מלצר אסר מצלמות בקלפיות – בשמאל צוהלים

התקבלה עתירת השמאל ונדחתה עתירת הליכוד: "אסור למפלגות ולרשימות מועמדים להציב מצלמות במקומות הקלפי, שכן הדבר טעון חקיקה ראשית, בדומה לעמדת היועץ המשפטי לממשלה

השופט חנן מלצר בכנס AIS
השופט חנן מלצר בכנס AIS
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

יושב ראש ועדת הבחירות המרכזית השופט מלצר הודיע אמש כי הוא מקבל את עתירת מפלגות השמאל נגד הצבת מצלמות במבואות הקלפיות כפי שנעשה על ידי הליכוד בבחירות האחרונות.

בכך דחה השופט למעשה את בקשת הליכוד שהוגשה במקביל, לאשר לה באופן רשמי לצלם מוץ לקלפיות (בעיקר במגזר הערבי) כפי שנהגה לפני ארבעה חודשים.
במקביל הורה השופט על הקמת יחידת פיקוח על טוהר הבחירות

בהחלטתו, קבע למעשה השופט מלצר כי אסור למפלגות ולרשימות המועמדים להציב מצלמות במקומות הקלפי, וכי הצבת מצלמות באופן שיטתי בקלפיות טעונה חקיקה ראשית, וזאת בדומה לעמדת היועץ המשפטי לממשלה.

כמו כן הורה יושב ראש ועדת הבחירות להכין תכנית פיילוט להקמת יחידה של מפקחי טוהר הבחירות מטעם ועדת הבחירות, אשר יהיו מצוידים במצלמות גוף, ויפעלו רק במקרים חריגים, שיפורטו להלן.

בשעות ההצבעה יהיו רשאים אך ורק מזכיר ועדת הקלפי (שהוא ידה הארוכה של ועדת הבחירות), או מפקח טוהר הבחירות מטעם הוועדה בלבד, לצלם במקום הקלפי, ואך ורק במקרים חריגים, בהם יהיה חשד סביר לביצוע עבירה פלילית במקום הקלפי, ורק אם קיבל אישור קונקרטי לצילום זה מטעם יושב ראש ועדת הבחירות המרכזית לפני הצילום. בכל מקרה – לעולם לא יצולם או יתועד בוחר מאחורי הפרגוד.

תוצרי צילום זה יועברו רק למשטרה או לייעוץ המשפטי לוועדת הבחירות המרכזית – והעברת התוצרים לכל אדם אחר, פרסומם במדיה כלשהיא או עיון בהם עלולה להיות עבירה פלילית. השופט מלצר הדגיש כי חברי ועדת הקלפי אינם רשאים לצלם בשום מקרה.

יצוין כי ע"פ התכנית, מפקחי טוהר הבחירות יסיירו במהלך היום בין הקלפיות, ויסייעו למזכירי ועדות הקלפי ולמשטרה בשמירה על טוהר הבחירות.

כחצי שעה לפני תום ההצבעה, יתייצבו המפקחים בקלפיות שייבחרו, לפי תבחינים שייקבעו, וכן בקלפיות שייבחרו באופן אקראי – ורק לאחר סגירת הקלפי להצבעה, ולאחר שיצא אחרון המצביעים – הם (ומזכירי ועדות הקלפי שיורשו לעשות כן) יתעדו בשימוש במצלמת גוף מאובטחת, את הליך הספירה במלואו. מפקחי טוהר הבחירות לא יעזבו את מקום הקלפי בעת הספירה – אלא לאחר שהסתיימה הספירה ונחתמו התוצאות בפרוטוקול ועדת הקלפי.

בהחלטתו כתב השופט מלצר, "לטעמי, אין כל הפרזה בחשיבות השמירה על טוהר הבחירות. טוהר הבחירות הוא המעניק לדמוקרטיה את חיותה, את אמון הציבור במוסדות השלטון הנבחרים, ונותן למוסדות השלטון הדמוקרטי את היכולת לפעול למען העם בשם העם שבחר אותם. משכך, ועדת הבחירות המרכזית תפעל ככל שלאל ידה לעשות כדי לשמור על טוהר הבחירות – ולהגשים את רצון הבוחרים, ובכלל זה למנוע ולהרתיע את מי שמבקשים להטות את התוצאות לטובתם, מחוץ לכללי המשחק הדמוקרטי."

עוד הדגיש, כי תפקיד המשטרה הוא לסייע לוועדה בשמירה על טוהר הבחירות ולעשות כל שניתן למניעת עבירות על החוק ולא רק בשמירה על הסדר ביום הבחירות.

ח״כ עאידה תומא-סלימאן הגיבה להודעת מלצר ואמרה, כי "העמידה העקרונית והעקבית שלי יחד עם מרכז עדאלה וארגוני זכויות אדם הצליחה להדוף את ניסיונות הליכוד להשתלט על הבחירות. הכרעת מלצר קיבלה במידה רבה את עמדתנו בנוגע להצבת המצלמות בקלפיות – באשר לאיפה יוצבו, מתי יוצבו, ועל ידי מי יוצבו".

לדבריה, "ההחלטה של מלצר מכירה בכך שהצבה של מצלמות רק בקלפיות בציבור הערבי היא בגדר תיוג אתני ואפליה מכוונת כלפי ציבור שלם. הקביעה כי המצלמות יופעלו רק בזמן הספירה ולא בזמן ההצבעה בפועל מקבלת את הביקורת שלנו על הצבת המצלמות באשר לחשאיות הבחירות. ובעיקר – החלטתו שלא לאפשר למפלגת השלטון, הליכוד, להפעיל צלמים מטעמה – מקבלת את עיקרון השוויון שהוא הבסיס לכל הליך בחירות סביר – זהו ניצחון לכוחות התומכים בדמוקרטיה ולציבור הערבי, והפסד לליכוד – שבכוונתו לדכא את המצביעים הערבים".

הרשימה המשותפת הוציאה גם היא הודעה בתגובה להחלטת מלצר, "פרויקט דיכוי ההצבעה של הליכוד נכשל. ועדת הבחירות אסרה על מפלגת השלטון להציב מצלמות מטעמה בקלפיות ביישובים הערביים – במטרה מוצהרת להוריד את אחוזי ההצבעה בציבור הערבי – אל מול ניסיונות הליכוד לשלול את הלגיטימיות של 20% מהאזרחים, ולדחוק אותם מחוץ לזירה הפוליטית, התשובה שלנו תהיה רשימה משותפת גדולה יותר וחזקה יותר, שתחתור לשינוי אמיתי של המפה הפוליטית במדינה".

ח״כ תמר זנדברג (מרצ), שאף פנתה ביום הבחירות האחרון לוועדת הבחירות בדרישה להסיר את מצלמות הליכוד ולהאריך את שעות ההצבעה, בירכה על החלטת השופט, ״אני מברכת את השופט מלצר על כך שאסר את הניסיון של הליכוד לדכא את הצבעת אזרחי ישראל הערבים. לאירועים כאלה אסור לחדור לדמוקרטיה וטוב עשה מלצר כשעצר אותם״.

תגובה אחת
  1. כלומר, אל תפריעו לנו לגנוב קולות.

השארת תגובה