ישראל ניצחה: יוחזר הכח הבינ"ל לדרום לבנון

על רקע האירועים האחרונים בגזרת הצפון מועצת הביטחון של האו״ם תצביע היום על חידוש מנדט כוח יוניפי״ל בדרום לבנון

שיירת חיזבאללה צילום אמיר שושני (14)
שיירת חיזבאללה צילום אמיר שושני (14)

מועצת הביטחון של האו"ם תצביע היום על חידוש המנדט שהיה עד לא מכבר לכח יוניפ"ל בדרום לבנון בגזרת הגבול עם ישראל.

בכתב המנדט שיעלה היום להצבעה ישנה קריאה ברורה לממשלת לבנון ״לאפשר לכוח גישה בהתאם להחלטה 1701 תוך כיבוד ריבונות המדינה״.

בנוסח החלטת האו"ם שצפוי לעלות היום להצבעה יושם דגש על הגברת מנגנון הדיווח בדו״חות מזכ״ל האו״ם בנושא אמברגו העברת נשק לגורמים לא ממשלתיים בלבנון. כאשר חידושים אלו מגיעים בעקבות מאמץ דיפלומטי שהפעילו ישראל וארה״ב מול חברות המועצה על מנת לחזק את מנדט הכוח שנחלש בעקבות תקריות עם פעילי חיזבאללה שמונעים את גישתו ותנועתו באזורים בדרום לבנון. מניעת הגישה משרתת את חיזבאללה ומקשה על יוניפי״ל להגיע ולדווח לאו״ם על תשתיות הטרור בשטח המנדט שנועדו לפגוע במדינת ישראל.

יצוין, כי מנהרות חיזבאללה שנחפרו בשטח המנדט ונחשפו בדצמבר האחרון על ידי ישראל מוזכרות גם הן בנוסח העדכני, ״יוניפי״ל עדיין לא הצליח לקבל גישה לכל המקומות הרלוונטים מצפון לקו הכחול הסמוכים למנהרות חוצות הקו אשר דווחו כהפרה של החלטה 1701״. בנוסף נדרשת ממשלת לבנון ״לבצע במהירות את כל החקירות הנדרשות בנושא״.

לקראת ההצבעה אמר שגריר ישראל לאו"ם דני דנון, כי ״האינטרס הישראלי בא לידי ביטוי בהחלטה אך עדיין נדרש מכוח יוניפי״ל לקחת אחריות ולפעול בנחרצות בתוך שטח המנדט שלו. ישראל רואה בממשלת לבנון כאחראית הבלעדית לפעילות הטרור של חיזבאללה בשטחה״.

השארת תגובה