חיי תינוק ניצלו – הרופאים שלפו סיכה מהוושט

הרופאים בביה"ח קפלן לא האמינו למראה עיניהם: תינוק בן 10 חודשים הובהל לבית החולים לאחר שבלע סיכת מ"מ ובתום מבצע מורכב הצליחו לשלוף את העצם הזר ובכך להציל את חייו

קפלן הוצאת סיכה 1
קפלן הוצאת סיכה 1
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בימים האחרונים הובהל לחדר מיון ילדים במרכז הרפואי קפלן תינוק כבן 10 חודשים לאחר שהקיא דם ולא היה רגוע. ההורים התלוננו עוד כי התינוק אינו מצליח לבלוע והוא הופנה מידית ע"י ד"ר אורי בלה, מנהל מלר"ד ילדים, לצילום רנטגן במטרה לשלול הימצאותו של גוף זר במערכת העיכול.

המציאות במקרה זה עלתה על כל דמיון – בצילום נצפה חפץ שזוהה כסיכת מ"מ צה"לית. עקב גודלו וצורתו החריגים של הגוף הזר, הוזעק צוות משולב של מומחי גסטרו ילדים, אף אוזן גרון וטיפול נמרץ ילדים לבית החולים והתינוק הוכנס מידית לחדר הניתוח.

לאחר פעולה ממושכת ומורכבת שדרשה זהירות רבה הצליחו הצוותים הרפואיים להוציא את הגוף הזר בשלמותו. התינוק היה מונשם מספר ימים ביחידה לטיפול נמרץ ילדים, בניהולו של ד"ר אלי שפירו, ולאחר מכן עבר למחלקת כירורגיה ילדים – ומשם שוחרר לביתו כשהוא מרגיש טוב.

הוריו של התינוק סיפרו כי הוא שכב במיטתו ולאחר שקיבל בקבוק חלב החל להשתנק ולהקיא דם. "מיד רצנו אליו והזמנו מד"א ונסענו לקפלן", מתארת אמו. "כשהגענו לחדר המיון בקפלן ביקשנו לבצע צילום כי הילד לא הצליח לבלוע. התברר כי הוא בלע גוף זר ויש צורך בהוצאתו המידית בחדר ניתוח". אמרה האם. "לאחר שעתיים של ניתוח מורכב אמרו לנו שהצליחו להוציא בהצלחה את הסיכה כולל שני ה'חומוסים' (התופסנים). עברנו ימים של תפילה ותקווה כשהתינוק שלנו מונשם בטיפול נמרץ ילדים".

מבית החולים נמסר, כי הד"ר מיכל קורי, רופאה מומחית לגסטרואנטרולוגיה ילדים בקפלן, יחד עם מומחה אף אוזן וגרון, ד"ר מאיר וורמן, שלפו בהצלחה את סיכת המ"מ בשלמותה בפעולה ממושכת. "כאשר נתגלתה סיכת המ"מ בצילום היה ברור שהפרוצדורה תהיה מאוד מורכבת בשל הגודל והחדות של הגוף הזר", היא מתארת. "הצוות הרפואי שכלל מומחים מתחום גסטרו ילדים, אף אוזן גרון וטיפול נמרץ ילדים, החליט על ביצוע  גסטרוסקופיה בהרדמה כללית להוצאת הגוף הזר. בעזרת הצינור הועלתה הסיכה בעדינות מהוושט האמצעי לחלל הפארינקס, ובשלב השני ד"ר וורמן שלף את הסיכה בשלמותה", היא תארה. "העובדה שסיכת המ"מ הוצאה בזמן מנעה סיכונים שעלולים להיגרם במקרים אלו כגון קרע של הושט, זיהום וקשיי בליעה. אין ספק שערנות ההורים במקרה זה היתה בעלת חשיבות רבה".

השארת תגובה