המטרה: למנוע התמודדות "זהות" ו"נעם"

ראש הממשלה נפגש עם יו"ר זהות משה פייגלין והבטיח לו הבטחות מפליגות תמורת פרישה מהתמודדות # נתן אשל נפגש בשליחות נתניהו עם איתמר בן גביר אך הבין ממנו כי עוצמה יהודית נחושה להתמודד עד הסוף

נתניהו, צילום: קובי גדעון, לע"מ
נתניהו, צילום: קובי גדעון, לע"מ
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

ימי הגשת הרשימות נמצאים עמוק מאחורינו. לכאורה, כל השחקנים ניצבים במקומותיהם, הקמפיינים מתנהלים במלוא עוזם ורק נותר לחכות לשעת פתיחת הקלפיות. אבל מבחינתו של בנימין נתניהו – הכל עדיין פתוח. ראש הממשלה נחוש לשפר את התנאים שלו בגוש הימין, בין היתר על ידי הסרת מפלגות קצה שעלולות להוריד לטמיון מאות אלפי קולות.

השבוע, נפגש נתניהו עם יו"ר מפלגת 'זהות' משה פייגלין והגיש לו חבילת הטבות מפליגות, תמורת פרישתו מהתמודדות: מינוי לשר כלכלי בכיר, מימוש תכנית הדגל שלו ללגליזציה של קנאביס, וגם כיסוי של מיליוני שקלים לחובות בהם מפלגתו שרויה.

בסיבוב הראשון של הבחירות, היה פייגלין הבטחה גדולה והסקרים ניבאו לו מנדטים לרוב. כעת, כשמצבו נמצא בשפל, הצעת הפרישה של נתניהו עשויה להיות עבורו מוצא של כבוד. למרות זאת, נכון לשעת כתיבת השורות מתמיד פייגלין בסירובו ומתעקש לרוץ עד הסוף.

'עוצמה יהודית' ספגה השבוע מהלומות, חלקן צפויות – אחרות פחות. בית המשפט קיבל את עתירת התנועה הרפורמית ופסל את מועמדותם של ברוך גולדשטיין ובנצי גופשטיין. בנוסף, רבני חב"ד מהפלג המשיחי חתמו על מכתב ממנו השתמע כי אין להצביע עבורם, בשל סכנת אחוז החסימה.

ראשי 'עוצמה יהודית' משוכנעים ביכולתם לצלוח את אחוז החסימה, ואף הודו לשופטי בג"צ שלטעמם עשו עבורם את העבודה בפסילת גופשטיין ומרזל והביאו להם מנדט וחצי נוספים.

נתניהו, שעשה רבות על מנת לשלב את בן גביר ברשימות הימין הקיימות, מעביר את כובד משקלו בניסיון לשכנע אותם לרדת מההתמודדות. כחלק מהניסיונות, נפגש השבוע נתן אשל, האיש למשימות מיוחדות של ביבי, עם איתמר בן גביר, ובעיקר שמע ממנו מסרים: "בלי עוצמה יהודית – לא תהיה ממשלת ימין".

בזירה אחרת, הגיע הסולם לירידה מהעץ: מפלגת 'נעם' של אנשי 'הר המור' הודיעה כי היא עורכת מפקד כדי לבדוק האם יהיו לה מספיק תומכים. במילים אחרות, המפלגה שעוררה פרובוקציות אינסופיות עומדת לסיים כצפוי את דרכה הפוליטית.

עמיר פרץ מוותר על השפם

עמיר פרץ ללא שפם – מסוגלים לדמיין? מסתבר שהמציאות עולה על כל דמיון וגם זה וקרה במערכת הבחירות. סימן ההיכר של יו"ר 'העבודה' (שפם עם וותק של 40 שנה, לפי הדיווחים) גולח רגע לפני ראיון טלוויזיוני שהעניק. פרץ ביקש ליצור באזז ולהעביר מסר, שאולי לא עובר מספיק ברור עם שפם שמכסה את השפתיים: מפלגת העבודה לא תשב בממשלתו של בנימין נתניהו.

הצורך של פרץ לשכנע בהיותו אופוזיציה לביבי, גוברת על רקע הערכות פוליטיות כי הוא עשוי להיות קרש ההצלה של נתניהו בממשלה הבאה. ח"כ דוד ביטן (הליכוד) חזר השבוע על הערכתו כי פרץ יצטרף לממשלה, לדבריו בשל חוסר היכולת לממש מדיניות חברתית מהאופוזיציה.

מתיחות בכחול לבן

המתיחות בין פלגי 'כחול לבן' הגיעה לשיאה, על רקע סדרת פרסומים שהציגו באור שלילי את היחסים בין 'יש עתיד' של לפיד לבין 'חוסן לישראל' של גנץ.

כזכור, בשבוע שעבר פורסם כי גנץ שכר בחשאי חברת חקירות בעלות של מאות אלפי שקלים, כדי לאתר מדליפים. על פי הנטען, המהלך לא היה מתואם כלל עם לפיד.

השבוע פרסם העיתונאי מיכאל שמש כי גנץ שכר באופן אישי את שירותי הייעוץ של האסטרטג רונן צור. צור עבד בבחירות האחרונות עם כחול לבן, אך היחסים בין הצדדים עלו על שרטון והוא הרבה לתקוף בחריפות ובאופן אישי את יאיר לפיד.

כשירת שירותי היועץ שהשתלח בו, מהווה סתירת לחי מצלצלת ללפיד, מה שמחזק את הערכות כי המפלגות יתקשו עד מאד להמשיך ולתפקד במתכונת המשותפת, ועשויות להפריד כוחות, רגע אחרי הבחירות.

בש"ס וג' מחממים מנועים

במפלגות החרדיות מברכים את חודש אלול המתרגש ובא, ומצפים לנצל את אווירת ימי הרחמים והסליחות גם לטובת הצבעה בקלפי על פי הוראת גדולי ישראל. אך בין הקמפיינים של שתי המפלגות החרדיות, תהום פעורה.

בזמן שבש"ס מנהלים קמפיין חד, אינטנסיבי במלוא העוז והעזוז, הרי שב'יהדות התורה' העניינים מתנהלים בעצלתיים. שני מטות ההסברה של 'דגל' ו'אגודה' אמורים לעבוד בתיאום, אבל מעשית, לא נמצא זכר ממשי לשיתוף פעולה.

ב'דגל' הלכו על סרטוני רשת נועזים יחסית, בזמן שח"כ אייכלר מפרסם סרטון הפחדה עם דמוי עיתון 'דער שטימר'; 'אגודה' מנפיקה ג'ינגל באידיש, בזמן ש'דגל' מעלה שלטי חוצות עם דיוקן גדולי התורה; חלק מחליטים לשתוק לליברמן, אחרים מעצימים אותו, הצד השווה: מסרים לא אחידים.

הנחת העבודה ב'יהדות התורה' היא שגם ללא קמפיין אקטיבי, לפיד וליברמן יעשו עבורם את העבודה. כי מי לא ירוץ לשלשל את הפתק הנכון בקלפי, כשמנגד עומדים "מבקשי רעתם". בנוסף, הציפייה לאחוז הצבעה כללי נמוך, מהווה קרן תקווה להדבקת פערים. האם כל זה יספיק? ימים יגידו.

7 תגובות
  1. חבל שהכתבה מוטה לרעת נועם, היא לא מתכוונת לפרוש אלא רק לעשות מבחן קטן שיוכיח לציבור שהיא עוברת, לא ברור למה אתר חרדי נכנע לתכתיבי התקשורת החילונית.

  2. יופי, לא רוצים את פייגלין המטורף, רוצים את נעם בכנסת, ובגדול!

  3. רק נעם יילחמו בהחלנה!

  4. חייבים את נעם, שישמרו על הזהות היהודית שח המדינה, כי בלי נעם אין לנו נשמה!

  5. נעם יתמודדו עד הסוף, יהיו להם לפחות 6 מנדטים

  6. שמישהו יסביר לי את הכתב הזה, למה הוא חושב שמפקד שעולה לא מעט כסף נועד כדי לרדת מהעץ..

  7. שנועם יעשו דיל עם עוצמה: קידום המטרות של נועם בכנסת בנושאי דת תמורת תמיכה של נועם ורבני הר המור בעוצמה

השארת תגובה