ישראל, אלבניה והקשר למערכת הבחירות

עו''ד חץ דוד עוזר
עו''ד חץ דוד עוזר
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

ישראל לא נמצאת בדיוק בחברה טובה בכל הנוגע לשיטת בחירות. רק עוד ארבע מדינות בעולם אוחזות באותה שיטה של בחירות יחסיות-כלליות, בהן נבחרת ממשלה באמצעות מפלגות המשיגות קואליציית רוב בבית הנבחרים, לאחר שנציגיהן נבחרו בבחירות כלליות במדינה.

המדינות האחיות לנו הן טורקיה, אלבניה, ארגנטינה ופורטוגל – מדינות שאינן מצטיינות בלשון המעטה בחופש הפרט, ושברובן פשתה שחיתות שלטונית קשה. בכל יתר מדינות העולם נהוגות שיטות בחירות שונות – שרובן המוחלט נשען על ייצוג מגזרי, ברמת אזור המגורים.

שיטת הבחירות הישראלית, שבה בוחרים מפלגות ולא נציגים, מנתקת את הקשר בין האזרח לנציגיו ומבססת שלטון פטרוני.

בישראל כמעט לכל מפלגה יש פטרון לא נבחר, קבוצות כח היסטוריות או איש ממון אשר צבר את עושרו בדרכים שונות, לעיתים משונות. אותם פטרונים קובעים את הקו בו תלך המפלגה, מחדירים את אנשי שלומם לשורותיה, ומצפים כי נציגי המפלגה יצביעו בצורה מסוימת מאד בסוגיות הקרובות ללבם (מתווה הגז, חסינות הסתדרות העובדים והמורים, חוק ישראל היום, תעשייה אווירית, הקמת קזינו ועוד).

על פי רוב, סוגיות מרכזיות אלה לא הוזכרו כלל במצע המפלגה, ולא היוו דגל עיקרי לבחירתה. זהות הפטרונים המושכים בחוטי המפלגות ונציגיהם, נלחשת על פי רוב כשמועה ואך מוכחשת, ורבים מהם סמויים מעינו של הבוחר.

כך נוצר מצב בו "נבחרי העם" נבחרים על ידו בכוח, אך לא בפועל.

לנבחרים אלה נותרות שתי דאגות עיקריות שבהן תלויים חייהם הפוליטיים: היבחרות מחודשת לכנסת הבאה, בפרט על ידי ריצוי הפטרון. מחויבות לבוחר? במקרה הטוב תדורג מחויבות זו במקום השלישי בסדר יומו של חבר הכנסת.

כך מתרחקת מדיניות הממשלה הנבחרת מרצון הבוחר, מעדיפה מקורבים – והשחיתות בה מעמיקה עם השנים.

בשיטת בחירות מחוזית-רובית (שכאמור איננה נטולת חסרונות) האזרח בוחר את נציגיו בעיר מגוריו, במחוז מוגדר מראש. נציג האזור הנבחר הוא המועמד שזכה ברוב קולות המחוז. בכך נוצר קשר ישיר בין האזרח לנציגיו, גם במקרה בו הוא הצביע נגד "הנציג שלו". כך, הילרי קלינטון לדוגמא, בתפקידה כסנטורית של מדינת ניו יורק, ייצגה את כלל תושבי מדינתה – ולא רק את מצביעיה בפועל.

בשיטה זו כל אזרח יודע מי ה"נציג שלו", הבחירה היא אישית בבני אדם ולא במותג מפלגתי מנותק, שגם מקבל עשרות מיליוני שקלים מתקציב המדינה כדי למנוע כל כניסה של כוחות פוליטיים וקולות חדשים למשחק.

שילוב של מרכיבים מחוזיים בשיטה הישראלית, ואף החלפתה המלאה הוא בבחינת חובה לכל מי שמעמיד את גורל מדינת ישראל לנגד עיניו. הגיעה העת שנפסיק לבחור שלטון זר, המונע לעיתים קרובות ממניעים נסתרים, ממשל המגביר באופן אימננטי את השחיתות והעדפת מקורבים, ואשר גורם לניכור הולך ומחריף של האזרח מנבחריו ומשלטון החוק.

השארת תגובה