אמרה את האמת לליברמן – והושעתה

עובדת במפעל הזכוכית הטיחה ביו"ר ישראל ביתנו שהגיע לסיור: "אתה בא שבועות לפני הבחירות ומנסה לצבור הון פוליטי על גב העובדים" – וזומנה לשימוע • ההסתדרות: "רואים בחומרה השעייתה וזימונה לשימוע"

ליברמן בפיניציה, צילום: ישראל ביתנו
ליברמן בפיניציה, צילום: ישראל ביתנו
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

עובדת במפעל הזכוכית  ‘פניציה’ שבירוחם הושעתה מעבודתה היום (רביעי) והוזמנה לשימוע, לאחר שמתחה ביקורת על יו”ר ישראל ביתנו, ח”כ אביגדור ליברמן, בעת שזה קיים סיור סיעתי במפעל. כך חשף אלמוג בוקר בחדשות 13.

תגובת פניציה: העובדת זומנה לבירור (לבירור ולא לשימוע) לנוכח ההתנהלות הפוגענית כלפי אורחי החברה בזמן הביקור. פעולותיה שתוכננו מראש ובהתנהגותה הבלתי הולמת פגעה שלא לצורך בחובה האלמנטרית לכבד אורח. מסיבה זו בלבד בשיתוף יו"ר ועד העובדים זומנה העובדת לבירור.

על פי עובדים שהיו במקום, העובדת הטיחה בליברמן ביקורת על שהגיע רק עכשיו, שבועות לפני הבחירות ומנסה, לטענתה, לצבור הון פוליטי על גב העובדים.

העובדת גם שאלה את יו”ר ‘ישראל ביתנו’: “איפה היית עד עכשיו כשהיינו צריכים?”

ליברמן לא הגיב לדברים והמשיך בסיור.

לפי הדיווח, עובדים במקום סיפרו כי לאחר המקרה זומנה העובדת לשיחה, בה הובהר לה כי התנהלותה אינה תאומת את מדיניות החברה.

העובדת, שמועסקת במפעל כבר עשור, סירבה להתייחס או לאשר את הפרטים בשיחה עם בוקר, אך גורמים במפעל אישרו שאכן כך היה.

תגובת ההסתדרות: “ההסתדרות והעומד בראשה ארנון בר דוד רואים בחומרה את דבר השעייתה וזימונה לשימוע של העובדת. המרחב בראשות ארמונד לנקרי ילווה את העובדת בכל התהליכים”.

יו”ר ישראל ביתנו, ח”כ אביגדור ליברמן, הבטיח בסיור במפעל הזכוכית פניציה בירוחם כי אחרי הבחירות יפעל לפרק את ‘הוועד לשמירת קדושת השבת’. הוא רמז כי מאחורי המאבק במפעל מסתתרים אינטרסים כלכליים.

ליברמן הוסיף גם בתום הסיור הסיעתי במפעל, כי הוא יפעל ליצור “חרם נגדי” ויפנה לשם כך להתאחדות התעשיינים וההסתדרות.

“מפעל פינציה כאן בירוחם, במקום הזה, קיים מאז שנת 68′”, פתח ליברמן. “מ-68′ עד לפני שלוש שנים לא היו שום בעיות. חלק ניכר מהעובדים במפעל פינציה הם גם עובדים דתיים. ולכן כל הדרישה הזאת שצצה פתאום לפני שלוש שנים מאיזשהו גוף בלתי ברור, אותו גוף שקורא לעצמו הוועדה לשמירת קדושת השבת, שלמעשה מי ששם נותן את הטון זה כל מיני חצרות וכל מיני קבוצות הכי קיצוניות בקרב הציבור החרדי”.

לדבריו, “הנהלת המפעל שרצתה להגיע להבנה – להסדרה עם אותם אנשים בנושא השבת, שלוש שנים לא מצליחה להיפגש איתם, ליצור איזשהו דו שיח”.

הוא הבהיר: “מה שצריך להבין, אם פה אותה קבוצה קיצונית תצליח ותכניע את המפעל, זה יהיה סופו של כל הסיפור של התעשייה הישראלית, זה למעשה מבחן ראשון. מה שאנחנו יודעים שבאותה רשימה מופיעים עוד כ-350 עד 400 מפעלים שהם הבאים בתור.

“לכן אנחנו כ’ישראל ביתנו’, אחרי שנקים קואליציה עתידית, נפעל לפירוק של אותו ‘ועד לשמירת קדושת השבת’. אנחנו גם ניצור חרם נגדי, אנחנו נשתדל לרתום גם את התאחדות התעשיינים וגם את ההסתדרות”.

ליברמן הוסיף: לא יכול להיות שמפעל שקיים מ-68 באותו מקום ובאותה מתכונת וכל הזמן הכל היה בסדר, יום אחד מתעורר ומתחילים כל מיני דרישות וכל מיני  באמת אנשים הזויים  ולדעתי הם יותר מהזויים. כנראה מסתתרים מאחורי כל הדרישות האלה כל מיני אינטרסים כלכליים. לי אין ספק שיש מאחורי כל הסיפור הזה אינטרס כלכלי של כל מיני מקורבים לחצר כזו או אחרת – ולכן אנחנו גם בחוק נפעל לפרק את הוועד הזה.

“הגוף היחיד שחייב להיות מוסמך זה גוף ממלכתי, גוף של המדינה, יש גוף כזה הנקרא הרבנות הראשית. זה שהם הפכו לשוליה והם מזדנבים אחרי קבוצות קיצוניות, זה גם אחד הדברים שחייבים לשנות.

“יש פה מבחן חשוב לכל התעשייה הישראלית וצריך להבין שמה שמסתתר פה זה לא קדושת השבת אלא קדושת הכסף של כל מיני מקורבים לחצר כזו או אחרת, ודבר שלישי, המפעל הזה הוא קריטי לא רק כמפעל העוגן לעובדים מדימונה וירוחם, הוא מפעל עוגן לכל נושא איכות הסביבה פה באיזור. אותה זכוכית  אם לא יביאו לכאן  יצטרכו פשוט לקבור בתוך האדמה. גם מבחינת איכות הסביבה, אני חושב שיש כאן פגיעה נוספת שאנשים פחות מודעים לכך”.

השארת תגובה