפיגוע לפועל, תקף צה"ל באמצעות טילים ושיבש את כלל הפעילות. במהלך התקיפה של חיל האוויר נפגעו ככל הנראה מבנים ופעילים של מליציות שיעיות ותחמושת שהייתה באותו הבניין. החוליה כוללת איראנים ופעילים של מליציות שיעיות.

באופן חריג, דו"צ מיהר להוציא את סיפור המסגרת בעוד האירוע עדיין קורה. כיוון שייתכן שהאיראנים סרבו להרפות מהתכנית המקורית חרף השיבוש בחמישי והסיכול הערב ורצו לשגר את הרחפנים בכל זאת. ההודעה של צה"ל בפומבי כי הוא יודע על התוכניות של איראן וכי הוא סיכל זאת, אמור למנוע מהם להוציא את הפיגוע לפועל.

סוכנות הידיעות הסורית הרשמית "סאנא" דיווחה קודם לכן כי "מערכות ההגנה האווירית פעלו נגד יעדים עוינים בשמי דמשק". מקורות סוריים דיווחו על שלושה פיצוצים חזקים שנשמעו ברחבי הבירה. על פי הדיווחים, נשמעו פיצוצים חזקים בשכונת אלמזה בעיר, שבה שדה תעופה צבאי. בעבר יוחסה לישראל על פי פרסומים זרים לפחות תקיפה אחת באזור.

התקיפה המשמעותית, יכולה לגרום להידרדרות משמעותית ואף לתגובה מהצד השני נגד העורף הישראלי. לשם כך הוחלט בצה"ל על פריסת כיפות ברזל בגבול הצפון בכדי לתת מענה להתקפות טילים וכן ראש הממשלה נתניהו מקיים בשעה זו ישיבה דחופה בקריה בתל אביב יחד עם האלוף כוכבי ומפקד חיל האוויר עמירם נורקין. מפקד פיקוד הצפון עדכן את ראש המועצה גולן וקצרין על פרטי התקיפה והמוכנות של צה"ל בהגנה ובהתקפה ככל שיידרש.

דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, פרסם ביום ראשון פרטים חדשים על התקיפה ואמר כי אנשי כוח קודס האיראני שהותקפו הלילה בסוריה "נשלחו לדמשק לפני כמה שבועות כדי לבצע פיגוע בישראל". בתדרוך לכתבים הוסיף מנליס כי "לתקיפת צה"ל הלילה בסוריה קדמו שבועות של תצפית – מרגע שמטוס איראני נחת בשדה התעופה של דמשק עם חומר נפץ בכוונה לבצע פיגוע בישראל". עוד אמר הדובר כי למיטב ידיעתו, "הרחפנים עם חומר הנפץ שהיו אמורים להישלח לישראל דרך סוריה הושמדו בתקיפה". לדברי מנליס, "בשבועות האחרונים התמקם כוח קודס במתחם בסוריה ותכנן את הפיגוע, עד שביום חמישי הגיעו ארבעה מהם למבנה באזור הכפר ארמה שברמת הגולן עם רחפני החבלה. צה"ל הצליח לסכל את הניסיון".

דובר ממשלת איראן מסר כי "ישראל צריכה לקחת אחריות על המעשים שלה, ויש להבטיח שהיא תשלם עליהם מחיר יקר", עוד אמר הנציג האיראני כי מדינתו תומכת בכל תגובה שיחליטו במדינות המותקפות נגד האויב הציוני. "לעיראק, סוריה ולבנון עומדת הזכות להגן על עצמן. אנו תומכים בזכותן של המדינות ושל החיזבאללה להגיב למתקפה הישראלית".

זאת אינה הפעם הראשונה שמתייחסים ברפובליקה האסלאמית לתקיפת ישראל בסוריה. קודן לכן, התייחס מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה, קסאם סולימאני, לתקיפות בסוריה ובלבנון, וכתב בחשבון הטוויטר שלו: "הפעולות הצבאיות האחרונות הן משוגעות, והולכות להיות ללא כל ספק ההרפתקאות האחרונות של המשטר הציוני".

בתוך כך, נשיא איראן חסן רוחאני התייחס למתיחות במפרץ הפרסי, ואמר כי "מדינתו תשמש בכל האמצעים העומדים לרשותה על מנת להגן על האינטרסים שלה". לדבריו: "ההתנגדות נחוצה כשזה מועיל לנו, כאשר אנחנו עומדים על האינטרסים הלאומיים שלנו ועל העצמאות שלנו. אנחנו לא מתעייפים, ואפילו נהנים, ואנחנו משתמשים בכל האמצעים", אמר רוחאני בכינוס בטהרן.

החזית העזתית

ובעזה, בממוצע של כל יומיים, משוגרים כמה רקטות לעבר שטח ישראל, זאת למרות שהכספים הקטרים הגיעו לרצועה. ייתכן שחלק מהשיגורים, הם הנחייה של איראן בעקבות האירועים בסוריה ובלבנון. כך או כך, מאוד לא שקט בגזרה הדרומית ובעת כתיבת שורות אלוף שוב אזעקה בנתיב העשרה וע"פ צה"ל שיגור אחד נפל בשטח פתוח וכמה דקות לאחר מכן, צה"ל תקף עמדת חמאס. ביום שני, שני שיגורים יורטו ע"י מערכת כיפת ברזל ורקטה אחת נפלה בשטח פתוח וזה מגיע אחרי עוד מטח רקטות בתחילת השבוע לעבר ישראל. סך הכל, בכלל האירועים מד"א טיפל בכמה נפגעי חרדה.

בתוך כך, צה"ל ממשיך לעקוב אחר התארגנויות של ארגון הטרור חמאס להוציא פיגועי טרור רצחניים ביהודה ושומרון וזאת בצל פיגוע רודף פיגוע. האחד במזרח ירושלים, שם ניסו מחבלים צעירים לדקור חיילים, לאחר מכן, דביר יהודה שורק הי" נרצח בידי מחבלים בדרכו לישיבה בה לומד, אחרי כך התרחש פיגוע דריסה לא רחוק משם בצומת אלעזר, ביום שישי הקודם רצח הנערה רינה שנרב הי"ד ע"י מטען חבלה – אז נפצעו גם אחיה ואביה וזאת לצד כמה וכמה סיכולי פיגועים.

השארת תגובה