ירוק ברחובות: תקן מחייב לבנייה ירוקה

בשנה האחרונה קדמה הוועדה העירונית ל"איכות הסביבה ולקיימות" תוכנית עבודה כוללת לשיםור איכות החיים והבריאות של תושבי העיר

בנייה ירוקה
בנייה ירוקה
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

בשנה האחרונה החלה "הוועדה העירונית לאיכות הסביבה ולקיימות" לקדם תכנית עבודה כוללת בכל הקשור לתחומי איכות החיים וסביבה ירוקה.

הוועדה, בראשה עומד סגן ראש העיר ומחזיק תיק חזות העיר, יניב מרקוביץ', הוקמה במסגרת תכנית  "ברית ערים לאיכות הסביבה" של פורום ה- 15 לאחר חתימת העירייה על אמנה לשיפור איכות החיים והסביבה. מטרת הוועדה היא לפעול לאיכות החיים והבריאות של תושבי העיר, להגן על משאבי הטבע והסביבה כחלק מהמאמץ העולמי והישראלי להגן על אקלים כדור הארץ, וכן לטפח עירוניות חיה ומשגשגת. בשבוע שעבר התממש עוד מרכיב בתכנית העבודה, עם קבלת אישורה של הוועדה המקומית לתכנון ובנייה  על אימוץ התקן הישראלי לבנייה ירוקה (ת"י 5281) , כמדיניות עירונית מחייבת.

במסגרת הדיון הציג רזי בארי, מנהל מחלקת תכנון אסטרטגי במינהל ההנדסה, את הרקע בנושא הבנייה הירוקה, וכן מחקרים עדכניים המצביעים על כדאיות הבנייה ירוקה במספר עניינים:

  1. עלות הבנייה – בנייה ירוקה אינה יקרה יותר לעומת בנייה רגילה, ובמקרים מסוימים- זולה יותר. 2. ביקוש לדירה בתקן "ירוק", נהנית מביקוש גדול יותר, כאשר הדבר מתבטא במחיר יותר אטרקטיבי וזמן "מדף" עד למכירה – קצר יותר. 3. הוצאות שוטפות – מרכיבי הבנייה הירוקה חוסכות לדיירים הוצאות שונות כגון מיזוג, תאורה וכו'. 4. תרומה לסביבה וחזון רחובות 'עיר ירוקה' – מבנים אחראים יותר מכל גורם אחר לצריכה העולמית של משאבי הטבע והאנרגיה. הבנייה הירוקה תסייע בהפחתת זיהום אוויר ופליטות גזי חממה ותורמת.

יצוין, כי בפגישות שנערכו בין ראש העיר, גורמים במינהל הנדסה, ה.ל.ר וארגון הקבלנים ברחובות סוכם כי קיימת נכונות של כל הגורמים, לקדם את הטמעת התקן והוחלט לקדם החלטה זו על בסיס מתווה פורום ה- 15.

ההחלטה מתייחסת לבנייה רוויה למגורים (5 קומות ומעלה) וכן לבנייה למשרדים בהיקף של 5,000 מ"ר ומעלה. הבקרה על עמידה בתקן – חלה על היזם, ומבוצעת על ידי מכוני בקרה חיצוניים בשלבים שונים של הבנייה. עוד סוכם, כי יישום ההחלטה יתבצע באופן הדרגתי, כאשר היא תחייב החלטות וועדה שיתקבלו החל מתאריך 01.01.2020.

ראש העיר ברך על החלטת הוועדה המקומית ואמר, "אנחנו שמחים לחדש ולחייב בעיר תקן בנייה ירוקה, שיביא לבנייה איכותית יותר, אשר גם שומרת על הסביבה."

סגן ראש העיר, המכהן גם כיו"ר הוועדה העירונית לאיכות הסביבה ולקיימות, עו"ד יניב מרקוביץ': "זהו עוד שלב בדרך להפיכתה של העיר לעיר שחושבת סביבה, ומקדמת את איכות הסביבה וההגנה עליה".

השארת תגובה